Προς το περιεχόμενο

ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΛΗΤΕΙΑ ΜΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Y.Γ. Γιάννη, δεν πήγες παραμεθόριο καθόλου; Στο λεκανοπέδιο την έβγαλες; Τι βίσμα είχες ρε σειρά;

Η ειδικότητα μου, Χειριστής Κατευθυνομένων Βλημμάτων, ειχε να κάνει με την Αντιεροπορική Αμυνα της Αττικής.

Επιχειρησιακή Μονάδα βλέπεις... :angry::rolleyes::angry:

Οι τοποθετήσεις και οι μεταθέσεις ήταν

ΠΑΡΝΗΘΑ, ΚΕΡΑΤΕΑ. ΚΑΤΣΙΜΙΔΙ & ΥΜΗΤΤΟΣ.

Υ.Γ. Τοτε που υπηρέτησα Ζ-87 δεν ηταν υποχρεωτική η απομακρυνση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ βρε παιδια τι μου θυμησατε ......

Και η πλακα ειναι οτι ξαναπερναω περιοδευων στις 31/1/2006 :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέοι πρρρσχη!!!!!!!

Σειρά 257

257 ????

Τι είναι αυτό; Ericsson? :rolleyes::angry:

Αποστόλη: Όπλο, κράνος, εξάρτυση, λουκάνικο και φεύγεις για φυλάκιο με τον Survivor Σταυρουλάκη !!!

12 ώρες σκοπιά εσύ, και 12 αυτός, και εξοδούχοι στις 29 Φεβρουαρίου!

Ψάρακες!

Υ.Γ. Προσοχή, θα έρθει ο δεκανεύς Κρηθέας και ο δεκανεύς Κάρολος για έφοδο! Θα έρθουν... έρπην με φούμο! :D

Υ.Γ.2 Γιάννη πως δεν χτύπησες αναβολή με όλες αυτές τις μεταθέσεις βρε παιδί μου; Λίγοι θα άντεχαν στην θέση σου! :angry:

Υ.Γ.3 Χρύσα, βλέπω ακολουθείς χωρίς πρόβλημα. Μάλλον έχεις διατελέσει φανταρογκόμενα ή φανταροαδερφή! :)

Υ.Γ.4 Σταυρουλάκη είχατε και υπολογιστές στο στρατό; Εγώ όταν πήγα δεν είχε ούτε ηλεκτρικό ρεύμα. Τοξότης ήμουνα, ούτε όπλα είχαμε τότε εμείς οι παμπάλαιοι! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

228 ΕΣΣΟ (εξ' αναβολής)

θητεια: 211 ΤΕΑ Πεζικού, Ρόδος

(Μην κάνετε σχόλια για βύσμα γιατί τα πράγματα στη Ρόδο είναι σκούρα...)

ειδικότητα:χειριστής Α/Τ ΠΑΟ 90in-115in

βαθμός:στρατιώτης - επιλοχίας λόχου για 3 μήνες (τιμής ένεκεν καθώς δεν υπήρχαν διαθέσιμοι βαθμοφόροι στο Τάγμα!!! και δεν είχε τελειώσει η εκπαίδευση των Υποψ.βαθμοφόρων)

Μιλήσατε για τρέλα στο στρατό?

Λοιπόν το κουφό....

1!!! (ένα) μόνο χρόνο μετά την... αποστρατεία μου με κάλεσαν για .... εκπαίδευση (ναι μαζί με κάτι 40χρονους-50χρονους που είχαν υπηρετήσει ....στον εμφύλιο).

Αλλα κουφά?

Στη διάρκεια άσκησης τα -κρυμμένα- πολυβολεία και αποθήκες τα έδειχνα εγώ κι όχι ο δόκιμος αφού ήταν σε λοφάκια... δίπλα στο σπίτι μου!!!!

Κι άλλο?

Πάλι σε διάρκεια άσκησης, την ώρα της ατελείωτης αναμονής για το συσσίτιο, περπάτησα 100 μέτρα και πήγα στο σπίτι της.... γιαγιάς μου να φάω!!! Φανταστείτε την έκφραση της όταν μπήκα στο σπίτι με κράνος, παλάσκες και το G3.

Συμφωνώ με τον broster, αεροποράκια, γραφιάδες, καρακόλια και λοιπές... μοδίστρες!! :blink:

Οσο για τους "μαύρους"? Καλοί είστε, αλλά δεν πάτε και πουθενά χωρίς τ' άρματα σας ρε γμτ..

Κώστα Σταυρουλάκη, Κατταβιά λέγεται το πεδίο στη Νότια Ρόδο. Μεγάλη πίκρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Δημήτρη και εγώ με Δορύ έκανα εκπαίδευση , άσε που με τη χλαμύδα και τα σανδάλια έκανε κρύο :D:blink: .

Λοιπόν ένα από τα χιλιάδες , το φυλάκιο του Ναγού , που είμασταν 12 (ολύμπιοι θεοί :D ) είχε την εκκλησιά του χωριού μέσα στο χώρο , περιτό να πω ότι είχαμε τη φήμη του πιο τρέντυ φυλακίου και τα τυχερά μας B) , βέβαια όλα στην τρίχα ήταν για ευνόητους λόγους , στην πίσω παραλία ήταν παραλία ερημική :blink: , εκεί να δείτε έρπινγκ πάνω στα βράχια , μιλάμε για αποστολές υψήλης επικινδυνότητας !!!!!Σε μια βάπτιση ενός εφοπλιστή , μας έστειλε το βράδυ ένα αγροτικό με εκλέκτα εδέσματα και το βράδυ στην έπαυλη βάζανε συνέχεια το Μακαρένα γιατί κάποιος τρελάρας στρατιώτης έκανε το γνωστό χορευτικό ξυπνώντας τους υπόλοιπους για να τον ακολουθήσουν B) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα Σταυρουλάκη, Κατταβιά λέγεται το πεδίο στη Νότια Ρόδο. Μεγάλη πίκρα...

Nαί Νίκο !!! Η Κατταβιά !!!

Αφάντου παρουσιάστηκα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

124 Πτέρυγα Βασικής Εκπαίδευσης Τρίπολη.

110 Πτέρυγα Μάχης - Λάρισα.

135 Σμηναρχία Μάχης - Σκύρος.

114 Πτέρυγα Μάχης - Τανάγρα.

129 Πτέρυγα Υποστήριξης - Αεροδρόμιο Ελληνικού.

ΥΓ1. SOULIS ΖΗΤΩ Η "ΜΑΦ"ΙΟΖΟΙ ΑΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΕΡΟΝΟΜΟΙ !

ΥΓ2. ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΛΕΩ ΉΤΑΝ ΌΤΙ ΕΊΧΑΝ ΈΡΘΕΙ ΤΑ BLOCK-52.

Επεξεργασμένο από setk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

124 Πτέρυγα Βασικής Εκπαίδευσης Τρίπολη.

110 Πτέρυγα Μάχης - Λάρισα.

135 Σμηναρχία Μάχης - Σκύρος.

114 Πτέρυγα Μάχης - Τανάγρα.

129 Πτέρυγα Υποστήριξης - Αεροδρόμιο Ελληνικού.

ΥΓ1. SOULIS ΖΗΤΩ Η "ΜΑΦ"ΙΟΖΟΙ ! ! !

ΥΓ2. ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΛΕΩ ΉΤΑΝ ΌΤΙ ΕΊΧΑΝ ΈΡΘΕΙ ΤΑ BLOCK-52.

Ναι πράγματι εκεί προς το "Τέλος" αρχές του 87 μας ξαναβαπτήσανε......αλλά δεν πήγα στην βάπτιση την είχα κοπανήσει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.3 Χρύσα, βλέπω ακολουθείς χωρίς πρόβλημα. Μάλλον έχεις διατελέσει φανταρογκόμενα ή φανταροαδερφή! B)

Ειναι κατι που μου αρεσει πολυ, να ακουω αντρες να μιλανε για το στρατο....

Οχι οτι δεν μου αρεσει να μιλανε για ποδοσφαιρο, αλλα εκει κανω πως νευριαζω, γιατι η αληθεια ειναι πως δεν μπορω να τους παρακολουθησω και τους ζηλευω αφανταστα. Ζηλευω πως καταφερνουν να παρακολουθουν τα τερτιπια της μπαλας και πως θυμουνται τοσα ονοματα, σκορ, χρονολογιες κ.λ.π.

Αδερφο δεν ειχα την τυχη να εχω.... το αλλο πως τοπες? ....φανταρογκομενα :blink: και σε λιγο καιρο φανταρομαμα :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕΙΡΑ Ζ-85 ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ. 10/12/1985-10/11/1987.

124 ΠΒΕ ΤΡΙΠΟΛΗ (10/12/85-25/1/86).

142 ΠΑΕ ΣΕΔΕΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ (25/1/86-2/2/86).

8 ΜΣΕΠ ΛΗΜΝΟΣ, ΡΑΝΤΑΡ (5/2/86-4/12/86).

3 ΜΚΣΕ ΠΑΡΝΗΘΑ, ΡΑΝΤΑΡ (8/12/86-25/2/87).

128 ΣΕΤΗ ΚΑΒΟΥΡΙ (26/2/87-31/3/87, 12/8/87-10/11/87)

ΚΑΪ (251-ΓΝΑ ΨΥΧΟΤΕΧΝΙΚΑ ΤΕΣΤ ΣΧΟΛΩΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΙΚΑΡΩΝ, ΣΜΑ, ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΜΗΝΙΤΩΝ)

(1/4/87-11/8/87).

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΜΗΝΙΑΣ Γ.Γ.Κ. ΤΑΜΙΑΚΟΣ. ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΟΠΛΙΤΩΝ, ΜΕΡΙΚΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΔΑΠΑΝΩΝ, ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ. ΤΟΣΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΗΣ.

ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΣΜΗΝΙΑΣ ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ:

ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ, ΜΑΓΕΙΡΕΙΑ, ΠΛΟΙΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ (ΣΚΟΥΠΙΔΙΑΡΗΣ), ΦΟΡΤΩΜΑ ΚΑΥΣΙΜΩΝ...

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ: 2.500 ΩΡΕΣ ΣΚΟΠΙΑΣ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ (ΣΤΗ ΛΗΜΝΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ: "ΝΕΟΣ ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΥΛΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ, ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΣΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ 2-4 ή 4-6".

ΣΤΗ ΛΗΜΝΟ ΔΕΝ ΦΟΡΟΥΣΑΜΕ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ ΒΑΘΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΥΑΝΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΑ ΞΗΛΩΝΑΝΕ.

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 1 "ΠΑΡΜΕΝΙΩΝΑ", ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΒΟΛΕΣ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΗΜΝΟ, ΔΕΧΘΗΚΑΜΕ ΝΥΚΤΕΡΙΝΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΣΑΤ ΚΑΙ ΛΟΚ (ΗΜΑΣΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΗ ΒΓΑΖΑΜΕ ΟΛΗ ΝΥΚΤΑ ΣΤΑ ΟΡΥΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ Η ΑΣΚΗΣΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΕΠΙΦΥΛΑΚΕΣ ΜΕ ΚΑΝΤΑΦΙ, ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΚΑΙ ΣΙΣΜΙΚ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΚΑΪ ΠΟΥ ΓΛΥΤΩΣΑΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΦΥΛΑΚΗ ΜΕ ΤΟ ΣΙΣΜΙΚ ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.

ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ... ΑΛΛΕΣ ΚΑΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΚΑΚΕΣ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ.

ΣΕΙΡΑ Ζ-85 ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ. 10/12/1985-10/11/1987.

124 ΠΒΕ ΤΡΙΠΟΛΗ (10/12/85-25/1/86).

142 ΠΑΕ ΣΕΔΕΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ (25/1/86-2/2/86).

8 ΜΣΕΠ ΛΗΜΝΟΣ, ΡΑΝΤΑΡ (5/2/86-4/12/86).

3 ΜΚΣΕ ΠΑΡΝΗΘΑ, ΡΑΝΤΑΡ (8/12/86-25/2/87).

128 ΣΕΤΗ ΚΑΒΟΥΡΙ (26/2/87-31/3/87, 12/8/87-10/11/87)

ΚΑΪ (251-ΓΝΑ ΨΥΧΟΤΕΧΝΙΚΑ ΤΕΣΤ ΣΧΟΛΩΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΙΚΑΡΩΝ, ΣΜΑ, ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΜΗΝΙΤΩΝ) (1/4/87-11/8/87).

ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΜ/ΝΙΕΣ ΣΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΥΟΥΝ 20 ΧΡΟΝΙΑ.

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΜΗΝΙΑΣ Γ.Γ.Κ. ΤΑΜΙΑΚΟΣ. ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΟΠΛΙΤΩΝ, ΜΕΡΙΚΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΔΑΠΑΝΩΝ, ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ. ΤΟΣΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΗΣ.

ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΣΜΗΝΙΑΣ ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ:

ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ, ΜΑΓΕΙΡΕΙΑ, ΠΛΟΙΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ (ΣΚΟΥΠΙΔΙΑΡΗΣ), ΦΟΡΤΩΜΑ ΚΑΥΣΙΜΩΝ...

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ: 2.500 ΩΡΕΣ ΣΚΟΠΙΑΣ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ (ΣΤΗ ΛΗΜΝΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ: "ΝΕΟΣ ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΥΛΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ, ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΣΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ 2-4 ή 4-6".

ΣΤΗ ΛΗΜΝΟ ΔΕΝ ΦΟΡΟΥΣΑΜΕ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ ΒΑΘΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΥΑΝΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΑ ΞΗΛΩΝΑΝΕ.

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 1 "ΠΑΡΜΕΝΙΩΝΑ", ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΒΟΛΕΣ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΗΜΝΟ, ΔΕΧΘΗΚΑΜΕ ΝΥΚΤΕΡΙΝΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΣΑΤ ΚΑΙ ΛΟΚ (ΗΜΑΣΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΗ ΒΓΑΖΑΜΕ ΟΛΗ ΝΥΚΤΑ ΣΤΑ ΟΡΥΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ Η ΑΣΚΗΣΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΕΠΙΦΥΛΑΚΕΣ ΜΕ ΚΑΝΤΑΦΙ, ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΚΑΙ ΣΙΣΜΙΚ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΚΑΪ ΠΟΥ ΓΛΥΤΩΣΑΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΦΥΛΑΚΗ ΜΕ ΤΟ ΣΙΣΜΙΚ ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.

ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ... ΑΛΛΕΣ ΚΑΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΚΑΚΕΣ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυλώνας τέλος Σεπτεμβρίου 1988 ο Δόκιμος υπεύθυνος του Ουλαμού κάνει επιθεώρηση πρωϊνή και ρωτάει τις ηλικίες μας. Εγώ είμαι ο μεγαλύτερος. Ρωτάει τι δουλειές κάναμε κλπ.

Στο τέλος αναθέτει "αρμοδιότητες" στον καθένα.

Εγώ ανέλαβα το καλύτερο πόστο!

Υπεύθυνος καθαριότητας θαλάμου και wc. Επί 2 μήνες λοιπόν δόθηκαν "μάχες". Τα όπλα της μάχης σκούπα, μάπα.

Το πιο ευχάριστο σ' αυτή τη φάση. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Ολυμπιακό μέσα στο Καραισκάκη 0-1

Στο φυλάκιο πάνω στο Βουνό στην πίσω πλευρά της Πάρνηθας αν θυμάμαι καλά το Χιόνι 2 μέτρα.

"Νούμερο" στη σκοπιά 2-4 και δεν έρχονται να μ' αλλάξουν. Η σκοπιά η χειρότερη. Για ν' ανεβείς

γλυστράς τα σκαλοπάτια είναι από χώμα. Η σκοπιά στην κορυφή είναι 1,5 Χ 1,5 γλυστράει χιονίζει και φυσάει λυσασμένα, "ξυρίζει". Η σκοπιά όταν μπαίνεις μέσα έχει τόση λάσπη που κολάνε οι Αρβύλες και δεν μπορείς να κινηθείς. Μπάζει από παντού. Οπότε καλύτερα να είσαι έξω, παρά τον κίνδυνο να βρεθείς κάτω ξαφνικά από τα 20 μέτρα ύψος. Επιστρέφω μόνος μου στο φυλάκιο (δε πάνε να γ... σκέφτηκα τα κ....α). Ο αντικαταστάτης μου δεν θέλει να πάει φοβάται λέει. Να πω εδώ ότι αρχικά ήμουν εξοδούχος αλλά εκεί έμαθα για τις πολλαπλές χρήσεις του blanco. Ήθελε να πάω εγώ να κάνω και το 4-6 ?????????? για λ/σμό του.

Από την επόμενη μέρα και ενώ η υπηρεσία πήγαινε 3-1 σ' εμένα πήγαινε 1-1 και επί 17 μέρες (τις μετρούσα) έκανα το εν λόγω νούμερο 2-4 μέρα παρα μέρα ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ!!! είχε επαφές.

Από 19 Σεπτεμβρίου μέχρι και τέλος Νοεμβρίου έχω χάσει 15 κιλά, στη φωτογραφία φαίνομαι εξαυλωμένος σαν φάντασμα (την έχω ακόμη). Ο λόγος? δεν μπορούσα να περιμένω στην σειρά με πειθαρχία για το φαγητό μου την έσπαγε και απλά δεν έτρωγα.

Μετά κατάλαβα ότι δεν θα τελείωνε αυτό το μαρτύριο της πειθαρχίας μέχρι την απόλυσή μου γιατί στους "μαύρους" είχε όντως τεράστια σημασία λόγω του στρατιωτικού υλικού που καλούμασταν να χειριστούμε.

Πειθαρχία λοιπόν, επίσης σκόνη πολύ σκόνη και μαυρίλα πολύ μαυρίλα εξ ου και "μαύρος". Η γυναίκα μου δεν με γνώρισε όταν ήρθε να με δει στη μονάδα (έτυχε να είναι παρασκευή)

Χριστούγεννα εξοδούχος και ο μόνος που έμεινε μέσα που να πάω?

Τί το ήθελα καθάριζα τα σκατά του σκύλου που είχε γεμίσει το διοικητήριο επί 2 ώρες και άλλες τόσες για να καθαρίσω εγώ. Το διοικητήριο είχε πλημυρίσει με 10 πόντους νερό, είχε και διαρροή.

Βέβαια όπως γίνεται κατανοητό δεν έμεινα ποτέ πια μέσα όταν ήμουν εξοδούχος.

Τα υπόλοιπα σε μια άλλη εξομολόγηση εκ βαθέων για τη στρατιωτική θητεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκανέα Θεόφιλε μια χαρά σε βλέπω! Επίσης βλέπω ΠΟΛΥ αεροπορία στο φόρουμ.

ΠΑΛΙΟΒΥΣΜΑΤΑ!!! :angry::angry::)

3η μέρα στο στρατό.

Καμπάνη Κιλκίς 604 Τάγμα Πεζικού.

28/11/1996, θερμοκρασία - 10 και βάλε, χιόνι.

Αναφορά λόχου.

Λέει ο λοχαγός: Ποιοι γνωρίζουν αγγλικά;

- Μμμ, καλό ακούγεται, μονολογούμε. Λες να μας χώσουν σε κανένα γραφείο, να γλυτώσουμε το κρύο (χιόνιζε συνέχεια)..

-Εγώ, εγώ! Σηκώθηκαν γύρω στα 30 χέρια.

- Για περάστε δίπλα, λέει ο λοχαγός. Και συνεχίζει, απευθυνόμενος σε έναν έφεδρο λοχία που μας εκπαίδευε:

- ..... Μαγειρεία!

Οι δίπλα μας, οι ..... μη αγγλομαθείς, δεν μπόρεσαν να συγκρατήσουν τα γέλια τους.

Εμείς κοιταζόμασταν και γελούσαμε επίσης.

Επίλογος: Την ίδια μέρα γνώρισα κάποιον απόφοιτο Αγγλικής Φιλολογίας, που ΔΕΝ δήλωσε ... αγγλομαθής, γιατί τον είχανε δασκαλέψει κάποιοι φίλοι του που είχαν ήδη πάει στρατό...

Ηθικόν Δίδαγμα: Μην σηκώνεις ποτέ το χέρι σου στον στρατό.

Ευχαριστώ την λογική του στρατού, που κατά την αναφορά τάγματος, λόχου κλπ, τοποθετεί τους στρατιώτες βάσει ύψους, και έτσι οι ψηλοί κάθονται πρώτοι και οι υπόλοιποι .... κρύβονται πίσω από τις πλάτες τους...

Anast, έσωσες πολύ κόσμο χωρίς να το καταλάβεις.... :)

Ενώ βάσει λογικής, οι κοντοί πρέπει να είναι μπροστά, ώστε να φαίνονται όλοι, αλλά είπαμε: Εκεί που αρχίζει ο στρατός, τελειώνει η λογική....

doctor

Υ.Γ. 1. ....Τουαλετοφύλακες έχετε κάνει; (Scatman, αγγλιστί) :)

2. Από τα πολλά ταψιά που πλέναμε στα μαγειρεία στο Κιλκίς, πήραμε βαθμό: Γίναμε ...

ΤΑΨΙΑΡΧΟΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκανέα Θεόφιλε μια χαρά σε βλέπω!

Υ.Γ. 1. ....Τουαλετοφύλακες έχετε κάνει; (Scatman, αγγλιστί) :)

2. Από τα πολλά ταψιά που πλέναμε στα μαγειρεία στο Κιλκίς, πήραμε βαθμό: Γίναμε ...

ΤΑΨΙΑΡΧΟΙ!

:):angry::angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνολο 12 μήνες (προστάτης οικογενείας) και 20 μέρες φυλακή.

Και εγώ 12, να είναι καλά οι υπόλοιποι 3 αδερφοί μου.

Φυλακή, στέρηση εξόδου = μηδέν. Μόνο 1 μέρα κράτηση στο κέντρο, διότι δεν γυάλισα τις αρβύλες μου (μάλλον, γυάλισα την μία, έλαμπε, αλλά την άλλη δεν πρόλαβα και έκανε ... μπαμ!)

Δημήτρη (dcorfu) 20 ημέρες φυλακή υπηρέτησες, άρα "έφαγες" 35+20=55 ημέρες φυλακή;

Για πες μας τι έκανες!!! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν εχω τετοιες εμπειριες (απο την σχολη πολεμου )εννοω αλλα εχω απο αλλη σχολη τελος παντων να μιλησω και εγω οχι τυποις αλλα επι της ουσιας και αλληγορικα. Τι ειναι στρατος? οχι δεν εννοω τον σκοπο....Εννοω οποιος περναει απο κει συνηθιζουν να λενε οτι αντρωνεται . Αρα ο στρατος σε ενηλικιωνει στο μυαλο αλλα...βιαια και παρα την θεληση σου. Μαθαινεις να πειθαρχεις να στερεισαι να εκτελεις χωρις προσωπικη συναινεση., να υποτασεται η θεληση σου και γενικα παυεις να εισαι ΕΣΥ. Η πραγματικη ωριμανση ομως επερχεται οταν ολα αυτα γινονται απο σενα τον ιδιο και οχι μεσω τριτων Γιαυτο προσωπικα πιστευω οτι λιγοι ειναι αυτοι που πραγματικα συνεχιζουν και μετα τον στρατο να εχουν "ωριμασει" επειδη δεν υπαρχει εξη Γινεται για μικρο χρονικο διαστημα αυτη η σφυρηλατηση και χωρις την θεληση σας. Ισως και γιαυτο τον λογο στην αρχαια Σπαρτη να ηταν τοσα χρονια και απο μικρη ηλικια Βεβαια εκει ηταν πολεμικες μηχανες ενω εγω μιλαω για πραγματικη υποταγη του σωματος και των συναισθηματων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν εχω τετοιες εμπειριες (απο την σχολη πολεμου )εννοω αλλα εχω απο αλλη σχολη τελος παντων να μιλησω και εγω οχι τυποις αλλα επι της ουσιας και αλληγορικα. Τι ειναι στρατος? οχι δεν εννοω τον σκοπο....Εννοω οποιος περναει απο κει συνηθιζουν να λενε οτι αντρωνεται . Αρα ο στρατος σε ενηλικιωνει στο μυαλο αλλα...βιαια και παρα την θεληση σου. Μαθαινεις να πειθαρχεις να στερεισαι να εκτελεις χωρις προσωπικη συναινεση., να υποτασεται η θεληση σου και γενικα παυεις να εισαι ΕΣΥ. Η πραγματικη ωριμανση ομως επερχεται οταν ολα αυτα γινονται απο σενα τον ιδιο και οχι μεσω τριτων Γιαυτο προσωπικα πιστευω οτι λιγοι ειναι αυτοι που πραγματικα συνεχιζουν και μετα τον στρατο να εχουν "ωριμασει" επειδη δεν υπαρχει εξη Γινεται για μικρο χρονικο διαστημα αυτη η σφυρηλατηση και χωρις την θεληση σας. Ισως και γιαυτο τον λογο στην αρχαια Σπαρτη να ηταν τοσα χρονια και απο μικρη ηλικια Βεβαια εκει ηταν πολεμικες μηχανες ενω εγω μιλαω για πραγματικη υποταγη του σωματος και των συναισθηματων

Και ποιός νοιάζεται για όλα αυτά.

Ο άνθρωπος γεννήθηκε Ελεύθερος και όποια προσπάθεια στέρησης της Ελευθερίας του είναι παρά φύσει. Δεν μπόρεσα ποτέ να ανεχθώ να υποταχθώ αν θέλετε συνειδητά σ' αυτή τη διαδικασία. Αυτό μ' ενοχλούσε στο Στρατό και τίποτα άλλο. Μαθημένος να κυλιέμαι στη λάσπη από μωρό παιδί. Κανένα πρόβλημα ούτε με την έλλειψη φαγητού ούτε ως scatman που λέει και ο φίλος μου ο Δημήτρης.

Κάποια βουτυρόπαιδα όπως αυτός που προανέφερα που ήθελε να του κάνω το Νούμερο γιατί φοβόταν (αν είναι δυνατόν) είχαν πρόβλημα. Οι περισσότεροι όμως δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

Όσοι θέλουν ας πάνε να υπηρετήσουν να αφομιωθούν από το σύστημα αυτό και να το απολαύσουν.

Ζήτω η Ελευθερία. Είναι προτιμότερο να ασχολείτε κανείς με ειρηνικά έργα.

Ποτέ δεν θα ήθελα να είμαι ένας spartan.

Κατάφερα να περάσω τη θητεία μου νοιώθοντας ότι δεν είμαι εκεί και ότι μόνο το σώμα μου άγεται και φέρεται αλλά όχι η συνείδησή μου.

Δεν περίμενα από το Στρατό να μ' "ωριμάσει"!

Άλλωστε εξακολουθώ να είμαι ανώριμος και φαίνεται!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιός νοιάζεται για όλα αυτά.

Ο άνθρωπος γεννήθηκε Ελεύθερος και όποια προσπάθεια στέρησης της Ελευθερίας του είναι παρά φύσει. Δεν μπόρεσα ποτέ να ανεχθώ να υποταχθώ αν θέλετε συνειδητά σ' αυτή τη διαδικασία. Αυτό μ' ενοχλούσε στο Στρατό και τίποτα άλλο. Μαθημένος να κυλιέμαι στη λάσπη από μωρό παιδί. Κανένα πρόβλημα ούτε με την έλλειψη φαγητού ούτε ως scatman που λέει και ο φίλος μου ο Δημήτρης.

Κάποια βουτυρόπαιδα όπως αυτός που προανέφερα που ήθελε να του κάνω το Νούμερο γιατί φοβόταν (αν είναι δυνατόν) είχαν πρόβλημα. Οι περισσότεροι όμως δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

Όσοι θέλουν ας πάνε να υπηρετήσουν να αφομιωθούν από το σύστημα αυτό και να το απολαύσουν.

Ζήτω η Ελευθερία. Είναι προτιμότερο να ασχολείτε κανείς με ειρηνικά έργα.

Ποτέ δεν θα ήθελα να είμαι ένας spartan.

Κατάφερα να περάσω τη θητεία μου νοιώθοντας ότι δεν είμαι εκεί και ότι μόνο το σώμα μου άγεται και φέρεται αλλά όχι η συνείδησή μου.

Δεν περίμενα από το Στρατό να μ' "ωριμάσει"!

Άλλωστε εξακολουθώ να είμαι ανώριμος και φαίνεται!!!

Μαλλον δεν εγινα κατανοητη Το κεντρο ολων των θρησκειων ειναι αυτο : Το να μπορεις να κανεις υπερβαση του θελω σου ,του ΕΓΩ σου (ως προς το φθαρτο)και να προχωρας. Μετα η καθε θρησκεια βαζει τα δικα της και εσυ επιλεγεις.

Ο στρατος το κανει αλλα μονο για εναν σκοπο Την υπακοη στους ανωτερους οχι τοσο σε περιοδο ειρηνης αλλα σε πολεμο εκει που υπαρχει ισχυρο το αισθημα της επιβιωσης και του επιγειου.Γιαυτο και το κανει βιαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν εγινα κατανοητη Το κεντρο ολων των θρησκειων ειναι αυτο : Το να μπορεις να κανεις υπερβαση του θελω σου ,του ΕΓΩ σου (ως προς το φθαρτο)και να προχωρας. Μετα η καθε θρησκεια βαζει τα δικα της και εσυ επιλεγεις.

Ο στρατος το κανει αλλα μονο για εναν σκοπο Την υπακοη στους ανωτερους οχι τοσο σε περιοδο ειρηνης αλλα σε πολεμο εκει που υπαρχει ισχυρο το αισθημα της επιβιωσης και του επιγειου.Γιαυτο και το κανει βιαια.

Δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο. Αυτό που περισσότερο είδα είναι να προσπαθεί να κοινωνικοποιήσει τα μέλη μιας κοινωνίας προς την κατεύθυνση της υποταγής στο κοινωνικό σύστημα. Το ίδιο κατά την άποψή μου προσπαθεί να κάνει και η "θρησκευτική μηχανική" μέσω των θρησκειών.

Και για να μην παρεξηγηθώ άλλο πράγμα ο αγώνας του κάθε ανθρώπου για την αναζήτηση του Θείου, του Άφθαρτου κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο. Αυτό που περισσότερο είδα είναι να προσπαθεί να κοινωνικοποιήσει τα μέλη μιας κοινωνίας προς την κατεύθυνση της υποταγής στο κοινωνικό σύστημα. Το ίδιο κατά την άποψή μου προσπαθεί να κάνει και η "θρησκευτική μηχανική" μέσω των θρησκειών.

Στο στρατιωτικο συστημα Ειναι ενα κλειστο συστημα με ενα μονον σκοπο και τον εκπληρωνει αριστα

Μεσω των θρησκειων το κανουν αυτο που λετε συναδελφε οι εκκλησιες.

Στο κοινωνικο συστημα σε βαζει η οικογενεια απο φοβο μηπως σε χαρακτηρισουν καπως και σε αποβαλλουν Για να κρατηθεις μετα μεσα σε αυτο ειναι οι νομοι και οι αρχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. 1. ....Τουαλετοφύλακες έχετε κάνει; (Scatman, αγγλιστί) :angry:

Στη Σπάρτη το λέγαμε "κρουνοφύλακες"

2. Από τα πολλά ταψιά που πλέναμε στα μαγειρεία στο Κιλκίς, πήραμε βαθμό: Γίναμε ...

ΤΑΨΙΑΡΧΟΙ!

Η "υπηρεσία" λεγόταν πλυντήρια δίσκων και όσοι την εκτελούσαν DJ

Και για να γράψω και τα υπόλοιπα

ΕΣΟ 89ΣΤ (203)

11/89 Σπάρτη (ΚΕΕΜ)

12/89 Λαμία (ΚΕΥΠ) (Σχολή αξ/κων)

4/90 - 10/91 Πάτρα (76ΜΕ μετέπειτα ΚΕΤΧ/ΤΕ) ΔΕΑ ΦΡ.ΕΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. 1. ....Τουαλετοφύλακες έχετε κάνει; (Scatman, αγγλιστί) :angry:

Στη Σπάρτη το λέγαμε "κρουνοφύλακες"

2. Από τα πολλά ταψιά που πλέναμε στα μαγειρεία στο Κιλκίς, πήραμε βαθμό: Γίναμε ...

ΤΑΨΙΑΡΧΟΙ!

Η "υπηρεσία" λεγόταν πλυντήρια δίσκων και όσοι την εκτελούσαν DJ

Και για να γράψω και τα υπόλοιπα

ΕΣΟ 89ΣΤ (203)

11/89 Σπάρτη (ΚΕΕΜ)

12/89 Λαμία (ΚΕΥΠ) (Σχολή αξ/κων)

4/90 - 10/91 Πάτρα (76ΜΕ μετέπειτα ΚΕΤΧ/ΤΕ) ΔΕΑ ΦΡ.ΕΜ

Οχι αγγλιστι αλλα greeklish

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο στρατιωτικο συστημα Ειναι ενα κλειστο συστημα με ενα μονον σκοπο και τον εκπληρωνει αριστα

Μεσω των θρησκειων το κανουν αυτο που λετε συναδελφε οι εκκλησιες.

Στο κοινωνικο συστημα σε βαζει η οικογενεια απο φοβο μηπως σε χαρακτηρισουν καπως και σε αποβαλλουν Για να κρατηθεις μετα μεσα σε αυτο ειναι οι νομοι και οι αρχες.

Εφόσον δεν έχεις συναίσθηση της κατάστασής σου και το που βρίσκεσαι... Εφόσον δεν έχεις σχηματίσει προσωπικότητα δική σου... τότε ναι μπορεί να το κάνει ένα κλειστό σύστημα όπως αυτό του Στρατού όπως και της Εκκλησίας.

Σχετικά με την οικογένεια πρέπει κανείς να κοινωνικοποιηθεί για να μπορεί να λειτουργήσει η κοινωνία διότι ως γνωστόν η οικογένεια είναι το πρωταρχικό της κύτταρο.

Για να κρατηθείς μέσα σ' αυτό το σύστημα είναι περισσότερο αποτελεσματικοί οι εσωτερικοί νόμοι βλέπε "άγραφους" ηθικούς κανόνες, που εγγράφονται στο ασυνείδητο σ' όλα τα στάδια της ζωής ενός ανθρώπου. Η διαδικασία αυτή ολοκληρώνεται μόνο με τον θάνατο ενός ανθρώπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν έχεις συναίσθηση της κατάστασής σου και το που βρίσκεσαι... Εφόσον δεν έχεις σχηματίσει προσωπικότητα δική σου... τότε ναι μπορεί να το κάνει ένα κλειστό σύστημα όπως αυτό του Στρατού όπως και της Εκκλησίας.

Σχετικά με την οικογένεια πρέπει κανείς να κοινωνικοποιηθεί για να μπορεί να λειτουργήσει η κοινωνία διότι ως γνωστόν η οικογένεια είναι το πρωταρχικό της κύτταρο.

Για να κρατηθείς μέσα σ' αυτό το σύστημα είναι περισσότερο αποτελεσματικοί οι εσωτερικοί νόμοι βλέπε "άγραφους" ηθικούς κανόνες, που εγγράφονται στο ασυνείδητο σ' όλα τα στάδια της ζωής ενός ανθρώπου. Η διαδικασία αυτή ολοκληρώνεται μόνο με τον θάνατο ενός ανθρώπου.

Καποιοι θα δυσανασχετησουν γιατι αλλοιωνουμε το θεμα Μπορω να συνεχισω αλλα νομιζω οτι πρεπει να ανοιξουμε ενα καινουργιο θεμα .Συναδελφε εχει ενδιαφερον η τοποθετηση σου αν και με βρισκει αντιθετη μερικως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι θα δυσανασχετησουν γιατι αλλοιωνουμε το θεμα Μπορω να συνεχισω αλλα νομιζω οτι πρεπει να ανοιξουμε ενα καινουργιο θεμα Συναδελγφε εχει ενδιαφερον η τοποθετηση σου αν και με βρισκει αντιθετη μερικως

Ας απαντήσει ο εκκινητής του θέματος Δημήτρης (doctor)

Κατά την άποψή μου είμαστε εντός και μάλιστα πολύ εντός θέματος

Ας δούμε και κάποιες άλλες πλευρές της διαδικασίας της κοινωνικοποίησής μας και ας προβληματιστούμε.

Στη διακριτική σου ευχέρεια Δημήτρη και εγώ προσωπικά θα διαγράψω τις "άσχετες δημοσιεύσεις"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας απαντήσει ο εκκινητής του θέματος Δημήτρης (doctor)

Κατά την άποψή μου είμαστε εντός και μάλιστα πολύ εντός θέματος

Ας δούμε και κάποιες άλλες πλευρές της διαδικασίας της κοινωνικοποίησής μας και ας προβληματιστούμε.

Στη διακριτική σου ευχέρεια Δημήτρη και εγώ προσωπικά θα διαγράψω τις "άσχετες δημοσιεύσεις"

Μα είμαστε εντός θέματος!

Αυτά όλα τα συζητούσαμε στον στρατό, τα σκεφτόμασταν στην "μουγκή" σκοπιά μας, και θα μας ακολουθούν όσο σκεπτόμαστε άρα υπάρχουμε.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...