Προς το περιεχόμενο

Εξωσυζυγικές σχέσεις... γιατί?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπραβω ρε παιδια

αφου εχεται χρονο και ασχοληστε κει με αυτο το θεμα

ΜΠΡΑΒΩ ΣΑΣ

πως το ελεγε ο παπους μου

ΦΑΤΕ ΜΑΤΙΑ ΨΑΡΙΑ ...........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο προβληματισμος μου ισως δεν αποσαφηνίστηκε καλα.

Υ.Γ

Μην μπερδευευτε τα του πνευματος με τα του σωματος

Kαλώς ήρθες στα blog's !

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...7&showentry=66#

Χαλαρά μόνο ...

σωστός ο φίλος του φίλου μου ........

Πρέπει να ξεχωρίσουμε την εξωσυζυγική "σχέση" από το εξωσυζικό " γ....."

δεν πάνε αναγκαστικά μαζί.......

Υ.Γ. Θεόφιλε μην βιαστείς να με αποκυρήξεις..........η τοποθέτηση είναι επί της ουσίας.

γιατί όπως η συζυγική έτσι και η εξωσυζυγική "σχέση" μένει να διευκρινιστούν.

Δε βιάζομαι Θανάση. Επί της ουσίας :blink: είσαι

Εδώ να τα διευκρινίσουμε όλα και την περίπτωση αυτή για το "γ...."

:blink:B)

Γιατί το θέμα έχει να κάνει με την θρησκεία και όχι με την ηθική μας?

Μήπως γιατί αυτό που προφανώς ψάχνουμε έχει να κάνει κυρίως με τον χαρακτήρας μας και τον χαρακτήρα του δικού μας ανθρώπου? Τα υπόλοιπα είναι θέμα επικοινωνίας. Η άποψη μου είναι ότι από εκεί ξεκινάνε όλα.

Έλα μου ντε και εγώ αυτή την απορία έχω, δλδ ( με το συμπάθειο κιόλας) με την ξεπέτα δεν υπάρχει πρόβλημα? Είναι κάτι το διαφορετικό?

Εδώ γρηγόρη να τα πούμε όλα και για την ξεπέτα... επί του θέματος είσαι.

Αλλά αυτό με την ηθική και την θρησκεία.

Γνωρίζεις (το ξέρω) ότι η θρησκεία είναι ένας από τους φορείς της κοινωνικοποίησης του ανθρώπου.

Διαμορφώνει σε ένα βαθμό την ηθική μας μαζί με άλλους φορείς εννοείται...

Αρα ο χαρακτήρας μας ΕΧΕΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ.

Συμφωνώ για την επικοινωνία ως έναν από τους ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟΥΣ παράγοντες στη συμβίωση...

Απιστία . Οι σύζυγοι ορκίζονται αιώνια πίστη . Ορκίζονται να ζουν μαζί μέχρι να τους χωρίσει ο θάνατος. Ορκίζονται ουσιαστικά να ανήκει ο ένας στον άλλον. Μήπως μια από τις λέξεις κλειδιά είναι αυτό το ‘ανήκει’ ? Μήπως η πίστη δεν είναι τίποτα άλλο από την έννοια της ιδιοκτησίας ?

Αν σκεφτούμε , θεωρητικά , μια κοινωνία που δεν θα υπήρχε στο νου των ανθρώπων η έννοια αυτή- της ιδιοκτησίας – θα μιλάγαμε για γάμο , για συζυγική σχέση , θα μιλάγαμε για απιστία ? Σκέφτομαι τι άραγε να ήθελε να πει ο Ενγκελς στην ‘καταγωγή της οικογένεια’ όταν μιλούσε για ‘κάθε άντρας για κάθε γυναίκα’ στην αταξική κοινωνία ?

Φίλε ΧΑΛΚΙΔΕΕ είναι μια άποψη σοβαρή και επί της ουσίας.

Έχω κάνει και εγώ λίγο πιο πάνω σχετική αναφορά.

Δεν μπορεί όμως να εξηγήσει όλες τις παραμέτρους του θέματος.

Είναι ας πούμε συγκλονιστικό να παρατηρείς τις αντιδράσεις ενός ανθρώπου που εγκαταλείπεται

από τον σύντροφό του για τα "μάτια" ενός άλλου, ακόμη και σε τέτοιας μορφής αταξικές κοινωνίες. Δεν έχει να κάνει με ιδιοκτησία μόνο.

Πρέπει να δούμε τον άνθρωπο στην συνολική του υπόσταση, την υλική, νοητική και ψυχική!

Και επειδή το αστείο πάντα χρειάζεται στο τέλος...

Διότι η παιδεία εξηγεί στο ανθρώπινο μυαλό την πραγματική αξία των «άυλων αγαθών» αγαθών και την κενότητα των «υλικών αγαθών». Εξηγεί την αξία της αγάπης την συμπαράστασης της κατανόησης σε σχέση με την πρόσκαιρη ηδονή, την ικανοποίηση του πεντάλεπτου (ωχ.. συγνώμη … ξεφτιλίσθηκα… των 45 λεπτών ήθελα να πώ…!!!)

(το αστείο χρειάζεται πάντα στο τέλος…)

Υ.Γ. Ωραίοι Ως Ελληνες σημαίνει:

1) ότι σεβόμαστε – από την Ελληνική φύση μας- όχι μόνο το «έτερον ήμυσι» μα και τους δίπλα μας και τους παραδίπλα μας ….

2) ότι η Ελληνική μας ψυχή έχει ανεπτυγμένη μια περιοχή η οποία έχει ένα τεράστιο χώρο υποδοχής (δεν ξέρω πόσα εκατομμύρια ΜΒ είναι…) στοιχείων παιδείας…

Το μοναδικό μας πρόβλημα είναι ότι η ανάγκη για πραγματική παιδεία βρίσκεται σε «λανθάνουσα κατάσταση» (δηλ . την έχουμε ανάγκη ως Έλληνες αλλά δεν το πολυκαταλαβαίνουμε..

Ήταν πολύ κουφό που το έθεσα έτσι;

Έτσι είναι συμφωνώ Κωνσταντίνε.

Να πω ακόμη ότι το καταλαβαίνουμε ... αλλά πέφτουμε στην παγίδα... φροντίζουν γι' αυτό αρκετοί!

Φυσικά και δεν ήταν κουφό έτσι όπως το έθεσες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά αυτό με την ηθική και την θρησκεία.

Γνωρίζεις (το ξέρω) ότι η θρησκεία είναι ένας από τους φορείς της κοινωνικοποίησης του ανθρώπου.

Διαμορφώνει σε ένα βαθμό την ηθική μας μαζί με άλλους φορείς εννοείται...

Αρα ο χαρακτήρας μας ΕΧΕΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ.

Θα διαφωνήσω. Η θρησκεία είναι αυτή που μας διδάσκει την υποκρισία και το ψέμα. Την πίστη σε κάτι απροσδιόριστο, αόρατο, σε κάτι που κανείς δεν έχει δει...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω. Η θρησκεία είναι αυτή που μας διδάσκει την υποκρισία και το ψέμα. Την πίστη σε κάτι απροσδιόριστο, αόρατο, σε κάτι που κανείς δεν έχει δει...

doctor

Δημήτρη, πιστεύεις δηλαδή ότι δεν διαμορφώνει συνειδήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη, πιστεύεις δηλαδή ότι δεν διαμορφώνει συνειδήσεις!

Δεν διαμορφώνει, παραμορφώνει. Είναι η γνώμη μου, σίγουρα οι περισσότεροι διαφωνούν.

Τελευταίες έρευνες έχουν συσχετίσει την τάση για εξωσυζυγικές σχέσεις με την κληρονομικότητα, την ποσότητα αδρεναλίνης στους άντρες, ως συμπληρωματικές των ψυχολογικών αιτίων (τάση για αυτοεπιβεβαίωση, εκδίκηση στον σύντροφο κ.λπ.)

Τα διαζύγια πολλαπλασιάζονται και στην Ελλάδα και αυτό λόγω της οικονομικής ανεξαρτησίας της γυναίκας και της χειραφέτησής της, ειδικά στα μεγάλα αστικά κέντρα.

Αυτό είναι υγιέστερο από τα φαινόμενα των δεκαετιών 50-60 όπου η γυναίκα δεν εργαζόταν, ήταν κλεισμένη στο σπίτι, και τα νυχτοπερπατήματα του άντρα ήταν κάτι το φυσιολογικό.

Δεν υπάρχει πλέον ο κοινωνικός στιγματισμός στα παιδιά χωρισμένων γονιών και αυτό είναι ένα βήμα προς τα εμπρός για την χώρα μας.

Επίσης υπάρχουν ανύπαντρες μητέρες χωρίς επίσης να στιγματίζονται κοινωνικά.

Η αύξηση των διαζυγίων αντικατοπτρίζει -κατ'εμένα- μια υγιή κοινωνία, ενώ οι προαναφερθείσες δεκαετίες παρέπεμπαν σε σημερινές ανατολίτικες κοινωνίες όπου ακόμη και σήμερα η γυναίκα δεν έχει το νομικό δικαίωμα να διαλύσει έναν γάμο, αλλά μόνο ο άντρας.

Με λίγα λόγια, όσο περισσότερα διαζύγια, τόσο λιγότερη υποκρισία και σίγουρα περισσότερη ειλικρίνεια και πολιτισμός.

Για να δούμε επιτέλους την αλήθεια κατάμουτρα ως ευρωπαίοι έλληνες και όχι ως ανατολίτες αγάδες.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαμορφώνει, παραμορφώνει. Είναι η γνώμη μου, σίγουρα οι περισσότεροι διαφωνούν.

doctor

Δημήτρη, το αντιμετωπίζεις από μια διαφορετική σκοπιά, δεν παύει ωστόσο να είναι ένας παράγοντας σημαντικός της διαμόρφωσης ή αν θέλεις παραμόρφωσης της ανθρώπινης ηθικής.

Το "προσπερνάς" εμμέσως και το προσπερνώ αμέσως για να προχωρήσει η συζήτηση και να μην ξεφύγουμε από το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω όταν κάποιος "φυτεύει" κέρατα ή πρόκειται να φυτέψει να έχει υπόψη του τη θρησκεία. Είναι το τελευταίο πράγμα που σκεφτεί ένας άνθρωπος. Λογικά πρώτα σκέφτεσαι τον άνθρωπο "σου" (αν είναι δλδ)

Θα διαφωνήσω. Η θρησκεία είναι αυτή που μας διδάσκει την υποκρισία και το ψέμα. Την πίστη σε κάτι απροσδιόριστο, αόρατο, σε κάτι που κανείς δεν έχει δει...

doctor

Και εγώ διαφωνώ αλλά για άλλο λόγο............ Δημήτρη μου την φράση τα "είδα όλα" την έχεις ακούσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν μιλαω για εξωσυζυγικη σχεση..

Μιλαω πως θα καταφερεις να ζησεις με αυτην την αυτογνωσια..μεσα στην σχεση πλεον.

Ο προβληματισμος μου ισως δεν αποσαφηνηστηκε καλα.

Υ.Γ

Μην μπερδευευτε τα του πνευματος με του σωματος

Βουλα, σε αυτην την κατηγορια οπως την παρουσιαζεις, κατατασσονται οι περισσοτεροι. Η ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ. Πολλες φορες το αντιλαμβάνεσαι μετα από δεκαδες χρόνια. Εγω ειμαι σε αυτην την κατηγορια και το καταλαβα (το εζησα και το ζω) μετα από 30 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συνηθιω να εκφραζω σε δημοσια θεα τις αποψεις μου σε θεματα Ψυχης .Θα κανω μια μικρη εξαιρεση γιατι ΠΡΕΠΕΙ να απαντησω

Λοιπον ας μιλησουμε για το προπατορικο αμαρτημα Πιστευετε εσεις οτι πραγματι γιαυτο καταδικαστηκε η Ευα και φορτωθηκε την ευθυνη?? Εγω οχι Η Εκκλησια βασικα (δεν μιλω για ΘΡΗΣΚΕΙΑ) καταδικασε την Ευα και την αφορησε την εξεδιωξε απο την ιεραρχια δημιουργησε το Αβατο για εναν και μονο λογο.Δεν της συγχωρεσε που δεν μπορεσε να συγκρατησει τον Αδαμ και οχι για αποπλανηση του. Βλεπετε ηθελε να αποπλανηθει και αυτη μπορουσε να το αποτρεψει αλλα δεν το εκανε.... Που θελω να καταληξω Τεθηκε ενα θεμα προβληματισμου απο τον συναδελφο ΚΡΗΘΕΑ Καποιοι λοιπον παρανοησαν και μπερδεψαν την πραγματικη ουσια αυτου του θεματος επειδη ακριβως ειναι δεσμιοι του συνδρομου του Αδαμ Βλεπετε ο συναδελφος quest_1ανεφερε κατι με 10 πιθηκους . Και βλεπετε θελει οντως "παιδεια" για να ξεφυγουμε απο καποιες πρωτογονες καταστασεις και να αρχισουμε να σκεφτομαστε και λιγο με το μυαλο μας Τελος θελει επισης να ανηκουμε και σε καποια θρησκεια αν θελουμε να σκεφτομαστε και με μια καλλιεργημενη προσεξτε οχι μορφωμενη ΨΥΧΗ

Η κοινοτητα πρεπει να συνεχισει να εχει αυτην την στηλη αν δεν θελουμε να καταληξουμε Χρηστες αλλα πρεπει να υπαρχει και ποιοτητα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω. Η θρησκεία είναι αυτή που μας διδάσκει την υποκρισία και το ψέμα. Την πίστη σε κάτι απροσδιόριστο, αόρατο, σε κάτι που κανείς δεν έχει δει...

doctor

Πως να δεις την ΨΥΧΗ σου doctor???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος θελει επισης να ανηκουμε και σε καποια θρησκεια αν θελουμε να σκεφτομαστε και με μια καλλιεργημενη προσεξτε οχι μορφωμενη ΨΥΧΗ

Θα αστειεύεστε βέβαια! Ναι, ως αστείο το δέχομαι.

Μη μου πείτε όμως ότι είναι απόρροια της σκέψης σας, διότι είναι λίαν προσβλητικό και απαξιωτικό.

Η μισαλλοδοξία είναι το τέλος του διαλόγου και η αρχή της πώρωσης.

Η κοινοτητα πρεπει να συνεχισει να εχει αυτην την στηλη αν δεν θελουμε να καταληξουμε Χρηστες αλλα πρεπει να υπαρχει και ποιοτητα....

Τι θέλετε να πείτε; Ό,τι σας ενοχλεί δεν είναι ποιοτικό a priori;

Πως να δεις την ΨΥΧΗ σου doctor???

Κάπου γράψατε ότι είστε θρησκευόμενη. Εγώ όμως βλέπω ότι εμφορείσθε από θρησκοληψία και διακρίνω μια αμετροέπεια στην κριτική του διαφορετικού. Προσέξτε το λίγο.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να δεις την ΨΥΧΗ σου doctor???

Τι θα ελεγες για Γιογκα ??? Ται τσι ????

Λοιπον ας μιλησουμε για το προπατορικο αμαρτημα Πιστευετε εσεις οτι πραγματι γιαυτο καταδικαστηκε η Ευα και φορτωθηκε την ευθυνη?? Εγω οχι Η Εκκλησια βασικα (δεν μιλω για ΘΡΗΣΚΕΙΑ) καταδικασε την Ευα και την αφορησε την εξεδιωξε απο την ιεραρχια δημιουργησε το Αβατο για εναν και μονο λογο.Δεν της συγχωρεσε που δεν μπορεσε να συγκρατησει τον Αδαμ και οχι για αποπλανηση του. Βλεπετε ηθελε να αποπλανηθει και αυτη μπορουσε να το αποτρεψει

Ενδιαφερουσα αποψη για το προπατορικο αμαρτημα απο μια γυναικα .... :angry:

Η καυμενη η ευα, δεν της εφτανε η αδυναμη φυση που την προικισε ο καλος θεος, ειχε και την ευθυνη να κραταει τον δυνατο αντρα στον ισιο δρομο........ :angry:

Νομιζω εκεινο με τους πιθηκους και τις μπανανες ηταν καλυτερο.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ.Είναι θέμα πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας.Ενας σωστά σκεπτόμενος άνθρωπος,που θα το εκλάβει σαν ένα απλό ανέκδοτο, θα γελάσει.

Το πρόβλημα είναι να μην μπορεί να κάνει τον διαχωρισμό μεταξύ ανέκδοτου και σοβαρού.

Ενα ανέκδοτο να το θεωρεί σοβαρό και ένα σοβαρό να το θεωρεί ανέκδοτο.

Από και έπειτα αρχίζουν τα δύσκολα και οι προβληματισμοί.

Συναδελφε τωρα καταλαβαινω γιατι ασχοληθηκα μαζι σου...Αξιζες τον κοπο-τελικα μπορεις να εμβαθυνεις

Τι θα ελεγες για Γιογκα ??? Ται τσι ????

Ενδιαφερουσα αποψη για το προπατορικο αμαρτημα απο μια γυναικα .... :angry:

Η καυμενη η ευα, δεν της εφτανε η αδυναμη φυση που την προικισε ο καλος θεος, ειχε και την ευθυνη να κραταει τον δυνατο αντρα στον ισιο δρομο........ :angry:

Νομιζω εκεινο με τους πιθηκους και τις μπανανες ηταν καλυτερο.... :)

Χρυσα

Την γιογκα την αφηνω για αυτους που την χρειαζονται για να ερθουν σε αρμονια με τον εαυτο τους

Θα αστειεύεστε βέβαια! Ναι, ως αστείο το δέχομαι.

Μη μου πείτε όμως ότι είναι απόρροια της σκέψης σας, διότι είναι λίαν προσβλητικό και απαξιωτικό.

Η μισαλλοδοξία είναι το τέλος του διαλόγου και η αρχή της πώρωσης.

Τι θέλετε να πείτε; Ό,τι σας ενοχλεί δεν είναι ποιοτικό a priori;

Κάπου γράψατε ότι είστε θρησκευόμενη. Εγώ όμως βλέπω ότι εμφορείσθε από θρησκοληψία και διακρίνω μια αμετροέπεια στην κριτική του διαφορετικού. Προσέξτε το λίγο.

doctor

Δεν με απογοητευσες καθολου Ακριβως οπως περιμενα απαντησες. Οταν θα δεις το βαθος τοτε θα κατανοησεις την γραφη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα παντως δεν νοιωθω την ευθυνη για κανεναν αντρα, γιατι αν μη τι αλλο εχω και τρεις...

Οσο για τα παραμυθια προτιμω να τα πλαθω οπως μου αρεσουν ......

Για το γαμο επειδη η μαθηματικη προσεγγιση του αγαπητου συναδελφου παραπανω μου αρεσε ιδιαιτερα, θα κανω και την δικη μου προσπαθεια στο ιδιο πνευμα....

Η εξισωση για μενα ειναι απλης μορφης, δευτερου βαθμου...

Εχουμε λοιπον, δυο αγνωστους, που ερχονται εις σαρκαν μιαν, με σταθερους ορους και δεδομενα γνωστα: ερωτας, επιθυμια οικογενειας, αγνοια προβληματων ......

Με την παροδο του χρονου, ομως, τα δεδομενα αλλαζουν .....

Οι αγνωστοι οροι παραγνωριζονται, με ο,τι θετικο η αρνητικο αυτο συνεπαγεται.

Τα σταθερα και γνωστα δεδομενα αλλαζουν μεγεθος, ποιοτητα, τιμη. Καποια μηδενιζονται, καποια αλλα καινουργια προστιθενται.

Αν εγκαιρα δεν επαναπροσδιοριστουν, δεν κατανοηθουν για να γινει μια ανακατανομη .... η εξισωση μοιραια θα χαρακτηρισθει ....αδυνατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα παντως δεν νοιωθω την ευθυνη για κανεναν αντρα, γιατι αν μη τι αλλο εχω και τρεις...

Οσο για τα παραμυθια προτιμω να τα πλαθω οπως μου αρεσουν ......

Για το γαμο επειδη η μαθηματικη προσεγγιση του αγαπητου συναδελφου παραπανω μου αρεσε ιδιαιτερα, θα κανω και την δικη μου προσπαθεια στο ιδιο πνευμα....

Η εξισωση για μενα ειναι απλης μορφης, δευτερου βαθμου...

Εχουμε λοιπον, δυο αγνωστους, που ερχονται εις σαρκαν μιαν, με σταθερους ορους και δεδομενα γνωστα: ερωτας, επιθυμια οικογενειας, αγνοια προβληματων ......

Με την παροδο του χρονου, ομως, τα δεδομενα αλλαζουν .....

Οι αγνωστοι οροι παραγνωριζονται, με ο,τι θετικο η αρνητικο αυτο συνεπαγεται.

Τα σταθερα και γνωστα δεδομενα αλλαζουν μεγεθος, ποιοτητα, τιμη. Καποια μηδενιζονται, καποια αλλα καινουργια προστιθενται.

Αν εγκαιρα δεν επαναπροσδιοριστουν, δεν κατανοηθουν για να γινει μια ανασυγκροτηση .... η εξισωση μοιραια θα χαρακτηρισθει ....αδυνατος.

Τουλαχιστον τωρα εχεις αποψη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι …

Έλλειψη «παιδείας»…

Και δεν εννοώ «παιδεία» να έχεις τελειώσει το Λύκειο ή το Πανεπιστήμιο …

........Στη σεξουαλικη ζωη εκδηλωνεται οχι μονο εκεινο που δινεται απ τη φυση αλλα και εκεινο που επιπλεον εισαγεται απ τον πολιτισμο, ανεξαρτητα αν ειναι ανωτερο η κατωτερο. Ο Ενγκελς στην "Καταγωγη της οικογενειας", υποδειχνει ποσο σοβαρο ειναι, να εξελιχθει και να ραφιναριστει ο σεξουαλικος ερωτας. Οι σχεσεις αναμεσα στα φυλα δεν ειναι απλως εκφραση παιχνιδιου αναμεσα στην κοινωνικη οικονομια και στη φυσικη αναγκη. ........ Ενοειται, η διψα απαιτει ικανοποιηση. Μπορει ομως ενας ομαλος κοινωνικος ανθρωπος κατω απο ομαλες συνθηκες να ξαπλωσει στο δρομο μεσα στη λασπη και να πιει νερο απ το βαλτο; Ή ακομα και απο ενα ποτηρι που στις ακρες του ακουμπησαν δεκαδες χειλια; Μα το σπουδαιοτερο απ ολα ειναι η κοινωνικη πλευρα. Το να πινεις νερο ειναι πραγματικα ατομικη σου υποθεση. Στον ερωτα ομως συμμετεχουν δυο, και γεννιεται τριτος, η νεα ζωη. Εδω περικλειεται το κοινωνικο συμφερον, δημιουργειται η υποχρεωση απεναντι στην κοινωνια........

ΚΛΑΡΑ ΤΣΕΤΚΙΝ Συνομιλια με τον Λενιν για το "ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΖΗΤΗΜΑ" (1925)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αφηνω να εχεις τελευταια τον λογο εστω και μεσω τριτου.

Η εξισωση για μενα ειναι απλης μορφης, δευτερου βαθμου...

Εχουμε λοιπον, δυο αγνωστους

Στην απλη μορφη η εξισωση εχει μονο μια λυση.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αστειεύεστε βέβαια! Ναι, ως αστείο το δέχομαι.

Μη μου πείτε όμως ότι είναι απόρροια της σκέψης σας, διότι είναι λίαν προσβλητικό και απαξιωτικό.

Η μισαλλοδοξία είναι το τέλος του διαλόγου και η αρχή της πώρωσης.

Τι θέλετε να πείτε; Ό,τι σας ενοχλεί δεν είναι ποιοτικό a priori;

Κάπου γράψατε ότι είστε θρησκευόμενη. Εγώ όμως βλέπω ότι εμφορείσθε από θρησκοληψία και διακρίνω μια αμετροέπεια στην κριτική του διαφορετικού. Προσέξτε το λίγο.

doctor

Ας αποσαφηνιστω....

Για το πρωτο δεν μπορω να απαντησω... Απλα δεχομαι την αποψη σου για την σκεψη μου. Ειναι αποψη σου και εχεις αυτο το δικαιωμα....

για το δευερο εννοω τις εκφρασεις τυπου γ... τυπου "ξεπετα"... μπορουμε να εχουμε πιο πολιτισμενο διαλογο

για το τριτο εννοω οτι η θρησκεια ασχολειται με την ΨΥΧΗ του ανθρωπου Υπαρχει αλλα δεν μπορεις να την δεις Την αισθανεσαι μονο Αρα γιατι η θρησκεια πιστευεις οτι βασιζεται στο ψεμα??? Η ερωτηση μου ηταν καλοπροαιρετη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θα δεις το βαθος τοτε θα κατανοησεις την γραφη μου

Λοιπόν επειδή συνεχίζετε το ίδιο βιολί, και γράφετε τόσο προσβλητικά σας το γράφω ευθέως:

Ο λόγος που πολλοί δεν καταλαβαίνουν τις δημοσιεύσεις σας (απλά δεν σας το λένε όλοι) ΔΕΝ είναι επειδή είναι ηλίθιοι και δεν μπορούν να "μυηθούν" στην ανώτερη σκέψη σας.

Μην νομίζετε ότι επειδή δεν σας καταλαβαίνουν οι άλλοι αυτό σημαίνει ότι είστε πιο έξυπνοι από αυτούς.

Ο λόγος που δεν σας καταλαβαίνουν είναι διότι γράφετε ασύντακτα, άναρχα, δεν χρησιμοποιείτε τόνους και σημεία στίξεως και ενίοτε κατακρεουργείτε την ελληνική γλώσσα, ειδικά εσείς που μας παραδίδετε εδώ μαθήματα πατριωτισμού και θρησκείας ...

Σταματήστε λοιπόν να απαντάτε κατ'αυτόν τον τρόπο και πριν κάνετε κριτική να κάνετε αυτοκριτική.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην νομίζετε ότι επειδή δεν σας καταλαβαίνουν οι άλλοι αυτό σημαίνει ότι είστε πιο έξυπνοι από αυτούς.

Επαναλαμβανεσαι και κανεις λαθη ορθογραφικα

Ηρεμα δεν εχω τιποτε να χωρισω μαζι σου

Απλα εχουμε ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΒΑΘΡΟ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΜΑΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβανεσαι και κανεις λαθη ορθογραφικα

Μπορείτε να αναφέρετε έστω και ΕΝΑ διότι εγώ δεν βρήκα ΚΑΝΕΝΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να αναφέρετε έστω και ΕΝΑ διότι εγώ δεν βρήκα ΚΑΝΕΝΑ;

Για ξαναδεστο

Πρεπει να φυγω για το γραφειο

Μην νομίζετε ότι επειδή δεν σας καταλαβαίνουν οι άλλοι αυτό σημαίνει ότι είστε πιο έξυπνοι από αυτούς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολεμούσαμε.........απ'το βράδυ ως το πρωϊ...

από δω εμείς.....από κει και οι οχτροί....

κι ούτε νερό ..ένα δύο....ούτε ψωμί..τρία τέσσερα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...