Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΕ ΔΥΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ?


επισκέπτη Giannisss

Ερώτηση

Αρχικά συγχαρητήρια στους δημιουργούς του site και σε όσους γράφουν σε αύτο.

Παρέχετε πολύτιμες γνώσεις.

Στο θέμα...

Εργαζόμενος σε εταιρία διατροφικών και φαρμακευτικών σκευασμάτων για ζώα κάνει την έξής εργασία: Περιοδεύων πωλητής (επισκέψεις σε μονάδες, τεχνική - διατροφική υποστήριξη, κ.α.) το μεγαλύτερο διάστημα και μία ημέρα την εβδομάδα εργάζεται σε κτηνοτροφική μονάδα της εταιρία ως ζωοτέχνης ( ή ζωοτεχνολόγος αν υπάρχει τέτοια διάκριση επειδή είναι από Τ.Ε.Ι.).

Η εταιρία θέλει να τον προσλάβει ως "περιοδεύων πωλητή" για να είναι καλυμμένη σε περίπτωση που συμβεί κάποιο ατύχημα στις μετακινήσεις του.

Ο εργαζόμενος θέλει να προσληφθεί με δύο ειδικότητες

"ζωοτέχνης" (ή ζωοτεχνολόγος αν υπάρχει) - "περιοδεύων πωλητής" ώστε να μπορέι να χρησιμοποιήσει αργότερα την προϋπηρεσία του ζωοτέχνη (ή ζωοτεχνολόγου αν υπάρχει επαναλαμβάνω). Ο εργαζόμενος ισχυρίζεται ότι ρώτησε στον ΟΑΕΔ και του είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι η εταιρία είναι καλυμμένη.

Πρόβλημα μισθολογικό δεν υπάρχει γιατί οι αποδοχές θα είναι μεγαλύτερες και από τις δύο συλλογικές συμβάσεις.

Μπορεί να γίνει πρόσληψη στην οποία να αναφέρονται δύο ειδικότητες?

Η εταιρία θα είναι καλυμμένη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΝΑΙ

ΑΛΛΩΣΤΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΥΟ ΚΑΔ ΣΤΗΝ ΑΠΔ

ΔΥΟ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ

ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΝΑΙ

ΑΛΛΩΣΤΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΥΟ ΚΑΔ ΣΤΗΝ ΑΠΔ

ΔΥΟ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ

ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ

Από που ειναι προκύπτει αυτό Αλεκο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

δεν γινεται αυτο.στην απδ τι κωδικος θα μπει.τι πακετο καλυψης? και τα δυο δεν γινονται.θα φραφτει εκει που απασχολειται τον περισσοτερο χρονο και ισως και στην ειδικοτητα με τις μεγαλυτερες εισφορες στο ικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Αν υπάρχει κάτι άλλο... θα με ενδιέφερε.

Προτιμούσα να υπάρχει τρόπος αλλά και εγώ όσο το έψαχνα τόσο πιο δύσκολο μου φαινόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Από που ειναι προκύπτει αυτό Αλεκο ?

Οι διατάξεις για την πολλαπλή απασχόληση ισχύουν μόνο όταν έχουμε διαφορετικούς εργοδότες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΕΚΟ! ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΟΥ ΑΦΟΥ ΘΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΠΟΛΛΑΠΛΗ.

Επεξεργασμένο από doctor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λίγο πιο αναλυτικά γίνεται να διατυπωθούν τα παραπάνω?

(περί πολλαπλής απασχόλησης)

Οι διατάξεις για την πολλαπλή απασχόληση ισχύουν μόνο όταν έχουμε διαφορετικούς εργοδότες;

Στον ίδιο εργοδότη δεν γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Λίγο πιο αναλυτικά γίνεται να διατυπωθούν τα παραπάνω?

(περί πολλαπλής απασχόλησης)

Στον ίδιο εργοδότη δεν γίνεται?

Πολλαπλη απασχοληση υπαρχει οταν ο ασφ/νος παρεχει την εργασια ή τις υπηρεσιες του, την ιδια ημερα σε περισσοτερους του ενος εργοδοτες, μετα των οποιων συνδεεται με σχεση εξαρτημενης εργασιας. ΣτΕ 433/62,217/85 ΔΕΝ 1986 σελ 690.

Η περιπτωση δεν περιλαμβανεται στα παραπανω και κατα την αποψη μου θα προσληφθει και θα ασφαλισθει με την ειδικοτητα που κατα κυριο λογο απασχολειται.

Δεν μπορει να ασφαλισθει συννομα με διαφορετικες ειδικοτητες και πακετα καλυψης απο τον ιδιο εργοδοτη τον ιδιο μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σίγουρα ISIDORA όπως το αναφέρεις δε γίνεται.

Αν κατάλαβα καλά η πολλαπλή απασχόληση αναφέρεται σε δύο σε ισχύ συμβάσεις, ενώ εγώ θέλω δύο ειδικότητες σε μία πρόσληψη.

Ευχαριστώ...

...κάτι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βέβαια στην περίτπωση αυτή ίσως ο πωλητής έχει ασφάλιση με τεκμαρτά . Πως θα πρέπει να ασφαλιστεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
......................., ενώ εγώ θέλω δύο ειδικότητες σε μία πρόσληψη.

Κυρίες και Κύριοι , αν βρείτε λύση σ' αυτό.... τι να πω!!!! Θα τα έχω δει όλα σ' αυτό το forum!!!!

(και στη ζωή!!!!)

Πάντως, σοβαρά το λέω, το θέμα αυτό ενδιαφέρει πολλούς εργαζόμενους και εργοδότες φυσικά.... Εγώ μέχρι σήμερα ήξερα αυτό που λέει η ISIDORA. Περιμένω κι εγώ να δω απόψεις (τεκμηριωμένες) κι άλλων συναδέλφων....

Υ.Γ. Πάντα νοιώθω την ανάγκη να ευχαριστώ τους ανθρώπους που αφιερώνουν πολύτιμο χρόνο και δίνουν λύσεις σε πολλά θέματα σ’ αυτό το forum. (Γίνομαι κουραστική???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το έχω εφαρμόσει σε καφετέρια.

Κάποιες ημέρες σερβιτόρα και κάποιες άλλες μπουφέ.

Ηταν πραγματικό γεγονός

Θεωρώ ότι η πραγματικότητα δεν μπορέι να μπεί πάντα ανάμεσα σε λέξεις και άρθρα και γι'αυτό οφείλουμε να δείνουμε λύσεις.

Δεν βλέπω κάτι παράνομο στην κίνηση που έγραψα.

Ισα-ίσα που καταγράφει την πραγματικότητα

Τέλος, σας ενημερώνω ότι ακόμη δεν πέρασα ακόμη έλεγχο από το ΙΚΑ.

Επίσης, βλέπετε και

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...350&hl=πρόσληψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΝΑΙ

ΑΛΛΩΣΤΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΥΟ ΚΑΔ ΣΤΗΝ ΑΠΔ

ΔΥΟ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ

ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ

Δεν έχουμε πολλαπλή απασχόληση εδώ αλλά, 2 συμβάσεις με εκ περιτροπής εργασία.

1 σύμβαση πωλητή με 4 ημέρες απασχόλησης π.χ. Δευτέρα-Πέμπτη (εκ περιτροπής εργασία)

1 σύμβαση ζωοτέχνη με 1 ημέρα απασχόλησης π.χ. Παρασκευή (εκ περιτροπής εργασία)

Αρκεί να εργάζεται στο σύνολο 5νθήμερο και όχι άνω των 40 ωρών.

Είναι σαν 2 εργαζόμενοι, όπως γράφει παραπάνω ο Αλέκος.

Εγώ το εφαρμόζω εδώ και πολλά χρόνια.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η πρόσληψη μπορεί να γίνει με δύο ειδικοτητες . Στην σύμβαση εργασίας θα αναφέρονται όλα τα σχετικά , στον ΟΑΕΔ και στην κατάσταση του επόπτη μπορουν να γραφουν δυό ειδικότητες .

Το μόνο προβλημα είναι στην ασφάλιση . Δεν γράφεις πως αμείβεται και αν το αυτοκίνητο είναι φορτηγό . Σχετικό θέμα υπάρχει στο ΔΕΝ 2002/1464 , είναι για πωλητές οδηγούς φορτηγων αυτοκινήτων .

Η περίπτωση σου Αλέκο νομίζω ότι είναι διαφορετική , γιατί στην ουσία υπάρχουν δυό ξεχωριστές συμβάσεις εργασίας για συγκεκριμένες ημέρες της εβδομάδας . Και δεν ξέρεις τι θα γίνειστον έλεγχο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρήστο (Cel):

2 αναγγελίες πρόσληψης, 2 συμβάσεις εργασίας, 2 μισθοί, 2 δώρα Χριστουγέννων, ΟΛΑ 2, σαν να επρόκειτο για 2 εργαζόμενους.

Το παράνομο θα ήταν να εργαζόταν κάποιος π.χ. από Δευτέρα-Παρασκευή με 8ωρο και 40ωρη εργασία ως υπάλληλος γραφείου, και μετά το Σάββατο ως αποθηκάριος, με συνολική απασχόληση 48 ωρών και 6 ημέρες απασχόλησης.

Από την στιγμή όμως που το συγκεκριμένο πρόσωπο παρέχει την εργασία του 5 ημέρες την εβδομάδα και απασχολείται 40 ώρες την εβδομάδα, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Φυσικά στην Α.Π.Δ. του Ι.Κ.Α. εμφανίζεται 2 φορές, όπως και στον πίνακα προσωπικού.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στον τύπο του θέματος θα με βρείτε συμφωνο με το doc.

Όμως αυτό που σκέφτομαι είναι τελικά επί της ουσίας ...γιατί αυτή η φασαρια;;;

με τους κωδικούς τα ωράρια κλπ κλπ

Κατά την ταπεινή μου άποψη προκειμένου το ΙΚΑ να περοστατέψει πρώτα απο όλα τα δικά του δικαιώματα (βλέπε εισφορές) και κατα δεύτερον τα δικαιώματα του εργαζομένου.

Αν ο εργοδότης δηλώνει πολλαπλάσια αμοιβή από τις ελάχιστες που ορίζουν οι συλλογικές συμβάσεις ( έστω *1,5 ή *1,2) και δηλώνεται με πλήρη απασχόληση με τον κωδικό εργασίας με τις πιο "συμφέρουσες" ρυθμίσεις για τον εργαζόμενο, κρίνω ότι και πρόβλημα δεν θα υπάρχει και όλοι θα είναι ευχαριστημένοι, ακόμα και ο εργαζόμενο μιας και θα έχει 300 ένσημα πλήρης απασχόλησης.. και έχω 300 μερικής ....

δεν ξέρω άποψη καταθέτω....

τώρα αν παίζουμε στην κόψη του ξυραφιού (δηλαδή αν θα εφαρμόσουμε την τάδα ή την δείνα ΣΣΕ) μάλλον κάποιοι ψαχνουν για ακροβάτες και όχι λογιστές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι αρχίζω να βλέπω φως στο τούνελ!

Στην περίπτωση των δύο συμβάσεων με "εκ περιτροπής" εργασία, πρέπει να αναγράφεται συγκεκριμένα ποιές ημέρες θα εργάζεται και που?

Μπορεί να αναγραφεί ότι 2 ημέρες θα εργάζεται ως "περιοδεύων πωλητής" και 3 ημέρες ως "ζωοτέχνης" (ή ζωοτεχνολόγος )?

Αν ο εργοδότης δηλώνει πολλαπλάσια αμοιβή από τις ελάχιστες που ορίζουν οι συλλογικές συμβάσεις ( έστω *1,5 ή *1,2) και δηλώνεται με πλήρη απασχόληση με τον κωδικό εργασίας με τις πιο "συμφέρουσες" ρυθμίσεις για τον εργαζόμενο, κρίνω ότι και πρόβλημα δεν θα υπάρχει και όλοι θα είναι ευχαριστημένοι, ακόμα και ο εργαζόμενο μιας και θα έχει 300 ένσημα πλήρης απασχόλησης.. και έχω 300 μερικής ....

Σε αυτή την περίπτωση η πρόσληψη θα γίνει με τη σύμβαση του ζωοτέχνη. Όμως η εταιρία σε περίπτωση που συμβεί κάποιο ατύχημα στον εργαζόμενο, με το αυτοκίνητο, δεν θα είναι καλυμμένη. Επίσης ο εργαζόμενος θέλει να προσληφθεί ως ζωοτέχνης γιατί θέλει την προϋπηρεσία (και θα παρέχει τέτοια υπηρεσία όχι μόνο όταν πηγαίνει στη μονάδα της εταιρίας αλλά και στις μονάδες που θα πουλάει όπου θα παρέχει και τεχνική υποστήριξη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εργαζόμενος σε εταιρία διατροφικών και φαρμακευτικών σκευασμάτων για ζώα κάνει την έξής εργασία: Περιοδεύων πωλητής (επισκέψεις σε μονάδες, τεχνική - διατροφική υποστήριξη, κ.α.) το μεγαλύτερο διάστημα και μία ημέρα την εβδομάδα εργάζεται σε κτηνοτροφική μονάδα της εταιρία ως ζωοτέχνης

Ως πραγματικό γεγονός καταλαβαίνω ότι η απασχόληση του σε μια ημέρα έχει να κάνει και με τις δύο ειδικότητες . Αν όχι τότε ναι έχουμε δυο διαφορετικές συμβάσεις αλλά ο περιοδεύων πωλητης έχει καθήκοντα και "τεχνικής - διατροφικής υποστήριξης"? .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε αυτή την περίπτωση η πρόσληψη θα γίνει με τη σύμβαση του ζωοτέχνη. Όμως η εταιρία σε περίπτωση που συμβεί κάποιο ατύχημα στον εργαζόμενο δεν θα είναι καλυμμένη. Εκεί προκύπτει το πρόβλημα.

To γεγονός οτι θα εμφανίζεται με τον α' ή β' κωδικό στο ΙΚΑ δεν θα πρέπει να επηρεάσει την σύμβαση εργασίας η οποία θα προβλέπει όλες τις λεπτομέρειες της συνεργασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ως πραγματικό γεγονός καταλαβαίνω ότι η απασχόληση του σε μια ημέρα έχει να κάνει και με τις δύο ειδικότητες . Αν όχι τότε ναι έχουμε δυο διαφορετικές συμβάσεις αλλά ο περιοδεύων πωλητης έχει καθήκοντα και "τεχνικής - διατροφικής υποστήριξης"? .

Αν πάμε σε δύο συμβάσεις μερικής απασχόλησης, δηλαδή 4 ώρες πωλητής και 4 ώρες ζωοτέχνης καθημερινά, τότε μάλλον το Ι.Κ.Α. θα τρίβει τα χέρια του, διότι θα εισπράττει ολόκληρο το ασφάλιστρο του πωλητή για τις 4 ώρες και η ασφάλιση θα είναι ένα μπέρδεμα.

Δεν θα το συνιστούσα.

Πληροφοριακά, έχω δει συνδυασμούς:

1. Βοηθός λογιστή (Δευτέρα-Παρασκευή) και το Σάββατο σερβιτόρος. Αυτό είναι νόμιμο σύμφωνα με το Ι.Κ.Α. (μιας και εισπράττει εισφορές) αλλά παράνομο σύμφωνα με την επιθεώρηση εργασίας και την εργατική νομοθεσία.

2. Καθηγητής σε ιδιωτικό σχολείο και Σ/Κ ταξιτζής.

3. Καθηγητής σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών και Σ/Κ dj.

... και άλλα πολλά. :(

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αν πάμε σε δύο συμβάσεις μερικής απασχόλησης, δηλαδή 4 ώρες πωλητής και 4 ώρες ζωοτέχνης καθημερινά, τότε μάλλον το Ι.Κ.Α. θα τρίβει τα χέρια του, διότι θα εισπράττει ολόκληρο το ασφάλιστρο του πωλητή για τις 4 ώρες και η ασφάλιση θα είναι ένα μπέρδεμα.

Δεν θα το συνιστούσα.

Πληροφοριακά, έχω δει συνδυασμούς:

1. Βοηθός λογιστή (Δευτέρα-Παρασκευή) και το Σάββατο σερβιτόρος. Αυτό είναι νόμιμο σύμφωνα με το Ι.Κ.Α. (μιας και εισπράττει εισφορές) αλλά παράνομο σύμφωνα με την επιθεώρηση εργασίας και την εργατική νομοθεσία.

2. Καθηγητής σε ιδιωτικό σχολείο και Σ/Κ ταξιτζής.

3. Καθηγητής σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών και Σ/Κ dj.

... και άλλα πολλά. :(

doctor

Δημήτρη επειδη δεν έχω χρόνο να γράψω , και ίσως δεν ενδιαφέρουν και τον συνάδελφο που ρώτησε , μπορείς να δεις στο ΔΕΝ 1999/475 και ΕΕΔ 1996/719 αναλυτικά το θέμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ως πραγματικό γεγονός καταλαβαίνω ότι η απασχόληση του σε μια ημέρα έχει να κάνει και με τις δύο ειδικότητες . Αν όχι τότε ναι έχουμε δυο διαφορετικές συμβάσεις αλλά ο περιοδεύων πωλητης έχει καθήκοντα και "τεχνικής - διατροφικής υποστήριξης"? .

Δηλαδή μπορώ να συμπεράνω ότι...

μπορεί να γίνει η πρόσληψη ως ζωοτέχνης και να αναγραφεί στη σύμβαση εργασίας ότι θα μετακινήται με αυτοκίνητο? Εξασφαλίζεται η εταιρία σε περίπτωση ατυχήματος με το αυτοκίνητο?

Ή δεν κατάλαβα καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρω τι θα κάνεις τελικά, αλλά να δώσεις χαιρετίσματα στον Συνάδελφο Ζωοτέχνη.

Να του θυμίσεις τα μαθήματα Βελτίωσης και τα σενάρια οικονομικού σιτηρεσίου και τεχνητής σπερματέγχυσης σε βοοειδή και χοίρους.

Βρε συνάδελφε docror που μπλέξαμε με τα … εργατο-λογιστικά;

ΥΓ

Ρώτησέ του να σου πει όταν ο γάτος στριμώχνει την γάτα πάνω στα κεραμίδια ποιος φωνάζει; Ο γάτος ή η γάτα;

Επίσης, έχει πάρει σπέρμα από χοίρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...