Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πώς διακόπτω το ΤΑΕ χωρίς να έχει κλείσει η εταιρία;


επισκέπτη GeorgeIsYourMan

Ερώτηση

επισκέπτη GeorgeIsYourMan

Καλησπέρα σε όλους.

Πρώτη δημοσίευση και αν κρίνω από το ότι δε βρήκα τίποτα σχετικό στα forums, μάλλον θα είναι challenge για αρκετούς. Η υπόθεση που χρήζει της βοήθειάς σας είναι η εξής:

Ήμουν μέτοχος σε εμπορική εταιρία (ΕΠΕ) που έφτιαξε ο πατέρας μου το 1997. Η γυναίκα του ήταν η άλλη μέτοχος και ο πατέρας μου ήταν ο διαχειριστής της ΕΠΕ. Και οι δύο μας γραφτήκαμε στο Ταμείο Ασφάλισης Εμπόρων (ΤΑΕ).

Η εταιρία πήγε άσχημα και τη λύσαμε το 2003. Όμως η εταιρία δεν έχει κλείσει φορολικά γιατί έχει οφειλές προς την εφορία που δεν έχουν τακτοποιηθεί, για τις οποίες υπεύθυνος είναι ο διαχειριστής. Όμως, δεν υπάρχουν τα λεφτά για να κλείσουν αυτές οι οφειλές ακόμα.

Εγώ τώρα έπρεπε το ΤΑΕ να το είχα διακόψει το 2003, αλλά από τότε δε μπορούσα γιατί το ΤΑΕ θέλει να έχει κλείσει η εταιρία (όχι απλά να έχει λυθεί συμβολαιογραφικά) και να μην έχει οφειλές προς την Εφορία. Ως δικαιολογητικό ζητάνε μάλιστα το ΦΕΚ που αναφέρει πως έκλεισε η ΕΠΕ.

Εγώ από τότε που έκλεισε η εταιρία, το 2003, χρωστάω στο ΤΑΕ (ως πριν ένα μήνα δεν είχα ιδέα για όλη αυτή την υπόθεση). Τηλεφώνησα στο ΤΑΕ, και μετα βίας απέσπασα την πληροφορία ότι πράγματι είμαι ακόμα γραμμένος και δε μπορούν να κάνουν διακοπή χωρίς το ΦΕΚ.

Πήγα και από εκεί (είναι σε άλλη πόλη από εκεί που είμαι εγώ γιατί αλλου ήταν και η εταιρία) και δεν κατάφερα τίποτα πέρα από το να μάθω ότι όχι μόνο χρωστάω από το 2003, αλλά συνήθως μετά από τέτοιο διάστημα είναι ικανοί να σου κάνουν και δικαστήριο για να εισπράξουν (συν προσαυξήσεις, πρόστιμα, δικηγορικά, δικαστικά έξοδα κλπ).

Και ρωτώ εγώ τώρα:

Εφόσον εγώ ήμουν απλός μέτοχος και όφειλα να έχω ΤΑΕ, πώς γίνεται να μη μπορώ να διακόψω την ασφάλισή μου στο ΤΑΕ και να εξαρτόμαι από τις οφειλές για τις οποίες υπεύθυνος είναι ο διαχειριστής της εταιρίας προς την εφορία;

Εφόσον είμαστε δυο διαφορετικά πρόσωπα δεν πρέπει να υπάρχει κάποιος τρόπος να διακόψω εγώ το ΤΑΕ μου; Γιατί να εξαρτόμαι από το αν θα πάει ποτέ ο διαχειριστής να πληρώσει την Εφορία;

Αν, ας πούμε, εξαφανιστεί ο πατέρας μου, εγώ θα οφείλω μια ζωή στο ΤΑΕ και αυτοί θα με κυνηγάνε να πάρουνε τα λεφτά τους και θα με απειλούνε με δικαστήριο;

Είμαστε σοβαροί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

γραφεις

"Η εταιρία πήγε άσχημα και τη λύσαμε το 2003. Όμως η εταιρία δεν έχει κλείσει φορολικά γιατί έχει οφειλές προς την εφορία που δεν έχουν τακτοποιηθεί, για τις οποίες υπεύθυνος είναι ο διαχειριστής. Όμως, δεν υπάρχουν τα λεφτά για να κλείσουν αυτές οι οφειλές ακόμα."

Τι εννοείς οταν λες λύθηκε η εταιρεία??? δημοσιευτηκε η λύση και απλά δεν εχει ελεχθεί φορολογικά.

Εαν δεν εχει λυθεί η εταιρεία

(δεν εχει δημοσιευθεί η λύση στο προτωδικείο)

τοτε υπάρχει ακόμη η εταιρεία αυτη, αρα μπορεις να αποχωρήσεις πουλώντας τα εταιρικά μερίδια σου στον διαχειριστή η σε οποιον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη GeorgeIsYourMan

Δηλαδή αν τη λύση της εταιρίας που την κάναμε σε συμβολαιογράφο δεν την έχουμε δημοσιεύσει στο πρωτοδικείο, τότε μπορώ να πουλήσω τα μερίδια μου και να ξεμπερδεύω;

Δεν ξέρω αν την έχουμε δημοσιεύσει, αλλά πίστεψε με, σκοπεύω να μάθω αύριο πρωί-πρωί (και θα επανέλθω είτε κατσούφης είτε με το χαμόγελο στα χείλη)!

Ευχαριστώ όπως και νά'χει για την τάχιστη απάντηση!

Αν την έχουμε δημοσιεύσει στο Πρωτοδικείο, υπάρχει λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΑΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ Η ΠΡΑΞΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΗΡΗΘΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΓΙΝΕ

ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη GeorgeIsYourMan

Ένα μυστήριο πράγμα, ούτε η συμβολαιογράφος μας θυμάται αν έχει γίνει κατάθεση στο Πρωτοδικείο. Θέλει ψάξιμο...

Θα επανέλθω!

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-anna-

Το ΤΑΕ θέλει οποσδήποτε τη βεβαιωση διακοπής εργασιών απο τη ΔΟΥ για να κάνει τη διακοπή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το ΤΑΕ θέλει οποσδήποτε τη βεβαιωση διακοπής εργασιών απο τη ΔΟΥ για να κάνει τη διακοπή

Η πλάκα είναι ότι υπάρχει η πιθανότητα,έστω και μικρή,όταν με το καλό έρθει η ώρα

της σύνταξης να σου πει το ΤΑΕ οτι δεν μπορείς να συνταξιοδοτηθείς επειδή η εταιρεία

δεν λειτουργούσε και κακώς είσουν ασφαλισμένος.

Για να ξεμπλέξεις κάνε αυτό που σου είπε ο Χρήστος (CHRIS HARRISON)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλησπέρα σε όλους.

Πρώτη δημοσίευση και αν κρίνω από το ότι δε βρήκα τίποτα σχετικό στα forums, μάλλον θα είναι challenge για αρκετούς. Η υπόθεση που χρήζει της βοήθειάς σας είναι η εξής:

Ήμουν μέτοχος σε εμπορική εταιρία (ΕΠΕ) που έφτιαξε ο πατέρας μου το 1997. Η γυναίκα του ήταν η άλλη μέτοχος και ο πατέρας μου ήταν ο διαχειριστής της ΕΠΕ. Και οι δύο μας γραφτήκαμε στο Ταμείο Ασφάλισης Εμπόρων (ΤΑΕ). Ο ΤΡΙΤΟΣ ΕΤΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ;

Η εταιρία πήγε άσχημα και τη λύσαμε το 2003. Όμως η εταιρία δεν έχει κλείσει φορολικά γιατί έχει οφειλές προς την εφορία που δεν έχουν τακτοποιηθεί, για τις οποίες υπεύθυνος είναι ο διαχειριστής. Όμως, δεν υπάρχουν τα λεφτά για να κλείσουν αυτές οι οφειλές ακόμα. ΒΑΛΕ ΤΗΝ ΣΕ ΑΔΡΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΑΚΥΡΩΣΕ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΒΣ ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΛΥΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΚΑΙ ΦΕΚ

Εγώ τώρα έπρεπε το ΤΑΕ να το είχα διακόψει το 2003, αλλά από τότε δε μπορούσα γιατί το ΤΑΕ θέλει να έχει κλείσει η εταιρία (όχι απλά να έχει λυθεί συμβολαιογραφικά) και να μην έχει οφειλές προς την Εφορία. Ως δικαιολογητικό ζητάνε μάλιστα το ΦΕΚ που αναφέρει πως έκλεισε η ΕΠΕ.

Εγώ από τότε που έκλεισε η εταιρία, το 2003, χρωστάω στο ΤΑΕ (ως πριν ένα μήνα δεν είχα ιδέα για όλη αυτή την υπόθεση). Τηλεφώνησα στο ΤΑΕ, και μετα βίας απέσπασα την πληροφορία ότι πράγματι είμαι ακόμα γραμμένος και δε μπορούν να κάνουν διακοπή χωρίς το ΦΕΚ. ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΔΟΥ

Πήγα και από εκεί (είναι σε άλλη πόλη από εκεί που είμαι εγώ γιατί αλλου ήταν και η εταιρία) και δεν κατάφερα τίποτα πέρα από το να μάθω ότι όχι μόνο χρωστάω από το 2003, αλλά συνήθως μετά από τέτοιο διάστημα είναι ικανοί να σου κάνουν και δικαστήριο για να εισπράξουν (συν προσαυξήσεις, πρόστιμα, δικηγορικά, δικαστικά έξοδα κλπ). ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΟ ΚΑΙ ΑΣΤΙΚΟ

Και ρωτώ εγώ τώρα:

Εφόσον εγώ ήμουν απλός μέτοχος και όφειλα να έχω ΤΑΕ, πώς γίνεται να μη μπορώ να διακόψω την ασφάλισή μου στο ΤΑΕ και να εξαρτόμαι από τις οφειλές για τις οποίες υπεύθυνος είναι ο διαχειριστής της εταιρίας προς την εφορία; Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ

Εφόσον είμαστε δυο διαφορετικά πρόσωπα δεν πρέπει να υπάρχει κάποιος τρόπος να διακόψω εγώ το ΤΑΕ μου; Γιατί να εξαρτόμαι από το αν θα πάει ποτέ ο διαχειριστής να πληρώσει την Εφορία; ΤΗΝ ΟΦΕΙΛΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ

Αν, ας πούμε, εξαφανιστεί ο πατέρας μου, εγώ θα οφείλω μια ζωή στο ΤΑΕ και αυτοί θα με κυνηγάνε να πάρουνε τα λεφτά τους και θα με απειλούνε με δικαστήριο; ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΥΣΗ ΜΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ( ΕΞΩΔΙΚΟ ΣΥΜΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΦΕΚ )

Είμαστε σοβαροί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δες μερικά παρόμοια θέματα. Πρέπει να υπάρχουν κι άλλα.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=39705

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...mp;#entry192516

Θεωρώ ότι μπορείς να κάνεις διακοπή σταν ασφαλιστικό φορέα άσχετα αν λύθηκε ή όχι η εταιρεία. Απλά θέλει αρκετό τρέξιμο και ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΛΟΓΩ ΧΡΕΩΝ Η ΕΦΟΡΙΑ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΤΙΣ ΔΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΗ.ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ.

ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΛΛΙΩΣ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΣΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΟΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...