Jump to content

ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΕΛΟΣ ΣΕ ΟΕ. ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ


Recommended Posts

ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΕ ΟΕ ΜΕ ΣΥΝΑΦΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ (ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΩΝ/ΜΕΛΕΤΗ/ΕΠΙΒΛΕΨΗ) ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΓΟΡΑ/ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ . ΣΤΙΣ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΕΞΩΛΟΓΙΣΤΙΚΑ. ΣΤΗΝ ΟΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ (ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΩΝ/ΜΕΛΕΤΗ/ΕΠΙΒΛΕΨΗ) ΠΩΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ?

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΟΕ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΘΕΤΟ (ΜΕΛΕΤΗ & ΕΠΙΒΛΕΨΗ, ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ, ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ.

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΜΕΛΕΤΗ/ΕΠΙΒΛΕΨΗ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ (ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ ΑΔΕΙΑΣ κτλ.)

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑ ΕΞΩΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ Η΄ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΟΕ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ???

ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επειδή μόλις αντιμετώπισα ανάλογη κατάσταση και έψαξα αναφέρω τα εξής:

Με την παρ. 4 του άρθρου 13 του Κ.Φ.Ε. ορίζεται ότι : «Αν ο αρχιτέκτονας ή πολιτικός μηχανικός, ο οποίος αναλαμβάνει τη σύνταξη της μελέτης ή την επίβλεψη ανέγερσης οικοδομής, συμμετέχει στην επιχείρηση που αναλαμβάνει την ανέγερση και πώληση της οικοδομής, την οποία αφορά η μελέτη ή η επίβλεψη, επιβάλλεται σε βάρος της επιχείρησης φόρος εισοδήματος, ο οποίος υπολογίζεται με συντελεστή δεκαπέντε τοις εκατό (15%) στο ακαθάριστο ποσό της νόμιμης αμοιβής, ανεξάρτητα από κάθε άλλη επιβάρυνση των αποτελεσμάτων της επιχείρησης από φόρο εισοδήματος, πλέον εισφοράς Ο.Γ.Α. δεκαπέντε τοις εκατό (15%) στο ποσό του φόρου. Σε περίπτωση εφαρμογής της διάταξης αυτής της παραγράφου, ο δικαιούχος της αμοιβής αρχιτέκτονας ή πολιτικός μηχανικός ή μηχανολόγος ή ηλεκτρολόγος μηχανικός, καθώς και τα λοιπά πρόσωπα που συμμετέχουν στην επιχείρηση, απαλλάσσονται από κάθε άλλη επιβάρυνση από φόρο εισοδήματος από την αιτία αυτή. Οι διατάξεις αυτής της παραγράφου εφαρμόζονται μόνο στις περιπτώσεις κατά τις οποίες πριν από τη χρονολογία έκδοσης της πολεοδομικής άδειας, κατατεθεί για το σκοπό αυτό στη δημόσια οικονομική υπηρεσία της έδρας της επιχείρησης, κοινή δήλωση αυτού που συνέταξε τη μελέτη ή θα επιβλέψει την εκτέλεση του έργου μηχανικού και της επιχείρησης, και συγχρόνως καταβληθεί ο φόρος που αναλογεί σύμφωνα με τα παραπάνω. Σε περίπτωση που δεν υποβληθεί δήλωση και δεν καταβληθεί ο φόρος, εφαρμόζονται οι διατάξεις των άρθρων 50 και 52 παρ. 4.» Προκύπτει λοιπόν ότι, η αμοιβή του μηχανικού ο οποίος αναλαμβάνει τη σύνταξη της μελέτης ή την επίβλεψη ανέγερσης οικοδομής, και ο οποίος συμμετέχει στην επιχείρηση που αναλαμβάνει την ανέγερση και πώληση της οικοδομής την οποία αφορά η μελέτη ή η επίβλεψη, μπορεί να φορολογηθεί, κατ΄ επιλογή αυτού και των λοιπών προσώπων που συμμετέχουν στην επιχείρηση είτε αυτοτελώς, κατά το χρόνο πριν από την έκδοση της πολεοδομικής άδειας, στο όνομα της επιχείρησης, σύμφωνα με την παρ. 4 του άρθρου 13 του Κ.Φ.Ε., μόνο στην περίπτωση που η επιχείρηση στην οποία συμμετέχει ο μηχανικός δεν καταβάλλει σ΄ αυτόν την νόμιμη ή συμβατική αμοιβή για την εκπόνηση απ’ αυτόν της μελέτης κ.λπ. του οικοδομικού έργου, την ανέγερση του οποίου αναλαμβάνει η επιχείρηση, και κατά συνέπεια δεν περιλαμβάνει στις δαπάνες της την αμοιβή αυτή, είτε με τις διατάξεις του άρθρου 49, στο όνομα του μηχανικού, στην περίπτωση που καταβληθεί η νόμιμη ή συμβατική αμοιβή στον μηχανικό από την επιχείρηση στην οποία συμμετέχει. Η επιχείρηση θα συμπεριλάβει στην περίπτωση αυτή στις δαπάνες της την αμοιβή του μηχανικού. Ως προς την έκδοση φορολογικού στοιχείου από τον μηχανικό προς την Ο.Ε. στην οποία συμμετέχει και στη περίπτωση που ο μηχανικός ενεργεί ως ελεύθερος επαγγελματίας, πέραν της συμμετοχής του στην Ο.Ε., και για την παρεχόμενη προς αυτήν υπηρεσία σύνταξης μελέτης κ.λπ. εισπράττει αμοιβή, είναι υπόχρεος σε έκδοση Α.Π.Υ. Στην περίπτωση που ο μηχανικός ενεργεί ως ελεύθερος επαγγελματίας, πέραν της συμμετοχής του στην Ο.Ε., και για την παρεχόμενη προς αυτήν υπηρεσία σύνταξης μελέτης κ.λπ. δεν εισπράττει αμοιβή για άλλους λόγους, θεωρείται ιδιόχρηση υπηρεσιών (αυτοπαράδοση) και είναι υπόχρεος σε έκδοση Α.Π.Υ., στην οποία εκτός των άλλων αναγράφεται η ένδειξη «δωρεάν σύμφωνα με την ΠΟΛ.1372/7-12-1993. Στην περίπτωση που ο μηχανικός ενεργεί στα πλαίσια της δραστηριότητας της Ο.Ε. της οποίας είναι μέλος, και για την υπηρεσία σύνταξης μελέτης κ.λπ. δεν εισπράττει αμοιβή στα πλαίσια της συμμετοχής του σ’ αυτή, δύναται να ζητήσει την απαλλαγή καταβολής της αμοιβής από την νομική υπηρεσία του Τ.Ε.Ε., και να μην εκδώσει Α.Π.Υ. (περίπτωση αυτοτελούς φορολόγησης επ’ ονόματι της Ο.Ε.)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...