Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΟΡΟΥ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΓΙΑ Α΄ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΕ ΑΛΛΟΔΑΠΟ


KAROLOS

Ερώτηση

Ν.1078/1980 (ΦΕΚ 238 Α’)

Άρθρο 1

Απαλλαγή από το φόρο μεταβίβασης της πρώτης κατοικίας

Απαλλαγή του αγοραστή από το φόρο μεταβίβασης ακινήτων κατά την απόκτηση πρώτης κατοικίας 1. Συμβάσεις αγοράς εξ ολοκλήρου και κατά πλήρη κυριότητα ακινήτου από έγγαμο απαλλάσσονται από το φόρο μεταβίβασης, εφόσον ο αγοραστής ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα ανήλικα τέκνα αυτού δεν έχει δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε άλλη οικία ή διαμέρισμα που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειάς του ή δικαίωμα πλήρους κυριότητας επί οικοπέδου οικοδομήσιμου ή επί ιδανικού μεριδίου οικοπέδου στο οποίο αντιστοιχεί εμβαδόν κτίσματος που πληροί τις στεγαστικές τους ανάγκες και βρίσκονται σε δήμο ή κοινότητα με πληθυσμό άνω των τριών χιλιάδων (3.000) κατοίκων. Η περιοχή της τέως Διοικήσεως Πρωτεύουσας θεωρείται ως ένας δήμος.

Από το σύνολο των διατάξεων του νόμου 1078/1980 όπως αυτός έχει τροποποιηθεί έχει αποκλεισθεί το στοιχείο ημεδαπότητας από τις προϋποθέσεις χορηγήσεως της απαλλαγής για την Α΄ κατοικία . Η βούληση του νομοθέτη ήταν η παροχή της απαλλαγής όχι μόνο σε Έλληνες υπηκόους , αλλά γενικώς σε πρόσωπα που κατοικούν στην Ελλάδα ανεξαρτήτως από την ιθαγένεια τους . Αυτό προκύπτει από το ότι αναφέρει ο νόμος πως η απαλλαγή δίδεται μόνο σε φυσικά πρόσωπα : Όμως σύμφωνα με τον Α.Κ. άρθρο 34 φυσικό πρόσωπο είναι κάθε άνθρωπος , ασχέτως γένους , ιθαγένειας , θρησκείας , και φυλής ο οποίος είναι ικανός να έχει δικαιώματα και υποχρεώσεις .

Επίσης σύμφωνα με τον Α.Κ. άρθρα 51 & 52 ως κατοικία του προσώπου θεωρείται ο τόπος που έχει εγκατασταθεί κυρίως και νομίμως . Εκ τούτων προκύπτει ότι κύρια στοιχεία της κατοικίας συνιστούν τόσο το υλικό στοιχείο της πραγματικής εγκατάστασης σε ορισμένο τόπο , όσο και η πρόθεση χρησιμοποιήσεως του τόπου αυτού ως κέντρου των βιοτικών σχέσεων του . Υπάρχουν και αποφάσεις του ΣΤΕ και του Α.Π. που αναφέρονται στο εδάφιο αυτό ( 2361/1983 , ΑΠ 1331/1981 κλπ ) .

Η Διοίκηση έχει αποφανθεί με διάφορες αποφάσεις της όπως ΠΟΛ 1162/1989 και άλλες πως η χορήγηση απαλλαγής παρέχεται καταρχήν μόνο σε Έλληνες υπηκόους και συνεπώς οι αλλοδαποί δεν δικαιούνται απαλλαγής . Το παραπάνω επίσης ( πως δηλαδή δεν δικαιούνται οι αλλοδαποί που διαμένουν στην Ελλάδα ) αναφέρεται σε όλα τα εγχειρίδια του Υ.Ο. σχετικά με την απαλλαγή Α΄ κατοικίας από το φόρο μεταβίβασης .

Ψάχνοντας όμως βρήκα την απόφαση του Δοικ. Πρωτ. Πειραιά 2648/1989 που έρχεται σε contra με την Διοίκηση . Το Δικαστήριο λοιπόν αποφάνθηκε πως : Και οι αλλοδαποί δικαιούνται της απαλλαγής του άρθρου 1 του Ν. 1078/1980 για αγορά Α΄ κατοικίας , εφόσον συντρέχουν στο πρόσωπο τους οι προϋποθέσεις που ορίζουν οι διατάξεις του άρθρου αυτού .

Η άποψη σας ποια είναι επί του θέματος ; Μήπως κάποια / ος συνάδερφος έχει βρει μια πιο καινούργια δικαστική απόφαση σχετικά με το αν ή όχι δικαιούται τελικά απαλλαγή ; Προσωπικά συμφωνώ με την απόφαση του Διοικ. Πρωτοδικείου που δικαίωσε τον προσφεύγοντα αλλοδαπό και διαφωνώ με την συνεχιζόμενη αρνητική θέση της διοίκησης .

Να τονίσω πως ο αλλοδαπός για τον οποίο ψάχνω είναι Ρώσος που διαμένει και εργάζεται νόμιμα στην Ελλάδα οκτώ χρόνια και συντρέχουν για το πρόσωπο του και όλες οι προυποθέσεις απαλλαγής . Αναμένω τις απόψεις σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Για δες λιγο και το παρακατω.

4511/1995 ΣΤΕ(186128)

ΛΟΓΙΣΤΗΣ/1997 (1587) Φορολογία μεταβιβάσεως ακινήτων. Αν ο φορολογούμενος καταβάλει φόρο για μεταβίβαση ακινήτων, χωρίς να έχει σχετική φορολογική υποχρέωση, μπορεί να ανακαλέσει τη δήλωση βάσει της οποίας έγινε η καταβολή και να αναζητήσει εντός τριών ετών το ποσό που καταβλήθηκε αχρεώστητα, είτε υποβάλλοντας σχετική αίτηση στη φορολογική αρχή είτε ασκώντας προσφυγή στο αρμόδιο διοικητικό δικαστήριο, χωρίς να έχει προηγουμένως υποβληθεί ιδιαίτερη ανακλητική δήλωση. Αγορά ακινήτου από ομογενή με αλλοδαπή υπηκοότητα που διαμένει στην Ελλάδα βάσει προσωρινής άδειας παραμονής. Για να χορηγηθεί απαλλαγή στον ανωτέρω αγοραστή πρέπει να διαπιστωθεί από τη φορολογική αρχή η πρόθεση αυτού να μείνει μόνιμα στην Ελλάδα. Περιστατικά. Δεκτή η αναίρεση για παραβίαση ουσιαστικού δικαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tάσο σ΄ευχαριστώ για την απόφαση του ΣΤΕ .

Η δική σου γνώμη για την περίπτωση που ανέφερα παραπάνω ποιά είναι ? Συμφωνείς μαζί μου ή οχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Tάσο σ΄ευχαριστώ για την απόφαση στου ΣΤΕ .

Η δική σου γνώμη για την περίπτωση που ανέφερα παραπάνω ποιά είναι ? Συμφωνείς μαζί μου ή οχι ;

Συμφωνώ μαζί σου αλλά έχω την εντύπωση οτι θα πρέπει να πας στα δικαστήρια για να δικαιωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αποψή μου είναι ότι το κλειδί στην υπόθεση της απαλλαγής είναι ο τόπος διαμονής ,μόνιμη κατοικία. Αλλωστε στο 2005 βγήκε μια ΠΟΛ στην οποία αναφέρεται ότι και οι ομογενεις θα πρεπει να εχουν κλείσει ενα έτος διαμονής στην Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αποψή μου είναι ότι το κλειδί στην υπόθεση της απαλλαγής είναι ο τόπος διαμονής ,μόνιμη κατοικία. Αλλωστε στο 2005 βγήκε μια ΠΟΛ στην οποία αναφέρεται ότι και οι ομογενεις θα πρεπει να εχουν κλείσει ενα έτος διαμονής στην Ελλαδα

Δεν αναφέρομαι σε ομογενή αλλά σε αλλοδαπό που διαμενει εδω οκτω χρόνια . Εχω την εντύπωση πως όπως ανεφερε και ο Τάσος παραπάνω μόνο δικαστικά μπορεί να δικαιωθεί . Αλλη μια τρανή απόδειξη της απίστευτης γραφειοκρατίας στην Ελλάδα ..... Πάντως τελικά απ οτι έχω καταλάβει η Διοικηση δεν λαμβάνει υπόψη της πάντα την νομολογία των Ελληνικων Δικαστηριών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προέτρεψα φίλο και συνάδερφο μου να ζητήσει απαλλαγή απο το Φ.Μ.Α. για αγορά Α κατοικίας σε περίπτωση αλλοδαπού ( Αλβανός ) που διαμένει και εργάζεται νομίμως δέκα χρόνια στην Ελλάδα (πληρούσε και τις υπολοιπες βέβαια προυποθέσεις ) και τελικά την πήρε...... Επιμένω λοιπόν πως ο κακώς κάποιες ΔΟΥ και η διοίκηση απορρίπτει τα αιτήματα των ατόμων αυτών ( αλλοδαπών εκτός Ε.Ε.) για απαλλαγή Φ.Μ.Α. για αγορά α κατοικίας . Προσωπικά θα "κυνηγήσω" την περίπτωση του Ρώσου που έχω . Το ίδιο να κάνετε κι εσείς όσοι έχετε ανάλογες περιπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΕΣ-
Tάσο σ΄ευχαριστώ για την απόφαση του ΣΤΕ .

Η δική σου γνώμη για την περίπτωση που ανέφερα παραπάνω ποιά είναι ? Συμφωνείς μαζί μου ή οχι ;

ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ Φ. & Ν. ΠΡΟΣΩΠΩΝ" ΤΩΝ ΚΚ. Δ. ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ Α. ΚΑΡΑΒΟΚΥΡΗ ΔΙΑΒΑΖΩ:

"9. Τεκμήριο Αγοράς πρώτης κατοικίας στην Ελλάδα από κάτοικο αλλοδαπής.

Σε περίπτωση που μόνιμος κάτοικος εξωτερικού αγοράζει κατοικία στην Ελλάδα απαλλάσσεται από το τεκμήριο δαπάνης αυτής μέχρι τα 120 τ.μ. εφ'όσον αποτελεί την πρώτη κατοικία του στην Ελλάδα και συντρέχουν και οι λοιπές προϋποθέσεις του νόμου. Η απαλλαγή ισχύει γιατί δεν ορίζεται κάτι διαφορετικό από τις διατάξεις του άρθρου 17 περ. γ' ν.2238/1994.

Τα ποσά τα οποία αντιστοιχούν στα επιπλέον τετραγωνικά μέτρα και τα οποία λογίζονται ως τεκμήριο μπορούν να δικαιολογηθούν με μοναδικές βεβαιώσεις εισαγωγής και δραχμοποίησης συναλλάγματος που δεν εκχωρείται υποχρεωτικά στην Τράπεζα της Ελλάδος".

Μου έχει τύχει να δηλώσω για κατοίκους Ιταλίας την απόκτηση πρώτης κατοικίας. Η φορολογική αρχή ανεγνώρισε πάντοτε την απαλλαγή.

Γ.Π.Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να μην τα μπερδεύουμε .... Άλλο η απαλλαγή για το τεκμήριο Α κατοικίας του άρθρου 17 του 2238 και άλλο η απαλλαγή απο τον ΦΜΑ για αγορά κατοικίας . Σαφώς και ισχύει η απαλλαγή για το τεκμήριο Α κατοικιας για αλλοδαπό . Πόσο μάλλον για κάτοικο Ευρωπαικής Ενωσης . Το θέμα μας εδώ είναι η απαλλαγή απο τον ΦΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΡΟΛΕ ΓΕΙΑ΄΄ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΗΜΕΡΟΜΕΝΟΣ ,ΜΗΠΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ.

1)ΕΓΩ ΑΓΟΡΑΣΑ ΣΠΙΤΙ ΤΟ 1999 ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΦΟΡΟ ΜΕΤΕΒΙΒΑΣΕΟΣ ,ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ 1 ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΡΤΑ ΟΜΟΓΕΝΟΥΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΑ ΤΟ 2000.Ο ΦΟΡΟΣ ΗΤΑΝ 6000 ΕΥΡΩ ΣΗΜΕΡΙΝΑ.ΜΗΠΟΣ ΔΙΚΑΙΩΜΟΥΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΩ ΣΗΜΕΡΑ?

2)ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΓΟΡΑΣΕ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΔΥΑΡΑΚΙ 45 ΤΜ ,ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕ 22ΟΟ ΦΟΡΟ ΜΕΤΕΒΙΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΒΑΛΑΝ ΦΟΡΟ 8000 ΕΥΡΩ ΑΠ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΡΑΦΗΚΑΝ 3000 ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ.Ο ΛΟΓΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ,Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΩΡΙΣΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΩΡΕΑ ΤΗΝ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ,ΤΑ ΕΙΣΩΔΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΑΜΗΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΙΣΑΝ ΤΕΚΜΙΡΙΟ.ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ.ΜΗΠΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΗΣΕΤΕ ΛΙΓΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΛΕΝΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΑΡΟΛΕ ΓΕΙΑ΄΄ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΗΜΕΡΟΜΕΝΟΣ ,ΜΗΠΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ.

1)ΕΓΩ ΑΓΟΡΑΣΑ ΣΠΙΤΙ ΤΟ 1999 ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΦΟΡΟ ΜΕΤΕΒΙΒΑΣΕΟΣ ,ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ 1 ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΡΤΑ ΟΜΟΓΕΝΟΥΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΑ ΤΟ 2000.Ο ΦΟΡΟΣ ΗΤΑΝ 6000 ΕΥΡΩ ΣΗΜΕΡΙΝΑ.ΜΗΠΟΣ ΔΙΚΑΙΩΜΟΥΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΩ ΣΗΜΕΡΑ?

Ομογενης απο ποια χώρα ?

2)ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΓΟΡΑΣΕ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΔΥΑΡΑΚΙ 45 ΤΜ ,ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕ 22ΟΟ ΦΟΡΟ ΜΕΤΕΒΙΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΒΑΛΑΝ ΦΟΡΟ 8000 ΕΥΡΩ ΑΠ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΡΑΦΗΚΑΝ 3000 ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ.Ο ΛΟΓΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ,Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΩΡΙΣΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΩΡΕΑ ΤΗΝ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ,ΤΑ ΕΙΣΩΔΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΑΜΗΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΙΣΑΝ ΤΕΚΜΙΡΙΟ.ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ.ΜΗΠΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΗΣΕΤΕ ΛΙΓΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΛΕΝΗ.

Εαν πρόκειται για Α κατοικία δεν υπάρχει θέμα τεκμηρίου .Ισχύει και για ομογενής για αλλοδαπούς . Για τον ΦΜΑ ισχύει και για τον αδερφό σου ότι και με σένα . Δώσε περισσότερες πληροφορίες για την χώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πρωτον εχουμε γεννηθει με 2 μερεσ διαφορα,δευτερον η χωρα ειναι Αλβανια ,τριτον δηλαδη μπορει να διεκδηκηση τα χρηματα,5000 ευρω που του αναλογησαν σαν τεκμηριο ,βασει ποιου νομου για να ειμαι διαβασμενη?το 17 του 2238 ειναι σωστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πρωτον εχουμε γεννηθει με 2 μερεσ διαφορα,δευτερον η χωρα ειναι Αλβανια ,τριτον δηλαδη μπορει να διεκδηκηση τα χρηματα ,βασει ποιου νομου για να ειμαι διαβασμενη?

H γνώμη μου σχετικά για τη δική σου περίπτωση ( δηλαδή Αλβανός ή Αλβανίδα ) έχω γράψει και παραπάνω . Πιστεύω δικαιούται την απαλλαγή εφόσον συντρέχουν και οι λοιπές προυποθέσεις . Ο συνάδερφος μου μετά την προτροπή μου πέτυχε να πάρει απαλλαγή ο πελάτης του . Για τον ΦΜΑ μιλάμε πάντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
H γνώμη μου σχετικά για τη δική σου περίπτωση ( δηλαδή Αλβανός ή Αλβανίδα ) έχω γράψει και παραπάνω . Πιστεύω δικαιούται την απαλλαγή εφόσον συντρέχουν και οι λοιπές προυποθέσεις . Ο συνάδερφος μου μετά την προτροπή μου πέτυχε να πάρει απαλλαγή ο πελάτης του . Για τον ΦΜΑ μιλάμε πάντα .

δεν ξέρω αν γράφω εδώ σε αυτό τω θέμα σωστά αλλα έχω μια απορία είμαι έλληνας και η ύζυγος μου είναι γερμανίδα εργάζομαι ένα χρόνο τώρα πάλι στην "ελαδακαι" η σύζυγος μου 9 μήνες θέλουμε και βρήκαμε ένα σπίτι να πάρουμε με δάνειο αλλα γίνετε μονο στο όνομα και τον δυο λόγο "επιψεις" από esnima και κολλάμε στο θέμα πως η σύζυγος μου δεν πέιρι απαλλαγή πρώτης κατοικίας λόγο που δεν έκλεισε χρόνο στην ελλάδα (ένσημα) και έχουμε κολλήσει κάποια γνώμη η βοήθεια ? ευχάριστο πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Προέτρεψα φίλο και συνάδερφο μου να ζητήσει απαλλαγή απο το Φ.Μ.Α. για αγορά Α κατοικίας σε περίπτωση αλλοδαπού ( Αλβανός ) που διαμένει και εργάζεται νομίμως δέκα χρόνια στην Ελλάδα (πληρούσε και τις υπολοιπες βέβαια προυποθέσεις ) και τελικά την πήρε...... Επιμένω λοιπόν πως ο κακώς κάποιες ΔΟΥ και η διοίκηση απορρίπτει τα αιτήματα των ατόμων αυτών ( αλλοδαπών εκτός Ε.Ε.) για απαλλαγή Φ.Μ.Α. για αγορά α κατοικίας . Προσωπικά θα "κυνηγήσω" την περίπτωση του Ρώσου που έχω . Το ίδιο να κάνετε κι εσείς όσοι έχετε ανάλογες περιπτώσεις

1. Κωστα , τελικα την πηρε ο Ρωσος την απαλλαγη?

2. Μπορεις επισης να μας δωσεις την ΔΟΥ που πηρε την απαλλαγη ο αλλοδαπος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1. Κωστα , τελικα την πηρε ο Ρωσος την απαλλαγη?

2. Μπορεις επισης να μας δωσεις την ΔΟΥ που πηρε την απαλλαγη ο αλλοδαπος ?

Το Ρώσο τον έχασα δυστυχώς και δεν γνωρίζω τι απέγινε .. Εχω όμως περίπτωση Αλβανού που την πήρε . ΔΟΥ στην Καλλιθέα Αττικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χωρίς φόρο η πρώτη κατοικία και για αλλοδαπούς;

Του Νεκτάριου Νώτη

Χιλιάδες οικονομικοί μετανάστες, αλλά και αλλοδαποί –που επιθυμούν να εγκατασταθούν στη χώρα μας– επιβαρύνονται με το φόρο μεταβίβασης, όταν προχωρούν στην αγορά ακινήτου, το οποίο προορίζεται στην ουσία για πρώτη κατοικία.

Δηλαδή, δεν τους αναγνωρίζεται το αφορολόγητο της πρώτης κατοικίας, που απολαμβάνουν τους τελευταίους μήνες οι Έλληνες φορολογούμενοι. Μάλιστα, παράγοντες της αγοράς ακινήτων έλεγαν χαρακτηριστικά στο Capital.gr πως τα δικηγορικά γραφεία κατακλύζονται τον τελευταίο καιρό από μετανάστες, κυρίως αλβανικής καταγωγής, οι οποίοι αγοράζουν διαμερίσματα ισόγεια και πρώτου ορόφου στην περιοχή του δήμου Αθηναίων και ζητούν να μάθουν αν θα αλλάξει το καθεστώς αυτό και από πότε. Γιατί το ρωτούν;

Γιατί η Ευρωπαϊκή Επιτροπή κάλεσε πριν από λίγες μέρες τη χώρα μας να αλλάξει αυτές τις ισχύουσες για την αγορά πρώτης κατοικίας φορολογικές διατάξεις, καθώς -όπως υποστηρίζει- δημιουργούν διακρίσεις. Με επίσημο αίτημά τους, οι Βρυξέλλες ζητούν από την Ελλάδα να ισχύσει η ίδια απαλλαγή από το φόρο μεταβίβασης και για τους αγοραστές πρώτης κατοικίας που δεν διαμένουν μόνιμα στην Ελλάδα αλλά προτίθενται να εγκατασταθούν μελλοντικά στη χώρα αυτή. Και δεν είναι μόνο αυτό.

Η Ελλάδα καλείται να καταργήσει τις διακρίσεις που συνίστανται στην, υπό ορισμένες προϋποθέσεις, απαλλαγή των Ελλήνων υπηκόων που διαμένουν στο εξωτερικό από το φόρο μεταβίβασης ακινήτων σε περίπτωση αγοράς πρώτης κατοικίας στην Ελλάδα, χωρίς όμως να παρέχεται η ίδια απαλλαγή σε αλλοδαπούς. Ποια είναι τα χρονικά περιθώρια, που δίνονται στη χώρα μας για να αλλάξει τη νομοθεσία;

Το συγκεκριμένο αίτημα αποτελεί κατ΄ αρχήν αιτιολογημένη γνώμη. Αυτό είναι το δεύτερο στάδιο της διαδικασίας για παραβάσεις, όπως προβλέπεται από το άρθρο 226 της συνθήκης. Εάν η Ελλάδα δεν τροποποιήσει τις νομοθετικές της διατάξεις μέσα σε δύο μήνες, - δηλαδή έως το τέλος Νοεμβρίου - η Επιτροπή μπορεί να παραπέμψει την υπόθεση στο Δικαστήριο. Σε τι βασίζει τη γνώμη της η Επιτροπή;

Στο γεγονός ότι οι απαλλαγές που προβλέπονται στην ελληνική νομοθεσία αποτελούν παράβαση της απαγόρευσης των διακρίσεων, καθώς της ελεύθερης κυκλοφορίας προσώπων και της ελευθερίας εγκατάστασης. Επιπλέον, κρίνει ότι, για πρόσωπα που διαμένουν μόνιμα στην Ελλάδα και αγοράζουν την πρώτη κατοικία τους στη χώρα αυτή, η Ελλάδα μπορεί να παρέχει ευνοϊκότερη φορολογική μεταχείριση σε σύγκριση με εκείνους που απλώς αγοράζουν το εν λόγω ακίνητο για επενδυτικούς σκοπούς. Η διαφορετική αυτή μεταχείριση μπορεί να αιτιολογηθεί με βάση την προώθηση της αγοράς κατοικίας και την πρόληψη ή τουλάχιστον τον περιορισμό της κερδοσκοπίας. Η ίδια, όμως, μεταχείριση – σύμφωνα με την επιτροπή - πρέπει να προβλέπεται για όλους τους αγοραστές πρώτης κατοικίας που προτίθενται να εγκατασταθούν στο εν λόγω ακίνητο, είτε κατοικούν ήδη μόνιμα στην Ελλάδα κατά τη στιγμή της αγοράς, είτε όχι. Τι θα συμβεί με τους Αλβανούς και τους υπόλοιπους οικονομικούς μετανάστες, οι οποίοι προέρχονται από χώρες, που δεν είναι μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης;

Το βέβαιο είναι ότι αν καταργηθεί αυτή η διάκριση για τους υπηκόους κρατών-μελών, δε θα συμπεριλαμβάνει και τους εκτός Ε.Ε. Σε δεύτερο χρόνο, και με βάση αυτή την απόφαση, θα εξεταστεί αν υπάρχει δυνατότητα προσφυγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διομήδη, εγω τους κυνηγάω ακόμη πάντως όταν μου τύχει περίπτωση .. Διαφωνώ με την επιβολή ΦΜΑ στους ανθρώπους αυτούς που έχουν τις προυποθέσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Βασίλης-

Συνάδελφοι μια διευκρίνηση: αγορά ακινήτου από αλλοδαπό που διαμένει στην Ελλάδα βάσει προσωρινής άδειας παραμονής δικαιούται απαλλαγή για το τεκμήριο Α κατοικιας; Αν όντως είναι έτσι με βάση ποιό νόμο;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι αλλοδαποί δεν μπορούν να τύχουν της απαλλαγής αυτής κατά την αγορά πρώτης κατοικίας. Κατ’ εξαίρεση, της ως άνω απαλλαγής μπορούν να τύχουν και οι αλλοδαποί υπήκοοι Κράτους - Μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, οι οποίοι διαμένουν και εργάζονται για αρκετό διάστημα στην Ελλάδα με τις ίδιες προϋποθέσεις που τυχαίνουν οι Έλληνες πολίτες.

Η απαλλαγή κατά την αγορά πρώτης κατοικίας παρέχεται και στους Έλληνες εκ Τουρκίας, Β. Ηπείρου, Ρωσίας (Πόντιοι) και εκ Κύπρου, εφόσον έχουν εγκατασταθεί μόνιμα στην Ελλάδα.

Η μόνιμη διαμονή της κατηγορίας αυτών των δικαιούχων αποδεικνύεται με κάθε νόμιμο μέσο, όπως π.χ. η έναρξη άσκησης επαγγέλματος, η πρόσληψη για παροχή υπηρεσιών εξαρτημένης εργασίας (μισθωτός), η ενοικίαση κατοικίας, η φοίτηση σε σχολές κ.λ.π. Το ελάχιστο συνεχόμενο χρονικό διάστημα κατοικίας – ή και εργασίας, όπου απαιτείται – στην Ελλάδα ορίζεται σε ένα (1) έτος.

Επισημαίνεται ότι ειδικά για τα πρόσωπα αυτά η πρόθεσή τους για μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα δεν αναιρείται από το γεγονός ότι για ειδικούς λόγους, οι αρμόδιες υπηρεσίες τους χορηγούν προσωρινές άδειες παραμονής που ανανεώνονται.

Οι καταγόμενοι από τη Βόρεια Ήπειρο, την Κύπρο και την Τουρκία, εφόσον απέκτησαν ιθαγένεια τρίτου κράτους πλην της Αλβανικής, Κυπριακής και Τουρκικής, δεν μπορούν να τύχουν απαλλαγής από το φόρο.

Η απαλλαγή παρέχεται και στον κύριο εξ αδιαιρέτου ποσοστού ή ψιλό κύριο ή επικαρπωτή κατοικίας ή οικοπέδου που αγοράζει το υπόλοιπο ποσοστό ή το εμπράγματο δικαίωμα της επικαρπίας ή της ψιλής κυριότητας, προκειμένου να γίνει εξ ολοκλήρου κύριος του ακινήτου, εφόσον το ποσοστό που έχει δεν του πληροί τις στεγαστικές ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνάδελφοι μια διευκρίνηση: αγορά ακινήτου από αλλοδαπό που διαμένει στην Ελλάδα βάσει προσωρινής άδειας παραμονής δικαιούται απαλλαγή για το τεκμήριο Α κατοικιας; Αν όντως είναι έτσι με βάση ποιό νόμο;

Ευχαριστώ

Εγγ. 1097447/1900Α0012

Αθήνα 14 Νοεμβρίου 2007

ΘΕΜΑ: Τεκμήριο αγοράς πρώτης κατοικίας στην Ελλάδα από αλλοδαπό κάτοικο Ελλάδας.

Απαντώντας στην αίτησή σας αναφορικά με το παραπάνω θέμα, σας πληροφορούμε τα ακόλουθα:

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ΄ του άρθρου 17 του N. 2238/1994, ως ετήσια τεκμαρτή δαπάνη του φορολογούμενου, της συζύγου του και των τέκνων που τους βαρύνουν λογίζονται μεταξύ άλλων και τα χρηματικά ποσά που πραγματικά καταβάλλονται για αγορά ακινήτων ή ανέγερση οικοδομών. Εξαιρείται η δαπάνη για την αγορά από ενήλικο, με δικαίωμα πλήρους κυριότητας, καθώς και η ανέγερση από αυτόν οικοδομής, ως πρώτης κατοικίας, εφόσον η επιφάνεια της δεν υπερβαίνει τα εκατόν είκοσι (120) τετραγωνικά μέτρα. Αν η επιφάνεια της οικοδομής υπερβαίνει τα εκατόν είκοσι (120) τετραγωνικά μέτρα, λαμβάνεται υπόψη η δαπάνη που αντιστοιχεί στην επιφάνεια πάνω από τα εκατόν είκοσι (120) τετραγωνικά μέτρα. Κατά την εφαρμογή των δύο προηγούμενων εδαφίων δεν θεωρείται ότι αποκτάται πρώτη κατοικία, αν ο υπόχρεος, ο άλλος σύζυγος και τα τέκνα που τους βαρύνουν, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, έχουν δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή ισόβιας επικαρπίας ή οίκησης, εξ ολοκλήρου ή επί ιδανικού μεριδίου, σε άλλη οικία ή οικίες, εφόσον το άθροισμα της συνολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί υπερβαίνει τα εβδομήντα (70) τ.μ. Η επιφάνεια αυτή προσαυξάνεται κατά είκοσι (20) τ.μ. για καθένα από τα δύο πρώτα τέκνα και κατά είκοσι πέντε (25) τ.μ. για το τρίτο και καθένα από τα επόμενα τέκνα που βαρύνει τον υπόχρεο ή τον άλλο σύζυγο.

2. Όπως εξάλλου, έχει γίνει δεκτό από τη Διοίκηση, αλλοδαπός μόνιμος κάτοικος Ελλάδας έχει δικαίωμα απαλλαγής από την τεκμαρτή δαπάνη για την απόκτηση πρώτης κατοικίας μέχρι 120 τ.μ., εφόσον βέβαια συντρέχουν και οι λοιπές προϋποθέσεις του νόμου, δηλαδή είναι κάτοικος Ελλάδας και η αγορά αφορά την πρώτη κατοικία του (σχετ. 1103348/1587/Α0012/18.11.1999 έγγραφο). Ο φορολογούμενος, φέροντας το βάρος της απόδειξης, θα πρέπει να προσκομίσει στοιχεία που αποδεικνύουν ότι η κατοικία που απόκτησε είναι η πρώτη κατοικία σύμφωνα με τα όσα ορίζει η περίπτ. γ΄ του άρθρου 17 του N. 2238/1994 και ο προϊστάμενος της αρμόδιας Δ.Ο.Υ. οφείλει να ελέγξει το πραγματικό των όσων ισχυρίζεται ο φορολογούμενος.

3. Συνεπώς, βάσει των ανωτέρω, εφόσον είστε κάτοικος Ελλάδας και αγοράζετε πρώτη κατοικία, ανεξάρτητα από την επιβολή φόρου μεταβίβασης δικαιούστε της απαλλαγής του τεκμηρίου αγοράς, εφόσον συντρέχουν οι αναφερόμενες πιο πάνω προϋποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προς εκδίκαση στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο οδεύει η προσφυγή της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κατά της Ελληνικής Δημοκρατίας για την υπόθεση της απαλλαγής από τον φόρο μεταβίβασης ακινήτων «αποκλειστικά και μόνον στα πρόσωπα που κατοικούν ήδη μονίμως στην Ελλάδα».

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή αναφέρει στην προσφυγή της ότι η ισχύουσα ελληνική νομοθεσία «παρεμποδίζει την άσκηση των θεμελιωδών ελευθεριών που απορρέουν από τις συνθήκες».

Όπως επισημαίνεται, η απαλλαγή από τον φόρο μεταβίβασης ακινήτων ωφελεί κυρίως τους έλληνες πολίτες. Ο αποκλεισμός των άλλων κοινοτικών υπηκόων, που δεν διαμένουν ήδη στην Ελλάδα, συνιστά σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή «διακριτική μεταχείριση συνδεόμενη με την εθνικότητα, η οποία δυσχεραίνει και παρεμποδίζει έτσι την αγορά πρώτης κατοικίας στη χώρα αυτή από πολίτες άλλων κρατών-μελών της ΕΕ».

Ενστάσεις επίσης διατηρεί η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και για το γεγονός ότι από την απαλλαγή του φόρου αποκλείονται και οι έλληνες πολίτες του εξωτερικού οι οποίοι μπορούν να επωφεληθούν του μέτρου της απαλλαγής μόνο αν επαναπατριστούν. Ο σκοπός αυτός, προστίθεται, προσκρούει στην αρχή της ελεύθερης κυκλοφορίας των φυσικών προσώπων και των κεφαλαίων.

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ζητεί από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο να αναγνωρίσει ότι η Ελληνική Δημοκρατία παρεμποδίζει στη συγκεκριμένη περίπτωση την άσκηση θεμελιωδών δικαιωμάτων, διότι:

- Χορηγείται απαλλαγή από τον φόρο μεταβίβασης ακινήτων αποκλειστικά και μόνο σε πρόσωπα που κατοικούν ήδη μονίμως στην Ελλάδα και όχι και σε πρόσωπα που έχουν πρόθεση να εγκατασταθούν μελλοντικώς στη χώρα.

- Δεν χορηγείται απαλλαγή στους υπηκόους των άλλων κρατών-μελών της ΕΕ, και μάλιστα «κατά ρητή διάκριση εις βάρος των κατοίκων αλλοδαπής οι οποίοι δεν είναι έλληνες υπήκοοι».

Παρά την ορθή επιχειρηματολογία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, κανένας δεν μπορεί να προδικάσει την απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου. Ωστόσο, αν υπάρξει καταδίκη της Ελληνικής Δημοκρατίας από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, η όποια κυβέρνηση θα πρέπει να εφαρμόσει το κοινοτικό δίκαιο είτε καταργώντας τις διακρίσεις εις βάρος των υπηκόων των άλλων κρατών-μελών της ΕΕ και διευρύνοντας και σε αυτούς την απαλλαγή του φόρου είτε καταργώντας την απαλλαγή και για τους Έλληνες που διαμένουν μονίμως στην Ελλάδα.

Βήμα, 22.9.2009

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγοραστής απο Καναδά για αγορα 1ης κατοικιας -για παραθερισμο το καλοκαιρι- 140τετραγωνικων απο κατασκευαστικη, πληρωνει φορο μεταβιβασης? ισως εχει ελληνικη υπηκοοτητα.

Επισης, ισχυει κανονικα ο ετησιος φορος ακινητης περιουσιας ιδιος για ολους τους αλλοδαπους?

Ευχαριστω

Οι αλλοδαποί δεν μπορούν να τύχουν της απαλλαγής αυτής κατά την αγορά πρώτης κατοικίας. Κατ’ εξαίρεση, της ως άνω απαλλαγής μπορούν να τύχουν και οι αλλοδαποί υπήκοοι Κράτους - Μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, οι οποίοι διαμένουν και εργάζονται για αρκετό διάστημα στην Ελλάδα με τις ίδιες προϋποθέσεις που τυχαίνουν οι Έλληνες πολίτες.

Η απαλλαγή κατά την αγορά πρώτης κατοικίας παρέχεται και στους Έλληνες εκ Τουρκίας, Β. Ηπείρου, Ρωσίας (Πόντιοι) και εκ Κύπρου, εφόσον έχουν εγκατασταθεί μόνιμα στην Ελλάδα.

Η μόνιμη διαμονή της κατηγορίας αυτών των δικαιούχων αποδεικνύεται με κάθε νόμιμο μέσο, όπως π.χ. η έναρξη άσκησης επαγγέλματος, η πρόσληψη για παροχή υπηρεσιών εξαρτημένης εργασίας (μισθωτός), η ενοικίαση κατοικίας, η φοίτηση σε σχολές κ.λ.π. Το ελάχιστο συνεχόμενο χρονικό διάστημα κατοικίας – ή και εργασίας, όπου απαιτείται – στην Ελλάδα ορίζεται σε ένα (1) έτος.

Επισημαίνεται ότι ειδικά για τα πρόσωπα αυτά η πρόθεσή τους για μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα δεν αναιρείται από το γεγονός ότι για ειδικούς λόγους, οι αρμόδιες υπηρεσίες τους χορηγούν προσωρινές άδειες παραμονής που ανανεώνονται.

Οι καταγόμενοι από τη Βόρεια Ήπειρο, την Κύπρο και την Τουρκία, εφόσον απέκτησαν ιθαγένεια τρίτου κράτους πλην της Αλβανικής, Κυπριακής και Τουρκικής, δεν μπορούν να τύχουν απαλλαγής από το φόρο.

Η απαλλαγή παρέχεται και στον κύριο εξ αδιαιρέτου ποσοστού ή ψιλό κύριο ή επικαρπωτή κατοικίας ή οικοπέδου που αγοράζει το υπόλοιπο ποσοστό ή το εμπράγματο δικαίωμα της επικαρπίας ή της ψιλής κυριότητας, προκειμένου να γίνει εξ ολοκλήρου κύριος του ακινήτου, εφόσον το ποσοστό που έχει δεν του πληροί τις στεγαστικές ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με το ν. 3842/10 τροποποιήθηκε το άρθρο 1 του 1078 και πλέον απαλλαγή δικαιούνται και οι ομογενείς και οι αλλοδαποί που έχουν το καθεστώς του "επι μακρόν διαμένοντος"

3. Οι διατάξεις του παρόντος άρθρου εφαρμόζονται σε συμβάσεις αγοράς

ακινήτων, εφόσον ο αγοραστής κατοικεί μόνιμα στην Ελλάδα και εντάσσεται στις

ακόλουθες κατηγορίες δικαιούχων:

α) Έλληνες,

β) ομογενείς από Αλβανία, Τουρκία και χώρες της πρώην Σοβιετικής Ένωσης,

γ) πολίτες των κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης,

δ) αναγνωρισμένοι πρόσφυγες, σύμφωνα με τις διατάξεις του π.δ. 96/2008 (ΦΕΚ

152 Α), και

ε) πολίτες τρίτων χωρών που απολαύουν του καθεστώτος του επί μακρόν

διαμένοντος στην Ελλάδα, σύμφωνα με τις διατάξεις του π.δ. 150/2006 (ΦΕΚ 160

Α).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Δημήτρης

Η απαλλαγή από ΦΠΑ πρώτης κατοικίας ισχύει και για τους αλλοδαπούς συζύγους ελλήνων πολιτών που αγοράζουν μαζί ένα σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΕΤΕ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΡΙΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΚΗΝΙΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Π.Χ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ, ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΣΑΝ ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΟΡΟΑΠΑΛΛΑΓΗ ΛΟΓΩ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...