Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΟΡΟΥ Α' ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΕ ΖΕΥΓΑΡΙ(?)


επισκέπτη Επισκέπτης-NIKOLAS-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-NIKOLAS-

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΣΚΟΠΕΥΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΙΣΟ (50-50) ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ (ΕΩΣ 100.000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΤΑ 70-80ΤΜ) ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΜΕ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΙΝΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΑΣ. ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

1. ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΟΡΟΥ Α' ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ (ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΑΜΟ) ΕΦΟΣΟΝ ΘΑ ΓΡΑΦΤΕΙ 50-50%?

[ΑΠ' ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ "Η αγορά εξ ολοκλήρου και πλήρη κυριότητα του ακινήτου". ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΣΕ 50% ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΣΥΖΥΓΩΝ? ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΡΜΗΝΕΥΩ ΣΩΣΤΑ. ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ!]

2. ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΙΝ 'Η ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΑΜΟ? ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΔΥΟ ΑΓΑΜΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ (ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ) ΑΘΡΟΙΖΕΤΑΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΜΑ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΣΥΖΥΓΟΥΣ Α ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΔΗΛΑΔΗ.

Η Φ.Μ.Α. έχει αποδειχτεί η ...καλύτερη προξενήτρα ;)

ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ

Μετά τον γάμο μπορείτε να παρετε απαλλαγή και να έχετε συνιδιοκτησία 50-50.

ΔΥΣΚΟΛΗ ΛΥΣΗ

Επιτρεπεται αγορα Α κατοικιας απο συνιδιοκτητες "ιδανικού μεριδίου" άγαμους.

Εαν ο γάμος αργεί, ψαξτε με συμβολαιογραφο το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-NIKOLAS-
Η Φ.Μ.Α. έχει αποδειχτεί η ...καλύτερη προξενήτρα ;)

ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ

Μετά τον γάμο μπορείτε να παρετε απαλλαγή και να έχετε συνιδιοκτησία 50-50.

ΔΥΣΚΟΛΗ ΛΥΣΗ

Επιτρεπεται αγορα Α κατοικιας απο συνιδιοκτητες "ιδανικού μεριδίου" άγαμους.

Εαν ο γάμος αργεί, ψαξτε με συμβολαιογραφο το θέμα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ!!!

ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΛΥΦΘΗΚΑ ΠΛΗΡΩΣ...

Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ, ΑΝ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ, ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΗ -ΕΦΟΣΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ. ΓΙΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΝΙΟΠΑΝΤΡΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΓΟ!!! ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ. ΠΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΓΟΡΑ, ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ Ο ΓΑΜΟΣ. ΑΝ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΦΜΑ, ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...ΥΠΟΜΟΝΗ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΔΥΣΚΟΛΗ ΛΥΣΗ

Επιτρεπεται αγορα Α κατοικιας απο συνιδιοκτητες "ιδανικού μεριδίου" άγαμους.

Εαν ο γάμος αργεί, ψαξτε με συμβολαιογραφο το θέμα.

Η Δεύτερη και «δύσκολη» λύση δεν είναι εφικτή . Η αγορά ιδανικού μεριδίου οικοπέδου ή οικίας αποκλείει καταρχήν την παροχή απαλλαγής . Πρέπει να αγορασθεί ολόκληρο το ακίνητο . Οι μοναδικές περιπτώσεις που προβλέπεται ρητώς από το νόμο και στις οποίες παρέχεται απαλλαγή επι αγοράς εξ ιδανικού μεριδίου είναι :

Α ) όταν αγοράζεται κατά Π.Κ. ολόκληρο το ακίνητο και από τους δύο συζύγους κατά συγκυριότητα (αναφέρω αυτή μόνο και όχι τις επόμενες διότι δεν αφορούν το θέμα )

Β ) ……….

Γ ) ……….

Δ ) ……….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με την απαλλαγή φόρου πρώτης κατοικίας.εγω και ο αρραβωνιαστικός μου θα χτίσουμε δυόροφη κατοικία(120)τμ σε δικό τους οικόπεδο.θα απαλλαγούμε απο τον φόρο πρώτης κατοικίας?και θα ήθελα να κάνω και μία ακόμα ερώτηση σε όποιον ξέρει να μου απαντήσει για να μην φορολογηθεί η πρώτη κατοικία πρέπει να παντρευτούμε η να είμαστε παντρεμένει?Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΑΛΟΠΟΥΛΑΣ

Η απαλλαγή α κατοικίας δεν έχει σχέση με τα τετραγωνικά αλλά με την αντικειμενική αξία

Η απαλλαγή παρέχεται για αγορά κατοικίας από άγαμο έως ποσού αξίας 200.000 ευρώ, ενώ από έγγαμο έως ποσού αξίας 250.000 ευρώ. Το ποσό αυτό προσαυξάνεται κατά 25.000 ευρώ για καθένα από τα δύο πρώτα τέκνα και κατά 30.000 ευρώ για το τρίτο και καθένα από τα επόμενα τέκνα.

Δεν είμαι σίγουρος πως εφαρμόζεται αυτό στην περίπτωσή σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...