Προς το περιεχόμενο

ΑΠΔ- ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΗΜΕΡΩΝ


chrisof28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΝΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΜΗΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟ ΕΡΓΑΣΤΗΚΕ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ 25 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ 3 ΚΥΡΙΑΚΕΣ. ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΣΤΙΣ ΛΟΙΠΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ (14) ΟΙ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ Η΄ΟΧΙ ( ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΗΜΕΡΩΝ ΤΟ 25)? ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΕΧΕΙ ΕΡΓΑΣΤΕΙ 20 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ 3 ΚΥΡΙΑΚΕΣ.....Σ'ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ 14? ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΝΟΛΟ ΗΜΕΡΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ 23?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, οι Κυριακές δεν θα μπουν χωριστά με κωδικό αποδοχών 14, αλλά μαζί με τις κανονικές αποδοχές (κ.α.1). Απλώς θα συμπληρωθεί το πλήθος των απασχολούμενων Κυριακών στο ίδιο φύλλο της ΑΠΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, οι Κυριακές δεν θα μπουν χωριστά με κωδικό αποδοχών 14, αλλά μαζί με τις κανονικές αποδοχές (κ.α.1). Απλώς θα συμπληρωθεί το πλήθος των απασχολούμενων Κυριακών στο ίδιο φύλλο της ΑΠΔ.

Ναι μεν αλλά Θανάση μου:

Αγκάθι νούμερο 1: Υπάρχει αίτηση από την επιχείρηση και έγκριση από την οικεία Επιθεώρηση για εργασία κατά τις 3 αυτές Κυριακές;

Αγκάθι νούμερο 2: Αν υποβληθεί η Α.Π.Δ. με 28 ασφαλιστικές ημέρες τότε μπορεί (λέω μπορεί) να έρθει πίσω ως διόρθωση (οι ασφαλιστικές ημέρες υπερβαίνουν τις ημερολογιακές). Εμένα μου έχει τύχει πάντως.

Η λύση να πάει με 25 ασφαλιστικά και τις 3 Κυριακές ως λοιπές αποδοχές δεν είναι λάθος, αφού ξεπερνάει τα δύο αγκάθια.

Σκεφτείτε να έρθει το Ι.Κ.Α. για έλεγχο και να ζητήσει την έγκριση της Επιθεώρησης Εργασίας για τις 3 πραγματοποιηθείσες Κυριακές.

Αλήθεια chrisof28 πως έχουν πληρωθεί αυτές οι Κυριακές; Με προσαύξηση 75% ή και ως υπερωρίες;

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΔΙΠΛΕΣ ΔΗΛΑΔΗ 200%

Εγώ πάντως αν δεν είχα άδεια από την Επιθεώρηση Εργασίας για αυτές τις Κυριακές (Εγκ.Υπ.Εργ.1236/96,Α.Π.1017/95), δεν θα τις δήλωνα στην Α.Π.Δ., ειδικά αν ο εργαζόμενος δεν αναγνωρίζει συντάξιμες τις πλέον των 25 ασφαλιστικών ημερών ανά μήνα, υπάγεται δηλαδή στο καθεστώς συνταξιοδότησης της 35ετίας.

doctor

Y.Γ. Το θέμα πάντως δεν είναι τόσο σοβαρό, αφού και στις δύο περιπτώσεις οι αποδοχές και οι εισφορές είναι οι ίδιες. Είναι περισσότερο διαδικαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, οι Κυριακές δεν θα μπουν χωριστά με κωδικό αποδοχών 14, αλλά μαζί με τις κανονικές αποδοχές (κ.α.1). Απλώς θα συμπληρωθεί το πλήθος των απασχολούμενων Κυριακών στο ίδιο φύλλο της ΑΠΔ.

Συμφωνα με τις οδηγιες συμπληρωσης της ΑΠΔ ο τροπος συμπληρωσης εγγραφης με απασχοληση Κυριακων ειναι οπως εγραψε ο ATHV, δλδ ΚΥΡΙΑΚΕΣ 3

ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦ/ΣΗΣ 28

ΑΠΟΔΟΧΕΣ Αυτες που αντιστοιχουν στις 25 ημερες + το ποσο αποδοχων για την αμοιβη των ΚΥΡΙΑΚΩΝ.

Αγκάθι νούμερο 2: Αν υποβληθεί η Α.Π.Δ. με 28 ασφαλιστικές ημέρες τότε μπορεί (λέω μπορεί) να έρθει πίσω ως διόρθωση (οι ασφαλιστικές ημέρες υπερβαίνουν τις ημερολογιακές). Εμένα μου έχει τύχει πάντως.

Για να σημανθει μια εγγραφη με το λαθος 94 ημερες περισσοτερες απο τις ημερολογικες θα πρεπει να εχει καταχωρηθει αριθμος ημερων στο μηνα που να ειναι πραγματι μεγαλυτερος απο τις ημερολογιακες του μηνα. δλδ 12/2005 με ημερες ασφ/σης 32 ή 2/2005 με ημερες ασφ/σης 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...