Jump to content
  • 0

Κατάσταση προσωπικού Επιθεώρησης Εργασίας

Guest tania

Question

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να με ενημερώσετε αν είναι σωστό το οκτάωρο απασχόλησης των εργαζομένων σε ανώνυμη εταιρία (πενθήμερο)να γράφεται στην κατάσταση προσωπικού της Επιιθεώρησης Εργασίας ως 08.`00-16`.30μμ(12.`00-12`.30μμ διάλειμμα)αντί 08.`00-16`.00(και να συμπεριλαμβάνεται και το διάλειμμα 12.`00-12`.30μμ.).

Τέλος έχουμε εργάτρια συναρμολόγησης (με σύμβαση μετάλλου)-μισθωτή- η οποία εργάζεται στο σπίτι της (συναρμολογεί υλικά της εταιρίας-με δελτία αποστολής, κλπ).

Στην κατάσταση προσωπικού πώς πρέπει να την εμφανίζω να εργάζεται??Κανονικά κάθε μέρα, οκτάωρο?????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

• Answers 314
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Ποιος να τα σκεφτεί αυτά; Ο Βρούτσης ή τα κομματόσκυλά του;

Και το παραπάνω σε excel, για όποιον νομίζει ότι μπορεί να του χρειαστεί.   Υ.Γ. Τροποποιήστε ελεύθερα. Υπόδειγμα βιβλίου τροποποίησης ωραρίου και υπερωριών.zip

Καλά σου έκανε βρε Να βάλεις αμέσως γιατρό εργασίας Για να μάθεις...   Α κι αν δεν έχεις κάποιον εύκαιρο, ρώτα τον δικό μας γιατρό μήπως έχει διαθέσιμες ώρες. Ξέρεις ποιον λέω έτσι ; Τον άλλον

Recommended Posts

• 0

Καλημέρα φιλαράκι,

Αν και σίγουρα θα το έχεις ψάξει,μήπως παίζει ρόλο το επάγγελμα.Δηλαδή να έχει σχέση με μόλυβδο,αμίαντο κτλ κτλ.

όχι ρε παναγιώτη..security είναι..

τι να πω..καμιά μ@λακία του προγράμματος θα είναι..θα περιμένω..

να σαι καλά φίλε..

καλή σου μέρα .

1-3 σήμερα..

• 0

Ο ελάχιστος χρόνος απασχόλησης τεχνικού ασφαλείας και γιατρού εργασίας, ορίζεται στο ΠΔ 294/1988 (βλέπε και ν. 1568/1985, άρθρο 4 Π.Δ. 17/1996, ν. 3144/2003 και Π.Δ. 212/2006) και ανάλογα με την κατηγορία που ανήκει η επιχείρηση και το πλήθος των εργαζομένων.

Στην περίπτωση που ασκεί τα καθήκοντα ο ίδιος ο εργοδότης και με την επιφύλαξη της θέσης της διοίκησης , άποψή μου είναι ότι βάζουμε ό,τι ορίζεται στο ΠΔ ή, (εφόσον το δέχεται) ώρες απασχόλησης, "αόριστες"...

Υ.Γ.

Στην ουσία κάτι τέτοιο έχει έννοια, μόνο όταν τα καθήκοντα ασκούνται από τρίτο πρόσωπο (ΕΞ.Υ.Π.Π.) και όσον αφορά τον χρονικό περιορισμό που υπάρχει, στην ετήσια απασχόλησή του. Επίσης, ούτε τα ΚΕ.Π.Ε.Κ. (τουλάχιστον αυτά που έχω συνδιαλλαχτεί εγώ) όταν υποβάλλεται το έντυπο 1 με τ.α. τον ίδιο τον εργοδότη, απαιτούν αναγραφή των ωρών απασχόλησής του.

Σας Ευχαριστώ!

• 0

γεια σας ο Ε4 συμπληρωματικος ετήσιος για ποιον λόγο χρησιμοποιειται Επισησ οταν πατατε προσυμπληρωση σας μεταφερει τουσ εργαζομενουσ?γτ σε μενα δεν το κανει :/

• 0

απο εδω και επειτα οταν εχουμε νεα προσληψη και αφου δεν κατατιθεται συμπληρωματικος πινακας προσωπικου, γινεται αναρτηση στην επιχειρηση καποιο εντυπο ??

• 0

τελικα για οτι αλλαγη σε ωραριο συμπληρωνουμε μονο το ειδικο βιβλιο τροπ.

δηλαδη αν καποιος απο 08:00 - 16:00 θελέι να το κανει μονιμα 09:00-17:00

πως το καταχωρει στο ειδικο βιβλιο?

α/α

Ονοματεπώνυμο εργαζομένου

Ειδικότητα

Βάρδια / Ώρα Έναρξης και Λήξης

Τροποποίηση Ωραρίου

Ημερομηνία    τροποποίησης ωραρίου ή υπέρβαση νομίμου ωραρίου

Ώρα Έναρξης και Λήξης υπέρβασης νόμιμου ωραρίου

Αιτία υπερωριακής εργασίας

Ημερομηνία χορήγησης αναπληρωματικής ανάπαυσης (REPO)

Υπογραφή εργαζομένου

• 0

απο εδω και επειτα οταν εχουμε νεα προσληψη και αφου δεν κατατιθεται συμπληρωματικος πινακας προσωπικου, γινεται αναρτηση στην επιχειρηση καποιο εντυπο ??

Μπορείτε να εκτυπώσετε τον συμπληρωματικό πρόσληψης απο:

Καταστάσεις προσωπικου --> Εκτύπωση Συμπληρωματικού Πρόσληψης από Ενιαίο Έντυπο Αναγγελίας Πρόσληψης

• 0

τελικα για οτι αλλαγη σε ωραριο συμπληρωνουμε μονο το ειδικο βιβλιο τροπ.

δηλαδη αν καποιος απο 08:00 - 16:00 θελέι να το κανει μονιμα 09:00-17:00

πως το καταχωρει στο ειδικο βιβλιο?

α/α

Ονοματεπώνυμο εργαζομένου

Ειδικότητα

Βάρδια / Ώρα Έναρξης και Λήξης

Τροποποίηση Ωραρίου

Ημερομηνία    τροποποίησης ωραρίου ή υπέρβαση νομίμου ωραρίου

Ώρα Έναρξης και Λήξης υπέρβασης νόμιμου ωραρίου

Αιτία υπερωριακής εργασίας

Ημερομηνία χορήγησης αναπληρωματικής ανάπαυσης (REPO)

Υπογραφή εργαζομένου

εάν η αλλαγή είναι μόνιμη όπως λες, στέλνεις συμπληρωματικό πίνακα ωραρίου και δεν συμπληρώνεις το ειδικό βιβλίο..

• 0

γεια σας ο Ε4 συμπληρωματικος ετήσιος για ποιον λόγο χρησιμοποιειται Επισησ οταν πατατε προσυμπληρωση σας μεταφερει τουσ εργαζομενουσ?γτ σε μενα δεν το κανει :/

πχ..

εκ παραδρομής έχεις ξεχάσει να συμπεριλάβεις κάποιον εργαζόμενο στον ετήσιο τότε..

στέλνεις ετήσιο συμπληρωματικό για τον εργαζόμενο αυτόν..

• 0

εάν η αλλαγή είναι μόνιμη όπως λες, στέλνεις συμπληρωματικό πίνακα ωραρίου και δεν συμπληρώνεις το ειδικό βιβλίο..

Aυτο ειναι σιγουρο?

γιατι εγω ηξερα οτι συμπληρωματικο ωραριου στελνεις πχ για βαρδιες κτλ..

Αριθμ. πρωτ.: οικ.: 31349/95/15.9.2014

Γνωστοποίηση δημοσίευσης Υπουργικής Απόφασης – Εγκύκλιος εφαρμογής της.

Από τη δημοσίευση της παρούσης Υπουργικής Αποφάσεως δεν υφίσταται υποχρέωση υποβολής του εντύπου Ε4 Πίνακας Προσωπικού (Τροποποιητικός Ωραρίου). Τα σχετικά στοιχεία αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας εργαζομένων καταχωρούνται υποχρεωτικά πριν την έναρξη πραγματοποίησής τους στο Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών που τηρείται από τον εργοδότη (άρθρο 80 παρ. 1 Ν. 4144/2013 (Α΄88), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με το άρθρο 14 παρ. 2 Ν. 4225/2014 (Α΄2)).

το θεμα ειναι πως? βαζεις την μονιμη αλλαγη ωραριου και στην ημερομηνια τι βαζεις?

• 0

βρε στείλτε ότι θέλετε και μην δίνετε σημασία...

όμως μην ξεχάσετε να εκτυπώσετε την επιτυχή καταχώρηση που "αναδύεται" μετά την υποβολή...

θα σας την ζητάνε στους ελέγχους..

• 0

Aυτο ειναι σιγουρο?

Από τη δημοσίευση της παρούσης Υπουργικής Αποφάσεως δεν υφίσταται υποχρέωση υποβολής του εντύπου Ε4 Πίνακας Προσωπικού (Τροποποιητικός Ωραρίου). Τα σχετικά στοιχεία αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας εργαζομένων καταχωρούνται υποχρεωτικά πριν την έναρξη πραγματοποίησής τους στο Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών που τηρείται από τον εργοδότη (άρθρο 80 παρ. 1 Ν. 4144/2013 (Α΄88), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με το άρθρο 14 παρ. 2 Ν. 4225/2014 (Α΄2)).

το θεμα ειναι πως? βαζεις την μονιμη αλλαγη ωραριου και στην ημερομηνια τι βαζεις?

Καλημερα, 

και εγω την ιδια εντυπωση εχω...Πως πλεον ακομη και σε μονιμη αλλαγη ωραριου δε στελνουμε Ε4 ηλεκτρονικα, αλλα συμπληρωνουμε το Ειδικο Βιβλιο Τροποποιησης Ωραριου κ Υπερωριων....Μιλησα και με την επιθεωρηση της περιοχης και μου το επιβεβαιωσαν...

• 0

έκανα μια απόπειρα να στείλω τον ετήσιο σε επιχείρηση με 11 άτομα και ζητάει γιατρό εργασίας...

δε φεύγει αλλιώς..

πάνω από 50 δεν είναι το όριο?

Καλά σου έκανε βρε :P

Να βάλεις αμέσως γιατρό εργασίας :angry:

Για να μάθεις... :angry:

Α κι αν δεν έχεις κάποιον εύκαιρο, ρώτα τον δικό μας γιατρό μήπως έχει διαθέσιμες ώρες.

Ξέρεις ποιον λέω έτσι ; Τον άλλον Δημήτρη μας βρε, τον Doctor... :)

• 0

Σίγουρα ξέρεις κάτι που δεν ξέρω. :(

Για πες, για πες...

Από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα φιλαράκι ;

πχ..

εκ παραδρομής έχεις ξεχάσει να συμπεριλάβεις κάποιον εργαζόμενο στον ετήσιο τότε..

στέλνεις ετήσιο συμπληρωματικό για τον εργαζόμενο αυτόν..

Μήπως διάβασες την άποψη του κ.Καρατζά ;

Δεν συμφωνώ βέβαια με την γνώμη του αλλά, ποιος είμαι εγώ που θα διαφωνήσω κιόλας...

Αφού τα έχουν κάνει @#%^$%@#$^$#& και ο καθένας, ερμηνεύει κατά το δοκούν...

Και φυσικά και τα πρόστιμα καρα-δοκούν... :angry: :angry: :angry:

Πάντως, αν τελικά πουν κάτι τέτοιο, αφενός θα μοιράσουν πολλά πρόστιμα για τις πρώτες μέρες και μέχρι να το ξεκαθαρίσουν, αφετέρου, δεν θα έπρεπε να το πουν απλούστευση αυτό που κάναν... " Τα κάναμε περισσότερο  #@$%@#$%@#% ", έπρεπε να πουν... :angry:

#tin_exoyn_kanei_soyrotiri_tin_5072

• 0

Aυτο ειναι σιγουρο?

Θα μπορούσε να είναι κάπως έτσι:

rbma11.jpg

Με την επιφύλαξη διαφορετικής άποψης από την... "διοίκηση"... και τον φίλο μου τον Jim. :)

Καλημέρα, καλή δύναμη.

• 0

Και το παραπάνω σε excel, για όποιον νομίζει ότι μπορεί να του χρειαστεί.

Υ.Γ.

Τροποποιήστε ελεύθερα. :)

Υπόδειγμα βιβλίου τροποποίησης ωραρίου και υπερωριών.zip

• 0

Καλημέρα
σύμβαση τεχνικού ασφαλείας με επιχείρηση λήγει στις 31/12/2014
θα γίνει ανανέωση της σύμβασης
στον ετήσιο πίνακα θα βάλω αυτή την ημερομηνία λήξης
για να τροποποιήσω την ημερομηνία στον πίνακα προσωπικού μετά την ανανέωση πρέπει να κάνω κάτι ή με καλύπτει απλά η κατάθεση της σύμβασης;
και αντίστοιχα άν αλλάξει ο τεχνικός ασφαλείας τι γίνεται;

• 0

συναδελφοι μια μικρη βοηθεια αν κανω σωστα την διαδικασια

νεα επιχειρηση απογραφη στο ικα 1/10/14 και πρωτη προσληψη 1/10/14(αναγκαστικα για να γινει η απογραφη)

εντος 3 ημερων καταθετω Ετησιο?

Για τις ωρες του εργοδοτη βασει την δημοσιευσης του συναδελφου παραπανω λεω να βαλω 52 ωρες δηλαδη 52εβδομαδες καθε δευτερα χ 1 ωρα , το οποιο θα το ακολουθησω και σε ολες τους εργοδοετς Γ κατηγοριας 

Τι λετε 

• 0

Καλημέρα

σύμβαση τεχνικού ασφαλείας με επιχείρηση λήγει στις 31/12/2014

θα γίνει ανανέωση της σύμβασης

στον ετήσιο πίνακα θα βάλω αυτή την ημερομηνία λήξης

για να τροποποιήσω την ημερομηνία στον πίνακα προσωπικού μετά την ανανέωση πρέπει να κάνω κάτι ή με καλύπτει απλά η κατάθεση της σύμβασης;

και αντίστοιχα άν αλλάξει ο τεχνικός ασφαλείας τι γίνεται;

Καλημέρα Μαράκι

Δεν υπάρχει υποχρέωση τροποποίησης πίνακα προσωπικού (τουλάχιστον δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάτι τέτοιο) για την νέα ημερομηνία λήξης της σύμβασης ή την αλλαγή του τ.ε.

Παραμένουν βέβαια οι γνωστές υποχρεώσεις (έντυπο 1 ανάθεσης από την επιχείρηση που θα γίνεται γνωστή και η καινούργια ημερομηνία λήξης, έντυπο 3 αποδοχής από τον τεχνικό, υποβολή νέου συμφωνητικού κλπ στις κατά τόπους αρμόδιες επιθεωρήσεις ή τα ΚΕ.Π.Ε.Κ. ).

Τα νέα στοιχεία θα φανούν στην ΕΡΓΑΝΗ, με την πρώτη υποβολή που θα γίνει όταν αυτό είναι υποχρεωτικό από άλλη αιτία.

Καλή συνέχεια λέμεεε :)

• 0

Καλημερα, 

και εγω την ιδια εντυπωση εχω...Πως πλεον ακομη και σε μονιμη αλλαγη ωραριου δε στελνουμε Ε4 ηλεκτρονικα, αλλα συμπληρωνουμε το Ειδικο Βιβλιο Τροποποιησης Ωραριου κ Υπερωριων....Μιλησα και με την επιθεωρηση της περιοχης και μου το επιβεβαιωσαν...

Το ΕΒΝΠ απέθανε 

Ζήτω το ΕΒΤΩΥ

• 0

Πρόσληψη εργαζομένου 21/11/2013 μετα την κατάθεση του ετήσιου πίνακα . πάω τώρα στη προσυμπλήρωση εργαζομένων απο τρέχουσα κατάσταση για τη δημιουργία  συγκεντρωτικού  μέσω Σ.Ε.Π.Ε και τους φέρνει όλους του εργαζόμενους εκτός απο αυτόν.. τί μπορεί να συμβαίνει? έχει τύχει σε κάποιον?

• 0

Πρόσληψη εργαζομένου 21/11/2013 μετα την κατάθεση του ετήσιου πίνακα . πάω τώρα στη προσυμπλήρωση εργαζομένων απο τρέχουσα κατάσταση για τη δημιουργία  συγκεντρωτικού  μέσω Σ.Ε.Π.Ε και τους φέρνει όλους του εργαζόμενους εκτός απο αυτόν.. τί μπορεί να συμβαίνει? έχει τύχει σε κάποιον?

Μου έχει τύχει, απλά προσέθεσε τον

• 0

Το ΕΒΝΠ απέθανε 

Ζήτω το ΕΒΤΩΥ

Δεν συμφωνώ συνάδελφε. Έχω την εντύπωση πως ο τροποποιητικός ωραρίου απενεργοποιήθηκε προσωρινά όσο διαρκεί η αποστολή των ετήσιων πινάκων.  Λογικά η μόνιμες αλλαγές θα δηλώνονται στον τροποποιητικό ωραρίου και οι προσωρινές στο βιβλίο. 

• 0

Το ΕΒΝΠ απέθανε 

Ζήτω το ΕΒΤΩΥ

Καλημερα, 

σου ειπανε μηπως και πως το συμπληρωνουμε?