Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κατάσταση προσωπικού Επιθεώρησης Εργασίας


επισκέπτη tania

Ερώτηση

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να με ενημερώσετε αν είναι σωστό το οκτάωρο απασχόλησης των εργαζομένων σε ανώνυμη εταιρία (πενθήμερο)να γράφεται στην κατάσταση προσωπικού της Επιιθεώρησης Εργασίας ως 08.`00-16`.30μμ(12.`00-12`.30μμ διάλειμμα)αντί 08.`00-16`.00(και να συμπεριλαμβάνεται και το διάλειμμα 12.`00-12`.30μμ.).

Τέλος έχουμε εργάτρια συναρμολόγησης (με σύμβαση μετάλλου)-μισθωτή- η οποία εργάζεται στο σπίτι της (συναρμολογεί υλικά της εταιρίας-με δελτία αποστολής, κλπ).

Στην κατάσταση προσωπικού πώς πρέπει να την εμφανίζω να εργάζεται??Κανονικά κάθε μέρα, οκτάωρο?????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
12 λεπτά πριν , asteras5 said:

Ναι αυτό είναι σίγουρο.

Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι. Εστω έχεις προσλάβει εργαζόμενο ασφαλίζεται κανονικά κλπ

Ξεχνάς να τον βάλεις στον ετήσιο ή παθαίνει κάτι το λογισμικό......ή όλα πάνε στραβά ......ή ανθρώπινο λάθος και δεν μπαίνει ένας εργαζόμενος...στον ετήσιο ...... 

Για αυτό το '' λάθος '' θα ρίξουνε 10.500 € πρόστιμό?? Η εννοούν να μην τον έχεις κάν προσλάβει (αδήλωτος)......

έχεις βέβαια και την δυνατότητα να στείλεις εντός της ίδιας προθεσμίας(1-21/10) και συμπληρωματικό ετήσιο..https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21103

 

καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 3/7/2017 at 2:28 ΜΜ, MARKA said:

Ε4 Αρχικός πίνακας

 

Στις περιπτώσεις σύστασης νέου παραρτήματος ή απασχόλησης προσωπικού για πρώτη φορά εκτός του χρονικού διαστήματος υποβολής του Ετήσιου πίνακα προσωπικού, δηλαδή από 22/10 κάθε έτους έως 30/09 του επόμενου έτους, τότε και μόνο υποβάλλεται E4-Aρχικός πίνακας προσωπικού.

συγγνώμη αν τύχει και γίνει απογραφή εργοδότη στον εφκα στις 15.10.2017 θα σταλεί ετήσιος ή αρχικός??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, v.kourtis said:

συγγνώμη αν τύχει και γίνει απογραφή εργοδότη στον εφκα στις 15.10.2017 θα σταλεί ετήσιος ή αρχικός??

ετήσιος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ιατρός (ατομική επιχείρηση) απασχολεί μια εργαζόμενη η  οποία μετά την άδεια τοκετού και λοχείας κάνει χρήση του εξαμήνου του ΟΑΕΔ.

Θα την συμπεριλάβει στον ετήσιο πίνακα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΕΙΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΤΗΣΙΟ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΜΟΝΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΟΝΟ ΚΑΘΕ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩΠΛΕΟΝ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΟΤΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΝΕΟ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΗΜΕΡΑΣ? ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΚΑΘΟΛΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε4 ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ ΩΡΑΡΙΟΥ πρώτα από όλα και πριν την εργασία στην νέα ημέρα

Ε9 εντός 8 ημερών με επισύναψη νέας σύμβασης

και μετά Ε4 ετήσιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε Ε4 ετησιο υπάρχουν εργαζόμενοι όπου υπάγονται σε βαρδιολόγιο. 

Χρειάζεται να επισυναφθεί και αυτό?? π.χ. για τον μήνα Οτώβριο έχει υποβληθεί με πίνακα ωραρίου  στις 01/10. Χρειάζεται και τώρα στον ετήσιο? ή αρκεί ή αναγραφή στο ωράριο όπως πρόγραμμα εργασίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, asteras5 said:

Σε Ε4 ετησιο υπάρχουν εργαζόμενοι όπου υπάγονται σε βαρδιολόγιο. 

Χρειάζεται να επισυναφθεί και αυτό?? π.χ. για τον μήνα Οτώβριο έχει υποβληθεί με πίνακα ωραρίου  στις 01/10. Χρειάζεται και τώρα στον ετήσιο? ή αρκεί ή αναγραφή στο ωράριο όπως πρόγραμμα εργασίας. 

Δυστυχώς χρειάζεται επισύναψη του προγράμματος εργασίας. Η υποβολή του ετήσιου πίνακα είναι ένας αναχρονισμός που πρέπει να σταματήσει. Η εικόνα σε πραγματικό χρόνο της κάθε εταιρείας υπάρχει στο Εργάνη (Μητρώα/στοιχεία προσωπικού) και η υποβολή του ετήσιου πίνακα είναι χαμένος χρόνος.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας ,

Ευχαριστώ. Και εάν έχουμε και εκτός βαρδιολογίου (με σταθερό ωράριο) θα πρέπει να στείλω δύο πίνακες ???

ή μπορώ να τους βάλλω όλους μαζί?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

E4 ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ ΩΡΑΡΙΟΥ πρώτα από όλα και πριν την εργασία στην νέα ημέρα

Ε9 εντός 8 ημερών με επισύναψη νέας σύμβασης

και μετά Ε4 ετήσιο. 

 

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟΥ ΑΦΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΕΤΗΣΙΟ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΙΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΝΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Ο ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν , JVA said:

E4 ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ ΩΡΑΡΙΟΥ πρώτα από όλα και πριν την εργασία στην νέα ημέρα

Ε9 εντός 8 ημερών με επισύναψη νέας σύμβασης

και μετά Ε4 ετήσιο. 

 

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟΥ ΑΦΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΕΤΗΣΙΟ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΙΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΝΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Ο ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟΥ?

δεν σου τρώει το ψωμί και ένας συμπληρωματικός ωραρίου .

αλλά στον ετήσιο ,όμως θα γράψεις "αλλαγή ωραρίου από 16/10 και εφεξής" και τον στέλνεις σήμερα ας πούμε.

θέλω να πω ΠΡΟ ΑΛΛΑΓΗΣ ,η υποβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, doctor said:

Δυστυχώς χρειάζεται επισύναψη του προγράμματος εργασίας. Η υποβολή του ετήσιου πίνακα είναι ένας αναχρονισμός που πρέπει να σταματήσει. Η εικόνα σε πραγματικό χρόνο της κάθε εταιρείας υπάρχει στο Εργάνη (Μητρώα/στοιχεία προσωπικού) και η υποβολή του ετήσιου πίνακα είναι χαμένος χρόνος.

 

 

 

 

Αν γράψουμε πχ στις παρατηρήσεις ότι ο συμπληρωτικός πίνακας ωραρίου κατατίθεται κάθε τρίμηνο δεν νομίζω ότι υπάρχει υποχρέωση να το επισυνάψουμε εκ νέου και στον ετήσιο. Το θεωρώ πλεονασμό. Αφού έχουμε ήδη καταθέσει τον Ε4 συμπληρωματικό τριμήνου από 10.9.2017-11.12.2017 πχ..γιατί να τον επισυνάψουμε εκ νέου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ερώτημα...όταν κάποιος παίρνει τον αριθμό πρωτοκόλλου ότι θα παρακολούθησε το σεμινάριο του τεχνικού ασφαλείας..μέχρι πότε μπορεί να τον χρησιμοποιήσει?? δηλ. θέλω να πώ αν κάποιος έκανε αίτηση σε ΚΕΚ στις 5/7/2017 και δεν έχει ακόμη παρακολουθήσει το σεμινάριο γιατί δεν έχει γίνει, μπορώ να τον επικαλεστώ για την υποβολή του φετινού Ε4 ετήσιου ή έχει κάποιο συγκεκριμένο όριο πχ 2 μηνών??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16613

Εχει μια σημείωση που λέει για 4 μήνες από την εγκύκλιο  509/11.6.2013

Δεν μας καλύπτει πλέον, αν ισχύει κάτι άλλο τώρα δεν το ξέρω ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 13/10/2017 at 7:30 ΜΜ, vemis said:

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16613

Εχει μια σημείωση που λέει για 4 μήνες από την εγκύκλιο  509/11.6.2013

Δεν μας καλύπτει πλέον, αν ισχύει κάτι άλλο τώρα δεν το ξέρω ??

ναί αλλά γράφει..από την ημερομηνία της συγκεκριμένης εγκυκλίου..τί εννοεί εδώ ο ποιητής όμως??? ότι είναι 4 μήνες από την ημέρα που παίρνεις το πρωτόκολλο για να κλείσεις θέση για το επόμενο σεμινάριο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 13/10/2017 at 6:05 ΜΜ, v.kourtis said:

Αν γράψουμε πχ στις παρατηρήσεις ότι ο συμπληρωτικός πίνακας ωραρίου κατατίθεται κάθε τρίμηνο δεν νομίζω ότι υπάρχει υποχρέωση να το επισυνάψουμε εκ νέου και στον ετήσιο. Το θεωρώ πλεονασμό. Αφού έχουμε ήδη καταθέσει τον Ε4 συμπληρωματικό τριμήνου από 10.9.2017-11.12.2017 πχ..γιατί να τον επισυνάψουμε εκ νέου??

Δεν διαφωνώ. Αν με ρωτήσετε θα σας πω ότι δεν χρειάζεται καν ετήσιος πίνακας προσωπικού, ούτε πρόγραμμα εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εμένα αυτή η απορία με τρώει, αλλά σίγουρη απάντηση δεν πήρα από κανέναν.

Ένας εργατολόγος είπε ότι το παραπάνω ωράριο θα θεωρηθεί , σε ενδεχόμενο έλεγχο, υπερεργασία.

Ένας άλλος είπε ότι μπορείς να έχεις μέχρι και δύο ώρες διάλειμμα, επιμηκύνοντας έτσι το ωράριο σου αρκεί να γράψεις ότι το σύνολο ωρών της εβδομάδας είναι 40.

Έχω και εγώ εργαζόμενους που αναγράφονται στο πίνακα ως εξής:

ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΩΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08:00 ΕΩΣ 17:00 (40 ώρες)
ΜΗ ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ 12:00-13:00
ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΡΕΠΟ

Τελικά δεν ξέρω αν είναι σωστό.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στο συγκεκριμένο κομμάτι, θα το εκτιμούσα πολύ .


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 4 του Π.Δ. 88/1999 που ενσωμάτωσε  την Κοινοτική  Οδηγία  93/104/ΕΟΚ στο Ελληνικό Εργατικό Δίκαιο,
«1. Όταν ο χρόνος ημερήσιας εργασίας υπερβαίνει τις έξι ώρες, πρέπει να χορηγείται διάλειμμα τουλάχιστον 15 λεπτών, κατά τη διάρκεια του οποίου οι εργαζόμενοι δικαιούνται να απομακρυνθούν από τη θέση εργασίας τους. Τα διαλείμματα αυτά δεν επιτρέπεται να χορηγούνται συνεχόμενα με την έναρξη ή τη λήξη της ημερήσιας εργασίας»,  χορηγείται υποχρεωτικά διάλειμμα στον εργαζόμενο μετά από (6) έξι ώρες εργασίας και είναι τουλάχιστον 15 λεπτά της ώρας,  για εύλογο χρονικά διάστημα σύμφωνα με την καλή πίστη. Δεν επιτρέπεται να είναι συνεχόμενα  με την έναρξη ή τη λήξη της ημερήσιας εργασίας και δεν αμείβεται εκτός εάν έχει συμφωνηθεί διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
56 λεπτά πριν , maro.k said:

Και εμένα αυτή η απορία με τρώει, αλλά σίγουρη απάντηση δεν πήρα από κανέναν.

Ένας εργατολόγος είπε ότι το παραπάνω ωράριο θα θεωρηθεί , σε ενδεχόμενο έλεγχο, υπερεργασία.

Ένας άλλος είπε ότι μπορείς να έχεις μέχρι και δύο ώρες διάλειμμα, επιμηκύνοντας έτσι το ωράριο σου αρκεί να γράψεις ότι το σύνολο ωρών της εβδομάδας είναι 40.

Έχω και εγώ εργαζόμενους που αναγράφονται στο πίνακα ως εξής:

ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΩΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08:00 ΕΩΣ 17:00 (40 ώρες)
ΜΗ ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ 12:00-13:00
ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΡΕΠΟ

Τελικά δεν ξέρω αν είναι σωστό.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στο συγκεκριμένο κομμάτι, θα το εκτιμούσα πολύ .


 

Θεωρώ ότι δεν είσαι σωστή. Το ωράριο αυτό που αναφέρεται ανωτέρω, είναι σπαστό 8-12 & 13-17 αλλά μεσολαβεί μόνο 1 ώρα μεταξύ του σπαστού ωραρίου άρα ακόμα κι έτσι λάθος είναι. Δε νοείται μη αμοιβόμενο διάλειμμα, θα εθεωρείτο υπερεργασία αλλά με τα τελευταία δεδομένα πρέπει και η υπερεργασία να δηλωθεί ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

σε εργατοτεχνίτη με ημερομίσθιο 36,01 για τον υπολογισμό των αποδοχών του (5μερο 8ωρο) κάνω το εξής 26*36,01=936,26.Στον πίνακα προσωπικού όμως ο υπολογισμός γίνεται 40*4,33*5,40=935,28,οπότε προκύπτει διαφορά 0,98 λεπτά.Είναι ανεπαίσθητη η διαφορά ή μπορεί σε μελλοντικό έλεγχο να μου που ζητάνε και τα ρέστα που του βάζω και παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, musabelis said:

Καλησπέρα,

σε εργατοτεχνίτη με ημερομίσθιο 36,01 για τον υπολογισμό των αποδοχών του (5μερο 8ωρο) κάνω το εξής 26*36,01=936,26.Στον πίνακα προσωπικού όμως ο υπολογισμός γίνεται 40*4,33*5,40=935,28,οπότε προκύπτει διαφορά 0,98 λεπτά.Είναι ανεπαίσθητη η διαφορά ή μπορεί σε μελλοντικό έλεγχο να μου που ζητάνε και τα ρέστα που του βάζω και παραπάνω?

το ημερομίσθιο είναι η βάση ασφαλιστικών εισφορών Χ εργάσιμες Χ 1,2.

το άλλο είναι υπολογιστικό ,μετατροπή σε "μισθό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...