Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κατάσταση προσωπικού Επιθεώρησης Εργασίας


επισκέπτη tania

Ερώτηση

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να με ενημερώσετε αν είναι σωστό το οκτάωρο απασχόλησης των εργαζομένων σε ανώνυμη εταιρία (πενθήμερο)να γράφεται στην κατάσταση προσωπικού της Επιιθεώρησης Εργασίας ως 08.`00-16`.30μμ(12.`00-12`.30μμ διάλειμμα)αντί 08.`00-16`.00(και να συμπεριλαμβάνεται και το διάλειμμα 12.`00-12`.30μμ.).

Τέλος έχουμε εργάτρια συναρμολόγησης (με σύμβαση μετάλλου)-μισθωτή- η οποία εργάζεται στο σπίτι της (συναρμολογεί υλικά της εταιρίας-με δελτία αποστολής, κλπ).

Στην κατάσταση προσωπικού πώς πρέπει να την εμφανίζω να εργάζεται??Κανονικά κάθε μέρα, οκτάωρο?????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:
Λόγω τεχνικού προβλήματος δεν είναι διαθέσιμες οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες του διαδικτυακού τόπου του ΙΚΑ ΕΤΑΜ. Εκτιμώμενη ώρα αποκατάστασης 15:00. 

Εάν μετά την παρέλευση του προαναφερόμενου διαστήματος εξακολουθείτε να βλέπετε αυτό το μήνυμα, παρακαλούμε πατήστε "Ctrl + F5" για να ανανεωθεί η σελίδα.

Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερωτηση:

Στην εταιρεία μου θα έχουμε αλλαγη μικτης μισθοδοσίας με ισχυ απο 01/10 αλλά τα ακριβή ποσα θα αποφασισθούν στις 10-15/10.

Με δεδομενο οτι ο ετησιος πινακας εχει προθεσμία υποβολής απο 01-21/10 αλλα και οτι οι τροποποιησεις μικτων αποδοχων δηλωνονται

εντος 15 ημερων με τροποποιητικο πινακα, θα μπορω να τις ενσωματωσω στον αρχικο πινακα χωρις να χρειαστω τροποποιητικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα κανεις αναγκαστικα τροποποιητικο, οπου θα σου ζητησει ποιον ετησιο αφορα και εσυ θα δωσεις εκει τον περσινο.

 

Αλλο τροπο δεν βρισκω. Αν το πας κατευθειαν στον ετησιο εισαι εκπροθεσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερωτηση:

Στην εταιρεία μου θα έχουμε αλλαγη μικτης μισθοδοσίας με ισχυ απο 01/10 αλλά τα ακριβή ποσα θα αποφασισθούν στις 10-15/10.

Με δεδομενο οτι ο ετησιος πινακας εχει προθεσμία υποβολής απο 01-21/10 αλλα και οτι οι τροποποιησεις μικτων αποδοχων δηλωνονται

εντος 15 ημερων με τροποποιητικο πινακα, θα μπορω να τις ενσωματωσω στον αρχικο πινακα χωρις να χρειαστω τροποποιητικο?

απ όσο θυμάμαι και παλιότερα όταν είχαμε κάποια πρόσληψη στο διάστημα 15/9-15/11 που υποβαλλόταν ο ετήσιος, η επιθεώρηση δεχόταν να μπει κατευθείαν στον ετήσιο χωρίς να υποβληθεί πίνακας κατά την ημερομηνία της πρόσληψης..

 

παρόμοια είναι και η δική σας περίπτωση..άρα νομίζω πως δε θα έχετε πρόβλημα να συμπεριλάβετε τις αλλαγές στην υποβολή του ετήσιου μέχρι 21/10 χωρίς να υποβάλετε τροποποιητικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατι θα ειμαι εκπροθεσμος? Επειδη ο περσινοσ ετησιος αρχικος εχει ισχυ μεχρι 21/10/2015?

 

Εχεις δικιο βασικα, εγω σκεφτομουν λανθασμενα οτι θα εκανες υποβολη του ετησιου στις 21/10/2015, οποτε ειναι μετα την προθεσμια των 15 ημερων.

 

Αν κανεις εντος του 15μερου κατευθειαν υποβολη του ετησιου και αναφερεις εκει απο ποτε ειναι η μεταβολη των αποδοχων θα εισαι ΟΚ.

 

Αυτο που λεει ο jim1970 δεν το γνωριζω να μαι ειλικρινης (δεν λεω οτι δεν ισχυει), εγω προσωπικα θα φροντιζα να ειμαι εντος της προθεσμιας του 15μερου για τροποποιηση αποδοχων (ακομα και με υποβολη τους με τον ετησιο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Βάζω εδώ ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω από το πρωί στην κατάθεση της κατάστασης επιθεώρησης 

μήπως και το έχει δει μπροστά του κι άλλος.

Ενώ στην ΑΠΔ έχω στην εργαζόμενη κανονικά τον κωδικό 532030 σήμερα, στην κατάσταση της 

επιθεώρησης δεν τον δέχεται, ούτε δίνει τη λεκτική του περιγραφή όταν τον πληκτρολογώ

με συνέπεια να μην με αφήνει να προχωρήσω στην υποβολή.

 

Θα δοκιμάζω κι αργότερα μήπως "κάτι" έχει το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Βάζω εδώ ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω από το πρωί στην κατάθεση της κατάστασης επιθεώρησης 

μήπως και το έχει δει μπροστά του κι άλλος.

Ενώ στην ΑΠΔ έχω στην εργαζόμενη κανονικά τον κωδικό 532030 σήμερα, στην κατάσταση της 

επιθεώρησης δεν τον δέχεται, ούτε δίνει τη λεκτική του περιγραφή όταν τον πληκτρολογώ

με συνέπεια να μην με αφήνει να προχωρήσω στην υποβολή.

 

Θα δοκιμάζω κι αργότερα μήπως "κάτι" έχει το σύστημα.

Δεν εχω στείλει ακόμη αλλα νομίζω χρειάζεται το εξαψηφιο ειδικότητας ΟΑΕΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Βάζω εδώ ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω από το πρωί στην κατάθεση της κατάστασης επιθεώρησης 

μήπως και το έχει δει μπροστά του κι άλλος.

Ενώ στην ΑΠΔ έχω στην εργαζόμενη κανονικά τον κωδικό 532030 σήμερα, στην κατάσταση της 

επιθεώρησης δεν τον δέχεται, ούτε δίνει τη λεκτική του περιγραφή όταν τον πληκτρολογώ

με συνέπεια να μην με αφήνει να προχωρήσω στην υποβολή.

 

Θα δοκιμάζω κι αργότερα μήπως "κάτι" έχει το σύστημα.

 

Θα βάλεις τον κωδικό που δηλώνεις στο Ε3 στο Εργάνη όταν κάνεις πρόσληψη. Τώρα γιατί υπάρχουν δύο διαφορετικές κωδικοποιήσεις στο ίδιο Υπουργείο, μην την ψάχνεις... Ελλαδάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα βάλεις τον κωδικό που δηλώνεις στο Ε3 στο Εργάνη όταν κάνεις πρόσληψη. Τώρα γιατί υπάρχουν δύο διαφορετικές κωδικοποιήσεις στο ίδιο Υπουργείο, μην την ψάχνεις... Ελλαδάρα...

Θα το δοκιμάσω, μου κάνει εντύπωση όμως ότι σε άλλη εταιρία δέχθηκε τον 419000 ο οποίος είναι στην ΑΠΔ. 

Κάθε φορά, κάτι αλλάζει γμτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Βάζω εδώ ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω από το πρωί στην κατάθεση της κατάστασης επιθεώρησης 

μήπως και το έχει δει μπροστά του κι άλλος.

Ενώ στην ΑΠΔ έχω στην εργαζόμενη κανονικά τον κωδικό 532030 σήμερα, στην κατάσταση της 

επιθεώρησης δεν τον δέχεται, ούτε δίνει τη λεκτική του περιγραφή όταν τον πληκτρολογώ

με συνέπεια να μην με αφήνει να προχωρήσω στην υποβολή.

 

Θα δοκιμάζω κι αργότερα μήπως "κάτι" έχει το σύστημα.

 

ειμαστε και αλλοι με το ιδιο προβλημα..μην σε νοιαζει..ολα στο ποδι..

 

δεν θα συμφωνει ο κωδικος ειδικοτητας της ΑΠΔ που βαζεις σε εναν υπαλληλο με τον κωδικο ειδικοτητας του ιδιου σε εργανη..

απλα ΕΛΛΑΔΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα το δοκιμάσω, μου κάνει εντύπωση όμως ότι σε άλλη εταιρία δέχθηκε τον 419000 ο οποίος είναι στην ΑΠΔ. 

Κάθε φορά, κάτι αλλάζει γμτ...

 

Σε αρκετές ειδικότητες συμφωνούν οι δύο κωδικοποιήσεις, οπότε είναι θέμα πιθανοτήτων...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε αρκετές ειδικότητες συμφωνούν οι δύο κωδικοποιήσεις, οπότε είναι θέμα πιθανοτήτων... :)

αυτό είναι που λένε..."κι αν σου κάτσει ??? "

ζούμε μεγάλες μέρες :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έβαλα 532000 Πωλητές σε καταστήματα και το δέχθηκε.

Έχασα το μισό μου πρωινό να ψάχνω, να διαβάζω & να περιμένω στα "και καλά" τηλέφωνα

εξυπηρέτησης του ΟΑΕΔ μήπως και πληροφορηθώ.

 

Αυτά, μήπως και βοηθηθεί κανένας άλλος.

Ουφ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

σε μεταφορά υπαλλήλου απο ένα υποκατάστημα σε νέο υποκατάστημα όπου  με την έναρξη της λειτουργίας του και πρίν ξεκινήσει εργασία ο υπάλληλος δηλώνεται και η μεταφορά του στο ΙΚΑ  μου είπαν απο την επιθεώρηση ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα παρά μόνο να έχει ο υπάλληλος τον ετήσιο προσωπικού μαζί του.Γνωρίζει κανείς αν με την έναρξη του υποκαταστήματος στο ΙΚΑ ενημερώνεται αυτόματα και το μητρώο του Εργάνη?Πρέπει να γίνουν και κάποιες άλλες ενέργειες μήπως για τη μεταφορά του εργάζομενου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την έναρξη του υποκαταστήματος στο ΙΚΑ ενημερώνεται αυτόματα και το Εργάνη.

Οπότε κάνεις έναν συμπληρωματικό ωραρίου στο νέο υποκατάστημα για τον συγκεκριμένο υπάλληλο, όπου αναφέρεις στις παρατηρήσεις μεταφορά από τάδε ημερομηνία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε περίπτωση που πωλητής καταστήματος αντικαθίσταται απο άλλον πωλητή της επιχείρησης λόγω κανονικής αδείας μπορώ στον συμπληρωματικό πίνακα  ωραρίου που θα υποβάλλω να γράψω στις παρατηρήσεις ότι μετά την επιστροφή του αδειούχου, το ωράριο του αναπληρωματικού θα επανέλθει στην προισχύουσα κατάσταση σύμφωνα με τον περσινό πίνακα προσωπικού τάδε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, musabelis said:

Καλησπέρα σε περίπτωση που πωλητής καταστήματος αντικαθίσταται απο άλλον πωλητή της επιχείρησης λόγω κανονικής αδείας μπορώ στον συμπληρωματικό πίνακα  ωραρίου που θα υποβάλλω να γράψω στις παρατηρήσεις ότι μετά την επιστροφή του αδειούχου, το ωράριο του αναπληρωματικού θα επανέλθει στην προισχύουσα κατάσταση σύμφωνα με τον περσινό πίνακα προσωπικού τάδε??

αλλαγή ωραρίου από 01/07-25/07/17.

από 26/07 πάει στο κανονικό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, PROAKIS said:

αλλαγή ωραρίου από 01/07-25/07/17.

από 26/07 πάει στο κανονικό του.

Ρε συ Proakis και στις ημερομηνίες μέσα πέφτεις??Τι άπαιχτος παίχτης είσαι?? ?σε ευχαριστώ πολύ ξανά!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,εχω την εξής ερώτηση:

Εργαζόμενη γεννηθείσα 05/07/1992 γίνεται 25 χρονών στις 05/07.Αυτήν την στιγμή αμείβεται με τον βασικό κατω των 25 σα 510 και θέλω να την παω στα 586.Πηγαίνοντας να υποβάλλω τροποποιητικό πίνακα αποδοχών μου ζητάει α.π του αρχικού πίνακα.

Αρχικός όμως δεν υπάρχει καθώς το υποκατάστημα στο οποίο εργάζεται άνοιξε μεσα στο 2017.Πώς θα δηλώσω την τροποποίηση των αποδοχών στο εργάνη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε4 Αρχικός πίνακας

 

Στις περιπτώσεις σύστασης νέου παραρτήματος ή απασχόλησης προσωπικού για πρώτη φορά εκτός του χρονικού διαστήματος υποβολής του Ετήσιου πίνακα προσωπικού, δηλαδή από 22/10 κάθε έτους έως 30/09 του επόμενου έτους, τότε και μόνο υποβάλλεται E4-Aρχικός πίνακας προσωπικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...