Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κατάσταση προσωπικού Επιθεώρησης Εργασίας


επισκέπτη tania

Ερώτηση

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να με ενημερώσετε αν είναι σωστό το οκτάωρο απασχόλησης των εργαζομένων σε ανώνυμη εταιρία (πενθήμερο)να γράφεται στην κατάσταση προσωπικού της Επιιθεώρησης Εργασίας ως 08.`00-16`.30μμ(12.`00-12`.30μμ διάλειμμα)αντί 08.`00-16`.00(και να συμπεριλαμβάνεται και το διάλειμμα 12.`00-12`.30μμ.).

Τέλος έχουμε εργάτρια συναρμολόγησης (με σύμβαση μετάλλου)-μισθωτή- η οποία εργάζεται στο σπίτι της (συναρμολογεί υλικά της εταιρίας-με δελτία αποστολής, κλπ).

Στην κατάσταση προσωπικού πώς πρέπει να την εμφανίζω να εργάζεται??Κανονικά κάθε μέρα, οκτάωρο?????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ατομική που κάνει διακοπή και άλλη που κάνει αυτόματα έναρξη στον ίδιο χώρο με ένα άτομο προσωπικό. Η καινούρια ατομική πρέπει να βγάλει κωδικούς κάνοντας απογραφή(πρώτη έναρξη με ΙΚΑ). Ας πούμε ότι η διακοπή γίνεται με 31/10 και η έναρξη με 31/10 αντίστοιχα. Η απόγραφή της καινούριας ατομικής στο ΙΚΑ ας πούμε ότι γίνεται την 1/11/14. Θα με αφήσει το σύστημα να του κάνω Ε3-Ε4 με ημερομηνία προγενέστερη(δηλ.31/10/14) για να μην χάσει το μεροκάματό του ο εργαζόμενος που απλά αλλάζει εργοδότη στον ίδιο χώρο?πώς το αντιμετωπίζετε αυτό? στο ΣΕΠΕ που μίλησα μου είπε απλά ότι θα πρέπει να γράψω στις παρατηρήσεις ότι πρόκειται για μεταφορά των δικαιωμάτων του εργαζόμενου από την επιχείρηση που διέκοψε της εργασίες της(παλιά θυμάμαι πηγαίναμε γνωστοποιήσεις στο ΣΕΠΕ και στον ΟΑΕΔ τις προσλήψεις για σφραγίδα στην πίσω σελίδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά σου έκανε βρε :P

Να βάλεις αμέσως γιατρό εργασίας :angry:

Για να μάθεις... :angry:

 

Α κι αν δεν έχεις κάποιον εύκαιρο, ρώτα τον δικό μας γιατρό βρε, μήπως έχει διαθέσιμες ώρες.

Ξέρεις ποιον λέω έτσι ; Τον άλλον Δημήτρη μας βρε, τον Doctor... :)

εγώ λέω να βάλω εσένα..καλός μου φαίνεσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σίγουρα ξέρεις κάτι που δεν ξέρω. :(

Για πες, για πες...

Από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα φιλαράκι ;

 

 

Μήπως διάβασες την άποψη του κ.Καρατζά ;

Δεν συμφωνώ βέβαια με την γνώμη του αλλά, ποιος είμαι εγώ που θα διαφωνήσω κιόλας...

Αφού τα έχουν κάνει @#%^$%@#$^$#& και ο καθένας, ερμηνεύει κατά το δοκούν...

Και φυσικά και τα πρόστιμα καρα-δοκούν... :angry: :angry: :angry:

 

Πάντως, αν τελικά πουν κάτι τέτοιο, αφενός θα μοιράσουν πολλά πρόστιμα για τις πρώτες μέρες και μέχρι να το ξεκαθαρίσουν, αφετέρου, δεν θα έπρεπε να το πουν απλούστευση αυτό που κάναν... " Τα κάναμε περισσότερο  #@$%@#$%@#% ", έπρεπε να πουν... :angry:

 

#tin_exoyn_kanei_soyrotiri_tin_5072

δε διαβάζω κανέναν φιλαράκι(εκτός από σένα βέβαια) ..μόνο τις αποφάσεις..

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17277

 

όσο αφορά τον τροποποιητικό ωραρίου..βάστα μικρό καλάθι.. ;) για αν καταλάβεις..το ακριβώς αντίθετο  με την ηλικία σου.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα το μονο σιγουρο πλεον ειναι οτι εχουν να πεσουν πολλα προστιμα.... Ειχα αλλαγη ωραριου απο 1/10 σε μια επιχειρηση, μονιμη αλλαγη....Τη συμπληρωσαμε στο ειδικο βιβλιο και ΔΕ στειλαμε συμπληρωματικο πινακα ωραριου! Αρχικα πηγα να στειλω τροποποιητικο ωραριου, και εφοσον αυτος δεν υπηρχε πλεον στο ΥΕΚΑ, τηλεφωνησα στο ΣΕΠΕ της περιοχης και μου ειπαν πως το αναγραφουμε μονο στο βιβλιο...

 

 

Τι ισχυει τελικα??? τι κανουμε?? Τι χαος ειναι αυτο?!!?

 

:angry:  :angry:  :angry:  :angry:  :blink:  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ατομική που κάνει διακοπή και άλλη που κάνει αυτόματα έναρξη στον ίδιο χώρο με ένα άτομο προσωπικό. Η καινούρια ατομική πρέπει να βγάλει κωδικούς κάνοντας απογραφή(πρώτη έναρξη με ΙΚΑ). Ας πούμε ότι η διακοπή γίνεται με 31/10 και η έναρξη με 31/10 αντίστοιχα. Η απόγραφή της καινούριας ατομικής στο ΙΚΑ ας πούμε ότι γίνεται την 1/11/14. Θα με αφήσει το σύστημα να του κάνω Ε3-Ε4 με ημερομηνία προγενέστερη(δηλ.31/10/14) για να μην χάσει το μεροκάματό του ο εργαζόμενος που απλά αλλάζει εργοδότη στον ίδιο χώρο?πώς το αντιμετωπίζετε αυτό? στο ΣΕΠΕ που μίλησα μου είπε απλά ότι θα πρέπει να γράψω στις παρατηρήσεις ότι πρόκειται για μεταφορά των δικαιωμάτων του εργαζόμενου από την επιχείρηση που διέκοψε της εργασίες της(παλιά θυμάμαι πηγαίναμε γνωστοποιήσεις στο ΣΕΠΕ και στον ΟΑΕΔ τις προσλήψεις για σφραγίδα στην πίσω σελίδα)

???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δε διαβάζω κανέναν φιλαράκι(εκτός από σένα βέβαια) ..μόνο τις αποφάσεις..

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17277

 

όσο αφορά τον τροποποιητικό ωραρίου..βάστα μικρό καλάθι.. ;) σαν την ηλικία σου.. :P

 

.

 

Τζιμάκο μου, αν διαβάζεις εκτός από τις αποφάσεις και μόνο εμένα, ένα είναι σίγουρο. Θα σε τρελάνουν αυτές και θα σε αποτελειώσω εγώ... :P

Επίσης σ΄ευχαριστώ για την αναφορά στην μικρή ηλικία μου αλλά, νομίζω ότι δεν μπορώ να κρατήσω τόσο μικρό καλάθι όσο αυτή...

Δε θα χωράει τίποτα μέσα ρε φίλε... :P

Επίσης και όσον αφορά τον ετήσιο συμπληρωματικό πίνακα και την απόφαση που αναφέρεις και εφόσον, κάνουμε δεκτό ότι ισχύει και πέραν της 15/11/2013 ( δεν γίνεται αναφορά ότι θα ισχύει και για τα επόμενα έτη, απεναντίας αναφέρεται ρητά στην περσινή περίοδο. Έχεις δει κάτι για την τρέχουσα ; ), αυτός ο πίνακας θα αφορά, μόνο στο διάστημα που έχουμε υποχρέωση σε υποβολή ετήσιου πίνακα (1-21/10 φέτος) και μόνο γι' αυτό το λόγο της παράληψης (εφόσον μπορεί να συμβεί αυτό).

Δεν διαφώνησα όμως στα παραπάνω. Απλά ρώτησα αν διάβασες την άποψη του κ.Καρατζά για τον συμπληρωματικό, μετά την υποβολή του ενιαίου εντύπου Ε3,Ε4.

 

Η ένστασή μου ήταν και γι' αυτήν ήθελα τη γνώμη σου, για την περίπτωση αλλαγής ωραρίου εργαζομένου (είτε αυτή είναι έκτακτη, είτε είναι μόνιμη), από που συμπεραίνεις ότι η αλλαγή αυτή πρέπει να δηλωθεί με υποβολή συμπληρωματικού πίνακα ωραρίου ;

Πες τη γνώμη σου φίλε και σ΄εμένα το... μικρό σου φιλαράκι... :):wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ανακεφαλαιωση δεν βλαπτει

π.χ επιχειρηση με αλλαγη βαρδιων πρωι -απογευμα καθε μηνα

1.υποβολη ετησιου πινακα με επιστναπτομενο πινακα βαρδιων

   και υποβολη συμπηρωματικου πινακα σε καθε αλλαγη (καθε μηνα)

η

 

2.υποβολη ετησιου πινακα με επιστναπτομενο πινακα βαρδιων

   και συμπλητωση του ειδικου βιβλιου

 

 

ποια απο τισ δυο κινησεις ειναι σωστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ανακεφαλαιωση δεν βλαπτει

π.χ επιχειρηση με αλλαγη βαρδιων πρωι -απογευμα καθε μηνα

1.υποβολη ετησιου πινακα με επιστναπτομενο πινακα βαρδιων

   και υποβολη συμπηρωματικου πινακα σε καθε αλλαγη (καθε μηνα)

η

 

2.υποβολη ετησιου πινακα με επιστναπτομενο πινακα βαρδιων

   και συμπλητωση του ειδικου βιβλιου

 

 

ποια απο τισ δυο κινησεις ειναι σωστη?

νομίζω το πρώτο.Βέβαια ίσως εξαρτάται και από τα άτομα...φαντάζομαι ότι αν έχεις καφετέρια με 50 άτομα προσωπικό τότε η πρώτη λύση είναι και αναγκαστική!!!!!αν έχεις 2,3,5 άτομα προσωπικό ίσως μπορείς να πάς στην 2η λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

«..σε μόνιμοι αλλαγή έκανες μεχρι τωρα τροποποιητική ωραρίου ε4 τώρα τι κανουμε?..»

 

Αυτό για «μόνιμη αλλαγή» από πού προκύπτει συνάδελφοι ,

και αυτό με την ημερομηνία 1/10 πάλι ???

 

Ας τα πάρουμε με την σειρά

 

Από τον Φεβρουάριο 2014 μπηκε στην ζωη μας το Νέο Βιβλιο

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18295

Ειδικότερα:
I) Ως προς τη νομιμοποίηση τροποποιήσεων του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας:
Πιο συγκεκριμένα ο εργοδότης δύναται να νομιμοποιεί κάθε αλλαγή ή τροποποίηση του ωραρίου εργασίας ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας των εργαζομένων του, που προκύπτει στο πλαίσιο οργάνωσης και λειτουργίας της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης ή εργασιών εν γένει, μόνο με την καταγραφή της στις στήλες του «Ειδικού Βιβλίου τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών»

Συνεπώς, το Π.Σ. «ΕΡΓΑΝΗ» δε θα δέχεται ηλεκτρονικά το τροποποιητικό έντυπο Ε4, μετά την αναμενόμενη δημοσίευση της τροποποίησης της υπ’ αριθμ. 28153/126/28.8.2013 (Β΄2163) Απόφασης του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας..."

στην συνέχεια τον Απρίλιο και τον Ιούνιο  δόθηκαν επεξηγήσεις  και προστέθηκε μια επιπλέον –πολύ δύσκολη στην εφαρμογή - υποχρεωση  για τους εργοδότες που απασχολούν εργαζομενους «εκτός εδρας»

 

 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18738

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19022

 

Ηδη δλδ από τον Φεβρουάριο 2014 ,δεν ήταν υποχρεωτικό να στέλνεις τροποποιητικό ωραρίου , παρότι το σύστημα επέτρεπε την υποβολή του . Η υποχρεώση δλδ ήταν να αναγράφεται στο Είδικο Βιβλίο " πριν την έναρξη" κτλπ

 

Αυτό που ρώτησε κάποιος για τον Ετήσιο Συμπληρωματικό ,

Μπορέις να τον χρησιμοποιησεις για να συμπεριλάβεις εργαζόμενους που ξεχάστηκαν να υποβληθούν ή  προσλήφθηκαν μετα  την υποβολή του αρχικού και εως την οριστική ημερομηνία υποβολής του . Πέρυσι νομίζω τον χρησιμοποιούσαν και αυτοι που έιχαν υποκαταστήματα για να υποβάλλουν ανα εγκατάτασταση τον ετησιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ανακεφαλαιωση δεν βλαπτει

π.χ επιχειρηση με αλλαγη βαρδιων πρωι -απογευμα καθε μηνα

1.υποβολη ετησιου πινακα με επιστναπτομενο πινακα βαρδιων

   και υποβολη συμπηρωματικου πινακα σε καθε αλλαγη (καθε μηνα)

η

 

2.υποβολη ετησιου πινακα με επιστναπτομενο πινακα βαρδιων

   και συμπλητωση του ειδικου βιβλιου

 

 

ποια απο τισ δυο κινησεις ειναι σωστη?

η 1η. δες  http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18483

 

 Ε4 ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ ΩΡΑΡΙΟΥ 

Εξακολουθεί να ισχύει, η υποχρέωση υποβολής προγράμματος εργασίας προς το Σ.ΕΠ.Ε, μέσω του Π.Σ. «ΕΡΓΑΝΗ», για τις περιπτώσεις που προβλέπονται στη διάταξη της παραγράφου 6 του άρθρου 16 του Ν.2874/2000 (Α΄ 286) όπως ισχύει (π.χ. σύστημα εργασίας με εναλλασσόμενες ομάδες). Ενδεχόμενες έκτακτες αλλαγές στο εν λόγω πρόγραμμα νομιμοποιούνται με την καταχώρησή τους από τον εργοδότη στο «Ειδικό Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών». Αρ. πρωτ.: 6476/137/27.2.2014

 

Αν κάποιος αλλάξει μεσα στον μηνα , τον περνας στο Βιβλιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Πελάτης μου (καφέ-εστιατόριο) έβγαζε πρόγραμμα εργασίας με βάρδιες κάθε εβδομάδα και έκανα υποβολή  Ε4 Τροποποιητικό ωραρίου τις Κυριακές (το πρόγραμμα ίσχυε κάθε φορά από Δευτέρα έως Κυριακή).

Με την κατάργηση του τροποποιητικου ωραρίου τι θα πρέπει να κάνω αύριο με το πρόγραμμα της ερχόμενης εβδομάδας ? Το προσωπικό είναι 20 άτομα και άρα είναι δύσκολο να τους χειριστώ με το Βιβλίο τροποποίησης ωραρίου...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

οτι εκανες και πριν Συμπληρωματικό ωραρίου με επισυναπτόμενο το πρόγραμμα για Δευτ-Κυρ.

,αν υπάρχει αλλαγή θα πρέπει να γράφεται στο Ειδικό Βιβλιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

οτι εκανες και πριν Συμπληρωματικό ωραρίου με επισυναπτόμενο το πρόγραμμα για Δευτ-Κυρ.

,αν υπάρχει αλλαγή θα πρέπει να γράφεται στο Ειδικό Βιβλιο .

 

 

το θεμα ειναι οτι πριν εκανε τροποποιητικο ωραριο και οχι συμπληρωματικο... αλλα δε νομιζω να εχει θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλήμερα,

Προσπαθώ να στειλω τον πινακα εργαζομενου στο αρχειο xml που

μας δινει η δικη τους εφαρμογη. Το προβλημα μου ειναι οτι μου βγαζει "λαθος ωραριο εβδομαδιαιως"

ενω οι ωρεσ που εχω δηλωσει ειν αι σωστες. Εχει κανει καποιος κατι παρόμοιο να μου πει τι συμβαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μονιμη αλλαγη το γραφεις στο ειδικο βιβλιο πλεον το θεμα ειναι πως?

 

Για τις βαρδιες στελνεις οπως παντα συμπληρωματικο ωραριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην σελιδα του σεπε εκει που πας να επιλεξεις

να κανεις πχ νεο πινακα, κατω δεξια εχει εφαρμογες για δημιουργία

xml αρχείων η οποια προφανως ειναι προβληματική... Αυτο ρωταω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ατομική που κάνει διακοπή και άλλη που κάνει αυτόματα έναρξη στον ίδιο χώρο με ένα άτομο προσωπικό. Η καινούρια ατομική πρέπει να βγάλει κωδικούς κάνοντας απογραφή(πρώτη έναρξη με ΙΚΑ). Ας πούμε ότι η διακοπή γίνεται με 31/10 και η έναρξη με 31/10 αντίστοιχα. Η απόγραφή της καινούριας ατομικής στο ΙΚΑ ας πούμε ότι γίνεται την 1/11/14. Θα με αφήσει το σύστημα να του κάνω Ε3-Ε4 με ημερομηνία προγενέστερη(δηλ.31/10/14) για να μην χάσει το μεροκάματό του ο εργαζόμενος που απλά αλλάζει εργοδότη στον ίδιο χώρο?πώς το αντιμετωπίζετε αυτό? στο ΣΕΠΕ που μίλησα μου είπε απλά ότι θα πρέπει να γράψω στις παρατηρήσεις ότι πρόκειται για μεταφορά των δικαιωμάτων του εργαζόμενου από την επιχείρηση που διέκοψε της εργασίες της(παλιά θυμάμαι πηγαίναμε γνωστοποιήσεις στο ΣΕΠΕ και στον ΟΑΕΔ τις προσλήψεις για σφραγίδα στην πίσω σελίδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε παιδια θελω να κανω μια προσληψη, αφορα υποκαταστημα και ειναι η πρωτη προσληψη για το υποκαταστημα, συμπληρωνω το Ε3 και μετα δεν κανω τπτ αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε παιδια θελω να κανω μια προσληψη, αφορα υποκαταστημα και ειναι η πρωτη προσληψη για το υποκαταστημα, συμπληρωνω το Ε3 και μετα δεν κανω τπτ αλλο;

ΕΓΩ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΤΗΣΙΟ ΥΠΟΚ/ΤΟΣ .ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προσληψη και πινακας πανε πακετο μετα την 1/10/2014

κανεις την προσληψη και  ο βρουτσης εχει κανει για εσενα μια προσφορα

τον πινακα προσωπικου τσαμπα

θα το φτιαξει το συστημα αυτοματα

ολα αυτα μετα την 1/10/2014

θα δεις που θα μας πουν οτι μας εσωσαν παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μετα θα κανεις και ενα ετησιο αυτοματα και αυτον . αναπαραγωγη . εχει τετοια επιλογη

αρα προσληψη , πινακας  αυτοματα

και την αλλη μερα εναν ετησιο με αναπαραγωγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν κάποιος εργοδότης έχει πάρει πρωτόκολλο από ΚΕΚ για να παρακολουθήσει τα σεμινάρια του τεχνικού ασφαλείας, αλλά τελικά δεν πήγε πέρσυ, στον φετινό πίνακα θα είναι άραγε καλυμμένος αν βάλει το ίδιο πρωτοκολλο ή θα πρέπει να επικοινωνήσει με το ΚΕΚ ξανά για να δεί μήπως πρέπει να πάρει άλλο πρωτόκολλο και να παρακολουθήσει το επόμενο σεμινάριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν κάποιος εργοδότης έχει πάρει πρωτόκολλο από ΚΕΚ για να παρακολουθήσει τα σεμινάρια του τεχνικού ασφαλείας, αλλά τελικά δεν πήγε πέρσυ, στον φετινό πίνακα θα είναι άραγε καλυμμένος αν βάλει το ίδιο πρωτοκολλο ή θα πρέπει να επικοινωνήσει με το ΚΕΚ ξανά για να δεί μήπως πρέπει να πάρει άλλο πρωτόκολλο και να παρακολουθήσει το επόμενο σεμινάριο?

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...