Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗΣ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΗΣ ΑΔΕΙΑΣ & ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΕΙΣ


επισκέπτη Επισκέπτης-ΚΑΤΕΡΙΝΑ-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-ΚΑΤΕΡΙΝΑ-

Γεια σε όλους.

Εχω ένα μικρό προβληματάκι/κια και ζητάω τη βοήθειά σας.

Εργάζομαι σε κάποια εταιρία ως υπάλληλος γραφείου με πενθήμερή σύμβαση, με μικτό μισθό 1177€ και καθαρό 950€. Επιπλέον έχω προυπηρεσία 15 έτη, συνεπώς δικαιούμαι -αν δεν κάνω λάθος- 25 μέρες άδειας.

Η πρόσληψή μου έγινε τον Αύγουστο του 2004. Εκείνο τον μήνα, η εταιρία έκλεισε για καλοκαιρινές διακοπές 2 εβδομάδες. Εγώ δεν πήρα επίδομα αδείας και μου κρατήθηκαν χρήματα από τον καθαρό μισθό μου για το διάστημα που ήταν κλειστή η εταιρία. Να συμπληρώσω εδώ, οτι για το έτος 2004, ο καθαρός μου μισθός ήταν 850 €.

Στις αρχές του 2005, έμαθα πως βάσει ενός νέου νόμου, είχα δικαίωμα να πάρω -αναδρομικά- επίδομα και ημέρες αδείας 2004. Θα ήθελα να μου πείτε αρχικά, ποιο είναι το ποσό που έπρεπε να πάρω ως επίδομα αδείας 2004 καθώς επίσης και πόσες ήταν οι υπόλοιπες μέρες αδείας που δικαιούμουν, λαμβάνοντας υπόψη ότι η εταιρία είχε κλείσει για 2 εβδομάδες.

Ενα άλλο προβληματάκι, είναι ότι μου παρακρατήθηκε το ποσό των 49€ από τον καθαρό μισθό του Δεκεμβρίου 2005. Ο λογιστής της εταιρίας, μου είπε πως είναι από εκκαθάριση που γίνεται στο τέλος κάθε χρόνου και ελέγχουν εάν έχουν γίνει σωστά οι κρατήσεις (ΙΚΑ & ΦΜΥ) όλο το έτος, οπότε ανάλογα, προβαίνουν σε διορθωτικές κινήσεις. Η ερώτησή μου είναι, εάν έχουν δικαίωμα να μου παρακρατήσουν τις όποιες λάθος κρατήσεις έχουν γίνει,από τον καθαρό μισθό ? Σχετικά με αυτό, ο βοηθός του λογιστή (ο οποίος λογιστής είναι εξωτερικός συνεργάτης), μου είπε πως υπάρχει πρόβλημα με το software της μισθοδοσίας τους και δεν μπορεί να υπολογίσει σωστά τις κρατήσεις όλο τον χρόνο. Για αυτό και γίνεται η εκκαθάριση στο τέλος του χρόνου. (Προσωπικα, στα τόσα χρόνια που εργάζομαι, δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο).

Κάτι τελευταίο, αν υπάρχουν κρατήσεις στην αποζημίωση αδείας (υπόλοιπο αδείας 11 ημέρες) και αν ναι, ποιες είναι και ποιο είναι το ποσοστό.

Λυπάμαι αν σας ζάλισα και σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

α. Κατ' αρχήν δικαιούσαι για το 2004 αποδοχές περίπου 11 ημερών επιδόματος αδείας και γύρω στις 9 ημέρες απουσίας μετά αποδοχών χρωστούμενες, αφού το διάστημα που έκλεισε η εταιρεία σου παρακρατήθηκε ο μισθός. Στην πράξη το επίδομά σου θα πλησίαζε τα 400 ευρώ. Όντως, μόνο οι ημέρες και αποδοχές αδείας του 2004 μεταφέρονται και μόνο στο 2005.

β. Η παρακράτηση των 49 ευρώ θα έγινε μάλλον από το επίδομα Χριστουγέννων, καθώς σε αυτό συνήθως εκκαθαρίζεται ο ετήσιος ΦΜΥ (και όχι βέβαια οι εισφορές ΙΚΑ). Όμως αυτή η διαδικασία είναι υποχρεωτική για όσους εργαζόμενους απασχολούνται από 1.1-31.12 εκάστου έτους χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τυχόν λάθος παρακράτησης ΦΜΥ δεν μπορεί να διορθωθεί για τον καθένα. Τέτοιο τυχόν λάθος σαν αυτό που περιγράφεις μπορεί να έχει συμβεί και είναι πιθανό ορθώς να σου παρακρατήθηκαν τα 49€. Για τυχόν διαφορές κρατήσεων ΙΚΑ, θα μου έκανε εντύπωση.

γ. Κρατήσεις στην αποζημίωση αδείας υπάρχουν μόνο ως προς τον ΦΜΥ.

Αυτά, με βάση τα στοιχεία που δίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ενα άλλο προβληματάκι, είναι ότι μου παρακρατήθηκε το ποσό των 49€ από τον καθαρό μισθό του Δεκεμβρίου 2005. Ο λογιστής της εταιρίας, μου είπε πως είναι από εκκαθάριση που γίνεται στο τέλος κάθε χρόνου και ελέγχουν εάν έχουν γίνει σωστά οι κρατήσεις (ΙΚΑ & ΦΜΥ) όλο το έτος, οπότε ανάλογα, προβαίνουν σε διορθωτικές κινήσεις. Η ερώτησή μου είναι, εάν έχουν δικαίωμα να μου παρακρατήσουν τις όποιες λάθος κρατήσεις έχουν γίνει,από τον καθαρό μισθό ? Σχετικά με αυτό, ο βοηθός του λογιστή (ο οποίος λογιστής είναι εξωτερικός συνεργάτης), μου είπε πως υπάρχει πρόβλημα με το software της μισθοδοσίας τους και δεν μπορεί να υπολογίσει σωστά τις κρατήσεις όλο τον χρόνο. Για αυτό και γίνεται η εκκαθάριση στο τέλος του χρόνου. (Προσωπικα, στα τόσα χρόνια που εργάζομαι, δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο).

Στο τέλος του έτους οι εκκαθαριστές της μισθοδοσίας (δηλ οι λογιστές τις περισσότερες φορές), διενεργούν εκκαθάριση τηε συνολικής ετήσιας μισθοδοσίας και εφόσον υπάρχουν διαφορές αυτές τακτοποιούνται. Η επιπλέον διαφορά που σου παρακράτησαν, δεν πάει στην τσέπη της επιχείρησης, αλλά καταβάλλεται για λογαριασμό σου στην αρμόδια ΔΟΥ. Δηλ με απλά λόγια , αυτά είναι δικά σου χρήματα προκαταβεβλημένα στην ΔΟΥ. Αν δεν στα κρατάγανε όταν εκκαθαρισζόταν η δήλωσή σου , ή θα πλήρωνες 49€ περισσότερα, ή θα έπαιρνες κατά 49€ μικρότερη επιστροφή. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλτατε/η λίμπρα, η εκκαθάριση έχει νόημα μόνο για εργαζόμενο καθ' όλο το έτος. Αν η Κατερίνα εργαζόταν - που λογικά θα εργαζόταν - κατά το διάστημα Ιανουάριος-Ιούλιος 2004, σε άλλο εργοδότη, ο τρέχων εργοδότης της αδυνατεί να εκκαθαρίσει τον ετήσιο ΦΜΥ της. Γι' αυτό πιστεύω ότι τα 49 ευρώ παρακρατούνται έναντι κάποιο προγενέστερου άμεσου ασφαλιστικού ή φορολογικού λάθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Φίλτατε/η λίμπρα, η εκκαθάριση έχει νόημα μόνο για εργαζόμενο καθ' όλο το έτος. Αν η Κατερίνα εργαζόταν - που λογικά θα εργαζόταν - κατά το διάστημα Ιανουάριος-Ιούλιος 2004, σε άλλο εργοδότη, ο τρέχων εργοδότης της αδυνατεί να εκκαθαρίσει τον ετήσιο ΦΜΥ της. Γι' αυτό πιστεύω ότι τα 49 ευρώ παρακρατούνται έναντι κάποιο προγενέστερου άμεσου ασφαλιστικού ή φορολογικού λάθους.

Μάλλον δεν κατάλαβες το ερώτημα που αναφέρεται στην παρακράτηση του ΦΜΥ.

Αν διαβάσεις προσεκτικά το αρχικό ερώτημα θα δείς οτι αναφέρει τα εξής στοιχεία:

1) πρόσληψη 08/2004

2) επιπλέον παρακράτηση ΦΜΥ τον 12/2005. (όλο το 2005 εργαζόταν στον ίδιο εργοδότη)

Μιλάμε για ετήσια εκκαθάριση του έτους 2005!!!

ΟΚ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...