Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ, ΒΕΡΑΝΤΕΣ & ΛΟΙΠΑ ΘΕΡΕΤΡΑ


ATHV

Ερώτηση

Συνάδελφοι, έχω μια απορία:

Από την αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα πουθενά να χαρακτηρίζονται τα μπαλκόνια (ορίζω αυθαίρετα τα τμήματα της πλάκας που εξέχουν των εξωτερικών τοίχων της πολυκατοικίας) ως βοηθητικοί χώροι, παρακολουθήματα, τμήματα κυρίων χώρων ή δεν ξέρω τι. Στα δε συμβόλαια δεν γίνεται καμία αναφορά. Τελικά τι ισχύει; Η απορία μου επιτείνεται από το εξής: Στα συμβόλαια γίνεται αναφορά στις βεράντες (ακάλυπτα τμήματα της πλάκας, κυρίως στα ρετιρέ) και τα τετραγωνικά τους. Όμως και οι βεράντες συχνά εξέχουν της κάθετης επιφανείας των εξωτερικών τοίχων της οικοδομής, έχουν "κολλημένο" δηλαδή και το μπαλκονάκι τους. Τα τετραγωνικά λοιπόν του εξέχοντος τμήματός τους πως αντιμετωπίζονται;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

16. Οι βοηθητικοί χώροι δεν προσμετρώνται στη συνολική επιφάνεια των υφιστάμενων κτισμάτων (στήλη 22), εφόσον δεν έχουν προσμετρηθεί στο συντελεστή δόμησης βάσει της οικοδομικής άδειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν και η στήλη 22 δεν αφορά απ' ότι γνωρίζω πολυκατοικίες με συστημένες οριζόντιες ιδιοκτησίες και εξαντλημένο συντελεστή δόμησης, καταλαβαίνω ότι όταν το συμβόλαιο αναγράφει Χ τετραγωνικά διαμερίσματος και Ψ τετραγωνικά βεράντας, αυτά έχουν προσμετρηθεί στο συντελεστή δόμησης της οικοδομικής άδειας και αυτά μπαίνουν στο Ε9. Άρα ενδεχομένως τα Χ τετραγωνικά διαμερίσματος να περιλαμβάνουν και το μπαλκόνι ως τμήμα της κύριας κατοικίας κι ας μην το μνημονεύουν. Είναι ορθό το συμπέρασμά μου Θανάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατα την άποψή μου τα μπαλκόνια δεν προσμετρώνται στον Σ.Δ.

Ειναι όμως καλή ερώτηση.

Θα ρωτήσω μηχανικό εκτός κι αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος μηχανικός απ το forum

Νεότερα...

Απάντηση μηχανικού.

Μεχρι σήμερα, επιτρεπεται να κτιζονται εξώστες έως 20% της οικοδομής και ημιυπαίθριοι επισης 20%

Ούτε οι εξώστες ούτε οι ημιυπαίθριοι προσμετρώνται στον Σ.Δ. ή στα τ.μ. του διαμερίσματος.

Τα Τ,Μ. του διαμερίσματος είναι με τους εξωτερικούς τοίχους.

(αχ και νόμιζα ότι μενω σε 97 τμ :rolleyes: ) βγαλε βγαλε τοιχους πόσο μένει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νίνα, ευχαριστώ. Η μόνη απορία που μένει είναι για τις βεράντες των ρετιρέ που αναγράφονται με τα τετραγωνικά τους και περιλαμβάνουν και εξώστη (με την έννοια του έξωθεν της νοητής επιφάνειας της εξωτερικής τοιχοδομής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου απάντησε ο μηχανικός και για αυτο.

Στο ρετιρέ οριοθετούν το κάγγελο στο 20% επίσης για να μην θεωρηθεί πολεοδομικη παράβαση.

Ο εξώστης που απομενει θεωρείται "αίθριο"

Τωρα αν μετα ο ιδιοκτήτητης μετακινησει το κάγγελο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί να μιλήσει υπεύθυνα κάποιος μηχανικός ? Γιατί μου έχουν βάλει τις βεράντες επιπλέον στα τ.μ της ΔΕΗ και στο χαράτσι επίσης . Στο επάνω μέρος της ΔΕΗ κανονικά τ.μ. όσο δηλ. είναι και από κάτω με την τιμή ζώνης επί πλέον τις βεράντες ....Παρακαλώ Επείγον......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...