Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Επισκέπτης-bercon-

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ 2005 ΠΟΛ 1157/28.12.05

Recommended Posts

ΑΛΕΚΟ καταλαβαίνεις τι εννοεί. Το θέμα είναι πως το διατυπώνει.

Είχαμε συζητήσει το θέμα πριν από μήνες με τον συνάδελφο kairatos σε κάποιο post

Δεν μπορούσα να φανταστώ το μέγεθος της καταστροφής.

Καλό καλοκαίρι σε όλους (από τώρα)

Φαινόμενα πανικού...

Τα έσοδα του δημοσίου δεν θα αυξηθούν με τέτοιους τρόπους.

Κάποτε στην Αμερική (του Σέρτζιο Λεόνε άσχετο) μείωσαν τους φόρους και αύξησαν τα έσοδα του κράτους.

Μας πηγαίνει πίσω

Διαφωνώ κάθετα με όποιον υπερασπίζεται τέτοιες πρακτικές.

Δημοκρατία χωρίς κατάργηση του ΚΒΣ δεν νοείται

Ναι στις διασταυρώσεις, ναι σε όλα, αλλά όχι έτσι, όχι μ' αυτόν τον τρόπο.

Όχι με τη λογική των προστίμων.

Αλλά πρώτα διάλογο με τους εμπλεκόμενους φορείς

Αυτό θα πει δημοκρατία.

Και αναφέρομαι στην κατάσταση που επικρατεί δεκαετίες.

Α.......... ρε Θεόφιλε,μακάρι όλοι αυτοί που μας κυβερνούν,με οποιονδήποτε τρόπο,

να μπορούσαν να σκεφτούν,όπως σκέφτεσαι εσύ.

Δεν λέω,ότι δεν υπάρχουν εξαιρετικοί υπάλληλοι,που χαίρεσαι να συνδιαλέγεσαι,αλ-

λά γιατί να είναι μειοψηφία;;;

Ποιό μυαλό μπορεί να σκέφτηκε την συγκεκριμμένη ΠΟΛ και σε τι απέβλεπε;;.Ενώ τα

πράγματα είναι τόσο απλά,ταλαιπωρούν το κόσμο με γραφειοκρατία και πρόστιμα.

Μακάρι έστω και στο παρά πέντε να σκεφτούν λίγο πιό ψύχραιμα.

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΦΟΡΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ 9% ΚΑΙ ΤΟΥ 19% ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΛΟΓΑΡΙΘΜΟΙ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΝ ΤΑ ΟΡΙΟ ΤΩΝ €300 ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΑΣ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΠΟΛ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΕΥΚΟΛΑ.

Α.......... ρε Θεόφιλε,μακάρι όλοι αυτοί που μας κυβερνούν,με οποιονδήποτε τρόπο,

να μπορούσαν να σκεφτούν,όπως σκέφτεσαι εσύ.

Συνάδελφε "FAFOUTIS" σ' ευχαριστώ.

Παρατηρώ όμως ότι πολλοί εδώ μέσα σκέφτονται όπως εγώ και αυτό μου δίνει κουράγιο.

Guest fiaso

ας ερθει μια μερα στο γραφειο μας αυτοι που συνταξαν και αυτοι που βαλαν την υπογραφη τους κατω απο αυτη την πολ και να καταχωρησουν μονο για ενα πελατη που τυχαινει να ειναι γραφειο μεταφορων και τυχαινει να λαμβανει μονο 300 περιπου φορτωτικες αξιας 2,5 και 3,5 ακομα και με 0,01 ευρω που αφορουν μονο συναλλαγες 5 ημερων !!, και μετα απο αυτη την καταχωρηση να περασει τα διοδια του μηνος που ανερχονται σε 1500 περιπου ευρω και προσοχη δεν πρεπει να του ξεφυγει ουτε μια εγγραφη ,ουτε ενα διοδιο γιατι δεν πρεπει να ειναι ανακριβη τα στοιχεια που θα υποβαλλει

ααα και να μην ξεχασει να ζητησει απο ολους τους πελατες που ειχαν διοδια , ταχυδρομικα εξοδα ελτα , βενζινες ειχ ,εισητηρια πλοιων κτλ να φερουν ολα τα εξοδα του 2005 πισω στο λογιστηριο για να κατσουν να ξεχωρισουν την αττικη οδο αε απο την τεο αε ,τις ναυτιλιακες εταιρειας , τις βενζινες γιατι πρεπει να κανει 1 εγγραφη για την συνολικη αξια αυτων των συναλλαγων .. οπου βεβαια δεν ξερει ακομα πως πρεπει να γινει αυτη η εγγραφη !!!

αυτα για αρχη

και την καλησπερα μου στο φορουμ

ΠΟΛ 1157/28.12.2005

ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΟΥΜΕ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΠΡΟΣΤΙΜΩΝ?

ΕΙΔΑΤΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΛΜΟΥΝΙΑ?

Εγώ συμφωνώ με τον ανωθεν συνάδελφο....η συγκεκριμενη πολ ειναι καθαρα για εισπραξη προστίμων...και αυτό μπορείτε να το δείτε από την παραγραφο που αναφερει για τις λιανικές πωλήσεις...

Όχι στο περίμενε και βλέπουμε, πρέπει τώρα να αντιδράσουμε δυναμικά, στείλτε e-mail διαμαρτυρίας στους καρεκλοκένταυρους, μας έχουν εξουθενώσει, δεν πάει άλλο, είμαστε ο τελευταίος τροχός της άμαξας.

Συμφωνώ

Προτείνω να συντάχθεί απο τους διαχειριστές του Forum(Δημήτρη εαν θέλεις πάρε πρωτοβουλία) ένα μικρό κείμενο διαμαρτυρίας και να στείλουμε όλοι το ίδιο κείμενο-μύνημα-διαμαρτυρία στο υπουργείο,στο τμήμα ΚΒΣ με e-mail υπογράφοντας επώνυμα και ως μέλη του Forum.

Συνάδελφοι,γιατί αγχώνεστε με την 1157?

Αν τα βιβλία είναι μηχανογραφικά οι εταιρίες θα προσαρμόσουν τα προγράμματα τους ανάλογα και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Αν τα βιβλία είναι χειρόγραφα ο πελάτης,για μια συγκεντρωτική θα πληρώνει στον λογιστή το βάρος του βιβλίου σε χρυσάφι :)

Που είναι το πρόβλημα?

Σωστή η τοποθέτηση σου,το θέμα όμως είναι ότι εαν αφήνουμε να γίνεται αυτό τόσο εύκολα

θα αντιμετωπίσουμε μελλοντικά περισσότερα προβλήματα.

Τα νεοτερα που καταφέρα να διασταυρώσω συνάδελφοι είναι :

Το υπουργείο θέλει να μπορέσει με καποιο τρόπο να διασταυρώσει όλες τις δηλώσεις των επιχειρήσεων δηλ. Εκκαθαριστική ΦΠΑ , Ε3 κλπ με τις συγκεντρωτικές και αυτός είναι ο σκοπος της 1157.

Για αυτό αναφέρει στις συγκεντρωτικες προμηθευτών τις λοιπες δαπάνες που δέν εμπαιναν πρώτα (ΔΕΗ,ΟΤΕ κλπ) ενώ μπαίνουν τωρα συγκεντρωτικά με μια εγγραφή .Επίσης ζητάει όλες τις πωλήσεις και τις λιανικές, από την άλλη πλευρά για την συγκεντρωτική πελατών. Αρα συγκεκριμένοι κωδικοί που θα καταχωρούνται απο το taxis ξαφνικα θα αποκτήσουν ενδιαφέρον για διασταυρώσεις πωλήσεων -τζίρου δαπανών, εικονικών τιμ κλπ. Απο τις δαπάνες δηλ θα αφαιρουν μισθοδοσία αποσβέσεις που καταχωρουνται στα Γ΄σε ξεχωριστους κωδικους στο Ε3 και

με αυτό τον τρόπο θα φτάνουν στην συγκεντρωτική πελατών -προμηθευτών και στις δαπάνες.

Τώρα ποιος το σκεφτηκε αυτό στο παρα πέντε να δημοσιευθεί η 1157 να πιάνει αναδρομικά το 2005 με αμβίβολης σημασίας αποτελέσματα κλπ είναι γνωστά και έχουν σχολιαστεί και από άλλους συναδέλφους.

Αυτό που έχει μεγάλη σημασία είναι ότι μπορούν να καταλάβουν στο ΥΠ.ΟΙΚ. ότι δεν μπορεί να έχει αναδρομική ισχύ για το 2005, για τους γνωστους λόγους. Ειναι σημαντικό λοιπόν να ενημερώσουμε ο καθένας μας και να πιέσουμε ανάλογα τους εκλεγμένους σε: Οικον. Επιμελητηριο,ΠΟΛ,ΠΟΦΕΕ,κλπ. και νομίζω οτι μπορεί το 2005 να γλιτώσουμε την ταλαιπωρία.Το σημαντικοτερο βέβαια ίσως είναι να τους πείσουμε οτι έτσι δεν προχωρουνε σε φορολογικες μεταρρυθμίσες οι προηγμένες χώρες.

Αν τα βιβλία είναι μηχανογραφικά οι εταιρίες θα προσαρμόσουν τα προγράμματα τους ανάλογα και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Αν τα βιβλία είναι χειρόγραφα ο πελάτης,για μια συγκεντρωτική θα πληρώνει στον λογιστή το βάρος του βιβλίου σε χρυσάφι :P

Που είναι το πρόβλημα?

Το μόνο πρόβλημα Κερκυραίε είναι να μην είναι αδύνατος ο επιχειρηματίας

και έχει φούρνο,μανάβικο ή μπακάλικο.

Αν είναι πάνω από 100 κιλά δεν το συζήταμε.

Ένα άλλο πρόβλημα είναι,πως θα διαχειριστούμε τόσα χρήματα,που θα μας

έρθουν.Θα πρέπει να προσλάβουμε άλλο λογιστή,διότι εμείς θα είμαστε

πνιγμένοι με τα γραφειοκρατικά.

Guest ΠΗΝΕΛΟΠΗ

Θα ήθελα τη γνώμη σας στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Στις αρχές του έτους λαμβάνουμε λογαριασμους όπως ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΚΙΝ.ΤΗΛ, που μέρος τους αφορούν την προηγούμενη χρήση. Σύμφωνα με τις οδηγίες του λογιστή μου πρέπει να ξεχωρίζω την αξία που αναφέρεται στο 2005 απο αυτή που αφορά το 2006, σπάω ουσιαστικα το τιμολόγιο και το περνάω σε 2 διαφορετικές χρησεις ( για να μην μου απορρίψουν την δαπάνη σε εναν έλεγχο). Ερώτηση: το ίδιο θα κάνει και η ΔΕΗ για να είμαστε εντάξει στις συγκεντρωτικές?

Που είναι ο έλεγχος και η διαστάυρωση;

Η μισθοδοσία μπαίνει και αυτή στην ΚΕΠΥΟ ;

Ή μήπως δεν μπαίνει στο Ε3 ;

Αλέκο το έχουμε κουβεντιάσει ξανά.

ΑΞΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

Στις συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών προμηθευτών και πιστωτικών υΠολοίπων αναγράφεται η αξία του εσόδου ή της δαπάνης χωρίς ΦΠΑ, εκτός από τις περιπτώσεις που από το νόμο δεν διαχωρίζεται η αξία από το ΦΠΑ ή δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσής του και εφόσον πρόκειται για λιανικές πωλήσεις ή αγορές η αξία αναγράφεται αποφορολογημένη με τα αντίστοιχα ποσά ΦΠΑ.

Ας το πάρουμε διαφορετικά το θέμα.

Ο γιατρός λαμβάνει ΤΙΜ-Δ.Α αξίας 500,00 + ΦΠΑ 95,00 ευρώ.

Ο ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ

Αναφέρει στην ΜΥΦ-ΠΕΛΑΤΩΝ μόνο το 500,00.

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ

1. Αναγράφει στο Ε3 το 595,00,διότι και ο ΦΠΑ σ' αυτή την περίπτωση αποτελεί

κόστος (δαπάνη) και δεν μπορεί να γράψει άλλο ποσό,διότι αυτό αναγράφεται

στα Βιβλία του.

2. Αναφέρει στην ΜΥΦ-ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ το 500,00.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: συμφωνούν οι ΜΥΦ ΠΕΛΑΤΗ με του ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ,όμως

ΔΕΝ συμφωνεί η ΜΥΦ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ με το Ε3.

(Ε3=595,00 και ΜΥΦ=500,00)

3. Αναφέρει στην ΜΥΦ-ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ το 595,00.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: συμφωνούν η ΜΥΦ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ με το Ε3.(του γιατρού)

ΔΕΝ συμφωνούν μεταξύ του οι ΜΥΦ ΠΕΛΑΤΗ-ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ.

(Ε3=595,00 ΜΥΦ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ=595,00 & ΜΥΦ ΠΕΛΑΤΗ=500,00)

Σε οποιαδήποτε περίπτωση,δεν υπάρχει συμφωνία.

Επίσης υπολογίστε το πρόβλημα με πολύ μεγαλύτερα ποσά και προσπαθήστε να

καταλάβετε το μέγεθος του προβλήματος.

Δημήτρη δεν ξέρω αν κάνω κάπου λάθος και δεν έχω καταλάβει κάτι.

Αλέκο το έχουμε κουβεντιάσει ξανά.

ΑΞΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

Στις συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών προμηθευτών και πιστωτικών υΠολοίπων αναγράφεται η αξία του εσόδου ή της δαπάνης χωρίς ΦΠΑ, εκτός από τις περιπτώσεις που από το νόμο δεν διαχωρίζεται η αξία από το ΦΠΑ ή δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσής του και εφόσον πρόκειται για λιανικές πωλήσεις ή αγορές η αξία αναγράφεται αποφορολογημένη με τα αντίστοιχα ποσά ΦΠΑ.

Δλδ, κουβέντα να κάνουμε,

λες ότι ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ το "ή δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσής του" και πάει στις συγκεντρωτικές η συνολική αξία.

Οπότε συμφωνεί Ε3 και Συγκεντρωτικές και

δεν συμφωνούν οι συγκεντρωτικές γιατρού και προμηθευτή.

Guest IOANNHS

Η μισθοδοσία μπαίνει και αυτή στην ΚΕΠΥΟ ;

Ή μήπως δεν μπαίνει στο Ε3 ;

Στην συγκεντρωτική του ΚΕΠΥΟ, όπως λένε θα προστεθούν οι λογαριασμοί του Ε3 60,66,68.

Βέβαια στον 60 εμπεριέχεται και ο 60.02 (Ειδη ένδυσης - επιμόρφωσης κλπ.) έξοδα δηλαδή

για τα οποία θα έχω τιμολόγια και θα τα έχω βάλει στην συγκεντρωτική αναλυτικά και φυσικά

αν προσθέσουν όλον τον 60 απο το Ε3 δεν πρόκειτε ποτέ να συμφωνήσουν.

Θα διαφωνησω στην ερμηνεια του και και θα πω οτι ο ποιητης θελει να πει οτι αυτο αφορα μονο κλπ
Σε οποιαδήποτε περίπτωση,δεν υπάρχει συμφωνία.

Επίσης υπολογίστε το πρόβλημα με πολύ μεγαλύτερα ποσά και προσπαθήστε να

καταλάβετε το μέγεθος του προβλήματος.

Δημήτρη δεν ξέρω αν κάνω κάπου λάθος και δεν έχω καταλάβει κάτι.

Συναδελφε διευκρινηστικη πρεπει να δωσει το υπουργειο γιατι εαν παρουμε την ερμηνεια του αλλιως τοτε οντως το προβλημα θα ειναι τεραστιο στην διασταυρωση που γιαυτον ακριβως τον λογο γινονται οι συγκεντρωτικες.Εγω προσωπικα θα συνεχισω και για τις δαπανες που δεν παρεχεται εκπτωση να βαζω την καθαρη αξια για να συμφωνω με τον προμηθευτη μου.

Αν τα βιβλία είναι χειρόγραφα ο πελάτης,για μια συγκεντρωτική θα πληρώνει στον λογιστή το βάρος του βιβλίου σε χρυσάφι :)

Που είναι το πρόβλημα?

Φιλε quest_1το προβλημα ειναι οτι οι πελατες δεν εχουν χρυσο και μαλιστα ειναι διατεθειμένοι να σε αλλαξουν ακομα κια για 10 €.Οσον αφορα τις εταιρειες πως θα καταλαβουν πως χρησιμοποιουμε εμεις τα προγραμματα τους.Εχω καταληξει να χρησιμοποιω με βαση την προηγουμενη κατασταση που καλως ή κακως την ειχαμε συνηθισει 3-4 λογαριασμους για καθε ομαδα ΜΕ ΜΥΦ ΧΔΕ ,ΜΕ ΜΥΦ ΑΝΕΥ ΧΔΕ,ΑΝΕΥ ΜΥΦ ΧΔΕ κτλ καρτελλες προμηθευτων και πελατων με ΜΥΦ και χωρις ΜΥΦ τι θα φτιαξουν οι ταλαιπωρες οι εταιρειες .... αρμεγε και κουρευε κλ....νε και πυροβολα τι κανεις Γιαννη , κουκια σπερνω κτλ θα περασουμε καλα .Παντως εχω μια μικρη ελπιδα μεσα μου οτι κατι θα καταλαβουν εκει περα στο ΥΟ.Εκτος ρε παιδια αν πουμε στον πελατη ελα δω ρε παλληκαρι ξερεις το ΥΟ σου βγαλε κοστουμακι 97,6666 € ανα μηνα αν ειναι Β(586*2/12 ) 146,50 για Γ χαχαχαχαχααχαχαχ κανονισε λοιπον να τα μαζεψεις γιατι εγω θα λαλησω.

Απλά κουβέντα να κάνουμε Αλέκο.

Από την στιγμή που το ΚΕΠΥΟ γνωρίζει ότι είναι απαλασσόμενο πρόσωπο από το φπα και τογνωρίζει αυτό,ίσως να κάνει αποφορολόγηση το ίδιο αύστημα και να συμφωνήσει με τον προμηθευτή.

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΤΟ ΚΕΠΥΟ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΕΙ 300.000 ΑΓΡΟΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΣΤΕΙΛΕ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ,ΕΓΡΑΨΑΝ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ

ΟΤΙ ΠΙΑΣΑΝΕ 340.000 ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ,ΕΓΙΝΑΝ ΛΙΓΟ ΡΟΜΠΕΣ,ΚΑΙ

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ; ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ...

Edited by ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ

ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΙΝ.GR ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΕ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗΣ ΣΤΟΥΣ ΒΕΝΖΙΝΟΠΩΛΕΣ.ΚΑΙ ΕΞΑΜΗΝΟ ΑΝΤΙ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΦΜ

ΕΩΣ 20 ΛΙΤΡΑ.

ΕΙΔΕΣ ΟΙ ΒΕΝΖΙΝΑΔΕΣ!!! ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΑΡΑΔΕΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;

ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΑΛΠ ΚΑΙ ΤΔΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ,

ΠΕΡΑΣΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2500 ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3500 ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ,ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΣΤΙΣ 20/1 ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ !ΚΑΙ ΤΩΡΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!ΝΑ ΠΩ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΟ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟ?ΤΙ ΛΕΤΕ?

Guest Επισκέπτης-feidias-
Θα ήθελα τη γνώμη σας στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Στις αρχές του έτους λαμβάνουμε λογαριασμους όπως ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΚΙΝ.ΤΗΛ, που μέρος τους αφορούν την προηγούμενη χρήση. Σύμφωνα με τις οδηγίες του λογιστή μου πρέπει να ξεχωρίζω την αξία που αναφέρεται στο 2005 απο αυτή που αφορά το 2006, σπάω ουσιαστικα το τιμολόγιο και το περνάω σε 2 διαφορετικές χρησεις ( για να μην μου απορρίψουν την δαπάνη σε εναν έλεγχο). Ερώτηση: το ίδιο θα κάνει και η ΔΕΗ για να είμαστε εντάξει στις συγκεντρωτικές?

Αυτό δεν είναι σωστό. Στη συγκεντρωτική για την χρήση 2005 πηγαίνουν τα τιμολογι α που εκδοθηκαν στο 2005 . Αν ο λογαριασμός της ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ εκδόθηκε στο 2006 τότε θα συμπεριληφθεί στην συγκεντρωτική του 2006. Το δικαιωμα του να εκπέσεις αυτές τις δαπάνες που αφορουν την χρηση 2005 απο τα ακαθαριστα εσοδα έχεις,καταχορώνατας στους μεταβατικους.

Τελικά θα τρελαθούμε ??

Εχετε παρει όλοι στραβό δρόμο μου φαίνεται !! εδώ βλέπετε το δένδρο και χάνετε

το δάσος ,

Η ουσία είναι εάν βάλουμε τη ΔΕΗ ΟΤΕ κλπ ή η καταχώρηση ΟΛΩΝ των μικρών

δαπανών ? που ξέρετε τι ενοώ.

Ο όγκος για οσους δεν γνωρίζουν και ιδιαίτερα τα λογιστικά γραφεία έχει αυξηθεί κατακόρυφα ,για το χρόνο λέω !!.

Ξέρετε ότι ζητάνε όλοι Τιμολόγια για μικρά ποσά ?? και όχι ΑΛΠ ??.γιατί ΠΑΝΕ λέει

ΚΕΠΥΟ ??.

Τι προσπαθούνε να βγάλουν δεν έχω καταλάβει ακόμη !!

Θα επανέλθω

ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΑΛΠ ΚΑΙ ΤΔΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ,

ΠΕΡΑΣΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2500 ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3500 ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ,ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΣΤΙΣ 20/1 ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ !ΚΑΙ ΤΩΡΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!ΝΑ ΠΩ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΟ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟ?ΤΙ ΛΕΤΕ?

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ

Το πρόβλημα κατά την γνώμη μου είναι μαθηματικό

Κόστος μη εναρμόνισης με την ΠΟΛ 1157 ανα επιχειρηματία = 880,00 ευρώ

Κόστος ψυχικής Υγείας - Χρόνου καταχώρησης - ελέγχου - σύνταξης Συγκεντρωτικής - Συμφωνίας με λοιπούς προμηθευτές - Αναμονής επιστολής λάθους - κλπ ανα λογιστή επιχειρηματία = priceless

priceless > 880,00

Η παραπάνω εξίσωση δεν ισχύει για λογιστικά γραφεία

Έτσι κι αλλιώς όλες οι αλλαγές είναι υπέρ μας, πίστευε κανένας ότι θα μπορούσε να προχωρήσει αυτό το εξάμβλωμα, έχω σε εκκρεμότητα τουλάχιστον 50 λάθος ΑΦΜ και περιμένω επί ματαίω, ο έξυπνος Έλληνας, παρασυρμένος και από τις σειρήνες της πρωινής ζώνης σκέφτηκε σιγά μην του δώσω εγώ το ΑΦΜ, δώσε μωρέ ένα νούμερο με εννιά ψηφία και ας τους να κουρεύονται.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.