Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ:ΛΟΓ.ΓΡΑΦΕΙΟ Ή ΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ


επισκέπτη Επισκέπτης-PANOS-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης
Και για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα . Οι ακαδημαϊκές σπουδές αν μη τι άλλο ανοίγουν τον πνευματικό ορίζοντα του ανθρώπου. Σίγουρα μπορεί κανείς μη πτυχιούχος να γίνει καλλίτερος λογιστής και ίσως και πιο πετυχημένος από κάποιον άλλον. Αλλά έλεος οι φωτεινές εξαιρέσεις ας μη γίνουν κανόνας αλλά παράδειγμα για μίμηση.

φιλε μου επειδη ξερω που την πας την δουλεια , και επισης γνωριζω οτι ο αδυναμος και νους χρησιμοποιει τον σαρκασμο, εμενα προσωπικα δεν με αγγιζει, οι μη πτυχιουχοι οπως το λες εσυ ειναι οι εμπειρικοι, θες να συνεχισεις το παραμυθακι σου συνεχισε το, στο λεω για να μην κουραζεσαι αδικα οπως και αλλοι εδω μεσα

η αληθεια ειναι μια

οι αποφοιτοι ΑΕΙ δεν κανουν λογιστικη γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει ειδικοτητα λογιστικης

ειδικοτητα λογιστικης υπαρχει μονο σε ΤΕΙ και ΙΕΚ

τα ΤΕΙ προς μεγαλη μου εκπληξη τελικα δεν εχουν την αποδοση που κανονιθκα θα επρεπε να εχουν , δεν θα αναλυσω το εκπαιδευτικο συστημα της ελλαδος αυτην την στιγμη εγω!

Τα ιεκ εφαρμοζουν την λογιστικη στην πραξη και απο επαγγελματιες του χωρου, ενω βεβαια εχουν καλυτερη αφετηρια με το περας των σπουδων παροιλα αυτα δεν εχουν καθολου δικαιωματα αρα και καθολου κινητρα για να συνεχισουν την πορεια τουςε στο επαγγελμα και μενουν στασιμοι χωρις καμμια παραιτερω εκπαιδευση .

Οι δε αποφοιτοι αει ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ .

ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΥΡΙΖΕΙ

ΤΑ ΜΕΝ ιεκ ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΑΣΙΜΑ τα δε ΑΕΙ αποφοιτοι εξελισσονται

το μονο που μενει ειναι οι αποφοιτοι ΙΕΚ λιγιστικης να δωσουν ενα ηχηροτατο μηνυμα στην κυβερνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, ηρεμήστε..

Μετά από 20 χρόνια στο χώρο μπορώ να πώ ότι "Εν οίδα ότι ουδέν οίδα". Συμφωνώ ότι πάνω από τα πτυχία είναι το μεράκι για την δουλειά που κάνεις.

Έχω την άποψη ότι όσοι υποστηρίζουν ότι είναι καλλίτεροι από τους άλλους ή δεν έχουν πάρει "χαμπάρι" με το τί συμβαίνει στο επάγγελμα ή υπερεκτιμούν τον εαυτό τους.

Και για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα . Οι ακαδημαϊκές σπουδές αν μη τι άλλο ανοίγουν τον πνευματικό ορίζοντα του ανθρώπου. Σίγουρα μπορεί κανείς μη πτυχιούχος να γίνει καλλίτερος λογιστής και ίσως και πιο πετυχημένος από κάποιον άλλον. Αλλά έλεος οι φωτεινές εξαιρέσεις ας μη γίνουν κανόνας αλλά παράδειγμα για μίμηση.

Ευχαριστώ

Απλά στην μνήμη του αρχαίου φιλόσοφου (Σωκράτη) που άφησε στην ιστορία την συγκεκριμένη ρήση.

Κανονικά,αγαπητοί συνάδελφοι,μετά την παραπάνω καταχώρηση δεν θα έπρεπε

να συνεχιστεί το θέμα.

Νομίζω ότι ο συνάδελφος είναι πολύ σωστός,για να υπογράφει ως ΑΣΧΕΤΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΞΙΟΤΙΜΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΔΟ "FAFOUTIS"...

ΑΛΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ , ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟ ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ.....

ΤΟ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ Ο ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΕΙ 'Η ΤΕΙ 'Η ΙΕΚ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ 'Η ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΙ , ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΓΝΩΣΤΑ...

ΚΑΙ ΕΓΩ ΩΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟ ΑΕΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΔΑΧΤΗΚΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ...

Ο Μ Ω Σ!!!!!!!!!!!

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ( ΚΑΛΩΣ 'Η ΚΑΚΩΣ ) ΟΙ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΜΙΑ ΠΟΡΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΒΟΗΘΟΥΝ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ 2 'Η 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΓΩΝΙΕΣ..(ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣ ΕΤΣΙ)...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΙΕΚ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ( ΙΝΣΤ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΗΣΗΣ).

ΑΥΤΟΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ , ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΟΣ (ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ)!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΕΙΔΗ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΚΑΤΙ ΑΝΑΚΡΙΒΕΣ:

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΘΕΣ/ΚΗ ΠΡΩΗΝ Α.Β.Σ.Θ)

Τμημα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Τμημα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής

ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΣΧΟΛΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ 2 ΕΤΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ:

- ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ - ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ

Όντως η Λογιστική στα Πανεπιστήμια διδάσκεται περισσότερο ως επιστήμη παρά ως τεχνική-πρακτική, ωστόσο είναι λάθος να είμαστε μηδενιστές.

Τέλος, προσκαλώ και παρακαλώ και άλλους συναδέλφους να συμβάλλουν με τις απαντήσεις τους στο αρχικό θέμα. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
ΕΠΕΙΔΗ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΚΑΤΙ ΑΝΑΚΡΙΒΕΣ:

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΘΕΣ/ΚΗ ΠΡΩΗΝ Α.Β.Σ.Θ)

Τμημα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Τμημα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής

ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΣΧΟΛΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ 2 ΕΤΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ:

- ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ - ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ

Όντως η Λογιστική στα Πανεπιστήμια διδάσκεται περισσότερο ως επιστήμη παρά ως τεχνική-πρακτική, ωστόσο είναι λάθος να είμαστε μηδενιστές.

Τέλος, προσκαλώ και παρακαλώ και άλλους συναδέλφους να συμβάλλουν με τις απαντήσεις τους στο αρχικό θέμα. Ευχαριστώ

ΕΡΩΤΗΣΗ

επειδη ξερω πανω κατω τα μαθηματα της ειδικοτητας αυτης και ορθα ειπε ο φιλος οτι σε αυτην την ειδικοτητα δεν μαθαινεις την λογιστικη στην εφαρμογη

θα μπορουσε ο αξιοτιμος φιλος τι σημαινει λογιστικη επιστημονικη και ποια η σχεση της ή η καθολου σχεση της με την λογιστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

. του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Πανεπιστημίου Πατρών, του Πανεπιστημίου Αιγαίου και του Πανεπιστημίου Κρήτης, του Τμήματος Δημόσιας Διοίκησης του Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών, και οι πτυχιούχοι οικονομικών σχολών ή τμημάτων Πανεπιστημίων που θα ιδρυθούν ή θα μετατραπούν σε οικονομικές, εφόσον χρησιμοποιούν το πτυχίο τους για επαγγελματικούς λόγους στο δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα".

Ποιοι εγράφονται στο οικονομικο επιμμελητηριο ελλάδος και ταυτοχρονα αποκτάνε το δικαίωμα ασκησεως επαγγέλματος .

Α) κυριοι συνάδελφοι εγώ καταλαβαίνω την προσπάθεια κάποιων οι οποίοι μάλλον η είναι φοιτητές και η συνδικαλιστική τους προδιάθεση απο την φοιτητική τους ζωή βρίσκεται στο φόρτε και προσπαθούν να δείξουν τον αγωνιστικό τους χαρακτήρα ή είναι άνεργοι που θεωρούν ότι τα ΙΕΚ φοροτεχνικής κατεύθηνσης και κοστολόγοι τους έχουν πάρει την δουλειά ή θα τους την πάρουν .

Για τους πρώτους δεν πρόκειται να εκφέρω γνώμη , για τους δεύτερους και τους πιο μεγάλους θα τους πω το εξής¨

Απο την νομική μέχρι την σχολή κοινωνικων και φυσικών επιστημών , η άλλες σχολές που δεν ήσαν οικονομικές αλλά θα μετατραπούν , βγάζουν λογιστές

Μιλάμε για χιλίαδες κόσμο κάθε χρόνο, για να μην βάλω και τα ΤΕΙ τουριστικών και και διαφημιστικών εργασιών .

Τα ΙΕΚ έχουν βγάλει 10 χρόνια τώρα 3000 φοροτέχνες και καμμιά 1000 κοστολόγους.

Απο ποιόν αμύνεσθαι?

Ο ΟΕΕ το παραμυθάκι το πάει σύννεφο, σας πετάμε εξω τα ΙΕΚ 3000 χιλιάδες , αλλ'α σας βάζουμε 200000 ανταγωνιστές , κάναμε το καθήκον μας .

Το ποιός ξέρει την δουλειά δεν αναλύεται εδω , καμμία σχέση .

Το θέμα είναι ότι αυτός που σύνταξε τόν νόμο ήξερε απο λίγα περί λογιστικού επαγγέλματος έως καθόλου.

Δεν ήταν ο σκοπός αυτός του νόμου βέβαια αλλά η αποκατάσταση κάποιων , ο δέ νόμος είχε κατάφορα καταψηφιστεί απο την τωρινή κυβέρνηση , αλλά τυγχάνει ακόμα να μην έχει αποσυρθεί.

Η δε ευρώπη προτείνει στούς άνεργους διπλωματούχους να καταφ΄υγουν στα δικαστήρια .Το εκανε το καθήκον της .

Ο ΟΕΕ είναι σεβαστός σαν θεσμός και πρέπει να είναι, τα μέλη του όμως θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικά απέναντι σε αυτου΄ς που πληρώνουν τους μισθούς τους και να ξεχάσουν τις παλιές μηχανοραφίες , ειδάλως θα βρεθούν στο περιθώριο λίαν συντόμως.

Ζητώ πρός όλους τους συναδέλφους επαγγελματίες να ασχοληθούν περισσότερο και πιο ενεργά με την απαράδεκτη αυτή κατάσταση και το να κάνουμε ότι δεν μας αγγίζει ή δεν μας ενδιαφέρει

δεν συμφέρει ούτε του ιδίους

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ διδάσκεται το σκεπτικό και η συλλογιστική, πίσω από την λογιστική πρακτική και όχι τόσο η ίδια η πρακτική, σαν τεχνική. Αυτό αφήνεται δυστυχώς ή ευτυχώς (μάλλον το πρώτο) στην πράξη αργότερα στην αγ.εργασίας.

Τέλος πάντων, το θέμα μεταξύ πτυχιούχων ή μη, προσωπικά δε νομίζω ότι έχει να συμβάλλει σε κάτι, παρά μόνο σε προσωπικούς εγωισμούς-κομπλεξισμούς, και σίγουρα όχι στην ουσία. Η ανάλωση σε τέτοιου είδους συζήτηση, ειδικά σε αυτή την θεματική ενότητα, δε νομίζω ότι προσφέρει κάτι ουσιαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ διδάσκεται το σκεπτικό και η συλλογιστική, πίσω από την λογιστική πρακτική και όχι τόσο η ίδια η πρακτική, σαν τεχνική. Αυτό αφήνεται δυστυχώς ή ευτυχώς (μάλλον το πρώτο) στην πράξη αργότερα στην αγ.εργασίας.

Τέλος πάντων, το θέμα μεταξύ πτυχιούχων ή μη, προσωπικά δε νομίζω ότι έχει να συμβάλλει σε κάτι, παρά μόνο σε προσωπικούς εγωισμούς-κομπλεξισμούς, και σίγουρα όχι στην ουσία. Η ανάλωση σε τέτοιου είδους συζήτηση, ειδικά σε αυτή την θεματική ενότητα, δε νομίζω ότι προσφέρει κάτι ουσιαστικό.

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Άρα τέλος καλό,όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥ ΣΑΣ.Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑΣΟΥ ΦΙΛΕ ΠΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΣΗΣ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΝΗΣ ΕΝΑΡΞΗ & ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Α' & Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ .ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Άρα τέλος καλό,όλα καλά.

αμα εσυ κυριε μου αυτο καταλαβες απο ολα αυτα ,διαμαχη πτυχιουχων διπλωματουχων , τοτε τι να πω, παω πασο

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Εννοώ διδάσκεται το σκεπτικό και η συλλογιστική, πίσω από την λογιστική πρακτική και όχι τόσο η ίδια η πρακτική, σαν τεχνική. Αυτό αφήνεται δυστυχώς ή ευτυχώς (μάλλον το πρώτο) στην πράξη αργότερα στην αγ.εργασίας.

.

παντα αναρωτιομουν κυριε τι ειναι αυτο που δεν μου δινει το διπλωμα μου εναντι σε πτυχιο ΑΕΙ

απλα εγω εκανα λογιστικη ενω ο πτυχιουχος σκεφτοταν και συλλογιζοταν , δυστηχως εγω δεν ενδιαφερομαι για Α κατηγοριας ΓκουροΫ , οι δυνατοτητες μου δεν φτανουν μεχρι εκει.

Δυστηχως λυπαμαι για ολα αυτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΗ Η ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.

ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟΜΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΙΣΩΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ

ΚΟΡΕΣΜΕΝΟΙ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΛΙΚΙ ΦΡΑΚΑΡΕ

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΠΡΩΞΙΜΟ ΚΟΙΤΑ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ.

ΚΑΛΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΚΑΤΖΕΛΑΣ Ν.

ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΠΩΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΕΧΕΙ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΕΦ ΟΣΟΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΣΕΒΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΟΥΔΑΣΕ ΣΕ ΑΕΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΤΥΧΙΟ ΗΧΗΡΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΩΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ,ΚΤΛ. ΟΛΑ ΔΕΚΤΑ.

ΣΤΑ ΤΕΙ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΕΓΩ ΥΠΗΡΧΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΜΙΑ ΕΥΘΕΙΑ ΠΟΡΕΙΑ=ΔΕΝ ΗΡΘΑΤΕ ΕΔΩ ΝΑ ΜΟΡΦΩΘΕΙΤΑΙ ..(ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΡΕΙΑ ΕΝΝΟΙΑ) ΗΡΘΑΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΕΡΓΑΛΕΙΑ, ΛΟΓΙΣΤΕΣ . ΟΥΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΙ ΟΥΤΕ ΑΝΑΛΥΤΕΣ ΟΥΤΕ ΣΤΕΛΕΧΟΙ ΟΥΤΕ ΠΩΛΗΤΕΣ. Η ΑΓΟΡΑ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟ ΚΙ ΑΥΤΟ.ΜΑΘΕΤΕΤΕ ΤΟ. ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑ 90 % ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΕΙΑ,ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΓΧΩΜΕΝΟΙ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥΣ.1+1=2.

ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΙΣ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑ ΕΚΕΙ.

ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΤΩΝ ΙΕΚ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΣΕ ΑΕΙ,... ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑΝ ΣΤΗ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ.

*ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ= ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΜΗ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ....

ΟΤΑΝ ΕΙΣΕ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΓΙΟΡΤΕΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα εσυ κυριε μου αυτο καταλαβες απο ολα αυτα ,διαμαχη πτυχιουχων διπλωματουχων , τοτε τι να πω, παω πασο

ευχαριστω

Αγαπητέ επισκέπτη,

Ενώ είχα αποφασίσει προς στιγμής να μην απαντήσω,στην ερώτησή σου,άλλαξα

γνώμη,για να μην θεωρηθεί η "μη απάντησή μου" ως "μη πόλεμος" και για να σου

αποδείξω ότι εκεί που σπούδασες,πρέπει να σε μάθανε να διαβάζεις προσεκτικά,

πριν βγάλεις κάποιο συμπέρασμα και εκτεθείς.

Πρώτα-πρώτα αν διάβαζες με προσοχή όλο το κείμενο,θα έβλεπες ότι το συμπέρα-

σμα του Ρ303 που σχολίασα είναι το υπογραμισμένο,και το οποίο έχει να κάνει με

την διακοπή της ανούσιας αντιπαράθεσης μεταξύ των ΑΕΙδων και των ΤΕΙδων,που

κάποιοι συντηρούν παλαιόθεν μεσα απ' αυτό το χρήσιμο "εργαλείο". Δεν είχε να

κάνει δηλαδή με αυτή καθ' εαυτή την διαμάχη πτυχιούχων-διπλωματούχων,διότι

πλέον όπως έγραψε και ο καλός συνάδελφος Ρ303,συμβάλει σε προσωπικούς εγω-

ισμούς-κομπλεξισμούς,οι οποίοι είναι πολύ μακρυα από εμένα και θα μπορούσα να

στο αποδείξω,εάν ήθελες να μου στείλεις ένα Προσωπικό Μήνυμα,μέσα από τις φι-

λόξενες στήλες του FORUM.

Τέλος αν ανατρέξεις μέσα από τις σελίδες του FORUM,θα μπορούσες να καταλάβεις

γιατί αυτή η αντιπαράθεση.δεν βγάζει πουθενά και μας εκθέτει περισσότερο σαν λο-

γιστές συνολικά,παρά σαν άτομα.

Περαιτέρω διάλογο για το θέμα δεν πρόκειται να κάνω,παρά μόνο μέσω ΡΜ και έφ'

όσον θέλεις να πάρεις και κάποιες χρήσιμες απόψεις,εάν σε ενδιαφέρουν φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρός επισκέπτη 1: ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟΜΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΙΣΩΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ

ΚΟΡΕΣΜΕΝΟΙ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΛΙΚΙ ΦΡΑΚΑΡΕ

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΠΡΩΞΙΜΟ ΚΟΙΤΑ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ.

Φίλε επισκέπτη μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ως προς τα: "άλλους τομεις (τραπεζες, +++), σπρώξιμο (μέσο εννοείς?), και περιθώρια για πτυχιούχους (τι είδους, σε τι τράπεζες, τι εδικότητες κλπ.). Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον πολύτιμο χρόνο σου.

Πρός επισκέπτη 2: "ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΝΗΣ ΕΝΑΡΞΗ & ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Α' & Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ"

Αγαπητέ φίλε μου δεν έχω την πρακτική εμπειρία ακόμη ώστε να ιδρύσω δικό μου γραφείο, γι'αυτό και βασική παράμετρος στο αρχικό ερώτημα μου, είναι η απόκτηση εμπειρίας. Ευχαρίστως να ακούσω τα σχολια σου.

ΥΓ: Παρόλο που είμαι μέλος της κοινότητας λογιστών μόνο λίγες μέρες τελικά πιστοποίησα την ύπαρξη προσωπικων εγωισμων-κομπλεξισμων, οπότε σεβαστέ Κε FAFOUTI μάλλον η καλύτερη απάντηση είναι ο "μη πόλεμος" όπως χαρακτηριστικά αναφέρατε....Κανένα άλλο σχόλιο από μένα για το θέμα αυτό.

ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΡΙΩΣ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

ΑΥΤΟ ΤΟ...ΠΟΛΥΥΥΥ ΑΒΑΣΑΝΙΣΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ .ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΕΓΩ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΗΝ ΤΙΜΙΟΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΤΕΙ ΕΧΩ 2 ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΑΕΙ ΩΣ ΒΟΗΘΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΞΕΚΙΝΑΩ ΑΠ ΤΟ ΜΗΔΕΝ.ΠΟΙΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΣΧΟΛΕΣ?

ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΟΙ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ....*ΣΥΝΗΘΩΣ*...

[/quoΑΓΑΠΗΤΕ ΠΑΝΟ,

ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗ ΙΔΙΑ ΦΑΣΗ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ. ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΔΕΟΣ ΑΣΟΕΕ ΚΑΙ ΜΒΑ ΠΕΙΡΑΙΑ. ΔΕΝ ΕΜΠΑΙΝΩ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΚΙ ΕΧΩ 9 ΜΗΝΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΑΒΕΕ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΞΕΝΥΧΤΑΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙ ΜΑΛ... ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ. ΒΡΕΣ ΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ Ή ΜΙΑ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕ ΣΑΝ Β.ΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΟΙ ΣΠΥΔΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΩΣΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ Ν ΑΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ. (ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΒΕΒΑΙΑ...ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΕ Αndeask,

ήδη ψάχνω ως βοηθός σε μικρομεσαίες Α.Ε. Αλλά τα πράγματα δεν είναι και τόσο εύκολα μέχρι στιγμής...Ο λόγος όχι πρωτότυπος...η τιμημένη η προυπηρεσία!!! Άσε που όλοι θέλουν να ξέρεις το ένα ή το άλλο λογιστικό πρόγραμμα. Λες και είναι κάτι τόσο δύσκολο που θέλει και πολύ χρόνο για να το μάθεις. Άτομα με τη δική μας παιδεία σε 1 βδόμαδα παίζουν στα δάχτυλα τα βασικά από τέτοια προγράμματα. Στου κουφού την πόρτα όμως όσο θέλεις βρόντα. Τις περισσότερες φορές οι εργοδότες προτιμούν αποφοιτους ΤΕΙ/ΙΕΚ, ως λύσεις χαμηλότερου κόστους, αψηφώντας το γεγονός ότι ένας απόφοιτος πχ.ΑΕΙ και πόσο μάλλον ΜΒΑ πέρα από τις δομημένες λύσεις μπορεί να δώσει λύσεις σε πιο απαιτητικές καταστάσεις που χρειάζεται και η πρωτοβουλία και η αναλυτική σκέψη. Όσο για αυτά που είπες για τη δική μας δουλειά? Εκει αναπόφευκτα καταλήγει κανείς, εκεί ή στο άλλο άκρο... το δημόσιο. Σταματάω εδώ, για να μην πω και άλλα ...τα χω πάρει τον τελευταίο καιρό που βλέπω αυτή τη δυσκολία σύνδεσης της ακαδημαικής με την παραγωγική δραστηριότητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...