Προς το περιεχόμενο

ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν... βενζινάδικο πουλάει σε επαγγελματία Α με ΑΦΜ 999999999 βενζίνη με ΤΠ.

Το ίδιο βενζινάδικο πουλάει στον Α με ΑΦΜ 999999999 πετρέλειο θέρμανσης για να ζεστάνει το σπίτι του με ΑΛΠ. Πάω να περάσω την ΑΛΠ και π΄ρεπει να βάλω πελάτη τον Α που είναι υπόχρεος για καταστάσεις Πελατών-Προμηθευτών... Άρα πρέπει να διμιουργήσω 2 πελάτες Α με το ίδιο ΑΦΜ ο ένας να είναι υπόχρεος και ο άλλος όχι... εδώ είναι το μπέρδεμα.. γιατί δεν είναι μόνο ο Α είναι και Β Γ Δ Ε .......

Κάθε φορά που θα περνάω 1 τιμολόγιο ή αλπ θα πρέπει να ελέγχω αν ο Α Β Γ Δ είναι υπόχρεος ή όχι... :)

Υπάρχει κάποια άλλη λύση??? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπαν οι του προγράμματος να αλλάζω τους ξεχωρίζω από τον κωδικό.. και επίσης ότι και ως ιδιώτη να τον βάζω υπόχρεο για ΜΥΦ αυτό ισχύει?? <_>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά με υγεία για όλους τους συναδέλφους!!

Εγώ δουλεύω σε εταιρεία πετρελαιοειδών και εχουμε το eyrofasma της singular..

Υπάρχουν πελάτες που τους πουλάμε βενζίνη,πετρέλαιο κίνησης χονδρικής αλλά και που οι ίδιοι

πελάτες παίρνουν θέρμανση για το σπίτι τους..

Θα πρέπει να τους ανοίγεις για δεύτερη φορά με ειδικο κωδικό(ώστε να μπορέσεις να συγκεντρώσεις μόνο τους πελάτες που θέλουμε για τις συγκεντρωτικές καταστάσεις θέρμανσης).

με το ίδιο Α.Φ.Μ απλά στο επάγγελμα θα βάζεις ΙΔΙΩΤΗΣ και στην κατηγορία ΔΙΠΛΟΚΑΤΟΙΚΙΑ,ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ,ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ..

Τώρα περισσότερες λεπτομέρειες δυστυχώς και για εμένα δεν έχω ακόμη από την singular αν και ο καιρός για την υποβολή των καταστάσεων πλησιάζει και προβλέπω ένα μικρό "χαος" για αρχη..

θα δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Academia Datacomm.

Πολύ μπερδεμένα τα πράγματα... εκτύπωσα μια κατάσταση και μου βγάζει μόνο τις πωλήσεις πετρελαίου... οι αγορές δεν θα συμπεριλαμβάνονται στις καταστάσεις?? ή θα γίνεται διασταύρωση από τις πωλήσεις των εταιριών εμπορίας πετρελαιοειδών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ.1121/15.9.2005

Άρθρο 3

Υποβολή καταστάσεων για τις πωλήσεις πετρελαίου θέρμανσης

1. Οι επιτηδευματίες που διαθέτουν πετρέλαιο θέρμανσης ή πετρέλαιο Diesel θέρμανσης στο κοινό ή σε άλλους επιτηδευματίες και πρόσωπα των παρ. 3 και 4 του άρθρου 2 του Π.Δ.186/1992 (ΚΒΣ), υποβάλλουν, με τη λήξη κάθε ημερολογιακού τριμήνου και μέχρι την 20ή ημέρα του επόμενου μήνα από τη λήξη του τριμήνου, εμπρόθεσμη αναλυτική κατάσταση αποκλειστικά και μόνο με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου, στον δικτυακό τόπο της Γενικής Γραμματείας Πληροφορικών Συστημάτων (ΓΓΠΣ) www.gsis.gr, με τις πωλήσεις πετρελαίου που πραγματοποιήθηκαν εντός του τριμήνου σε ιδιώτες ή επαγγελματίες και πρόσωπα των παρ. 3 και 4 του άρθρου 2 του ΚΒΣ (Δημόσιο, ΝΠΔΔ, αγρότες κ.λπ.), ανεξάρτητα από την κατηγορία βιβλίων του ΚΒΣ που τηρούν και ανεξάρτητα από τον τρόπο ενημέρωσής τους (μηχανογραφικά ή χειρόγραφα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλά προγράμματα σου επιτρέπουν να επιλέγεις αν κάτι "πάει" ΜΥΦ ή όχι, στο επίπεδο του παραστατικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...