Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΣΤΑ ΜΙΣΘΩΜΑΤΑ ΑΚΙΝΗΤΩΝ


επισκέπτη Πλάτων Σαρρής

Ερώτηση

επισκέπτη Πλάτων Σαρρής

Αγαπητοί φίλοι,

Παραθέτω σημερινό e-mail μου προς την εφημερίδα " ΕΞΠΡΕΣ " και θα είμαι βαθειά

υποχρεομένος αν είχα και τα δικά σας σχόλια ή απαντήσεις.

Με τις από καρδιάς ευχές μου για το 2006.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Κύριοι,

Στην θαυμάσια τακτική σελίδα " Ακίνητα " της εφημερίδος σας (της οποίας είμαι πολλά χρόνια

συνδρομητής) την 23/12/2005 (Μίσθωση κατοικίας) και την 24/12/2005 (Επαγγελματικές

μισθώσεις) αναφέρεται (και στις δυο σελίδες )μεταξύ άλλων το εξής:

" - Όσον αφορά το χαρτόσημο 3,6% είναι θέμα συμφωνίας για το ποιος θα το επιβαρυνθεί.

Έτσι μπορεί να το επιβαρυνθεί όλο ο ιδιοκτήτης ή να το επιβαρυνθεί όλο ο ενοικιαστής ή να

το επιβαρυνθούν από 50% και οι δυο μαζί.

Επισημαίνεται πάντως ότι σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης εισπράξει από τον ενοικιαστή το

σύνολο ή μέρος του χαρτοσήμου, τότε το ποσό αυτό αποτελεί εισόδημα, αυξάνει το ποσό

του ενοικίου και φορολογείται μαζί με αυτό. "

Θα σας παρακαλούσα θερμά να με πληροφορήσετε ποιά συγκεκριμένη φορολογική

διάταξη επιβάλλει την αντιμετώπιση του χαρτοσήμου σαν εισόδημα, καθόσον εγώ - δυστυχώς-

δεν κατόρθωσα να εντοπίσω αυτήν την παράλογη διάταξη.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η υποχρέωση της επισήμανσής σας είναι παράλογη διότι έτσι

επιβάλλεται φόρος εισοδήματος, πρόσθετος φόρος 1,5 % και χαρτόσημο 3,6% και επί του

εισπραχθέντος ποσού χαρτοσήμου!

Σύμφωνα με την επισήμανσή σας, ο ιδιοκτήτης που εισπράττει 20.000 Ευρώ ετήσιο ενοίκιο συν

χαρτόσημο 720 ευρώ (20.000 x 3,6%) = 20.720 ευρώ και θα δηλώσει εισόδημα από ακίνητα

20.720 ευρώ, αυτόματα θα επιβαρυνθεί με χαρτόσημο 3,6% επί του ποσού του χαρτοσήμου

των 720 ευρώ δηλαδή επί πλέον 25,92 ευρώ (χωρίς να αναφέρω και τον πρόσθετο φόρο

1,5% και τον βασικό φόρο της κλίμακας φορολογίας εισοδήματος).

Βέβαια, θα μου πείτε, μήπως αυτό είναι μόνο το παράλογο στην Ελληνική φορολογική

νομοθεσία; Πολλά είναι. Το γνωρίζω. Θα επιθυμούσα όμως τουλάχιστον να ξέρω και ποιά

φορολογική διάταξη είναι αυτή.

Παρακαλώ σημειώσατε ότι στην πράξη οι ιδιοκτήτες, σχεδόν στο σύνολό τους, δηλώνουν

μόνο τα ενοίκια που εισπράττουν (χωρίς το χαρτόσημο), άλλωστε - εξ όσων γνωρίζω -

αυτή είναι και η άποψη των επίσημων οργανώσεων ιδιοκτητών ακινήτων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή και την απάντησή σας.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σύμφωνα με τον Κώδικα τελών Χαρτοσήμου (Ν. 4755/1930, άρθρο 13, παρ. 2 ισχύουν τα εξής: «α) Το τέλος χαρτοσήμου οριζόμενον εις τρία επί τοις εκατόν (3%) επιβάλλεται επί του ολικού ποσού των κτωμένων μισθωμάτων εξ εκμισθώσεως οικοδομών άνευ ουδεμίας εκτώσεως. Επί του χαρτοσήμου προστίθεται και 20% ΟΓΑ, οπότε το τέλος διαμορφώνεται σε 3,6%.

Το αν το χαρτόσημο θα εμπεριέχεται στο συμφωνηθέν μίσθωμα ή θα είναι επιπλέον του μισθώματος είναι θέμα συμφωνίας των δύο μερών, η οποία συμφωνία κατά τη γνώμη μου πρέπει να αναγράφεται στο μισθωτήριο συμβόλαιο έτσι ώστε να αποφεύγονται οι οποιεσδήποτε αμφισβητήσεις.

Από τη στιγμή που ξεκαθαρίζεται το θέμα στο μισθωτήριο συμβόλαιο παρέλκει και η αναγραφή πάνω στην απόδειξη είσπραξης του ενοικίου. Σε αντίθετη περίπτωση (αν δηλαδή δεν επιλύεται το θέμα από το συμβόλαιο) τότε είναι βέβαιο ότι η απόδειξη του ενοικίου θα αποτελεί ουσιαστικά το μοναδικό αποδεικτικό στοιχείο της συμφωνίας των δυο μερών.

Το ποσό πάντως του χαρτοσήμου αποδίδεται σε κάθε περίπτωση από τον εκμισθωτή μέσω της ετήσιας φορολογικής του δήλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μονο στην περίπτωση που ο μισθωτής καταβάλλει στον εκμισθωτή τον συμπληρωματικό φόρο (1,5 % ή 3 % ) τότε το ποσό αυτό προσαυξάνει το ποσό του μισθώματος . Για το χαρτόσημο δεν έχω βρει ανάλογη περίπτωση . Επιφυλλάσσομαι να απαντήσω με 100 % σιγουρια βέβαια οταν επιστρέψω στο γραφειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επαναφέρω το θέμα.

Επειδή δεν γνωρίζω τίποτα επί του θέματος.

Το χαρτόσημο από 3,6 μειώθηκε σε 1,8.

Είναι σωστό αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και απο 1/1/2008 σε 0%

αυτα αφορουν μονο κατοικιες και οχι επαγγελματικες μισθοσεις που παραμενουν στο 3,6%

συμφωνα με την διοικηση και διαμερισμα που χρησιμοποιειται για επαγγελματικη στεγη (π.χ. ιατρίο 3ου οροφου) εχει χαροσημο 3,6%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η διοίκηση έχει άποψη και για κατάστημα που χρησιμοποιείται ως οικία? :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν το εχω αντιμετωπισει

αλλα πιθανολογο οτι αν στο συμβολαιο αναφερεται κατοικια τοτε δεν εχει χαρτοσημο

καλο ως ερωτημα παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
δεν το εχω αντιμετωπισει

Εγώ το έχω βιώσει τα χρόνια του 70 που ζούσα σε διασκευασμένα καταστήματα που κάλυπταν τις ανάγκες κατοικίας των εργατών που συσσωρεύονταν γύρω από τα μεγάλα τεχνικά έργα της εποχής.

βέβαια δεν με είχε απασχολήσει τότε το χαρτόσημο.. :blink:

Πιστεύω ότι κάτι ανάλογο γίνεται σήμερα και με τους αλλοδαπούς μετανάστες σε περιοχές με έλλειψη στέγης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΕΡ

1.Ο αυμπηρωματικός φόρος,από την στιγμή που επιρρίπτεται στον μισθωτή,αποτελεί εισόδημα για τον εκμισθωτή.Ο συμπληρωματικός φόρος δεν είναι έμεσος αλλά άμεσος φόρος και επομένως θα αποτελέσει εισόδημα.

2.Σχετικά με το χαρτόσημο:

Το χαρτόσημο από την στιγμή που καταβάλεται εξ'ολοκλήρου από τον μισθωτή και καταβάλεται από τον εκμισθωτή τότε δεν αποτελεί εισόδημα για τον εκμισθωτή,αφού θεωρείται παρακρατούμενος φόρος.

Σε καμμία περίπτωση το χαρτόσημο δεν μπορεί να αποτελέσει εισόδημα για τον εκμισθωτή,αφού εξολοκλήρου θα καταβληθεί από αυτόν με την φορολογική του δήλωση.Αντίθετα αν υπάρχει συμφωνία για το 50% τότε αυτό το 50% αποτελεί έξοδο και όχι εισόδημα για τον εκμισθωτή.Αντίθετα αποτελεί εισόδημα για τον μισθωτή.

3.Σχετκά με τις επαγγελματικές στέγες που διατηρούνται στις οικίες.

Στην περίπτωση αυτή πιστεύω ότι θα πρέπει να αποδίδεται χαρτόσημο με τεκμαρτό τρόπο,για την επαγγελματική στέγη που χρησιμοποιείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

3/N.3522/2006

Άρθρο 3

Φορολογία ακινήτων

. Η παράγραφος 21 του άρθρου 5 του ν.2753/1999 (ΦΕΚ 249 Α') καταργείται.

4. Το τέλος χαρτοσήμου, που επιβάλλεται στα μισθώματα από εκμίσθωση κατοικιών γενικά που αποκτώνται από 1.1.2007 μέχρι 31.12.2007 περιορίζεται στο ενάμισι τοις εκατό (1,50%) και από 1ης Ιανουαρίου 2008 και μετά καταργείται.

Κοινοποίηση ορισμένων διατάξεων του Ν.3522/2006, που αφορούν στη φορολογία εισοδήματος φυσικών και νομικών προσώπων

1027178/10254/Β0012/ΠΟΛ.1052/15.3.2007

Άρθρο 3

Φορολογία ακινήτων

......

4. Με τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου αυτού προβλέπεται μείωση κατά το ήμισυ του τέλους χαρτοσήμου που επιβάλλεται στα μισθώματα των εκμισθούμενων κατοικιών από 1/1-31/12/2007 και η κατάργησή του από 1.1.2008 και μετά. Σχετικές οδηγίες έχουν δοθεί με την υπ’ αριθ. 1005820/2/Τ.&Ε.Φ./ΠΟΛ.1008/18.1.2007 διαταγή.

Κοινοποίηση των διατάξεων της παρ. 4 του άρθρου 3 και του άρθρου 26 του Ν.3522/2006 (ΦΕΚ 276/Α’/22.12.2006) - Σταδιακή κατάργηση τελών χαρτοσήμου επί των μισθωμάτων κατοικιών και τέλη χαρτοσήμου εργολαβικών συμβάσεων

1005820/2/Τ.&Ε.Φ./ΠΟΛ.1008/18.1.2007

Κοινοποιούμε κατωτέρω τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 3 και του άρθρου 26 του Ν.3522/2006 «Μεταβολές στη Φορολογία Εισοδήματος, απλουστεύσεις στον Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων και άλλες διατάξεις» και παρέχουμε τις ακόλουθες οδηγίες για την ορθή και ομοιόμορφη εφαρμογή τους:

1. Με τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 3 του Ν.3522/2006, ορίζεται ότι το τέλος χαρτοσήμου που επιβάλλεται στα μισθώματα από εκμίσθωση κατοικιών που αποκτώνται από 1.1.2007 μέχρι και 31.12.2007, περιορίζεται στο 1,5% συν εισφορά ΟΓΑ 20% επί του χαρτοσήμου, σύνολο 1,8% και από 1.1.2008 αυτό καταργείται.

Η μείωση αυτή του συντελεστή κατά 50%, δηλαδή από 3% (πλέον εισφοράς 20% υπέρ ΟΓΑ) που ήταν, σε 1,5% (πλέον εισφοράς 20% υπέρ ΟΓΑ) μετά την εφαρμογή του νόμου και η κατάργησή του από 1.1.2008 και μετά, καταλαμβάνει μόνο τις εκμισθώσεις κατοικιών γενικά, κυρίων ή δευτερευουσών ή εξοχικών και όχι επαγγελματικών χώρων, καταστημάτων, γραφείων, αποθηκών κ.λπ. για τα οποία εξακολουθεί να ισχύει το τέλος χαρτοσήμου της παρ. 2 του άρθρου 13 του Κώδικα Τελών Χαρτοσήμου, δηλαδή το 3% (μαζί με την εισφορά ΟΓΑ σύνολο 3,6%).

Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω ρύθμιση εφαρμόζεται, με την προϋπόθεση ότι ο μισθωτής (ενοικιαστής) είναι φυσικό πρόσωπο που μισθώνει οικία ή διαμέρισμα για την ικανοποίηση των στεγαστικών του αναγκών ή της οικογένειάς του. Ευνόητο είναι ότι στη μίσθωση της κατοικίας συμπεριλαμβάνονται και η αποθήκη και το γκαράζ που ενδεχομένως υπάρχουν και μισθώνονται μαζί με την κατοικία. Εκμισθωτής μπορεί να είναι οποιοδήποτε πρόσωπο, φυσικό ή νομικό, κερδοσκοπικού ή μη χαρακτήρα, Δημόσιο, Δήμος ή Κοινότητα κ.λπ.

Διευκρινίζεται ότι μειωμένο χαρτόσημο καταβάλλεται και στην περίπτωση κατά την οποία επιχείρηση ενοικιάζει κατοικία για τις ανάγκες υπαλληλικού προσωπικού της και όχι για επαγγελματικούς σκοπούς αυτής.

Η ισχύς αυτών των διατάξεων αρχίζει από 1.1.2007 και αφορά τα εισοδήματα από εκμισθώσεις κατοικιών γενικά, που αποκτώνται από την ημερομηνία αυτή και μετά.

.........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΕΡ

Δεν αναφέρει όμως τίποτε ο Ν.3522/2006 σε περίπτωση που ο χώρος χρησιμοποιείται και σαν επαγγελματικός αλλά και σαν κύρια κατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
και απο 1/1/2008 σε 0%

αυτα αφορουν μονο κατοικιες και οχι επαγγελματικες μισθοσεις που παραμενουν στο 3,6%

συμφωνα με την διοικηση και διαμερισμα που χρησιμοποιειται για επαγγελματικη στεγη (π.χ. ιατρίο 3ου οροφου) εχει χαροσημο 3,6%

Εκεί ήθελα να καταλήξω.Αν άλλαξε το ποσοστό για

τους επαγγελματικούς χώρους.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από τη Δ/νση Χαρτοσήμου μου απάντησαν τηλεφωνικά ότι : αν χρησιμοποιείς τη μισθούμενη κατοικία σου ως ΕΔΡΑ τότε υπερτερεί το επαγγελματικό στοιχείο και, κατά τη γνώμη τους πάντα, ερμηνεύωντας την ΠΟΛ 1008/07, πρέπει για το σύνολο του ενοικίου να υπολογίσω χαρτόσημο 3,6%.

Ετσι δεν ξέρω πως να πείσω την ιδιοκτήτρια ότι το σπίτι που μου νοίκιασε σαν κατοικία, και που εγώ δήλωσα στη ΔΟΥ μου ως τόπο τήρησης των λογιστικών μου βιβλίων επειδή ως λογιστής ήθελα να εκδίδω ΑΠΥ στους πελάτες μου αντί να τα παίρνω μαύρα, θα πρέπει να το δηλώσει ως επαγγελματική στέγη.

SAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
ΜΟΝΟΝ 3,60% ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΑΠΟΘΗΚΕς κλπ ΟΧΙ ΣΕ ΟΙΚΙΕΣ

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ Ή ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ?

ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ ΠΑΛΙΟ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΝΕΩΣΟΥΜΕ ΠΡΕΠΈΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 9ΕΤΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

α) υπάρχουν διαφορες συμφωνίες μπορει να το μοιράζεστε (απο 1.8% εκαστος), μπορει να το παίρνει στην απόδειξη απο τον ενοικιαστή

πάντως το αποδίδει ο ιδιοκτήτης με την φορολογική του δήλωση.

η προστασία της επαγγελματικής στέγης έχει γίνει πλέον 12ετη και όχι 9ετή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-KOSTAS-

kALHM;ERA

1 ερώτηση...Ή γυναίκα μου πριν 2 χρόνια έγινε ιδιοκτήτης (μετά το θάνατο της μητέρας της) του πατρικού της το οποίο και νοίκιασε με συμφωνητικό κατοικίας....και το καταθεσαμε στην αρμοδια δου

Ο ενοικιαστής μετά από 1 χρόνο επικαλέστηκε προβλήματα στη δουλειά του και ότι θα κλείσει το γραφείο του (είναι αντιπρόσωπος προιόντων) και για να μπορεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του θα βάλει 1 γραφειο στο διαμερισμα για ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΆ ΤΟΥ...

Η γυναίκαυ το δέχθηκε...να βαλει γραφειο οχι τιποτε αλλο βεβαια...που να ξερει την πονηρια του...

Αυτός μετα αρχισε να κοβει αποδειξη εισπραξησ ενοικιου στη γυναίκα μου λεγοντας της οτι θα τον βοηθησει σε καποια πραγματα της δουλειάς του και υπο το φοβο μηπως καταληξουμε να μην παιρνουμε ενοίκιο λόγω της αδυναμίας του στισ υποχρεωσεις του δεχτηκε να της κοβει αυτος αποδειξη αφου οπως ειπε η καταβολη του ενοικιου θα γινονταν πλεον οποτε ειχε λεφτα μεσα στο μηνα και οχι σε τακτη ημερομηνια...

Ακουστε ομως την πονηρια του./..πηγαινε στο γραφειο που δουλευε η γυναικα μου και την εβαζε να υπογραφει τηη αποδειξη για το νοικι ..ωστε να αδυνατει να το διαβασει εν ωρα εργασιας οπως να μην μπρει να αρνηθει και τα εξοδα που νμας χρεωνε για οτιδηποτε δεν του αρεσε στο σπιτι .

Στην αρχη η απδ που εκοβε δεν ειχε διαφορά μετα ομως απο μερικους μηνεσ εβαλε στην αποδειξη σε μια παρενθεσουλα με μικρα γραμματακια κατω απο το ποσο τη λεξουλα <<απδ επαγγ εδρα 20%>>

Ησυχη η γυναίκα μου εβλεπε μονο το ποσο του ενοικιου που ανεγραφε πανω αφαιρουσε χωρισ να προσκομιζει αυτος αποδειξεις τις ζημιές που εβγαιναν στο σπιτι και δεν εδινε σημασια, ωσπου καπιοα στιγμη μετα απο 8-9 μηνιατικα ξεστραβωθηκε και το ειδε...

Ρε παιδια τι εχει συμβει τωρα...με συμφωνητικο κατοικιας εχει και εδρα το σπιτι...και αν ναι το συμβολαιο ισχυει για 3 χρονια που εχει γινει η για 12??? και τι συμβολαιο εχω???

Εγω θελω να τον βγαλω αφου καθε μηνα μου αφαιρει 20-40 ευρω διαφορες ζημιές πχ καζανακι, βρυσεσ, κ.α χωρια οτι δεν μου δινει αυξηση με τιποτε αν και το συμβολαιο προβλεπει ετησιως 5% και βεβαια τον τελευταιο χρονο χαρτοσημο δεν κοβουμε βαση του νεου νομου περι χαρτοσημου στις οικιεσ....

Σημείωση ...εγω δεν δηλωνω πουθενα στην εφορια για επαγγελματικη εδρα ουτε στο συμβολαιο ....αφου δεν το νοικιασα για τετοια χρηση αλλα αυτοσ με απειλει οτι τωρα που υπεγραφε εν αγνοια η γυναικα μου στην αποδειξη καλυπτεται απο το νομο...βεβαια εγω τωρα που θα κινηθω δικαστικώς εχω καποιους αλλουσ ασσους στοι μανικι μου που θα τους βρει μπροστα του αλλα για το συγκεκριμενο εχει δικιο...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
kALHM;ERA

1 ερώτηση...Ή γυναίκα μου πριν 2 χρόνια έγινε ιδιοκτήτης (μετά το θάνατο της μητέρας της) του πατρικού της το οποίο και νοίκιασε με συμφωνητικό κατοικίας....και το καταθεσαμε στην αρμοδια δου

Ο ενοικιαστής μετά από 1 χρόνο επικαλέστηκε προβλήματα στη δουλειά του και ότι θα κλείσει το γραφείο του (είναι αντιπρόσωπος προιόντων) και για να μπορεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του θα βάλει 1 γραφειο στο διαμερισμα για ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΆ ΤΟΥ...

Η γυναίκαυ το δέχθηκε...να βαλει γραφειο οχι τιποτε αλλο βεβαια...που να ξερει την πονηρια του...

Αυτός μετα αρχισε να κοβει αποδειξη εισπραξησ ενοικιου στη γυναίκα μου λεγοντας της οτι θα τον βοηθησει σε καποια πραγματα της δουλειάς του και υπο το φοβο μηπως καταληξουμε να μην παιρνουμε ενοίκιο λόγω της αδυναμίας του στισ υποχρεωσεις του δεχτηκε να της κοβει αυτος αποδειξη αφου οπως ειπε η καταβολη του ενοικιου θα γινονταν πλεον οποτε ειχε λεφτα μεσα στο μηνα και οχι σε τακτη ημερομηνια...

Ακουστε ομως την πονηρια του./..πηγαινε στο γραφειο που δουλευε η γυναικα μου και την εβαζε να υπογραφει τηη αποδειξη για το νοικι ..ωστε να αδυνατει να το διαβασει εν ωρα εργασιας οπως να μην μπρει να αρνηθει και τα εξοδα που νμας χρεωνε για οτιδηποτε δεν του αρεσε στο σπιτι .

Στην αρχη η απδ που εκοβε δεν ειχε διαφορά μετα ομως απο μερικους μηνεσ εβαλε στην αποδειξη σε μια παρενθεσουλα με μικρα γραμματακια κατω απο το ποσο τη λεξουλα <<απδ επαγγ εδρα 20%>>

Ησυχη η γυναίκα μου εβλεπε μονο το ποσο του ενοικιου που ανεγραφε πανω αφαιρουσε χωρισ να προσκομιζει αυτος αποδειξεις τις ζημιές που εβγαιναν στο σπιτι και δεν εδινε σημασια, ωσπου καπιοα στιγμη μετα απο 8-9 μηνιατικα ξεστραβωθηκε και το ειδε...

Ρε παιδια τι εχει συμβει τωρα...με συμφωνητικο κατοικιας εχει και εδρα το σπιτι...και αν ναι το συμβολαιο ισχυει για 3 χρονια που εχει γινει η για 12??? και τι συμβολαιο εχω???

Εγω θελω να τον βγαλω αφου καθε μηνα μου αφαιρει 20-40 ευρω διαφορες ζημιές πχ καζανακι, βρυσεσ, κ.α χωρια οτι δεν μου δινει αυξηση με τιποτε αν και το συμβολαιο προβλεπει ετησιως 5% και βεβαια τον τελευταιο χρονο χαρτοσημο δεν κοβουμε βαση του νεου νομου περι χαρτοσημου στις οικιεσ....

Σημείωση ...εγω δεν δηλωνω πουθενα στην εφορια για επαγγελματικη εδρα ουτε στο συμβολαιο ....αφου δεν το νοικιασα για τετοια χρηση αλλα αυτοσ με απειλει οτι τωρα που υπεγραφε εν αγνοια η γυναικα μου στην αποδειξη καλυπτεται απο το νομο...βεβαια εγω τωρα που θα κινηθω δικαστικώς εχω καποιους αλλουσ ασσους στοι μανικι μου που θα τους βρει μπροστα του αλλα για το συγκεκριμενο εχει δικιο...??

ΕΣΥ ΤΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΝΟΙΚΑΙΣΕΙ ΓΙΑ ΟΙΚΙΑ Η' ΓΙΑ ΕΠΑΓΓ.ΧΩΡΟ?ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ?

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΑΥΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΤΟ ΜΙΣΘΙΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
kALHM;ERA

1 ερώτηση...Ή γυναίκα μου πριν 2 χρόνια έγινε ιδιοκτήτης (μετά το θάνατο της μητέρας της) του πατρικού της το οποίο και νοίκιασε με συμφωνητικό κατοικίας....και το καταθεσαμε στην αρμοδια δου

Ο ενοικιαστής μετά από 1 χρόνο επικαλέστηκε προβλήματα στη δουλειά του και ότι θα κλείσει το γραφείο του (είναι αντιπρόσωπος προιόντων) και για να μπορεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του θα βάλει 1 γραφειο στο διαμερισμα για ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΆ ΤΟΥ...

Η γυναίκαυ το δέχθηκε...να βαλει γραφειο οχι τιποτε αλλο βεβαια...που να ξερει την πονηρια του...

Αυτός μετα αρχισε να κοβει αποδειξη εισπραξησ ενοικιου στη γυναίκα μου λεγοντας της οτι θα τον βοηθησει σε καποια πραγματα της δουλειάς του και υπο το φοβο μηπως καταληξουμε να μην παιρνουμε ενοίκιο λόγω της αδυναμίας του στισ υποχρεωσεις του δεχτηκε να της κοβει αυτος αποδειξη αφου οπως ειπε η καταβολη του ενοικιου θα γινονταν πλεον οποτε ειχε λεφτα μεσα στο μηνα και οχι σε τακτη ημερομηνια...

Ακουστε ομως την πονηρια του./..πηγαινε στο γραφειο που δουλευε η γυναικα μου και την εβαζε να υπογραφει τηη αποδειξη για το νοικι ..ωστε να αδυνατει να το διαβασει εν ωρα εργασιας οπως να μην μπρει να αρνηθει και τα εξοδα που νμας χρεωνε για οτιδηποτε δεν του αρεσε στο σπιτι .

Στην αρχη η απδ που εκοβε δεν ειχε διαφορά μετα ομως απο μερικους μηνεσ εβαλε στην αποδειξη σε μια παρενθεσουλα με μικρα γραμματακια κατω απο το ποσο τη λεξουλα <<απδ επαγγ εδρα 20%>>

Ησυχη η γυναίκα μου εβλεπε μονο το ποσο του ενοικιου που ανεγραφε πανω αφαιρουσε χωρισ να προσκομιζει αυτος αποδειξεις τις ζημιές που εβγαιναν στο σπιτι και δεν εδινε σημασια, ωσπου καπιοα στιγμη μετα απο 8-9 μηνιατικα ξεστραβωθηκε και το ειδε...

Ρε παιδια τι εχει συμβει τωρα...με συμφωνητικο κατοικιας εχει και εδρα το σπιτι...και αν ναι το συμβολαιο ισχυει για 3 χρονια που εχει γινει η για 12??? και τι συμβολαιο εχω???

Εγω θελω να τον βγαλω αφου καθε μηνα μου αφαιρει 20-40 ευρω διαφορες ζημιές πχ καζανακι, βρυσεσ, κ.α χωρια οτι δεν μου δινει αυξηση με τιποτε αν και το συμβολαιο προβλεπει ετησιως 5% και βεβαια τον τελευταιο χρονο χαρτοσημο δεν κοβουμε βαση του νεου νομου περι χαρτοσημου στις οικιεσ....

Σημείωση ...εγω δεν δηλωνω πουθενα στην εφορια για επαγγελματικη εδρα ουτε στο συμβολαιο ....αφου δεν το νοικιασα για τετοια χρηση αλλα αυτοσ με απειλει οτι τωρα που υπεγραφε εν αγνοια η γυναικα μου στην αποδειξη καλυπτεται απο το νομο...βεβαια εγω τωρα που θα κινηθω δικαστικώς εχω καποιους αλλουσ ασσους στοι μανικι μου που θα τους βρει μπροστα του αλλα για το συγκεκριμενο εχει δικιο...??

Μάλλον σε Δικηγόρο πρέπει να απευθυνθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν ειναι επαγγελματική εδρα -επαγγελματική μίσθωση

αφου α) εχει συβόλαιο για σπίτι

β) στην περίπτωση εδρας στο σπιτι υπερισχύει η κύρια χρήση που ειναι η κατοικία

γ) δεν χρεώνετε χαρτόσημο, άρα 'εμεσα αποδέχεται και εκείνος οτι η βασική χρήση ειναι οικία και όχι επαγγελματική μίσθωση

ομως σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να αποταθείτε σε δικηγόρο για την αγωγή εξώσεως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
ΕΣΥ ΤΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΝΟΙΚΑΙΣΕΙ ΓΙΑ ΟΙΚΙΑ Η' ΓΙΑ ΕΠΑΓΓ.ΧΩΡΟ?ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ?

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΑΥΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΤΟ ΜΙΣΘΙΟ.

OIKIA GRAFEI ALLA AYTOS EIXE GRAFEIA ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΚΛΕΙΣΕ ΘΕΩΡΗΣΕ ΕΞΥΠΝΟ ΝΑ ΜΟΥ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓ ΣΤΕΓΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΕΠΙΣΗΜΟ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επαναλαμβανω οτι δεν ειναι επαγγελματικη στεγη σε περιπτωση αδειας για στεγαση και επαγγελματος με εδρα οικια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από τη Δ/νση Χαρτοσήμου μου απάντησαν τηλεφωνικά ότι : αν χρησιμοποιείς τη μισθούμενη κατοικία σου ως ΕΔΡΑ τότε υπερτερεί το επαγγελματικό στοιχείο και, κατά τη γνώμη τους πάντα, ερμηνεύωντας την ΠΟΛ 1008/07, πρέπει για το σύνολο του ενοικίου να υπολογίσω χαρτόσημο 3,6%.

Ετσι δεν ξέρω πως να πείσω την ιδιοκτήτρια ότι το σπίτι που μου νοίκιασε σαν κατοικία, και που εγώ δήλωσα στη ΔΟΥ μου ως τόπο τήρησης των λογιστικών μου βιβλίων επειδή ως λογιστής ήθελα να εκδίδω ΑΠΥ στους πελάτες μου αντί να τα παίρνω μαύρα, θα πρέπει να το δηλώσει ως επαγγελματική στέγη.

SAN

ΑΓΑΠΗΤΕ α.α. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΩ, ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Α.ΣΑΡΔΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θεωρω οτι η προσέγγιση της διεύθυνσης ειναι λανθασμένη

απο την στιγμή που δεν μπορεί να μπει ο έλεγχος στην οικία που χρησιμοποιείται ως κατοικία και έδρα επιτηδευματία πάρα μονο με εισαγγελική εντολή ή βέβαια με την σύμφωνη γνώμη του φορολογούμενου, γιατί το συγκεκριμένο ακίνητο θεωρείται οικογενειακό άσυλο (ειναι και ένας λόγος που δεν δίνουν εγκρίσεις για έναρξη ατομικών εταιριών σε κατοικίες), υπερτερεί η κατοικία και όχι η επαγγελματική στέγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...