Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest Anty

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΜΙΣΘΩΤΟ

Question

Guest Anty

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,

ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ: "....Η άδεια αυτή χορηγείται από τον εργοδότη αναλογικώς (ποσοστό) με βάση το χρονικό διάστημα που απασχολήθηκε ο εργαζόμενος στον εργοδότη αυτό. Η αναλογία της χορηγούμενης αδείας υπολογίζεται βάσει ετήσιας άδειας 20 εργάσιμων ημερών επί πενθημέρου εβδομαδιαίας εργασίας και 24 εργάσιμων ημερών, επί εξαημέρου, η οποία αντιστοιχεί σε 12 μήνες συνεχή απασχόληση." ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ Η ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΩΣ ΑΔΕΙΑ 2ΗΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ Ή 1,67 ΗΜΕΡΕΣ?

ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2

"2ο παράδειγμα Μισθωτός που προσλήφθηκε την 01-07-2004, δικαιούται να λάβει αναλογία της αδείας μέχρι 31-12-2004, 20/12 επί 6 μήνες, καθώς και το ανάλογο επίδομα αδείας. Αν ο μισθωτός δεν είχε λάβει την οφειλόμενη αναλογία αδείας μέχρι τις 31.12.2004, τότε δικαιούται να λάβει αυτούσια την άδεια αυτή μέσα στο έτος 2005. Κατά το έτος 2005 ο εργαζόμενος δικαιούται από 01-01 έως 31-12-05 τμηματικά ή στο σύνολό της την άδεια του δεύτερου ημερολογιακού έτους" Ο ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ 20/12 Χ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΚΕ ΔΗΛΑΔΗ 1,67.

ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΥΣΕΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΤΑ 2 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΑΝΑ ΜΗΝΑ ( Γ. ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΣΧΕΣΕΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ )

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

Recommended Posts

• 0

ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΕΑΝ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΛΕΙΣΕΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΚΛΕΙΣΤΑ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ.ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.

• 0

;)

Για κοίτα και εδώ ένα αρχείο

Σεβόμενος την προσπάθεια των υπεύθυνων του site και όλων των συναδέρφων για να έχουμε όλα αυτά τα πολύ χρήσιμα στοιχεία και προγράμματα δωρεάν ,προσπάθησα και εγώ να συνεισφέρω βελτιώνοντας (ελπίζω!!!) το αρχείο του bamel .Παρακαλώ για παρατηρήσεις και βελτιώσεις .

Μετά τις παρατηρήσεις του agrevelou ξαναανεβάζω το αρχείο .

Σε περίπτωση εργαζόμενου με προυπηρεσία μεγαλύτερη των 12 ετών θα βάλετε ημερομηνία πρόσληψης μεγάλύτερη των 12 ετών .

__________________.zip

• 0
καλημέρα.μια διευκρίνηση αν γίνεται.δικαιούμαι 8 μέρες άδεια και αντίστοιχα το επίδομα.ο εργοδότης μου σκοπεύει να μου τα πληρώσει κανονικά.το θέμα που τίθεται τώρα όμως είναι ότι η επιχείρηση κλείνει σχεδόν όλο τον αύγουστο.τον μισθό του αυγούστου τον δικαιούμαι ή όχι?και επίσης από ό,τι έχω καταλάβει πρακτική του εργοδότη μου είναι να πληρώνει την άδεια και το επίδομα κανονικά καθώς και το τελευταίο βδομαδιάτικο(ασχέτως αν θα έπρεπε να πληρώνομαι με τον μήνα) αλλά όχι οτιδήποτε άλλο.κανονικά δεν θα έπρεπε να πληρωθώ τον μισθό μου συν το επίδομα συν την άδεια?και όσον αφορά τον αύγουστο φαντάζομαι ότι κανονικά θα πρέπει να τον πληρωθώ...(εκτός άμα ζητάω πάρα πολλά και με έπιασε η απληστεία μου)

θα λάβεις τις αποδοχές αδείας που είναι ακριβώς το ποσό που θα λάμβανες εάν δούλευες με τη διαφορά ότι θα κάθεσαι συν το επίδομα αδείας που στην παρούσα ή θα είναι αναλογία ή μπορεί ο εργοδότης σου να στο δώσει ολόκληρο απλά για να μην υπάρχει σαν εκκρεμότητα αν και δεν είναι υποχρεωμένος και να επιλέξει να σου κάνει εκκαθάριση το συνολικό μέχρι τις 31.12.2009 , προκειμένου να συμπληρωθούν τα 12,5 ημερομίσθια. Επαναλαμβάνω πως οι αποδοχές αδείας δεν είναι πρόσθετο χρηματικό ποσό επάνω στον μισθό σου , αλλά ακριβώς αυτά τα οποία θα λάμβανες εάν δούλευες .

• 0
Guest Επισκέπτης

χρειαζομαι τη βοηθεια σας παρακαλω,

εργαζομαι απο 01/09/08 ως μισθωτος εως και σημερα 31/10/09

τι θα πρεπει να γινει με την αδεια και το επιδομα?

θα υπολογιστει χωριστα για καθε ετος εφοσον ο νομος προβλεπει ημερολογιακο ετος ή αυτο τιθεται σε ισχυ αφου παρελθουν οι 12 μηνες?

Όπως οι διατάξεις του άρθρου 6 του Ν. 3144/2003 έτσι και οι διατάξεις του άρθρου 1 του Ν. 3302/2004, καταργούν το βασικό χρόνο εργασίας – αναμονής (12 μήνες σύμφωνα με τον Α.Ν. 539/45 ή 10 μήνες κατά την ΕΓΣΣΕ 2002), τον οποίο έπρεπε να έχει συμπληρώσει ο μισθωτός στον ίδιο εργοδότη, προκειμένου να θεμελιώσει δικαίωμα λήψης κανονικής αδείας μετ’ αποδοχών.

εφοσον υπολογιστουν χωριστα στα ετη εχω δικαιωμα της προσαυξησης 100% λογω αμελειας του εργοδοτη να χορηγησει την αδεια?

Σε περίπτωση μη χορηγήσεως της αδείας μέχρι την ημερομηνία λήξεως του ημερολογιακού έτους εκάστου μισθωτού, ο εργοδότης υποχρεούται να καταβάλλει στον μισθωτό τις αποδοχές αδείας, απλές μεν όταν δεν υπάρχει και πταίσμα αυτού, διπλές δε (αυξημένες κατά 100% ) όταν υπάρχει και πταίσμα του εργοδότου (ΑΠ 1568/99). Πταίσμα υπάρχει και στην περίπτωση που ο μισθωτός εζήτησε την άδειά του και ο εργοδότης αρνήθηκε τη χορήγηση (παράγρ. 1 εδάφιο 5 ΑΝ 539/45 – άρθρο 3 ΝΔ 3755/57, ΑΠ 581/99)

• 0
Guest Επισκέπτης

Γεια χαρά. Έχω κλείσει 3 χρόνια σε εταιρία (8/1/2006 - 8/1/2010). 8/2/2010 παραιτούμαι και θέλω να ξέρω αν θα πάρω το επίδομα άδειας, και αν ναι πόσο θα είναι αυτό (εννοώ θα το παρω για όλες τις ημέρες, μιας και στο 2010 δεν έχω πάρει καθόλου άδεια. Θα πάρω χρήματα και για τις 22 ημέρες?) Επίσης μπορώ να διεκδικήσω και 4 ημέρες άδειας που δεν πήρα το 2009?

• 0

Γεια χαρά. Έχω κλείσει 3 χρόνια σε εταιρία (8/1/2006 - 8/1/2010). 8/2/2010 παραιτούμαι και θέλω να ξέρω αν θα πάρω το επίδομα άδειας, και αν ναι πόσο θα είναι αυτό (εννοώ θα το παρω για όλες τις ημέρες, μιας και στο 2010 δεν έχω πάρει καθόλου άδεια. Θα πάρω χρήματα και για τις 22 ημέρες?) Επίσης μπορώ να διεκδικήσω και 4 ημέρες άδειας που δεν πήρα το 2009?

Δικαιούσαι 12,5 ημερομίσθια επίδομα αδείας

και 26/25 μισθού αντίτιμο μη ληφθείσας αδείας , χωρίς κρατήσεις ασφ.Ταμείων.

Επίσης Δικαιούσαι αναλογία Δώρου Πάσχα.

Οσον αφορά το υπόλοιπο αδείας του 2009, ασφαλώς και μπορείς να το απαιτήσεις.

• 0
Guest Ted

Δικαιούσαι 12,5 ημερομίσθια επίδομα αδείας

και 26/25 μισθού αντίτιμο μη ληφθείσας αδείας , χωρίς κρατήσεις ασφ.Ταμείων.

Επίσης Δικαιούσαι αναλογία Δώρου Πάσχα.

Οσον αφορά το υπόλοιπο αδείας του 2009, ασφαλώς και μπορείς να το απαιτήσεις.

Σε ευχαριστώ agrevelos, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το τι είναι το 26/25 (δεν το έχω :-) ). Υπάρχει κάτι που μπορώ να υπολογίσω πόσο είναι αυτό σε € για να μην με "ρίξουν"? Για παράδειγμα ο καθαρός μισθός μου είναι 1.450, πόσα χρήματα θα πρέπει να λάβω?

• 0

Σε ευχαριστώ agrevelos, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το τι είναι το 26/25 (δεν το έχω :-) ). Υπάρχει κάτι που μπορώ να υπολογίσω πόσο είναι αυτό σε € για να μην με "ρίξουν"? Για παράδειγμα ο καθαρός μισθός μου είναι 1.450, πόσα χρήματα θα πρέπει να λάβω?

25/25 είναι ο μηνιαίος μισθός σου

Ενώ η δικαιουμενη άδειά σου είναι ιση με τις αποδοχές ενός μηνός (25/25 μισθου) + τις αποδοχές 1 επι πλέον ημέρας (1/25 μισθού)

Το πόσα θα πάρεις , και επειδή δεν υπάρχουν κρατήσεις για Ασφ. Ταμεία, εξαρτάται απο τον Μικτό μισθό σου και την παρακράτηση του ΦΜΥ.

Ητοι

Μικτός Μισθός/25 Χ 26 - ΦΜΥ

• 0
Guest Επισκέπτης

25/25 είναι ο μηνιαίος μισθός σου

Ενώ η δικαιουμενη άδειά σου είναι ιση με τις αποδοχές ενός μηνός (25/25 μισθου) + τις αποδοχές 1 επι πλέον ημέρας (1/25 μισθού)

Το πόσα θα πάρεις , και επειδή δεν υπάρχουν κρατήσεις για Ασφ. Ταμεία, εξαρτάται απο τον Μικτό μισθό σου και την παρακράτηση του ΦΜΥ.

Ητοι

Μικτός Μισθός/25 Χ 26 - ΦΜΥ

Σε ευχαριστώ πολύ. Πραγματικά

• 0
Guest maraki

καλημερα

θα ηθελα την αποψη σας για κατι. η αδεια λοχειας μου τελειωσε στις 21/02/10 και αμεσως μετα πηρα το υπολοιπο αδειας του προηγουμενου ετους και ολη την αδεια του τρεχον ετους. η προσληψη μου εγινε μηνα Σεπτεμβρη αλλα εμεις απο Απριλιο μεχρι Οκτωβριο δεν παιρνουμε αδειες γιατι τοτε εχουμε δουλεια στο μαγαζι(σεζον). ολο τον υπολοιπο χρονο μπορουμε να παρουμε την αδεια. αυτο που θελω να μαθω ειναι αν αφου πηρα ολη την αδεια θα επρεπε να μου καταβληθει και το επιδομα αδειας. η αληθεια ειναι οτι ρωταω λιγο εκ του πονηρου με την εννοια οτι αν στον ιδιωτικο τομεα κοψουν τα επιδοματα εγω ισως να μπορω να παρω το φετινο επιδομα αδειας μιας και εχω παρει ολη την αδεια. ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω. με 750€ το μηνα δυστυχως σκεφτομαι ετσι πλεον.

ευχαριστω εκ των προτερων οποιον ασχοληθει με το Post μου

• 0
Guest mariori

καλησπέρα σας! δούλευα ως μισθωτή σε επιχείρηση από 1.10.2009 έως και 30.5.2010 με 25 ενσημα ανά μήνα -δε ξέρω αν το θέτω σωστά-. τι επίδοματα δικαιούμαι αφού προέβησα σε οικειοθελή αποχώρηση -παραίτηση- και δεν έχω λάβει καμία άδεια για το διάστημα που εργάστηκα εκεί. ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

• 0

καλησπέρα σας! δούλευα ως μισθωτή σε επιχείρηση από 1.10.2009 έως και 30.5.2010 με 25 ενσημα ανά μήνα -δε ξέρω αν το θέτω σωστά-. τι επίδοματα δικαιούμαι αφού προέβησα σε οικειοθελή αποχώρηση -παραίτηση- και δεν έχω λάβει καμία άδεια για το διάστημα που εργάστηκα εκεί. ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Για το 2010 δικαιούσθε 10/25 του μισθού σας επίδομα αδείας και επίσης 10/25 αποζημίωση μη ληφθείσας αδείας (αν έχετε προϋπηρεσία 12 ετών σε οποιονδήποτε εργοδότη τότε δικαιούσθε ως αποζημίωση αδείας όχι 10/25 αλλά 12,5/25 του μισθού σας). Επίσης δικαιούσθε το 1/8 του δώρου χριστουγέννων 2010, είτε τώρα είτε τον Δεκέμβριο (ο εργοδότης αποφασίζει γι'αυτό).

Αν δεν έχετε λάβει άδεια ούτε το 2009 δικαιούσθε και για το έτος αυτό.

• 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ 22 ΜΕΡΕΣ, Η ΑΔΕΙΑ ΔΕΝ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΝΑ ΕΤΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ 24?

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/6408

• 0
Guest ΓΙΩΡΓΟΣ

Καλησπέρα επειδή δεν τα πολυκαταλαβαινω έπιασα δουλειά σε ξενοδοχείο από 1 Μαΐου και τελειωνω 31 οκτωμβριου με μισθό 2000 ευρώ ο εργοδότης μου είπε θα πάρω επειδομα και δώρο χριστουγενων με συντελεστή 2000 ευρω. Ξέρετε τι πόσο θα βγει; Ευχαριστώ εξ αρχης

• 0
Guest Clockwork

Καλημέρα.

Εργάζομαι σε μια επιχείρηση από τις 04/05/2011. Τον Ιούνιο με ενημέρωσαν πως μέχρι τις 30/09 δικαιούμαι 8 μέρες άδεια, την οποία και έλαβα κανονικά. Νέα αντίστοιχη ενημέρωση έλαβα για το διάστημα μέχρι τις 30/12, όμως με ενημέρωσαν πως οι μέρες είναι μόλις 5. Διάβασα για την αναλογία 20/12 Χ μήνες εργασίας. Όμως η στρογγυλοποίηση και στις δυο περιόδους ήταν προς τα κάτω, με αποτέλεσμα να κλείσω το έτος με 8 μήνες εργασία (δηλαδή τα 2/3 του χρόνου) και 13 μέρες άδεια. Ουσιαστικά δηλαδή εμφανίζομαι να χάνω από τις στρογγυλοποιήσεις 0,66 δηλαδή 1 μέρα άδεια. Μπορεί κάποιος να μου πει αν τελικά δικαιούμαι 5 ή 6 μέρες μέχρι του τέλους του έτους?

• 0

Καλημέρα.

Εργάζομαι σε μια επιχείρηση από τις 04/05/2011. Τον Ιούνιο με ενημέρωσαν πως μέχρι τις 30/09 δικαιούμαι 8 μέρες άδεια, την οποία και έλαβα κανονικά. Νέα αντίστοιχη ενημέρωση έλαβα για το διάστημα μέχρι τις 30/12, όμως με ενημέρωσαν πως οι μέρες είναι μόλις 5. Διάβασα για την αναλογία 20/12 Χ μήνες εργασίας. Όμως η στρογγυλοποίηση και στις δυο περιόδους ήταν προς τα κάτω, με αποτέλεσμα να κλείσω το έτος με 8 μήνες εργασία (δηλαδή τα 2/3 του χρόνου) και 13 μέρες άδεια. Ουσιαστικά δηλαδή εμφανίζομαι να χάνω από τις στρογγυλοποιήσεις 0,66 δηλαδή 1 μέρα άδεια. Μπορεί κάποιος να μου πει αν τελικά δικαιούμαι 5 ή 6 μέρες μέχρι του τέλους του έτους?

5

• 0

Καλησπέρα,

2 ερωτήσεις για όσους μπορούν να βοηθήσουν.

1η . Έχω μισθωτή με 3μηνη συμβαση (προσληψη 01/04/2012) και μικτές αποδοχές 790. Ανανέωση συμβασεις απο 01/06/212 ώς 31/12/2012 με μικτές αποδοχές 1100 ευρώ. Τι επίδομα της αντιστοιχεί?

2η. Μισθωτός με 3ετη προϋπηρεσία και μικτές 1400 λαμβάνει μείωση στις 01/02/2012 με μικτές 1240 τι επίδομα αντιστοιχεί?

Σας ευχαριστώ

• 0
Guest Agelos

Καλησπερα συναδελφοι. Μια ερωτηση:

Εργατης (βοηθος κομμωτη) εχει προσληφθει 9/12/2011 μεχρι 7/12/2012 και δουλευει 2 ημερες την εβδομαδα με ημερομισθιο 33,57 (Τριτη-Παρασκευη 8ωρο-εκ περιτροπης δηλαδη). Ο υπαλληλος συνεχιζει να εργαζεται κανονικα. Η αδεια και το επιδομα αδειας για φετος θα ειναι:

Απο 1/1/12 μεχρι 7/12/12 θα εργαστει 98 ημερες. Αρα:

98 χ 0,08 (2/25) = 7,84 = 8 ημερες αδεια.

και 8 χ 33,57 = 268,56 επιδομα αδειας.

Αρα 8 ημερες αδεια και επιδομα αδειας 268,56 για 8 ημερες.

Τα υπολογισα σωστα???

1) Την αδεια θα την παρει τωρα. Θα παρει 8 μερες οπως υπολογισα παραπανω για ολο τον χρονο ή πρεπει να παρει αδεια για 70 μερες που δουλεψε μεχρι τωρα (70 χ 0,08 = 5,6 = 6 μερες)????Θα παρει ολη την αδεια του χρονου τωρα δηλαδη ή θα παρει μονο την αδεια για τις μερες που δουλεψε τωρα, κι αν ναι την υπολοιπη θα την παρει μεχρι 7/12/12 που ληγει η συμβαση???

2) Το επιδομα αδειας το υπολογισα σωστα???Γιατι ο νομος λεει μεχρι 13 ημερομισθια. Ναι αλλα 13 ημερομισθια για αυτους που κανουν 26 ημερομισθια τον μηνα ή για ολους (και για αυτους που κανουν 8-9 τον μηνα)???

• 0

Καλησπερα συναδελφοι. Μια ερωτηση:

Εργατης (βοηθος κομμωτη) εχει προσληφθει 9/12/2011 μεχρι 7/12/2012 και δουλευει 2 ημερες την εβδομαδα με ημερομισθιο 33,57 (Τριτη-Παρασκευη 8ωρο-εκ περιτροπης δηλαδη). Ο υπαλληλος συνεχιζει να εργαζεται κανονικα. Η αδεια και το επιδομα αδειας για φετος θα ειναι:

Απο 1/1/12 μεχρι 7/12/12 θα εργαστει 98 ημερες. Αρα:

98 χ 0,08 (2/25) = 7,84 = 8 ημερες αδεια.

και 8 χ 33,57 = 268,56 επιδομα αδειας.

Αρα 8 ημερες αδεια και επιδομα αδειας 268,56 για 8 ημερες.

Τα υπολογισα σωστα???

1) Την αδεια θα την παρει τωρα. Θα παρει 8 μερες οπως υπολογισα παραπανω για ολο τον χρονο ή πρεπει να παρει αδεια για 70 μερες που δουλεψε μεχρι τωρα (70 χ 0,08 = 5,6 = 6 μερες)????Θα παρει ολη την αδεια του χρονου τωρα δηλαδη ή θα παρει μονο την αδεια για τις μερες που δουλεψε τωρα, κι αν ναι την υπολοιπη θα την παρει μεχρι 7/12/12 που ληγει η συμβαση???

2) Το επιδομα αδειας το υπολογισα σωστα???Γιατι ο νομος λεει μεχρι 13 ημερομισθια. Ναι αλλα 13 ημερομισθια για αυτους που κανουν 26 ημερομισθια τον μηνα ή για ολους (και για αυτους που κανουν 8-9 τον μηνα)???

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=61396

• 0
Guest Agelos

Οσον αφορα την 1η ερωτηση, δηλαδη τωρα που θα παρει την αδεια, θα παρει για 70 μερες που εργαστηκε ή για 98 μερες που θα συμπληρωσει ολο τον χρονο???

• 0

Οσον αφορα την 1η ερωτηση, δηλαδη τωρα που θα παρει την αδεια, θα παρει για 70 μερες που εργαστηκε ή για 98 μερες που θα συμπληρωσει ολο τον χρονο???

Επειδη ειναι ο 2ος ημερολογιακος χρονος εργασιας του,και δικαιουται αναλογια αδειας αναλογως των ημερων που εχει ηδη δουλεψει, τωρα θα παρει οση δικαιουται,βασει των 70 ημερων που εχει δουλεψει και εως 7/12 , την υπολοιπη που του ωφειλει βασει των 98 ημερων, αναλογως τι θα συμφωνησουν,ή θα την καθιση μετεπειτα πριν την ληξη της συμβασης,, ή θα του την αποζημιωση εαν δεν συνεχισει να δουλευει μετα την ληξη της συμβασης του.

• 0
Guest ATHENS'12

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΩΣ ΕΜΠΟΡΟΫΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΤΙΣ 6/4/2012, ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΕΛΗΓΕ ΣΤΙΣ 31/5.

ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΑΠΟ 1/6 ΕΩΣ ΚΑΙ 15/9. ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ 5 ΗΜΕΡΕΣ/ΒΔΟΜΑΔΑ.

ΠΟΙΑ Η ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΥΤΗΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ? (ΕΝΟΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ)

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..

• 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΩΣ ΕΜΠΟΡΟΫΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΤΙΣ 6/4/2012, ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΕΛΗΓΕ ΣΤΙΣ 31/5.

ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΑΠΟ 1/6 ΕΩΣ ΚΑΙ 15/9. ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ 5 ΗΜΕΡΕΣ/ΒΔΟΜΑΔΑ.

ΠΟΙΑ Η ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΥΤΗΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ? (ΕΝΟΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ)

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..

2 ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑ + 2 ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΑ ΜΗΝΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.

• 0
Guest ks

Καλημέρα σας, 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Εργαζόμενος απασχολείται από 01/01/2012 έως 25/06/2012 και λαμβάνει το ΕΑ του κανονικά. Επαναπροσλαμβάνεται στις 02/07/2012. Με 31/12/2012 πρέπει να πάρει ξανά ΕΑ.Οπότε το παίρνει σχεδόν διπλό.

Μήπως υπάρχει κάποια απόφαση που να ορίζει ότι το ΕΑ εξαντλείται στο 12,5 ή 13 όταν πρόκειται για επαναπρόσληψη στον ίδιο εργοδότη?

Λέω μήπως μου ξεφεύγει κάτι..

Ευχαριστώ.