Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΜΙΣΘΩΤΟ


επισκέπτη Anty

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,

ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ: "....Η άδεια αυτή χορηγείται από τον εργοδότη αναλογικώς (ποσοστό) με βάση το χρονικό διάστημα που απασχολήθηκε ο εργαζόμενος στον εργοδότη αυτό. Η αναλογία της χορηγούμενης αδείας υπολογίζεται βάσει ετήσιας άδειας 20 εργάσιμων ημερών επί πενθημέρου εβδομαδιαίας εργασίας και 24 εργάσιμων ημερών, επί εξαημέρου, η οποία αντιστοιχεί σε 12 μήνες συνεχή απασχόληση." ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ Η ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΩΣ ΑΔΕΙΑ 2ΗΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ Ή 1,67 ΗΜΕΡΕΣ?

ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2

"2ο παράδειγμα Μισθωτός που προσλήφθηκε την 01-07-2004, δικαιούται να λάβει αναλογία της αδείας μέχρι 31-12-2004, 20/12 επί 6 μήνες, καθώς και το ανάλογο επίδομα αδείας. Αν ο μισθωτός δεν είχε λάβει την οφειλόμενη αναλογία αδείας μέχρι τις 31.12.2004, τότε δικαιούται να λάβει αυτούσια την άδεια αυτή μέσα στο έτος 2005. Κατά το έτος 2005 ο εργαζόμενος δικαιούται από 01-01 έως 31-12-05 τμηματικά ή στο σύνολό της την άδεια του δεύτερου ημερολογιακού έτους" Ο ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ 20/12 Χ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΚΕ ΔΗΛΑΔΗ 1,67.

ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΥΣΕΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΤΑ 2 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΑΝΑ ΜΗΝΑ ( Γ. ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΣΧΕΣΕΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ )

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα.

Εργάστηκα από 15-9-2012 έως και 12-7-2013 ως πωλητής (μισθωτός με 5θήμερο)

Την 12-7-2013  απολύθηκα.

Όπως καταλαβαίνω, δικαιούμαι για το 2012     20/12 * 3,5μήνες = 5,8 = 6 ημέρες άδεια

Για το 2013   20/12 *6,5 = 10,8  = 11 ημέρες άδεια

Δηλαδή συνολικά 17 ημέρες.

Τμηματικά έχω πάρει 12 ημέρες άδεια (πληρωμένες)

Για τις υπόλοιπες 5 ημέρες δεν θα πρέπει να πληρωθώ κατά την απόλυση????

Επίδομα άδειας, αναλογία Δ.Χ. και λοιπά τα πληρώθηκα κανονικά.

Το ερώτημά μου είναι για τις ημέρες της άδειας που δικαιούμαι και δεν τις έλαβα.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα. Υπάρχει επίσημος τύπος για υπολογισμό επιδόματος αδείας;

Μου είπανε στα πρόχειρα ένα μισθός/22x12,5 αλλά δεν ήταν βιαστικός και δεν μου είπε αν είναι για πλήρης ή μερικής.  

Ενδιαφέρομαι για 6ωρους καθημερινούς καθώς και πλήρης που ο ένας έχει κλείσει πάνω από 3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ. ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΛΗΦΘΗΚΕ 17/07/2012 Κ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ 30/04/2014 ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ. ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΑΔΕΙΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ. ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΛΗΦΘΗΚΕ 17/07/2012 Κ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ 30/04/2014 ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ. ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΑΔΕΙΑ?

 

Κατά το τρίτο ηµερολογιακό έτος, καθώς και τα επόµενα, ο µισθωτός δικαιούται να λάβει ολόκληρη την ετήσια άδειά του και σε κάθε χρονικό σηµείο του έτους αυτού. Η άδεια αυτή, θα φθάσει τις 22 ηµέρες επί

πενθηµέρου και τις 26 επί εξαηµέρου, εάν έχουν συµπληρωθεί 2 έτη απασχόλησης εντός του τρίτου αυτού ηµερολογιακού έτους.

 

Εαν δέν εχει συμπληρώσει 2 έτη όπως στή δική σου περίπτωση ,δικαιούται μείον 1 μέρα τής ανωτέρω περίπτωσης δλδ 21 επί πενθημέρου και 25 επί εξαημέρου .

τήν +1 μέρα τήν δικαιούται από 18/7 και μετά.

εάν έχει περισσότερα  από 12 έτη σέ οποιον δήποτε εργοδότη ,δικαιούται 25 ό πενθήμερος και  30 μέρες ό εξαήμερος φυσικά σέ πάσα περίπτωση με τίς ανάλογες ΜΙΚΤΕΣ  αποδοχές αυτής  .

Επίσης ,ενοείται ότι  στήν περίπτωση λύσης τής εργασιακής  σχέσης ,  η αποζημίωση μη ληφθείσης αδείας ολόκληρη ή μέρος αυτής  δέν εχει ασφαλ.κρατήσεις.

 

Επίδομα αδείας δικαιούται  1/2 μισθό.δλδ 12,5 ή 13 ημερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΔΕΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΙΣ 21  ΗΜΕΡΕΣ ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΤΟΣ (ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΤΗ) Η ΠΑΕΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ 30/04/2014 8 ΗΜΕΡΕΣ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΔΕΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΙΣ 21  ΗΜΕΡΕΣ ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΤΟΣ (ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΤΗ) Η ΠΑΕΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ 30/04/2014 8 ΗΜΕΡΕΣ. 

Αυτές οι εφαρμογές ίσως φανούν χρήσιμες

Υπολογισμός άδειας, επιδόματος άδειας και αποδοχών μη ληφθείσας άδειας

 

Υπολογισμός άδειας και αποδοχών άδειας σε μικτό σύστημα απασχόλησης (πλήρες και εκ περιτροπής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα μπορειτε να μου πειτε αν είναι σωστοι οι υπολογισμοί μου γιατι το πρόγραμμα μισθοδοσίας μου τα μπερδευει λιγο

Ενας εργάτης με ημερομισθιο 26,18 προσεληφθει στις 8/10/15

 Για τον Οκτωβριο εχουμε 17/22=0,77

Νοέμβριος 1 μηνας

Δεκέμβριος 1 μηνας

Συνολικα 2,77*1,666=4,61 άρα 5 ημερες αδειας

Σε αποδοχές αδειας θα έχω 5*1,2*26,18=157,08

Επιδομα αδειας μου βγαζει 153,41

Μιλησα με το μηχανογραφο και μου ειπε ότι τα βγαζει σωστα

Το επιδομα αδειας δεν πρεπει να συμβαδιζει με τις αποδοχες με οριο τα 12,5 η τα 13 ημερομισθια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κανείς για το πως υπολογίζουμε το επίδομα αδείας μισθωτού, όταν αυτός είχε διάστημα αναστολής το 2020???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Έχω 2 υπαλλήλους- 5ήμερη- 1/6-31/12/2022- 1000,00 μικτά.

Ο ένας έχει 17 χρόνια σε οποιονδήποτε εργοδότη και του βγαίνει 15 ημέρες άδειας.

Ο άλλος έχει 6 χρόνια σε οποιονδήποτε εργοδότη και του βγαίνει 12 ημέρες άδειας.

Είναι σωστό?

Επηρεάζει τις ημέρες άδειας η προϋπηρεσία?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Έχω 2 υπαλλήλους- 5ήμερη- 1/6-31/12/2022- 1000,00 μικτά.

Ο ένας έχει 17 χρόνια σε οποιονδήποτε εργοδότη και του βγαίνει 15 ημέρες άδειας.

Ο άλλος έχει 6 χρόνια σε οποιονδήποτε εργοδότη και του βγαίνει 12 ημέρες άδειας.

Είναι σωστό?

Επηρεάζει τις ημέρες άδειας η προϋπηρεσία?

Ευχαριστώ πολύ.

Εργαζόμενοι που έχουν συμπληρώσει υπηρεσία 10 ετών στον ίδιο εργοδότη ή προϋπηρεσία 12 ετών σε οποιονδήποτε εργοδότη και με οποιαδήποτε σχέση εργασίας, δικαιούνται άδεια 30 εργάσιμων ημερών, αν εφαρμόζεται σύστημα εξαήμερης εβδομαδιαίας εργασίας και 25 εργάσιμων ημερών, αν εφαρμόζεται σύστημα πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας (αρ.3 της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.2008/2009). Από 01-01-2008 δε, μετά τη συμπλήρωση 25ετούς υπηρεσίας ή προϋπηρεσίας, οι εργαζόμενοι δικαιούνται 1 επιπλέον ημέρα αδείας, δηλαδή συνολικά 31 εργάσιμες ημέρες επί συστήματος εξαήμερης εβδομαδιαίας εργασίας και 26 εργάσιμες ημέρες επί συστήματος πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας αντίστοιχα.

 

https://ypergasias.gov.gr/ergasiakes-scheseis/atomikes-ergasiakes-sxeseis/adeies-ergazomenon/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...