Jump to content

Μια θλιβερή πρωτιά στην Ευρώπη

Recommended Posts

Μια θλιβερή πρωτιά στην Ευρώπη

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ κανάλια, αρχιερείς, πολιτικοί, δημοσιογράφοι, δήμαρχοι και γενικά πολλοί από όσους μετέχουν στο δημόσιο βίο και οι οποίοι έσπειραν και καλλιέργησαν έντονα την ξενοφοβία στη χώρα μας τα τελευταία περίπου 15 χρόνια, τώρα θα σταθούν απέναντι στα στοιχεία που έδωσε το Ευρωπαϊκό Παρατηρητήριο και τα οποία φέρνουν τους Ελληνες ως τους πιο ξενοφοβικούς στην Ευρώπη και θα δηλώσουν την ικανοποίησή τους. Πέτυχαν αυτό που επιδίωκαν και επιδιώκουν, πέτυχαν στον 21ο αιώνα η χώρα μας να καταλαμβάνει μια θλιβερή πρωτιά ανάμεσα στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης, μια πρωτιά με έντονα τα στοιχεία του ρατσισμού απέναντι στους μετανάστες, απέναντι στο διαφορετικό. Η χώρα της οποίας περίπου ο μισός πληθυσμός ζει διάσπαρτος σε ολόκληρο τον πλανήτη κέρδισε μια πρωτιά-ντροπή.

ΕΙΝΑΙ οι παπάδες, που με κάθε ευκαιρία κατατρόπωναν το διαφορετικό, είναι οι πολιτικοί που επένδυσαν πολιτικά οφέλη εκμεταλλευόμενοι φοβίες των απλών πολιτών, είναι οι δημοτικοί άρχοντες που ζητούσαν την απομάκρυνση των ξένων, είναι οι δημοσιογράφοι -κυρίως του ηλεκτρονικού Τύπου- που δραματοποιούσαν και μεγέθυναν τα γεγονότα που είχαν σχέση με αλλοδαπούς χάριν της τηλεθέασης, είναι όλοι αυτοί που μας εκτόξευσαν σ' αυτή την πρώτη θέση.

ΠΡΩΤΑ απ' όλους, όμως, είναι η ίδια η πολιτεία και ειδικότερα σημαντικό μέρος υπουργών -σημερινών και χθεσινών- οι κυρίως υπεύθυνοι. Γιατί αυτοί καταρτίζουν πολιτικές πρακτικές, αυτοί καθοδηγούν με τις τακτικές τους, αυτοί νομοθετούν ή δεν νομοθετούν. Αρα, είναι κροκοδείλια τα δάκρυα που ακούμε από χθες (οπότε δημοσιοποιήθηκαν τα στοιχεία του Παρατηρητηρίου) από αρκετούς από αυτούς. Οι ευθύνες τους είναι δεδομένες.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΤΕΛΑΚΗΣ [email protected]

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 19/12/2005

souli εγω αυτο δεν το θεωρω θλιβερη πρωτια οσο και αν ακουγεται ρατσιστικο Ξερουμε ολοι γιατι εγινε ,τι προσπαθουνε να πετυχουνε αλλα ειναι δυσκολο να αλλαξεις τους ΕΛΛΗΝΕΣ και χαιρομαι γιαυτο -Αποψη μου

souli εγω αυτο δεν το θεωρω θλιβερη πρωτια οσο και αν ακουγεται ρατσιστικο Ξερουμε ολοι γιατι εγινε ,τι προσπαθουνε να πετυχουνε αλλα ειναι δυσκολο να αλλαξεις τους ΕΛΛΗΝΕΣ και χαιρομαι γιαυτο -Αποψη μου

Μπορείτε να μας εξηγήσετε τους λόγους για τους οποίους δεν το θεωρείτε θλιβερή πρωτιά;

Ναι ακούγεται και είναι ρατσιστικό όπως το θέτετε.

Τι εννοείτε είναι δύσκολο να αλλάξεις τους έλληνες; Ποιοι είναι αυτοί που προσπαθούνε να πετύχουνε κάτι, και ποιοι είμαστε όλοι εμείς που ξέρουμε γιατί έγινε...

Δεν σας καταλαβαίνω καθόλου.

Αποψή σας, όντως, αλλά χωρίς επιχειρήματα... Αδυνατώ να κατανοήσω το σκεπτικό της δημοσίευσής σας.

doctor

Σούλη,

Θα αστειεύεσαι βέβαια όταν γράφεις ότι το Ευρωπαικό Παρατηρητήριο διαπίστωσε ότι οι Ελληνες είναι οι πλέον ξενοφοβικοί στην Ευρώπη.

Θα αστειεύονται μάλλον και αυτοί,η μας κοροιδεύουν.

Ο πιο ξενοφοβικός λαός της Ευρώπης ο Ελληνας,όταν σε σύγκριση με τον πληθυσμό του,με το χαμηλό ακαθάριστο εθνικό του εισόδημα έναντι των άλλων ευρωπαικών χώρων,υπερτερεί στην φιλοξενία και περίθαλψη παράνομων μεταναστών.

Ο ξενόφοβος Ελληνας,που έδωσε την δυνατότητα να γεμίσει το παραδοσιακό κέντρο της Αθήνας από κινέζικα μαγαζιά,που η κερδοφορία τους είναι μεγαλύτερη από τα αντίστοιχα μαγαζιά των Ελλήνων.

Που ο ξενόφοβος Ελληνας επιχειρηματίας πληρώνει τους δασμούς και τους φόρους γαι την εισαγωγή των εμπορευμάτων του στο Ελληνικό δημόσιο,ενώ την νύχτα ξεφορτώνονται νταλίκες με παράνομες εισαγωγές κινέζικων μαγαζιών.Και όποιος τολμήσει να διαμαρτυρηθεί = ρατσιτής.

Ο ξενόφοβος Ελληνας,που έδωσε την δυνατότητα σε αφρικανούς να έχουν άδεια στις λαικές αγορές και να πουλούν τα εμπορεύματα που φέρνουν λαθραία,ενώ αν το τολμήσει κάποιος Ελληνας κακομοίρης να το κάνει αυτό θα περάσει την νύκτα στο κρατητήριο.Σε περίπτωση διαμαρτυρίας=ρατσιτής.

Ο ξενόφοβος Ελληνας που υποδέχεται τα καραβάνια της δουλεμπορείας των "φίλων" τούρκων,που μας τους φέρνουν με σαπιοκάραβα και θέτουμε τα δικά μας παιδιά σε κίνδυνο στην φουρτουνιασμένη θάλασσα να τους διασώσουν και να τους περιθάλψουν.

Ο ξενόφοβος Ελληνας που έχει τα σύνορα του "μπάτε σκύλοι αλέστε"

Ο ξενόφοβος Ελληνας που μόνο αρωγή και συμπόνοια προσφέρει.

Και αποδέχεσαι Σούλη τις "παρατηρήσεις" του Ευρωπαικου Παρατητηρίου.

Των Ευρωπαίων φίλων μας που έσπειραν το ιρακ,το αφγανιστάν την Γιουγκοσλαβία,κλπ με εκατόμβες αθώων θυμάτων.Γυναικόπαιδα,απροστάτευτα στο έλεος του "αντιρατσιστικού" και "αντιτρομοκρατικού" τους παραλληρισμού.

Το φαινόμενο Σούλη που είναι επικίνδυνο σήμερα στην Ελλάδα,δεν είναι ο ρατσισμός με την ευρεία έννοια του όρου,γιατί ρατσιμός στην Ελλάδα δεν υπήρχε και ούτε υπάρχει.

Το επικίνδυνο είναι η αναμάσηση της καραμέλλας του ρατσισμού από τον καθένα.

Είναι ο "ρατσισμός" του αντιρατσιστικού κινηματος στην χώρα μας για τους "ρατσιστές",που αποτελούν δημιούργημα της φαντασίας τους και εφαλτήριο επίδειξης ¨κοινωνικών¨ευαισθητοποιήσεων για ίδια κοινωνική προβολή.Αυτός είναι ο κίνδυνος.

Το κάθε τι έχει το όνομά του. Και, όταν κάτι αποκαλείται με το όνομά του, το οποίο τυχαίνει να μη μας αρέσει, δεν του αλλάζουμε το όνομα.

Άλλο Έλληνας άλλο ξενόφοβος.

Μπορεί να είσαι Έλληνας χωρίς να είσαι ξενόφοβος (όπως και το αντίθετο) , το να λες όμως "είμαι Έλληνας" για να κρύψεις τη ξενοφοβία σου, είναι απάτη.

Όποιος έχει το θάρρος της γνώμης του, πρέπει να δέχεται και το χαρακτηρισμό της.

Το άν αποκαλείται ο ξενόφοβος "ξενόφοβος" μας μάρανε.

Ξενοφοβία δεν είναι μόνο η "φιλοξενία" (γιατί "φιλοξενία" είναι και όχι φιλοξενία) που έχουμε επιφυλάξει στους οικονομικούς μετανάστες.

Ξενοφοβία και ρατσισμός είναι το να τους θεωρούμε a priori παράνομους, κατάλληλους για μαύρη-ανασφάλιστη εργασία, σκουπίδια για μάζεμα από τις "επιχειρήσεις σκούπα", στόχους για δολοφονικές απόπειρες, να τους αποκαλούμε "λαθρομετανάστες", να χωρίζουμε τους ανθρώπους σε Έλληνες και Λαθραίους.

Όποιος έχει το θάρρος της γνώμης του.....

Δυστυχώς η Τόνια δεν είναι η Τόνια. Δεν είμαι ηλίθιος, τον γραφικό χαρακτήρα τουλάχιστον κάποιων τον ξέρω και τον αναγνωρίζω.

Υπ'αυτές τις συνθήκες και με αυτό το περίεργο κρυφτούλι αρνούμαι να συμετάσχω στον διάλογο.

doctor

Δυστυχώς η Τόνια δεν είναι η Τόνια. Δεν είμαι ηλίθιος, τον γραφικό χαρακτήρα τουλάχιστον κάποιων τον ξέρω και τον αναγνωρίζω.

Υπ'αυτές τις συνθήκες και με αυτό το περίεργο κρυφτούλι αρνούμαι να συμετάσχω στον διάλογο.

doctor

Δημητρη, αυτο για τον γραφικο χαρακτηρα πολυ μου αρεσε !!!!

Δεν τοχα σκεφτει ετσι ποτε. Το ειχα απολυτα συνδεμενο με το χειρογραφο. Κι ομως εχει και εδω ο καθενας τον γραφικο του χαρακτηρα. Το στιγμα του.

Δικαιωμα του ο καθενας να μιλαει πισω απο οποιο ονομα θελει. Ομως ας εχει υποψιν του οτι πολλες φορες φαινεται, καθρεφτιζεται θα ελεγα. Ετσι για να μην εκτιθενται ανθρωποι, που κατα τα αλλα πολυ τους εκτιμουμε και τους συμπαθουμε.

Ροκανίζονται αλλά υψηλά τα ποσοστά ξενοφοβίας

Η έρευνα της MRB επαναβεβαιώνει αυτό που ξέρουμε αλλά δεν παραδεχόμαστε, το γεγονός δηλαδή ότι είμαστε ξενόφοβοι, αφήνοντας ωστόσο μία νότα αισιοδοξίας καθώς, σύμφωνα με τις απαντήσεις, η ξενοφοβική τάση παρότι πλειοψηφική φαίνεται να είναι μειωμένη σε σύγκριση με αντίστοιχη έρευνα δύο χρόνια πριν.

Η πλειονότητα επίσης δεν είναι καθόλου ικανοποιημένη από τα μέτρα που έχουν ληφθεί για τη μετανάστευση.

Συγκεκριμένα διαπιστώνεται:

* Η έλλειψη ανεκτικότητας απέναντι στο διαφορετικό καθώς το 53,8% όσων ρωτήθηκαν θεωρούν αρκετά έως πολύ ενοχλητική την παρουσία ατόμων άλλης εθνικότητας στην Ελλάδα, 27,5% όχι και τόσο ενοχλητική, ενώ ποσοστό 27,5% δεν τη θεωρούν καθόλου ενοχλητική.

* Ενθαρρυντικό είναι το γεγονός ότι σε σύγκριση με τις αντίστοιχες απαντήσεις τον Δεκέμβριο του 2003 αυτοί που ενοχλούνται από την παρουσία του άλλου στην Ελλάδα έχουν μειωθεί κατά 10 ποσοστιαίες μονάδες από το 63,5% που συγκροτούσαν πριν από δύο χρόνια. Αντιστοίχως έχει αυξηθεί η ανεκτικότητα από το 36,2% το 2003 στο 45,1% φέτος.

* Με εξαίρεση ένα ουδέτερο 21,4%, η πλειονότητα των ερωτηθέντων, 42%, θεωρούν ότι η απασχόληση των αλλοδαπών δεν συμβάλλει στην ανάπτυξη της ελληνικής οικονομίας σε αντίθεση με ένα 35,4% που θεωρούν ότι συμβάλλει.

* Σχεδόν καθόλου ικανοποιημένοι δεν είναι οι ερωτηθέντες από τα μέτρα που έχουν ληφθεί για τη μετανάστευση στη συντριπτική τους πλειονότητα, σε ποσοστό 67,6% σε αντίθεση με το 25,8% που δηλώνουν σχετικά ικανοποιημένοι.

* Τα αντίστοιχα ποσοστά σε σχέση με δύο χρόνια πριν ωστόσο δείχνουν μια μικρή μείωση στο ποσοστό όσων δηλώνουν ικανοποιημένοι, από 26,3% στο 25,8% και παραδόξως μία μείωση ακόμη και αυτών που δεν είναι ικανοποιημένοι από τα μέτρα, από 68,5% το 2003 σε 67,6% το 2005

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ 16/12/2005

Μπορείτε να μας εξηγήσετε τους λόγους για τους οποίους δεν το θεωρείτε θλιβερή πρωτιά;

Ναι ακούγεται και είναι ρατσιστικό όπως το θέτετε.

Τι εννοείτε είναι δύσκολο να αλλάξεις τους έλληνες; Ποιοι είναι αυτοί που προσπαθούνε να πετύχουνε κάτι, και ποιοι είμαστε όλοι εμείς που ξέρουμε γιατί έγινε...

Δεν σας καταλαβαίνω καθόλου.

Αποψή σας, όντως, αλλά χωρίς επιχειρήματα... Αδυνατώ να κατανοήσω το σκεπτικό της δημοσίευσής σας.

doctor

Εγω δεν ξερω ποια ειναι η ΤΟΝΙΑ αλλα με καλυψε πληρως σε οσα ανεφερε και τα υποστηριζω εστω και αν εγω αναφερομουν σε αλλα πραγματα

Edited by Boula

Η ύπαρξη ρατσιστών και ακροδεξιών λειτουργεί θετικά στην διατήρηση των δημοκρατικών αντανακλαστικών της συντριπτικής πλειοψηφίας της κοινωνίας.

Σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι ολόψυχα να γίνετε μια μέρα μετανάστες και να νιώσετε όλα όσα αυτή την στιγμή θέλετε να νιώθουν οι μετανάστες στην Ελλάδα. Το εύχομαι ολόψυχα... όχι ως κατάρα, αλλά ως ευχή προς ίασιν...

doctor

Μα νοιωθω μεταναστης μεσα στον ιδιο μου τον τοπο Οταν βραδυ δεν μπορω ουτε εγω ουτε τα παιδια μου να περασουν απο το παρκο(που να τολμησουν να καθησουν) Οταν εξω απο το σχολειο τους παιδια απο αλλες χωρες περιμενουν και δερνουν καποιο ελληνοπουλο γιατι τολμησε να σηκωσει αναστημα και να μην νοιωθει τρομοκρατημενο ε ! ναι νοιωθω ξενη και λυπαμαι και νοσταλγω και διεκδικω και θελω Ειμαι ρατσιστρια? ΤΟ προτιμω απο το να δειχνω πολιτισμενη και δηθεν ευρωπαια Προτιμω τα παιδια μου να μεγαλωνουν σε ενα πιο υγειες περιβαλλον γιατι κακα τα ψεμματα οπως ειπε και καποιος συναδελφος ειναι προτιμοτερο να παμε πια εμεις στα μερη τους μιας και εκει μειναν μονο οι καλοι

Μα νοιωθω μεταναστης μεσα στον ιδιο μου τον τοπο Οταν βραδυ δεν μπορω ουτε εγω ουτε τα παιδια μου να περασουν απο το παρκο(που να τολμησουν να καθησουν) Οταν εξω απο το σχολειο τους παιδια απο αλλες χωρες περιμενουν και δερνουν καποιο ελληνοπουλο γιατι τολμησε να σηκωσει αναστημα και να μην νοιωθει τρομοκρατημενο ε ! ναι νοιωθω ξενη και λυπαμαι και νοσταλγω και διεκδικω και θελω Ειμαι ρατσιστρια? ΤΟ προτιμω απο το να δειχνω πολιτισμενη και δηθεν ευρωπαια Προτιμω τα παιδια μου να μεγαλωνουν σε ενα πιο υγειες περιβαλλον γιατι κακα τα ψεμματα οπως ειπε και καποιος συναδελφος ειναι προτιμοτερο να παμε πια εμεις στα μερη τους μιας και εκει μειναν μονο οι καλοι

Ενώ αν το πλακώσουν το παιδί σας έλληνες ή Χρυσαυγίτες θα νιώσετε εθνικά υπερήφανη!

Τι εννοείται να "σηκώσει ανάστημα";

Μήπως να την πέσει σε κάποιους; Αν την πέσει θα του την πέσουν και αυτοί, νόμος της ζούγκλας κ.Βούλα...

Τι νοσταλγείτε αλήθεια; Είστε νοσταλγός κάποιας συγκεκριμένης εποχής και αν ναι ποιας;

doctor

Doctor ζω σε Μακεδονια και μαλιστα ζω και σε ενα περιβαλλον που ενημερωνεται αμεσα για τα προβληματα που δημιουργουν οι αλλοδαποι και τι νουμερα κατεχουν στα διαφορα επεισοδια που γινονται Αστο μην το ψαχνεις Δεν εχω ξενοφοβια Νοιωθω ΦΟΒΙΑ και αυτο δεν μου αρεσει ΔΕν εχω προβλημα με τους λαους εχω ομως προβλημα με την ολη κατασταση που εχει προκυψει και με το μελλον που ετοιμαζεται για τα παιδια μας χωρις να μπορω να κανω τιποτε γιαυτο Και αυτο με ενοχλει και με τρομαζει

Ενώ αν το πλακώσουν το παιδί σας έλληνες ή Χρυσαυγίτες θα νιώσετε εθνικά υπερήφανη!

Τι εννοείται να "σηκώσει ανάστημα";

Αυτα τα κρουσματα δεν συνεβησαν ποτε εως τωρα Θα τολμουσα να πω οτι τους καταλαβαινω Ισως να φοβεριζουν και να προκαλουν γιατι κατα βαθος οι ιδιοι νοιωθουν ετσι ή και να αντιδρουν στον τροπο που τους αντιμετωπιζουμε ή και ακομη να αντιδρουν βλεποντας εμεις να ζουμε καπως Ομως αυτο δεν σημαινει οτι τους δικαιολογω ή οτι θελω να συμβιωσω μαζι τους Αποψη μου και να πω οτι οι προγονοι μας λεγαν ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ ΕΣΤΙ Ηταν και αυτοι ρατσιστες? Ασχετο ε???? Edited by Boula

Doctor ζω σε Μακεδονια και μαλιστα ζω και σε ενα περιβαλλον που ενημερωνεται αμεσα για τα προβληματα που δημιουργουν οι αλλοδαποι και τι νουμερα κατεχουν στα διαφορα επεισοδια που γινονται Αστο μην το ψαχνεις Δεν εχω ξενοφοβια Νοιωθω ΦΟΒΙΑ και αυτο δεν μου αρεσει ΔΕν εχω προβλημα με τους λαους εχω ομως προβλημα με την ολη κατασταση που εχει προκυψει και με το μελλον που ετοιμαζεται για τα παιδια μας χωρις να μπορω να κανω τιποτε γιαυτο Και αυτο με ενοχλει και με τρομαζειΑυτα τα κρουσματα δεν συνεβησαν ποτε εως τωρα Θα τολμουσα να πω οτι τους καταλαβαινω Ισως να φοβεριζουν και να προκαλουν γιατι κατα βαθος οι ιδιοι νοιωθουν ετσι ή και να αντιδρουν στον τροπο που τους αντιμετωπιζουμε ή και ακομη να αντιδρουν βλεποντας εμεις να ζουμε καπως Ομως αυτο δεν σημαινει οτι τους δικαιολογω ή οτι θελω να συμβιωσω μαζι τους Αποψη μου και να πω οτι οι προγονοι μας λεγαν ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ ΕΣΤΙ Ηταν και αυτοι ρατσιστες? Ασχετο ε????

Αν κάποιοι φέρονται παράνομα και βιαιοπραγούν εναντίον αθώων πολιτών, υπάρχει το κράτος και η αστυνομία για να τους συλλάβουν, είτε αυτοί είναι έλληνες είτε είναι αλλοδαποί.

Παραβαίνουν το ποινικό δίκαιο και πρέπει να συλληφθούν.

Τώρα αν η αστυνομία ή το κράτος αδιαφορεί αυτό είναι ένα κοινωνικό θέμα που αφορά την προστασία και την ασφάλεια του πολίτη που νιώθει απροστάτευτος απέναντι σε κάποιους ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑΣ που φέρονται παράνομα.

Το θέμα λοιπόν αγαπητή Βούλα είναι η ασφάλεια του πολίτη. Δηλαδή οι χούλιγκανς που σπάνε αυτοκίνητα και βιτρίνες καταστημάτων, οι "αναρχικοί", οι διαρρήκτες, οι "αλήτες" αν ΕΙΝΑΙ έλληνες εσείς δεν έχετε κανένα πρόβλημα;

Δηλαδή οι φασαρίες που γίνονται μεταξύ ελλήνων έξω από clubs, στα γήπεδα, σε πορείες, μεταξύ σχολείων ή γειτονιών της Αθήνας (Δυτικά vs Βόρεια προάστια) και άλλων πόλεων είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ στην λογική δική μας είναι η χώρα ό,τι θέλουμε την κάνουμε;

Εγώ βλέπω πάντως όλα αυτά τα χωριά που ζούνε με τέτοια προβλήματα να ραίνουν με άνθη τους πολιτικάντηδες προεκλογικά...

doctor

Y.Γ. Οι αρχαίοι έλληνες έλεγαν επίσης ότι "ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ"...

Το φαινόμενο Σούλη που είναι επικίνδυνο σήμερα στην Ελλάδα,δεν είναι ο ρατσισμός με την ευρεία έννοια του όρου,γιατί ρατσιμός στην Ελλάδα δεν υπήρχε και ούτε υπάρχει.

Το επικίνδυνο είναι η αναμάσηση της καραμέλλας του ρατσισμού από τον καθένα.

Είναι ο "ρατσισμός" του αντιρατσιστικού κινηματος στην χώρα μας για τους "ρατσιστές",που αποτελούν δημιούργημα της φαντασίας τους και εφαλτήριο επίδειξης ¨κοινωνικών¨ευαισθητοποιήσεων για ίδια κοινωνική προβολή.Αυτός είναι ο κίνδυνος.

Doctor ζω σε Μακεδονια και μαλιστα ζω και σε ενα περιβαλλον που ενημερωνεται αμεσα για τα προβληματα που δημιουργουν οι αλλοδαποι και τι νουμερα κατεχουν στα διαφορα επεισοδια που γινονται Αστο μην το ψαχνεις Δεν εχω ξενοφοβια Νοιωθω ΦΟΒΙΑ και αυτο δεν μου αρεσει ΔΕν εχω προβλημα με τους λαους εχω ομως προβλημα με την ολη κατασταση που εχει προκυψει και με το μελλον που ετοιμαζεται για τα παιδια μας χωρις να μπορω να κανω τιποτε γιαυτο Και αυτο με ενοχλει και με τρομαζει
Το κάθε τι έχει το όνομά του. Και, όταν κάτι αποκαλείται με το όνομά του, το οποίο τυχαίνει να μη μας αρέσει, δεν του αλλάζουμε το όνομα.

βρε μπαγάσα περνάς καλά κει πάνω.............

DOCTOR για ακομη μια φορα δεν γινομαι αντιληπτη Ολα αυτα που ειπες μπορω με δικη μου μεριμνα να τα αποφυγω και υπηρχαν ανεκαθεν ΔΕν ζω σε χωριο Αλλα τωρα δεν μπορω να αποφυγω τιποτε το βλεπω και το βρισκω μπροστα μου και αλλοιμονο ο καιρος που θα φανουν οι συνεπειες του να ημαστε πολιτισμενοι θα ερθει μετα απο μια δεκαετια και βαλε Ελπιζω να μην ακολουθησουμε την μοιρα καποιας αλλης χωρας

Y.Γ. Οι αρχαίοι έλληνες έλεγαν επίσης ότι "ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ"...
Ε αυτο και αν ειναι...... Edited by Boula

βρε μπαγάσα περνάς καλά κει πάνω.............
soyli αν καταλαβα καλα τι εννοεις προσεξε μηπως και αυτο ειναι ενα εδος ρατσισμου? Παντως πιστευω πως αυτη η λεξη εχει διαστρεβλωθει πολυ και εχει καταντησει λεξη του καθημερινου λεξιλογιου μας .πολλα πραγματα ακομη και μεσα στην οικογενεια ειναι αυτη η λεξουλα οχι ομως να αγαπας τον τοπο σου και να το δειχνεις Και εγω νοιωθω περηφανη για τον <μικρο >ΛΑΟ μου του οποιου η συνοχη σφυριλατειται πολυ σε μια κριση που ουτε τα τετρακοσια χρονια δεν μπορουν να συγκριθουν μαζι της

DOCTOR για ακομη μια φορα δεν γινομαι αντιληπτη

Μήπως θα έπρεπε να προβληματιστείτε γι' αυτό;

Ε αυτο και αν ειναι......

Ασάφεια και σύγχυση αναδύεται από τα γραφόμενά σας. Εσείς που θεωρείτε τους εαυτούς σας ως τους γνησιότερους έλληνες, πιο γνήσιους και αληθινούς από εμάς, θα πρέπει να μεταχειρίζεστε την ελληνική γλώσσα με τον πρέποντα σεβασμό.

Καλά Χριστούγεννα

doctor

Μήπως θα έπρεπε να προβληματιστείτε γι' αυτό;

Ασάφεια και σύγχυση αναδύεται από τα γραφόμενά σας. Εσείς που θεωρείτε τους εαυτούς σας ως τους γνησιότερους έλληνες, πιο γνήσιους και αληθινούς από εμάς, θα πρέπει να μεταχειρίζεστε την ελληνική γλώσσα με τον πρέποντα σεβασμό.

Καλά Χριστούγεννα

doctor

Μαλλον δεν καταλαβες τιποτε Με ΤΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ θελω να πω πως αν εσεις αυτα τα λογια τα χαρακτηριζεται ρατσιστικα ε τοτε εγω δεν εχω προβλημα να ταυτιστω μαζι τους Οσα για τα υπολοιπα μαλλον θα χρειαστω οπως και σε προυγουμενο θεμα καποιον μεταφραστη Αλλα δεν εισαι ο μονος ουτε ο πρωτος που δεν με καταλαβαινει

Με αρεσει η αντιπαραθεση και ο διαλογος Και νομιζω οτι <ξερεις>να ακους

Καλα χριστουγεννα και σε σενα

ΒΟΥΛΑ

Μαλλον δεν καταλαβες τιποτε Με ΤΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ

Και τι είναι αυτό που σας εμποδίζει να αναπτύξετε περεταίρω αυτή σας την φράση;

Θα ήθελα πραγματικά να διαβάσω την κριτική σας στο κείμενο του Ισοκράτη.

Είναι όμως λίαν οξύμωρο και μανιχαϊστικό αφ' ενός να αποποιείστε τον ρατσισμό προφασιζόμενη έναν θολό βορβορώδη πατριωτισμό, αφ'ετέρου δε να μην έχετε κανένα πρόβλημα να ταυτιστείτε με τον ρατσισμό και ό,τι αυτός πρεσβεύει.

Αποφασίστε τι πρεσβεύετε διότι στο τέλος δεν θα καταλαβαίνετε ούτε εσείς τίποτα, δεν θα αδυνατούν μόνο οι άλλοι να παρακολουθήσουν την σκέψη σας.

doctor

Υ.Γ. ΑΝ καταφέρετε και συνειδητοποιήσετε ότι το θέμα των μεταναστών και της μετανάστευσης η οποία συντελείται αιωνίως από καταβολής κόσμου και της οποίας τέκνο είστε και εσείς, είναι κοινωνικό και όχι εθνικό, τότε μόνο θα μπορέσετε να συνδράμετε και εσείς.

ΖΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ,Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΜΟΝΟ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ,ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΑ ΜΑΣ,ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΡΚΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΛΕΓΧΟ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ) ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΦΕΡΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ,ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΗΡΘΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΘΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΛΙΓΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ (ΦΤΗΝΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΧΕΡΙΑ) ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ.

ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΝΟΙΩΘΩ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ:

ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ 79.237 EURO ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΤΗΝ ΕΠΙΒΛΕΨΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΗΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ,ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΕΝΑ ΜΑΤΣΟ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΔΩΣΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ, ΚΑΙ ΑΣ ΠΛΗΡΩΝΩ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ 20 ΧΡΟΝΙΑ.

ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΚΥΡΗΞΕΙΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ (ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ).

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΙΩΘΕΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΤΣΙ ΛΕΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΗΣΕ ΤΟ 1940 ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΛΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΕΙΝΑΙ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥ ΠΑΕΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΓΩ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΠΟΝΕΣΕ ΠΟΛΥ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΚΤΗΣΟΥΝ.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΙΛΙΚΟΙ,ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ.(ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΔΕΝ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΗΣ)

soyli αν καταλαβα καλα τι εννοεις προσεξε μηπως και αυτο ειναι ενα εδος ρατσισμου? ......

Πρόσεξε βρε Soulis, μήπως και θίξεις κάποιον που θεωρεί τη πλατεία ανθυγειεινό περιβάλλον, μόνο και μόνο επειδή συχνάζουν εκεί ξένα παιδιά, και στάζει έτσι το μίσος στη ψυχή των δικών του παιδιών.

Πρόσεξε μη θίξεις κάποιον που λέει ότι δεν έχει ξενοφοβία αλλά έχει φοβία [για τους ξένους].

Γιατί τότε, θα είναι "μια μορφή ρατσισμού".

(ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΔΕΝ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΗΣ)

Εννοείται αυτό αγαπητέ Stibens και μάλιστα ισχύει και το: Όποιος είναι Χρυσαυγίτης ΔΕΝ είναι πατριώτης.

Ο πατέρας σου έχει απόλυτο δίκιο. Στα λόγια όλοι πρώτοι είναι, τσάμπα μάγκες.

Από τους υπερπατριώτες να φοβάσαι...

doctor