Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μετεκπαίδευση εργαζομένου στον στρατό (επίστρατος) και τρόπος χειρισμού της μισθοδοσίας του


ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

Ερώτηση

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΙΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΓΙΑ ΜΕΤΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Αυτά μου τα μετέφερε ο ελεγκτής του ΙΚΑ της επιχείρησης

Να πείτε στον ελεγκτή να διαβάσει καλά τα άρθρα 657 και 658 του Αστικού Κώδικος μήπως και καταλάβει τι σημαίνει "ανυπαίτιο κώλυμα".

Και βέβαια θα πρέπει να ασφαλιστεί ο εργαζόμενος αν εισπράξει το επίδομα εφεδρείας από τον ΟΑΕΔ.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Λοιπόν τα νεότερα έχουν ως εξής:

Ο εργαζόμενος ΔΕΝ θα ασφαλιστεί για τις ημέρες της επιστράτευσής του και δεν θα λάβει απολύτως τίποτα από την εταιρεία. Μόνο μια βεβαίωση θα του δώσουμε σχετικά με το διάστημα αποχής του από την εργασία του για την επιστράτευση. Αυτά μου τα μετέφερε ο ελεγκτής του ΙΚΑ της επιχείρησης, θα ζητήσω και μια διευκρίνιση όσον αφορά την εγκύκλιο-απόφαση που δικαιολογεί αυτή την ασφαλιστική αντιμετώπιση του ζητήματος.

Προσωπικά για να μην μπλέκει με τέτοιες ηλιθιότητες μια επιχείρηση και την σχετική γραφειοκρατία, θα μπορούσε ο Ε.Σ. να εκδίδει τις σχετικές βεβαιώσεις και να μην χρειάζεται να δικαιολογήσουμε τα πάντα... Το λέω αυτό γιατί του έδωσαν ένα ψωρόχαρτο 5Χ3 εκατοστά (μικρότερο και από Post It) στο οποίο απλώς αναφέρονται οι μέρες παραμονής του για την άσκηση. Ας έστελνες κατάσταση ο Ε.Σ. με τον ΑΜΑ του κάθε εργαζομένου στα κεντρικά του ΙΚΑ να μην μας πρήζουν εμάς...

Αγαπητε μου συναδελφε/σα

σε τουτο το φορουμ το εχουμε σαν αρχη

ΙΚΑτσιδες και εφοριακους δεν ρωταμε ποτε γιατι εκ προοιμίου θα μας πουν μια γνωμη που εφαρμόζουν αυτοι και κατα 90% δεν στηριζεται σε κανενα νομο

γι αυτο οπως βλεπεις παραθετουμε νομους και γραφες

γιατι ειναι σιγουρο οτι αυτος που μας ειπε την καθε ...α....ρα του δεν θα μας ελέγξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Να φανταστώ ότι η υποχρέωση του εργοδότη να κρατήσει τον εργαζόμενο για ένα χρόνο μετά την απόλυση του από το στρατό ισχύει μόνο για αυτούς που υπηρετούν την κανονική τους θητεία και δεν καλύπτει και τους επίστρατους (εκπαίδευση στα νέα όπλα για 5-10 μέρες)????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Να φανταστώ ότι η υποχρέωση του εργοδότη να κρατήσει τον εργαζόμενο για ένα χρόνο μετά την απόλυση του από το στρατό ισχύει μόνο για αυτούς που υπηρετούν την κανονική τους θητεία και δεν καλύπτει και τους επίστρατους (εκπαίδευση στα νέα όπλα για 5-10 μέρες)????

Αν ίσχυε αυτό Παναγιώτη όλοι θα βάζαμε βύσμα για να πηγαίνουμε μια φορά το χρόνο επίστρατοι... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας. Επανέρχομαι στο θέμα. Για μισθωτό που κλήθηκε για μετεκπαίδευση 20/10 με 24/10 και αποφάσισε να πάει στον ΟΑΕΔ τελικά, ο ΟΑΕΔ Βόλου για να τον πληρώσει ζητάει βεβαίωση εργοδότη με τα ένσημα του Οκτωβρίου.

Απορία α) Τον πληρώνω αναγκαστικά ολόκληρο τον Οκτώβριο (για να του βάλω την βεβαίωση) και μεταφέρω ουσιαστικά την άδεια στράτευσης του στον Νοέμβριο?

β)Στην ΑΠΔ τι κωδικό του βάζω για αυτές τις ημέρες (τον Νοέμβριο αφού Οκτώβριο τον εμφανίζω ότι δούλεψε κανονικά)? 08 ασθένεια όπως αναφέρθηκε παραπάνω(θα το δεχτεί το ΙΚΑ άραγε) ή μπορεί με κωδικό 30 Λοιπές αποδοχές?

Από ότι μου είπε από τον στρατό πληρώθηκε και κάποια χρήματα χωρίς να πάρει κάποια απόδειξη, παρά μόνο υπογράφοντας σε κάποια κατάσταση. Αυτά θα του τα αφαιρέσει ο ΟΑΕΔ μήπως από το επίδομα?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα παιδια υπηρετησα σαν φανταρος και απολυθηκα το 2001 ημουν στο μηχανικο σαν σωμα και με καλεσαν για μετεκπαιδευση υπαρχει κανενας τροπος για να την γλιτωσω? εννοω μια για παντα.θα ειναι για 4-5 ημερες. εχω μεσσιτικο. γνωριζει καποιος μενω θεσσαλονικη και με καλεσαν ξανθη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 2/10/2008 at 6:57 ΜΜ, gkazan said:

Λοιπόν τα νεότερα έχουν ως εξής:

Ο εργαζόμενος ΔΕΝ θα ασφαλιστεί για τις ημέρες της επιστράτευσής του και δεν θα λάβει απολύτως τίποτα από την εταιρεία. Μόνο μια βεβαίωση θα του δώσουμε σχετικά με το διάστημα αποχής του από την εργασία του για την επιστράτευση. Αυτά μου τα μετέφερε ο ελεγκτής του ΙΚΑ της επιχείρησης, θα ζητήσω και μια διευκρίνιση όσον αφορά την εγκύκλιο-απόφαση που δικαιολογεί αυτή την ασφαλιστική αντιμετώπιση του ζητήματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας.Εργαζόμενος τον κάλεσαν για μετεκπαίδευση για 5 ημέρες.Τον έστειλα στον ΟΑΕΔ με το χαρτί βεβαίωσης για να πάρει ότι δικαιούται και εγώ με την σειρά μου δεν θα τον ασφάλιζα στην εταιρεία για αυτές τις ημέρες.Σήμερα πήγε στον ΟΑΕΔ και του είπε ο προιστάμενος του τμήματος ότι έχει καταργηθεί το συγκεκριμένο επίδομα.Εγώ συνεχίζω και δεν τον ασφαλίζω κανονικά όπως πριν βάζοντας στην ΑΠΔ κωδικό 08(ασθενείας) και ταυτόχρονα ο εργαζόμενος δεν λαμβάνει τίποτα και απο κανέναν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Ενόψη της άσκησης Παρμενίων  είχαμε επίστρατους

6 ημέρες απουσία από την εργασία τους , ξενοδοχοϋπάλληλοι εποχικοί

πως αντιμετωπίζεται η μισθοδοσία τους ???

βάζουμε κωδικό αποδοχών 08 & θα εκπέσουμε το ποσό που θα πληρώθηκαν από το στρατό????

ξέρει κάποιος ???

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Ενόψη της άσκησης Παρμενίων  είχαμε επίστρατους

6 ημέρες απουσία από την εργασία τους , ξενοδοχοϋπάλληλοι εποχικοί

πως αντιμετωπίζεται η μισθοδοσία τους ???

βάζουμε κωδικό αποδοχών 08 & θα εκπέσουμε το ποσό που θα πληρώθηκαν από το στρατό????

ξέρει κάποιος ???

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
31 λεπτά πριν, anelixis είπε

Καλησπέρα,

Ενόψη της άσκησης Παρμενίων  είχαμε επίστρατους

6 ημέρες απουσία από την εργασία τους , ξενοδοχοϋπάλληλοι εποχικοί

πως αντιμετωπίζεται η μισθοδοσία τους ???

βάζουμε κωδικό αποδοχών 08 & θα εκπέσουμε το ποσό που θα πληρώθηκαν από το στρατό????

ξέρει κάποιος ???

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Διάβασε την εγκύκλιο ΙΚΑ 68/1992.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...