Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μετεκπαίδευση εργαζομένου στον στρατό (επίστρατος) και τρόπος χειρισμού της μισθοδοσίας του


ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

Ερώτηση

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΙΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΓΙΑ ΜΕΤΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη ΔΕΣΠΟΙΝΑ

Για το διάστημα που βρίσκεται στο στρατό σαν έφεδρος καλύπτονται οι αποδοχές του απο τον ΟΑΕΔ αφού προηγουμένως

καταθέσει την βε/ση με το χρον.διάστημα που στρατολογήθηκε.

Πάρε πληροφορίες απο ΟΑΕΔ της περιοχής σου και ζήτησε να σου

φέρει το άτομο τα σχετικά έγγραφα που πρέπει να συμπληρώσεις

"σαν εργοδότης"για να μπορέσει να πληρωθεί.χρειάζεται σε ένα απο

αυτά και θεώρηση απο εποπτεία εργασίας,αφού συμπληρωθεί.

Ο ΟΑΕΔ πληρώσει με βάση κάποια τεκμαρτά ημερομίσθια ανάλογα

με την ημερήσια αμοιβή του εργαζόμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ. ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ 7 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ. Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΜΕΛΙΩΣΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΑΥΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΦΑΤΗΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ. Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ

ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΜΙΣΘΟΥ

ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ (ΕΙΝΑΙ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΡΩ ΠΑΡΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΔΗΛ 25 ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ /ΜΗΝΑ).

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν ο μισθωτός έχει συμπληρώσει υπηρεσία 10 εργάσιμων ημερών στον εργοδότη δικαιούται αποδοχές ενός δεκαπενθήμερου ή αποδοχές ενός μήνα αν έχει συμπληρώσει υπηρεσία ενός έτους, λόγω του ότι η μετεκπαίδευση στον στρατό θεωρείται ανυπαίτιο κώλυμα σύμφωνα με τα άρθρα 657-658 του Α.Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ

Εαν πρόκειται για μισθωτούς που συνδέονται με τον εργοδότη τους με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας ιδιωτικού δικαίου αυτοί δικαιούνται απο τον εργοδότη τους τις αποδοχές ενος 15νθημέρου εφ΄όσον έχουν συμπληρώσει 10 ημέρες απασχόλησεις στον εργοδότη ή ένος μηνός εάν εχουν σύμπληρώσει έτος. Ο εργοδότης αφαιρεί το εφεδρικό επίδομα που λαμβάνει ο εργαζόμενος στρατευμένος απο τον ΟΑΕΔ και του πληρώνει τα ανάλογα. Δεν παίζουν ρόλο πόσες ημέρες αδείας κανονικής δικαιείται ο μισθωτός σε αυτή την περίπτωση. Αλλό οι ημέρες αδείας και άλλο οι ημέρες μετεκπαίδευσης των μισθωτών στο στρατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να συμπληρώσω ότι στην Α.Π.Δ. το διάστημα αυτό πρέπει να έχει τον κωδικό 08 (ασθένεια) αφού είναι ο μόνος τύπος αποδοχών που αφορά ανυπαίτιο κώλυμμα. Αυτό μου είπαν στο Ι.Κ.Α. και νομίζω ότι είναι σωστό.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γειά σας και συγχαρητήρια για την βοήθεια που προσφέρετε.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σε κάτι που άκρη δεν βρίσκω!

Εργάζομαι σε μια ιδιωτική εταιρία από το 2000. Παρουσιάστηκα για μετεκπαίδευση στο στρατό για 10 ημέρες, αρχές Σεπτεμβρίου.

Από το στρατό πήρα 390ευρώ (ως έφεδρος Αξ/κός + επίδομα δυο παιδιών).

Η εταιρία μου για αυτό το διάστημα ,δεν με πληρώνει, ούτε μου δίνει και τα ένσημα, αλλά με παραπέμπει στον ΟΑΕΔ.

Καταθέτω τα διάφορα που ήθελε ο ΟΑΕΔ και σήμερα πήρα την απόφαση του διευθυντή, όπου είναι απορριπτική, και στην ερώτηση μου, με τα ένσημα τι γίνεται με παραπέμπει πίσω στην εταιρία.

Μπορεί κάποιας να βοηθήσει παρακαλώ;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΩΣ ΕΦΕΔΡΟΥ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ Ή ΜΕΡΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΣΗ Ή ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗΣ κλπ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΛΟΓΟ ΑΠΟΧΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ Ο ΟΙΚΕΙΟΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΥΜΦΩΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΡΘΡΩΝ 657-658 ΤΟΥ ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑ Σ ΑΥΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ Ή ΓΙΑ ΜΙΣΟ ΜΗΝΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ (Ή 13 Ή 26 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΑΝ ΑΜΕΙΒΕΤΑΙ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ). ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΑΝΥΠΑΙΤΙΑ ΚΩΛΥΜΑΤΑ λ.χ. ΑΣΘΕΝΕΙΑ, ΑΤΥΧΗΜΑ κλπ.

ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΕΚΠΕΣΕΙ ΟΤΙ ΕΛΑΒΕ Ο ΣΤΡΑΤΕΥΘΕΙΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΙΚΕΙΟ ΑΣΦΑΛ.ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΩΣ ΕΠΙΔΟΜΑ ΣΤΡΑΤΕΥΣΗΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Γειά σας και συγχαρητήρια για την βοήθεια που προσφέρετε.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σε κάτι που άκρη δεν βρίσκω!

Εργάζομαι σε μια ιδιωτική εταιρία από το 2000. Παρουσιάστηκα για μετεκπαίδευση στο στρατό για 10 ημέρες, αρχές Σεπτεμβρίου.

Από το στρατό πήρα 390ευρώ (ως έφεδρος Αξ/κός + επίδομα δυο παιδιών).

Η εταιρία μου για αυτό το διάστημα ,δεν με πληρώνει, ούτε μου δίνει και τα ένσημα, αλλά με παραπέμπει στον ΟΑΕΔ.

Καταθέτω τα διάφορα που ήθελε ο ΟΑΕΔ και σήμερα πήρα την απόφαση του διευθυντή, όπου είναι απορριπτική, και στην ερώτηση μου, με τα ένσημα τι γίνεται με παραπέμπει πίσω στην εταιρία.

Μπορεί κάποιας να βοηθήσει παρακαλώ;

Ευχαριστώ.

Για τις δέκα αυτές ημέρες ο εργοδότης θα αφαιρέσει απο τη μισθοδοσία σου το εφεδρικό επίδομα με κωδικό ασθενείας, αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, και θα συμπληρώσει το ανάλογο ποσό οπότε και θα ασφαλεια σου θα είναι κανονική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καταθέτω τα διάφορα που ήθελε ο ΟΑΕΔ και σήμερα πήρα την απόφαση του διευθυντή, όπου είναι απορριπτική, και στην ερώτηση μου, με τα ένσημα τι γίνεται με παραπέμπει πίσω στην εταιρία.

Εννοείς ότι ο Ο.Α.Ε.Δ. δεν σου έδωσε το επίδομα εφεδρείας;

doctor

Υ.Γ. Πάντως ασφάλιση για αυτές τις ημέρες δικαιούσαι αν δεν έχεις υπερβεί τις 25 ημέρες στο εργασιακό έτος που διανύεις (υπολογίζω ότι εργάζεσαι πάνω από ένα έτος στην εταιρεία).

Αν όμως έχεις υπερβεί τις 25 ημέρες με ασθένειες κλπ. τότε ΔΕΝ δικαιούσαι τίποτα από τον εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενος στην επιχείρησή μας κλήθηκε για 5 ημέρες στον στρατό σαν επίστρατος. Γνωρίζω ήδη οτι δεν θα πληρωθεί γι αυτές τις ημέρες από εμάς αλλά από τον ΟΑΕΔ. Το ερώτημα είναι αν πρέπει να ασφαλιστεί για το διάστημα αυτό από την επιχείρηση και αν στην ΑΠΔ θα μπεί σε ειδική εγγραφή το διάστημα ασφαλίσεως αυτό (Πχ. Εισφορές χωρίς αποδοχές).

Ο προΐστάμενος ΙΚΑ Αθηνών με διαβεβαίωσε οτι δεν ασφαλίζεται από την επιχείρηση αλλά από τον ΟΑΕΔ. Στο υποκ/μα ΙΚΑ που υπαγόμαστε μας είπαν οτι ασφαλίζεται κανονικά... :) . Ποιό απ' όλα ισχύει; (Γιατί βγάζουμε και μισθοδοσία αύριο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου συμβαίνει κι εμένα με έναν ημερομίσθιο

που κλήθηκε από 21-9-08 ως 26-9-08 ο οποίος

έχει πάνω από έτος στην εταιρεία.

Κάτι θυμάμαι από παλιά ότι πληρώνεται

ανάλογα με τον βαθμό που είχε στην μετεκπαίδευση.

Τώρα διαβάζω στο εργατικό του Λεοντάρη 2007 σελ.206-207,

ότι αν έχει συμπληρώσει ένα έτος πληρώνεται κανονικά,

μείον το εφεδρικό επίδομα που πήρε.

Σωστά το καταλαβαίνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα δεν είναι αν πληρώνεται από εμάς, αλίμονο αν πληρώνουμε εμείς για τον Ελληνικό Στρατό. Το θέμα είναι αν ασφαλίζεται στο ΙΚΑ για την περίοδο αυτή... Εκτός και αν αντιμετωπίζεται το συγκεκριμένο θέμα σαν ασθένεια επιδοτούμενη από το ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το θέμα δεν είναι αν πληρώνεται από εμάς, αλίμονο αν πληρώνουμε εμείς για τον Ελληνικό Στρατό. Το θέμα είναι αν ασφαλίζεται στο ΙΚΑ για την περίοδο αυτή... Εκτός και αν αντιμετωπίζεται το συγκεκριμένο θέμα σαν ασθένεια επιδοτούμενη από το ΙΚΑ.

Λες δηλαδή ότι δεν πληρώνεται από τον

εργοδότη?

Γιατί για μένα είναι και αυτό ένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΝΤΟΥΡΟΥΤΙ

Νομίζω ότι:

η μετεκπαίδευση στον στρατό θεωρείται ανυπαίτιο κώλυμα σύμφωνα με τα άρθρα 657-658 του Α.Κ.

στην Α.Π.Δ. το διάστημα αυτό πρέπει να έχει τον κωδικό 08 (ασθένεια - ανυπαίτιο κώλυμμα)

από τις αποδοχες ο εργοδότης θα εκπέσει ότι ποσό έλαβε ο μισθωτος ως επιδομα στρατευσης.

Πάντως ασφάλιση για αυτές τις ημέρες δικαιούται αν δεν έχεις υπερβεί τις 25 ημέρες στο εργασιακό έτος

(πάνω από ένα έτος στην εταιρεία ή ενός δεκαπενθήμερου αν έχει συμπληρώσει υπηρεσία από 10 εργάσιμων ημερών έως ενός έτους).

Αν όμως έχεις υπερβεί τις 25 ημέρες με ασθένειες κλπ. τότε δεν δικαιούσαι τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζω από ερώτημα που έκανα στον ΟΑΕΔ οτι θα πληρωθεί από εκείνους και εγώ απλώς θα του δώσω μια βεβαίωση οτι απείχε τον καθηκόντων του και της εργασίας του για το διάστημα αυτό. Παράλληλα ίδια βεβαίωση θα του έχει δώσει και η μονάδα επιστράτευσης. Δεν θυμάμαι επειδή είχαμε και εμείς στο στρατό επίστρατους αν τους πληρώσαμε για τις ημέρες επιστράτευσης.

ΝΤΟΥΡΟΥΤΙ ο συγκεκριμένος υπάλληλος έχει 2 χρόνια σε εμάς, συνεπώς δεν θα του πληρώσουμε τίποτα; Και απ' ότι καταλαβαίνω εσύ το αντιμετωπίζεις σαν ασθένεια ΙΚΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΝΤΟΥΡΟΥΤΙ

έαν έχει πάρει 25 ημέρες ασθενειας, στο εργασιακό έτος τότε δεν δικαιούται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επομένως για να ανακεφαλαιώσουμε:

Ο εργαζόμενος πρέπει να προσκομίσει σε εμάς την βεβαίωση του Στρατού με την πληρωμή που έλαβε. Εμείς θα τον ασφαλίσουμε για ασθένεια στο διάστημα αυτό και θα αφαιρέσουμε από το πληρωτέο του τις αποδοχές στράτευσης. Στην ΑΠΔ το διάστημα αυτό δηλώνεται σαν ασθένεια (κωδικός 08).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Επομένως για να ανακεφαλαιώσουμε:

Ο εργαζόμενος πρέπει να προσκομίσει σε εμάς την βεβαίωση του Στρατού με την πληρωμή που έλαβε. Εμείς θα τον ασφαλίσουμε για ασθένεια στο διάστημα αυτό και θα αφαιρέσουμε από το πληρωτέο του τις αποδοχές στράτευσης. Στην ΑΠΔ το διάστημα αυτό δηλώνεται σαν ασθένεια (κωδικός 08).

Δηλαδή τις 3 πρώτες μέρες θα τις πάρει μισές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δηλαδή τις 3 πρώτες μέρες θα τις πάρει μισές?

Όχι καλέ, δεν αρρώστησε ο άνθρωπος, επίστρατος πήγε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα σας. Και αν ο εργαζόμενος βαρεθεί και δεν πάει στον ΟΑΕΔ τι κάνω?

Δεν παίρνει φράγκο τότε.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν τα νεότερα έχουν ως εξής:

Ο εργαζόμενος ΔΕΝ θα ασφαλιστεί για τις ημέρες της επιστράτευσής του και δεν θα λάβει απολύτως τίποτα από την εταιρεία. Μόνο μια βεβαίωση θα του δώσουμε σχετικά με το διάστημα αποχής του από την εργασία του για την επιστράτευση. Αυτά μου τα μετέφερε ο ελεγκτής του ΙΚΑ της επιχείρησης, θα ζητήσω και μια διευκρίνιση όσον αφορά την εγκύκλιο-απόφαση που δικαιολογεί αυτή την ασφαλιστική αντιμετώπιση του ζητήματος.

Προσωπικά για να μην μπλέκει με τέτοιες ηλιθιότητες μια επιχείρηση και την σχετική γραφειοκρατία, θα μπορούσε ο Ε.Σ. να εκδίδει τις σχετικές βεβαιώσεις και να μην χρειάζεται να δικαιολογήσουμε τα πάντα... Το λέω αυτό γιατί του έδωσαν ένα ψωρόχαρτο 5Χ3 εκατοστά (μικρότερο και από Post It) στο οποίο απλώς αναφέρονται οι μέρες παραμονής του για την άσκηση. Ας έστελνες κατάσταση ο Ε.Σ. με τον ΑΜΑ του κάθε εργαζομένου στα κεντρικά του ΙΚΑ να μην μας πρήζουν εμάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Λοιπόν τα νεότερα έχουν ως εξής:

Ο εργαζόμενος ΔΕΝ θα ασφαλιστεί για τις ημέρες της επιστράτευσής του και δεν θα λάβει απολύτως τίποτα από την εταιρεία. Μόνο μια βεβαίωση θα του δώσουμε σχετικά με το διάστημα αποχής του από την εργασία του για την επιστράτευση. Αυτά μου τα μετέφερε ο ελεγκτής του ΙΚΑ της επιχείρησης, θα ζητήσω και μια διευκρίνιση όσον αφορά την εγκύκλιο-απόφαση που δικαιολογεί αυτή την ασφαλιστική αντιμετώπιση του ζητήματος.Αυτά μου τα μετέφερε ο ελεγκτής του ΙΚΑ της επιχείρησης, θα ζητήσω και μια διευκρίνιση όσον αφορά την εγκύκλιο-απόφαση που δικαιολογεί αυτή την ασφαλιστική αντιμετώπιση του ζητήματος.

Ο σωστός χειρισμός έχει ήδη αναφερθεί σε προηγούμενα post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...