Jump to content
Sign in to follow this  
ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Είμαι λογιστής και έχω ελιές. Δεν έχω βιβλία και στοιχεία για τα αγροτικά. Είμαι ειδικό ή κανονικό καθεστώς;

Recommended Posts

Συνάντησα τον φίλο μου τον Βασίλη και μου λέει:

Κωστάκη,

Λογιστής που έχει ελιές ή πορτοκαλιές ή ... ή ... δεν μπορεί να είναι στο ειδικό καθεστώς.

Το μητρώο - όταν έχεις οποιαδήποτε άλλη έναρξη επαγγέλματος - δεν σε αφήνει στο ειδικό καθεστώς... Αρα τι μένει; Το κανονικό καθεστώς. Αρα πρέπει να έχω τιμολόγια για να πουλάω το λάδι, και να καταχωρώ στα βιβλία μου τα δίχτια, το ξυλοκοπτικό και το ελαιοραβδιστικό...

Ο Κωστάκης "έμεινε" ... και ακόμα σκέφτεται...

Κωστάκη μπορείς να παραμείνεις στο ειδικό καθεστώς αλλά την επιστροφή του φπα την ξεχνάς.

Δημήτρη γα το ΦΠΑ εντάξει.

Δεν το πάω εκεί.

Εννοώ ότι ΚΑΔ "Αγρότης ειδικού καθεστώτος"

Δεν μπαίνει σε συνδιασμό με άλλο επάγγελμα.

Δηλαδή ανοίγεις εμπορικό κατάστημα = Στο Μητρώο κάνεις διακόπή στο ΚΑΔ του αγρ ειδ καθ !!!

Τι μου λένε εδω;;;

Και άσε το ότι η κουβέντα αυτή ειπώθηκε στον φιλο Βασίλη από σεμινάριο δια στόματος Στελέχους του Υπουργείου...

Κωστή όπως τα λέει ο εκ Κερκύρας Δημήτρης , τα προβλήματα είναι τα εξής : Μη δικαίωμα επιστροφή ΦΠΑ και μη θεώρηση Δελτίου Αποστολής , άρα είναι σαν να μην είναι καν στο ειδικό καθεστώς . (νομίζω προ ημερών είχαμε συζητήσει παρόμοιο θέμα?)

Άρα ένταξη κανονικού καθεστώτος και τήρηση βιβλίων .

Εκτός (όπως το έχω ξαναπεί)από την περίπτωση που ο επιτηδευματίας τηρεί βιβλία προαιρετικά , οπότε τα προβλήματα που αναφέρω παραπάνω δεν υφίστανται .

Όταν υποχρεώθηκαν οι αγρότες στη θεώρηση Δελτίου Αποστολής είχαν όλοι προβλήματα , διότι ως γνωστόν στην επαρχία οι περισσότεροι αγρότες πλην των εκμεταλεύσεών των , διατηρούν και άλλες επιχειρήσεις μπας και βγει το μεροκάματο , όπως εστιατόρια,μινι-μάρκετ,εν.δωμάτια κλπ.

Καλημέρα.

Με βάση αυτό, κρίνω λογική την ασυμβατότητα των δραστηριοτήτων στο Μητρώο.

Κωδ.Νομ. 2859/2000 - Αρθρο 41

Άρθρο 41 Ειδικό καθεστώς αγροτών

..................................

5. Δεν υπάγονται στο καθεστώς του άρθρου αυτού οι αγρότες οι οποίοι:

.............................

γ) ασκούν παράλληλα και άλλη οικονομική δραστηριότητα, για την οποία έχουν υποχρέωση να τηρούν βιβλία δεύτερης ή ανώτερης κατηγορίας του Κ.Β.Σ.

Οπότε βρισκεσαι στο ειδικό καθεστώς των αγροτών αλλά χωρίς ένταξη στο μητρώο.

Kάτι δεν μου πάει καλά εδώ...

Κωστή όπως τα λέει ο εκ Κερκύρας Δημήτρης , τα προβλήματα είναι τα εξής : Μη δικαίωμα επιστροφή ΦΠΑ και μη θεώρηση Δελτίου Αποστολής , άρα είναι σαν να μην είναι καν στο ειδικό καθεστώς . (νομίζω προ ημερών είχαμε συζητήσει παρόμοιο θέμα?)

Άρα ένταξη κανονικού καθεστώτος και τήρηση βιβλίων .

Εκτός (όπως το έχω ξαναπεί)από την περίπτωση που ο επιτηδευματίας τηρεί βιβλία προαιρετικά , οπότε τα προβλήματα που αναφέρω παραπάνω δεν υφίστανται .

Αρα μου προτείνεις να μπώ εγώ που είμαι λογιστής σε κανονικό καθεστώς; Να πουλάω το λάδι από τις ελιές με τιμολόγιο και να βάζω στα βιβλία μου το ξυλοκοπτικό;

Προσοχή έχω 100 ελιές όλες και όλες και δεν τις μαζεύω κιόλας. Στο Ε9 τις έβαλα. Στο πινακάκι του Ε1 με τα αγροτικά έκανα τον τεκμαρτο υπολογισμό...

Μου λες ότι έπρεπε να μπώ στο κανονικό καθεστώς..;;;

Καλημέρα.

Με βάση αυτό, κρίνω λογική την ασυμβατότητα των δραστηριοτήτων στο Μητρώο.

Κωδ.Νομ. 2859/2000 - Αρθρο 41

Άρθρο 41 Ειδικό καθεστώς αγροτών

..................................

γ) ασκούν παράλληλα και άλλη οικονομική δραστηριότητα, για την οποία έχουν υποχρέωση να τηρούν βιβλία δεύτερης ή ανώτερης κατηγορίας του Κ.Β.Σ.

Τι είμαι τελικά ειδικό καθεστώς, κανονικό καθεστώς ή με ειδικές ανάγκες !!

Κωνσταντίνε καλημέρα και πάλι.

Όπως ανέφερα και προηγουμένως,

πιστεύω ότι υπάγεσαι στο κανονικό καθεστώς.

Τώρα γι΄αυτό

Προσοχή έχω 100 ελιές όλες και όλες και δεν τις μαζεύω κιόλας. Στο Ε9 τις έβαλα. Στο πινακάκι του Ε1 με τα αγροτικά έκανα τον τεκμαρτο υπολογισμό...

η γνώμη μου είναι ότι είσαι με ειδικές "δεξιότητες" και ο χειρισμός σου ήταν άψογος.

Kάτι δεν μου πάει καλά εδώ...

Αρα μου προτείνεις να μπώ εγώ που είμαι λογιστής σε κανονικό καθεστώς; Να πουλάω το λάδι από τις ελιές με τιμολόγιο και να βάζω στα βιβλία μου το ξυλοκοπτικό;

Όχι Κωστή δεν θα το έλεγα αυτό .

Το μόνο που πρόβλημα στη δική σου περίπτωση είναι η μη θεώρηση Δελτιίου Αποστολής , εφόσον όμως πουλάς σε ιδιωτες , αν και με 100 ρίζες ίσα-ίσα το λαδάκι της χρονίας και το δικαιολογείς για τη συγκεντρωτική σαν αποθηκή , άσε που ανέβηκε το όριο στα 1500 κιλά για να πάρεις και την επιδότηση (που βέβαια άλλαξε από εφέτος και αυτή με τη περίφημη ΚΑΠ).

Είσαι άτομα με ειδικές ικανότητες (ειδικά στο χορό,βλέπε φώτο και από συγκεντρώσεις!!! )

Edited by broster

Οπότε βρισκεσαι στο ειδικό καθεστώς των αγροτών αλλά χωρίς ένταξη στο μητρώο.
πιστεύω ότι υπάγεσαι στο κανονικό καθεστώς.

Δημήτρη πες μου και εσύ την τελική σου τοποθέτηση.

Η ζυγαριά γέρνει αυτή τη στιγμή προς hdjoe & broster ....

Κωστάκη,

Εχεις 2 επιλογές.Διαλέγεις και παίρνεις (τσάμπα πράγμα) :D

Kατ'αρχήν για πάρτη σου πληρώνω όσο-όσο !!!

1.Η σαν λογιστής που είσαι εντάσεις και την καλλιέργεια στο κανονικό καθεστώς,οπότε τηρείς και για το επάγγελμα του αγρότη τα προβλεπόμενα από τον ΚΒΣ βιβλία και στοιχεία και θα παίρνεις και επιστροφή φπα και θα θεωρείς και δελτίο αποστολής κ.λ.π. η

Δεν το θέλω

2.Δεν εντάσσεις σε κανένα καθεστώς το επάγγελμα του αγρότη,δεν το δηλώνεις καθόλου στο μητρώο ,οπότε ούτε δελτίο αποστολής μπορείς να θεωρήσεις,ούτε επιστροφή φπα.Απλά αντικιεμενικός προσδιορισμός εισοδήματος στο Ε1.

Αυτό τώρα με προβληματίζει εάν είναι νόμιμο.

Μου λές ότι:

Τα αγροτικά εισοδήματα έχουν:

α) Ειδικό καθεστώς

β) Κανονικό καθεστώς και

γ) Κανένα από τα δύο. Ετσι απλά. (Με τα γνωστά= όχι Δ/Α, επιστρ ΦΠΑ κ.τ.λ.)

Είχα τη γνώμη ότι υποχρεωτικά έχω το α) ή το β)

Θέτεις και το γ) ...

Και τότε,βέβαια, όλα λύνονται..

Ξεκαθάρισα πλήρως στο μυαλό μου πως έχεις ταξινομήσει το θέμα στο δικό σου μυαλό.

Αλλά σίγουρα υπάρχει το γ) ;

Μπορείς Δημήτρη να μου το τεκμηριώσεις; Η είναι απλά αποτέλεσμα της σκέψης σου;

(Ξέρω ότι βρήκες το μπελά σου με την επιμονή μου αλλά ως απο τους μικρούς της παρέας θα με δικαιολογήσεις !!)

Σκέψου και κάνε.

Στου CEL τα μέρη χιονίζει μα το δικό μου μυαλό έχει παγώσει !!!

To γ) Κωστάκη.

Αυτό εφαρμόζω και εγώ.Χρόνια τώρα.

Και την επιδότηση παίρνω,και το λαδάκι της χρονιάς μου βγάνω και ότι περισσεύει το πουλάω.

Το γ).Που σημαίνει πουθενά.

Και δεν σε πειράζει κανείς.

Καιι το τεκμηριώνω ως εξής.

Είμαι μεν λογιστής,αλλά ασχολούμαι και με τις ελιές μου για χόμπυ.Σαν να καλλιεργώ τον κήπο μου.

Δεν θέλω να ενταχθώ σε κανένα καθεστώς,γιατί δεν είμαι αγρότης.

Απλά παράγω λάδι και ζητάω την επιδότηση όπως ο καθένας.

Το λάδι μου το αυτοκαταναλώνω.Σαν ιδιώτης έχω στην κατοχή μου κάποιο αγαθό.Το λάδι.Εφόσον πουλήσω αυτό το λάδι σε κάποιον επαγγελματία,οφείλει να μου εκδώσει τιμολόγιο αγοράς.Δεν είμαι αγρότης,αλλά μέρος του λαδιού που μου περρίσεψε από την αυτοκατανάλωση θέλω να το πουλήσω στον έμπορο.Για σαπούνι.Δεν υποχρεούμαι ούτε να εκδώσω δελτίο αποστολής,ούτε και καποιο άλλο στοιχείο.

Το ιδιο και αν είχα δύο κατσίκες στην αυλή μου.Τις εκτρέφω για χόμπυ.Θέλω να πουλήσω την μία στον κρεοπώλη να την σφάξει,γιατί είναι στέρφα.Τι σημαίνει ότι είμαι αγρότης?Και επειδή σαν λογιστής εντάσσομαι στο κανονικό καθεστώς θα πρέπει να εκδώσω τιμολόγιο -δα για την κατσίκα και να τηρήσω βιβλία για αυτό?Ιδιώτης είμαι κάτοχος ενός αγαθού που το πουλάει.

Πολύ ωραία.

Δέχεσαι λοιπόν την ύπαρξη και του γ).

Αρχίζω να συνηγορώ μαζί σου....

........ και για λόγους ερμηνείας της Ελληνικής Γλώσσας. (αν την ερμηνεύω σωστά !!!)

Τι εννοώ....

Η λέξη "καθεστώς" μας οδηγεί στην απεικόνιση μιας ειδικής καταστάσεως. Δεν μας οδηγεί στην πλήρη κατηγοριοποίηση....

Eαν λέγαμε πόσες «κατηγορίες» υπάρχουν στο αγροτικό εισόδημα θα έπρεπε να τις αναφέρουμε όλες.

Εάν πούμε όμως πόσα «καθεστώτα» υπάρχουν θα αναφερθούμε σε όλες τις ιδιαίτερες περιπτώσεις....

Δηλαδή όχι όλες....

Αφήνει δηλαδή η ίδια η λέξη το περιθώριο της ύπαρξης και της περιπτώσεως γ).

Για μένα (αναφέρομαι και στο συνάδελφο tassosfor ) εκεί είναι το κλειδί : Ποιες κατηγορίες έχουμε. Οχι ποια καθεστώτα.

Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε στο μυαλό μας την α) και β).

(Λογιστικά αναφέρομαι διότι πρακτικά όλοι κάνουμε αυτό που κάνει ο Κερκυραίος...)

Αν υπάρχει λοιπόν και η γ) περίπτωση λύνονται πολλά θέματα....

Ακόμα και η κάτωθι συζήτηση που αναφέρθηκε ο tassofor στο

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...topic=19439&hl=

(Γιατί πιστεύω ότι και σε αυτό το θέμα δεν είχε δωθεί απάντηση με κοινή αποδοχή..)

Καλημέρα σε όλους.

Μετά από προτροπή του Κωνσταντίνου, να αναφέρω και τη δική μου άποψη.

Κατ΄αρχήν, η περίπτωση του Κωνσταντίνου είναι ξεκάθαρη στο μυαλό μου γιατί, όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο quest_1:"Δεν θέλω να ενταχθώ σε κανένα καθεστώς,γιατί δεν είμαι αγρότης" και "Σαν ιδιώτης έχω στην κατοχή μου κάποιο αγαθό" και εισόδημα, συμπληρώνω εγώ, από διάφορες πηγές (από το κύριο επάγγελμα μου, από ένα χωράφι χέρσο που μου "άφησε" ο παππούς μου, από μια γκαρσονιέρα που μου "έγραψε" ο πατέρας μου, από το Ι.Χ που πούλησα κτλ)

Οι άλλοι συνάδελφοι που επανέφεραν παλαιότερες συζητήσεις, μιλούν για εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις.

Μιλούν για "αγρότες" και "αγροτικές εκμεταλεύσεις" και σ΄αυτό το σημείο δημιουργείται ο προβληματισμός ο οποίος, κατά τη γνώμη μου απαντήθηκε αποτελεσματικά και τεκμηριωμένα από τον ΑΛΕΚΟ http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...ype=post&id=937 και τον anast με την παραπομπή του στο θέμα 292 του ΚΒΣ του Σταματόπουλου.

"Δεν θέλω να ενταχθώ σε κανένα καθεστώς,γιατί δεν είμαι αγρότης"

Ομορφα.

Και υπάρχει όριο στο "δεν είμαι αγρότης;" (Ουτε "ειδικό", ούτε "κανονικό" μα αυτό το (γ) του dcorfu)

π.χ. 100 ρίζες, 500 ρίζες ελιές ;

Από τι στιγμή που δεν έχεις σαν σκοπό την εκμετάλευση πέρα της συλλογής ελαιοκάρπου (βλέπε επισ.φπα , πώληση με Δ.Α. κλπ) η λύση γ)είναι η πλέον κατάληλη.

Από τι στιγμή που δεν έχεις σαν σκοπό την εκμετάλευση πέρα της συλλογής ελαιοκάρπου (βλέπε επισ.φπα , πώληση με Δ.Α. κλπ) η λύση γ)είναι η πλέον κατάληλη.

Με το που αρχίζω όμως να πουλάω το λάδι ("κόβω" όπως το λέμε εδώ) πέρα από το λαδάκι του σπιτιού... τότε κανονικό καθεστώς... έτσι;

Με το που αρχίζω όμως να πουλάω το λάδι ("κόβω" όπως το λέμε εδώ) πέρα από το λαδάκι του σπιτιού... τότε κανονικό καθεστώς... έτσι;

Δεν υπάρχει όριο. Ομως η επιστροφή ΦΠΑ θα σε οδηγήσει να βρείς λύση.π.χ. τα νοικιάζεις στην σύζυγο την εντάσεις στο ειδικό καθεστώς παίρνεις επιστροφή ΦΠΑ και όλα καλά.

Και στην περίπτωση που Αγρ'οτης του ειδικού καθεστώτος θέλει να ανεγείρει Ξενοδοχείο ισχύουν τα ίδια ακριβώς ? Μας ενδιαφέρει ο ΦΠΑ ανέγερσης .

Ευχαριστώ

Δεν ξέρω γιατί , αλλά όπου Σταυρουλάκης και μπέρδεμα. Ίσως φταίει η κουζουλάδα του και μας ανακατεύει όλους. Έχετε διαβάσει το προφίλ του ? στην ερώτηση ‘ενδιαφέροντα’ απαντά ‘Συλλογή από σκιές. Ιδιαίτερα προσπαθώ να μην μου ξεφεύγουν’

Λοιπόν , δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα σε επιτηδευματία να θεωρήσει Δελτίο Αποστολής για τις ελιές του, άσχετα αν στο μητρώο είναι καταχωρημένος σαν αγρότης ή όχι . Τουλάχιστον στη ΔΟΥ Χαλκίδας δεν αντιμετωπίζουμε τέτοιο πρόβλημα . Άλλωστε στην πράξη δεν νομίζω ότι κανένας αγρότης υποβάλει στο μητρώο Μ2 και δηλώνει έναρξη επαγγέλματος ως ‘αγρότης στο ειδικό καθεστώς’

Φίλε Χαλκιδέε πράγματι δεν πάει με το Μ2 αλλά σαν εικόνα στο Μητρώο δεν μπορεί να φαίνεται και ειδικό και κανονικό , άρα δεν μπορεί να θεωρήσει Δελτίο Αποστολής .

Να πω πάλι πως όταν υποχρεώθηκαν οι αγρότες να θεωρήσουν Δελτίο Αποστολής , υπήρχαν πολλά προβλήματα μιας και οι περισσότεροι είχαν και βιβλία , πχ εστιατόριο κλπ , έτσι οι περισσότεροι έκανα ενοικιαστήριο στις συζύγους τους (αυτό που λέει και ο συνάδελφος Λογιστής)και έτσι και ο πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος .

Η υποχρέωση του Δελτίου Αποστολής έγινε , για να είναι πιο εύκολος ο έλεγχος για το πόσο λάδι παράγεται και που πάει μέσω των συγκεντρωτικών καταστάσεων στις κατά τόπους Ενώσεις Παραγωγών (να και τα πολλά λάθη με τα χαρτία για συγκεντρωτικές του 2003) .

Από τις λίγες περιπτώσεις που μπορέι να γίνει και θεώρηση Δ.Α. και να τηρούνται βιβλία , είναι όταν αυτή η τήρηση βιβλίων είναι προαιρετική , πχ εν.δωμάτια .

Κωστή αν το πουλάς στην Ένωση ή στο Ελαιοτριβείο κατευθείαν (αν και δεν έχει καλή τιμή) πάλι δεν έχεις πρόβλημα , μιας και κόβουν Τιμολόγιο Αγόρας (οπότε πάλι γ) περίπτωση) , το πρόβλημα επαναλαμβάνω είναι αν βγάζεις μεγάλη ποσότητα και την πουλάς σε ιδιώτες .

Στη συγκεντρωτική , δηλώνεις αποθήκη και τελειώνεις , αν και όπως είπα πάλι , μόνο αν έχεις πανω από 1500 κιλά παραγωγή (από εφέτος , μέχρι τώρα ήταν 200 κιλά νομίζω)

Η γνώμη μου για την περίπτωσή σου είναι κανένα καθεστώς και μόνο συμπλήρωση αντικειμενικού αγροτικού εισοδήματος .