Jump to content
  • 0

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΥΜΒΑΙΟΛΟΓΡΑΦΟΥ ΣΕ ΑΥΞΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΕΠΕ


ΤΡΥΦΩΝΑΣ
 Share

Question

ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΣΕ ΕΠΕ ΜΕ ΜΕΤΡΗΤΑ Η ΑΠΛΩΣ ΚΟΒΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΩΝ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ?

Link to comment
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Για οποιαδήποτε τροποποίηση καταστατικού Ε.Π.Ε. είναι απαραίτητη η συμβολαιογραφική πράξη.

μετά με αντίγραφο του Συμβολαίου κάνουμε ανακοίνωση στην Νομαρχία.

Δεν νομίζω ότι προβλέπεται κατάθεση του ποσού της αύξησης σε τραπεζικό λογ/μό (ισχύει για τις Α.Ε.).

Να θυμάσαι .....φόρος συγκέντρωσης 15 ημέρες από την απόφαση για την αύξηση και όχι από την δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Για οποιαδήποτε τροποποίηση καταστατικού Ε.Π.Ε. είναι απαραίτητη η συμβολαιογραφική πράξη.

μετά με αντίγραφο του Συμβολαίου κάνουμε ανακοίνωση στην Νομαρχία.

Δεν είναι απαραίτητη η συμβολαιογραφική πράξη.

ΔΕΕ/2001 (1245), ΔΙΚΗ/2002 (147), ΕΕΜΠΔ/2001 (725), Δ/ΝΗ/2003 (549)

Κατά το άρθρο 40 παρ. 1, 2 και 4 του Ν 3190/1955 "περί Εταιριών Περιορισμένης Ευθύνης" η αύξηση του εταιρικού κεφαλαίου μπορεί να γίνει μόνο με τροποποίηση της εταιρικής συμβάσεως, ύστερα από απόφαση της συνελεύσεως των εταίρων, που λαμβάνεται με την πλειοψηφία τουλάχιστο του άρθρου 38 παρ. 1 (παρ. 1) ... Η ανάληψη του νέου κεφαλαίου γίνεται είτε από τους εταίρους είτε από τρίτους με έγγραφη δήλωσή τους προς την εταιρία, μέσα σε είκοσι ημέρες από την απόφαση της συνελεύσεως για την αύξηση του κεφαλαίου (παρ. 2). Μέσα σε δέκα ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας της παρ. 2 του παρόντος, πρέπει να καταρτισθεί συμβολαιογραφικό έγγραφο μεταξύ των διαχειριστών της εταιρίας και των αναλαβόντων τα εταιρικά μερίδια (παρ. 4). Εξάλλου κατά το άρθρο 38 παρ. 1, 2 και 4 του ίδιου νόμου, τροποποίηση της εταιρικής συμβάσεως μπορεί να γίνει μόνο με απόφαση της συνελεύσεως, που λαμβάνει με πλειοψηφία τουλάχιστον των τριών τετάρτων του όλου αριθμού των εταίρων, εκπροσωπούντων τα τρία τέταρτα του όλου εταιρικού κεφαλαίου. Επιφυλασσομένων των διατάξεων του άρθρου 40 παρ. 4, η κατά την παρ. 1 του παρόντος άρθρου απόφαση πρέπει να περιβληθεί τον τύπο του συμβολαιογραφικού εγγράφου... κάθε τροποποίηση της εταιρικής σύμβασης μαζί με ολόκληρο το νέο κείμενο της σύμβασης υποβάλλεται στις διατυπώσεις δημοσιότητας που ορίζει το άρθρο 8. Πριν από την τήρηση των παραπάνω διατυπώσεων, η τροποποίηση δεν παράγει αποτελέσματα.

Από το συνδυασμό των διατάξεων αυτών προκύπτει ότι η αύξηση του κεφαλαίου της εταιρίας περιορισμένης ευθύνης γίνεται μόνο με τροποποίηση του καταστατικού ύστερα από απόφαση της συνέλευσης των εταίρων, η οποία λαμβάνεται με την αυξημένη πλειοψηφία των τριών τετάρτων του όλου αριθμού των εταίρων, εκπροσωπούντων τα τρία τέταρτα του όλου εταιρικού κεφαλαίου. Η απόφαση αυτή (περί αυξήσεως του εταιρικού κεφαλαίου), κατ` εξαίρεση, δεν χρειάζεται να περιβληθεί τον συμβολαιογραφικό τύπο (βλ. παρ. 2 άρθρου 38), υπόκειται όμως στις διατυπώσεις δημοσιότητας του άρθρου 8, οι οποίες στην προκειμένη περίπτωση έχουν συστατικό χαρακτήρα (βλ. παρ. 4, εδ. β` άρθρου 38) και όχι απλώς δηλωτικό, όπως σε άλλες περιπτώσεις (βλ. Ν. Ρόκα, "Εμπορικές Εταιρίες", έκδ. 1996, σελ. 335 παρ. 4, 372). Οι ίδιες δε πιο πάνω προϋποθέσεις απαιτούνται για την αύξηση του εταιρικού κεφαλαίου της ΕΠΕ (τροποποίηση καταστατικού κ.λπ.) και όταν η αύξηση αυτή γίνεται υποχρεωτικά, κατ` επιταγή δηλαδή του νόμου (βλ. ΑΠ 1285/1998 ΕΕμπΔ Ν` (1999), 75, σχετική με την υποχρεωτική αύξηση του κεφαλαίου των ΕΠΕ με το άρθρο 38 του Ν 2065/1992). Συνεπώς αν δεν τηρηθούν οι πιο πάνω διατυπώσεις (απόφαση συνελεύσεως εταίρων με αυξημένη πλειοψηφία, τροποποίηση καταστατικού και δημοσιότητα άρθρου 8), δεν μπορεί να γίνει νόμιμη αύξηση του εταιρικού κεφαλαίου της ΕΠΕ, τυχόν δε γενομένη κατά παράτυπο τρόπο είναι ανύπαρκτη και δεν μπορεί εγκύρως να αποτελέσει κονδύλιο των ετήσιων οικονομικών καταστάσεων (ισολογισμού, λογαριασμού "αποτελέσματα χρήσεως", "πίνακα διαθέσεως αποτελεσμάτων", προσαρτήματος).

…….

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Για οποιαδήποτε τροποποίηση καταστατικού Ε.Π.Ε. είναι απαραίτητη η συμβολαιογραφική πράξη.

μετά με αντίγραφο του Συμβολαίου κάνουμε ανακοίνωση στην Νομαρχία.

Δεν νομίζω ότι προβλέπεται κατάθεση του ποσού της αύξησης σε τραπεζικό λογ/μό (ισχύει για τις Α.Ε.).

Να θυμάσαι .....φόρος συγκέντρωσης 15 ημέρες από την απόφαση για την αύξηση και όχι από την δημοσίευση.

Θαναση νομιζω οτι η Νομαρχια εμπλεκεται μονο σε περιπτωση εισφορων σε ειδος και συσταση της επιτροπης του αρθρ.9.

Ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Δεν είναι απαραίτητη η συμβολαιογραφική πράξη.

ΔΕΕ/2001 (1245), ΔΙΚΗ/2002 (147), ΕΕΜΠΔ/2001 (725), Δ/ΝΗ/2003 (549)

Κατά το άρθρο 40 παρ. 1, 2 και 4 του Ν 3190/1955 "περί Εταιριών Περιορισμένης Ευθύνης" η αύξηση του εταιρικού κεφαλαίου μπορεί να γίνει μόνο με τροποποίηση της εταιρικής συμβάσεως, ύστερα από απόφαση της συνελεύσεως των εταίρων, που λαμβάνεται με την πλειοψηφία τουλάχιστο του άρθρου 38 παρ. 1 (παρ. 1) ... Η ανάληψη του νέου κεφαλαίου γίνεται είτε από τους εταίρους είτε από τρίτους με έγγραφη δήλωσή τους προς την εταιρία, μέσα σε είκοσι ημέρες από την απόφαση της συνελεύσεως για την αύξηση του κεφαλαίου (παρ. 2). Μέσα σε δέκα ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας της παρ. 2 του παρόντος, πρέπει να καταρτισθεί συμβολαιογραφικό έγγραφο μεταξύ των διαχειριστών της εταιρίας και των αναλαβόντων τα εταιρικά μερίδια (παρ. 4). Εξάλλου κατά το άρθρο 38 παρ. 1, 2 και 4 του ίδιου νόμου, τροποποίηση της εταιρικής συμβάσεως μπορεί να γίνει μόνο με απόφαση της συνελεύσεως, που λαμβάνει με πλειοψηφία τουλάχιστον των τριών τετάρτων του όλου αριθμού των εταίρων, εκπροσωπούντων τα τρία τέταρτα του όλου εταιρικού κεφαλαίου. Επιφυλασσομένων των διατάξεων του άρθρου 40 παρ. 4, η κατά την παρ. 1 του παρόντος άρθρου απόφαση πρέπει να περιβληθεί τον τύπο του συμβολαιογραφικού εγγράφου... κάθε τροποποίηση της εταιρικής σύμβασης μαζί με ολόκληρο το νέο κείμενο της σύμβασης υποβάλλεται στις διατυπώσεις δημοσιότητας που ορίζει το άρθρο 8. Πριν από την τήρηση των παραπάνω διατυπώσεων, η τροποποίηση δεν παράγει αποτελέσματα.

Από το συνδυασμό των διατάξεων αυτών προκύπτει ότι η αύξηση του κεφαλαίου της εταιρίας περιορισμένης ευθύνης γίνεται μόνο με τροποποίηση του καταστατικού ύστερα από απόφαση της συνέλευσης των εταίρων, η οποία λαμβάνεται με την αυξημένη πλειοψηφία των τριών τετάρτων του όλου αριθμού των εταίρων, εκπροσωπούντων τα τρία τέταρτα του όλου εταιρικού κεφαλαίου. Η απόφαση αυτή (περί αυξήσεως του εταιρικού κεφαλαίου), κατ` εξαίρεση, δεν χρειάζεται να περιβληθεί τον συμβολαιογραφικό τύπο (βλ. παρ. 2 άρθρου 38), υπόκειται όμως στις διατυπώσεις δημοσιότητας του άρθρου 8, οι οποίες στην προκειμένη περίπτωση έχουν συστατικό χαρακτήρα (βλ. παρ. 4, εδ. β` άρθρου 38) και όχι απλώς δηλωτικό, όπως σε άλλες περιπτώσεις (βλ. Ν. Ρόκα, "Εμπορικές Εταιρίες", έκδ. 1996, σελ. 335 παρ. 4, 372). Οι ίδιες δε πιο πάνω προϋποθέσεις απαιτούνται για την αύξηση του εταιρικού κεφαλαίου της ΕΠΕ (τροποποίηση καταστατικού κ.λπ.) και όταν η αύξηση αυτή γίνεται υποχρεωτικά, κατ` επιταγή δηλαδή του νόμου (βλ. ΑΠ 1285/1998 ΕΕμπΔ Ν` (1999), 75, σχετική με την υποχρεωτική αύξηση του κεφαλαίου των ΕΠΕ με το άρθρο 38 του Ν 2065/1992). ........... λογαριασμού "αποτελέσματα χρήσεως", "πίνακα διαθέσεως αποτελεσμάτων", προσαρτήματος).

…….

Μήπως υπάρχει αντίφαση στα γραφόμενα λέω μήπως;

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Δεν είναι απαραίτητη η συμβολαιογραφική πράξη.

ΔΕΕ/2001 (1245), ΔΙΚΗ/2002 (147), ΕΕΜΠΔ/2001 (725), Δ/ΝΗ/2003 (549)

Κατά το άρθρο 40 παρ. 1, 2 και 4 του Ν 3190/1955 "περί Εταιριών Περιορισμένης Ευθύνης" η αύξηση του εταιρικού κεφαλαίου μπορεί να γίνει μόνο με τροποποίηση της εταιρικής συμβάσεως, ύστερα από απόφαση της συνελεύσεως των εταίρων, που λαμβάνεται με την πλειοψηφία τουλάχιστο του άρθρου 38 παρ. 1 (παρ. 1) ... Η ανάληψη του νέου κεφαλαίου γίνεται είτε από τους εταίρους είτε από τρίτους με έγγραφη δήλωσή τους προς την εταιρία, μέσα σε είκοσι ημέρες από την απόφαση της συνελεύσεως για την αύξηση του κεφαλαίου (παρ. 2). Μέσα σε δέκα ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας της παρ. 2 του παρόντος, πρέπει να καταρτισθεί συμβολαιογραφικό έγγραφο μεταξύ των διαχειριστών της εταιρίας και των αναλαβόντων τα εταιρικά μερίδια (παρ. 4). Εξάλλου κατά το άρθρο 38 παρ. 1, 2 και 4 του ίδιου νόμου, τροποποίηση της εταιρικής συμβάσεως μπορεί να γίνει μόνο με απόφαση της συνελεύσεως, που λαμβάνει με πλειοψηφία τουλάχιστον των τριών τετάρτων του όλου αριθμού των εταίρων, εκπροσωπούντων τα τρία τέταρτα του όλου εταιρικού κεφαλαίου. Επιφυλασσομένων των διατάξεων του άρθρου 40 παρ. 4, η κατά την παρ. 1 του παρόντος άρθρου απόφαση πρέπει να περιβληθεί τον τύπο του συμβολαιογραφικού εγγράφου... κάθε τροποποίηση της εταιρικής σύμβασης μαζί με ολόκληρο το νέο κείμενο της σύμβασης υποβάλλεται στις διατυπώσεις δημοσιότητας που ορίζει το άρθρο 8. Πριν από την τήρηση των παραπάνω διατυπώσεων, η τροποποίηση δεν παράγει αποτελέσματα.

Από το συνδυασμό των διατάξεων αυτών προκύπτει ότι η αύξηση του κεφαλαίου της εταιρίας περιορισμένης ευθύνης γίνεται μόνο με τροποποίηση του καταστατικού ύστερα από απόφαση της συνέλευσης των εταίρων, η οποία λαμβάνεται με την αυξημένη πλειοψηφία των τριών τετάρτων του όλου αριθμού των εταίρων, εκπροσωπούντων τα τρία τέταρτα του όλου εταιρικού κεφαλαίου. Η απόφαση αυτή (περί αυξήσεως του εταιρικού κεφαλαίου), κατ` εξαίρεση, δεν χρειάζεται να περιβληθεί τον συμβολαιογραφικό τύπο (βλ. παρ. 2 άρθρου 38), υπόκειται όμως στις διατυπώσεις δημοσιότητας του άρθρου 8, οι οποίες στην προκειμένη περίπτωση έχουν συστατικό χαρακτήρα (βλ. παρ. 4, εδ. β` άρθρου 38) και όχι απλώς δηλωτικό, όπως σε άλλες περιπτώσεις (βλ. Ν. Ρόκα, "Εμπορικές Εταιρίες", έκδ. 1996, σελ. 335 παρ. 4, 372). Οι ίδιες δε πιο πάνω προϋποθέσεις απαιτούνται για την αύξηση του εταιρικού κεφαλαίου της ΕΠΕ (τροποποίηση καταστατικού κ.λπ.) και όταν η αύξηση αυτή γίνεται υποχρεωτικά, κατ` επιταγή δηλαδή του νόμου (βλ. ΑΠ 1285/1998 ΕΕμπΔ Ν` (1999), 75, σχετική με την υποχρεωτική αύξηση του κεφαλαίου των ΕΠΕ με το άρθρο 38 του Ν 2065/1992). Συνεπώς αν δεν τηρηθούν οι πιο πάνω διατυπώσεις (απόφαση συνελεύσεως εταίρων με αυξημένη πλειοψηφία, τροποποίηση καταστατικού και δημοσιότητα άρθρου 8), δεν μπορεί να γίνει νόμιμη αύξηση του εταιρικού κεφαλαίου της ΕΠΕ, τυχόν δε γενομένη κατά παράτυπο τρόπο είναι ανύπαρκτη και δεν μπορεί εγκύρως να αποτελέσει κονδύλιο των ετήσιων οικονομικών καταστάσεων (ισολογισμού, λογαριασμού "αποτελέσματα χρήσεως", "πίνακα διαθέσεως αποτελεσμάτων", προσαρτήματος).

…….

Μαλλον αυτο που θελει να πει ο"ποιητης" της διαταξης ειναι η μη αναφορα εντος του ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΟΥ τυπου της αποφασης περι αυξησεως του κεφαλαιου απο την συνελευση των εταιρων.

Οχι την προαιρετικη συνταξη αυτου.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Μαλλον αυτο που θελει να πει ο"ποιητης" της διαταξης ειναι η μη αναφορα εντος του ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΟΥ τυπου της αποφασης περι αυξησεως του κεφαλαιου απο την συνελευση των εταιρων.

Οχι την προαιρετικη συνταξη αυτου.

Οσυμβολαιογράφος δεν συντάσει την πράξη άν δεν προσκομισθεί επικυρωμένο αντίγραφο απόφασης ΓΣ για την αύξηση ή γενικότερα την μεταβολή του κεφαλαίου και δηλώσεις ανάληψης των μεριδίων

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης
Οσυμβολαιογράφος δεν συντάσει την πράξη άν δεν προσκομισθεί επικυρωμένο αντίγραφο απόφασης ΓΣ για την αύξηση ή γενικότερα την μεταβολή του κεφαλαίου και δηλώσεις ανάληψης των μεριδίων

Σε αυτή την περίπτωση η αμοιβή του είναι και πάλι +1.3% του ποσού κατά το οποίο αυξάνεται το εταιρικό κεφάλαιο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...