Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΓΙΝΕ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΣΕ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΠΟΥ ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ


VATS

Ερώτηση

Τον Σεπτέμβριο του 2004 ΑΕ καταχώρησε ως 24.00 ενδοκοινοτική συναλλαγή η οποία δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ.. Τότε κανείς εκ του λογιστηρίου δεν έψαξε για παραστατικά μεταφοράς από Γερμανία. Ο άνθρωπος που έκανε την παραγγελία είχε παραδώσει το τιμολόγιο (όχι proforma) που έστειλε ο γερμανός και μάλιστα πρωτοκολλήθηκε και παραδόθηκε στο λογιστήριο για κ/χ. Τελικώς ακυρώθηκε η παραγγελία. Το λογιστήριο το ανακάλυψε φέτος με την “αλλαγή φρουράς”. Είχαν γίνει INTRASTAT & Aανακεφαλαιωτικός. Απόψεις θέλω να ακούσω. Αναμόρφωση γλιτώνω? Μπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πλάκα κάνεις; Λες να σου επιτρέψει ο έλεγχος έκπτωση ανύπαρκτων εισροών; Αλλά και να το έκανες γαργάρα οι κίνδυνοι πολλοί: η έλλειψη εμβάσματος σε προμηθευτή εξωτερικού, η έλλειψη μεταφορικών εγγράφων και η διενεργούμενη (?) διασταύρωση των στοιχείων του ανακεφαλαιωτικού με τον αντίστοιχο του γερμανικού οίκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ φοβάμαι μην σου ζητήσουν και το ΦΠΑ την στιγμή δεν υπάρχει απόδειξη οτί τα αγαθά μεταφέρθηκαν σε κοινοτικό έδαφος.

Εάν θέλεις την άποψή μου θα πρέπει να κόψεις πιστωτικό αναφέροντας το πραγματικό γεγονός της ιστορίας.

Βέβαια ανακύπτουν διάφορα άλλα θέματα λόγω διαφοράς χρήσης , αλλά αυτά τα βλέπεις μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οπωσδήποτε διορθωτική Listing γιατί η πιθανότητα να το τσιμπήσουν με αντιπαραβολή είναι μεγάλη.

Τώρα όσο για τα υπόλοιπα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...