Προς το περιεχόμενο
  • 0

Έλεγχος ισοζυγίων Ισολογισμών κλπ από Τράπεζες


επισκέπτη PROTEAS

Ερώτηση

Καλημέρα ξέρει κάποιος πως γίνεται ο έλεγχος των ισοζυγίων , Ισολογισμών κλπ από τις Τράπεζες ???

Υπάρχει κάποιος μπούσουλας ????

Κάποιο πρόγραμματάκι ????

Κάποιο Excel ????

Μπορεί εκτός από τα παραπάνω να ζητάει και το βιβλίο απογραφών ισολογισμών ???

Πρόκειται για ΟΕ & μου ζητάει:

Ισοζύγια φετινό – περσινό

Ε3

Ε5

Ε1 μελών

Ε9 μελών

Ββλίο απογραφών – ισολογισμών

Εκκαθαριστική ΦΠΑ

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Λογικά πρόκειται να ξεκινήσετε συνεργασία με την συγκεκριμένη τράπεζα οπότε το θεωρώ φυσιολογικο να ζητάνε διάφορα οικονομικα στοιχεία

(εμένα μου ζητάνε κάθε εξάμηνο ενα ισόζυγιο ......τώρα αν ξέρουν να το "διαβάζουν" αυτό δεν το γνωρίζω.Δεν νομίζω να έχουν κάποιο πρόγραμμα .Απλά κάποια σεμινάρια θα έχουν περάσει κάποια στελέχη για να μπορούν να καταλάβουν ένα δυο πραγματάκια βλέποντας έναν ισολογισμό ή ένα ισοζύγιο σχετικά με τα δάνεια των εταιριών )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν νομίζω να έχουν κάποιο πρόγραμμα .Απλά κάποια σεμινάρια θα έχουν περάσει κάποια στελέχη για να μπορούν να καταλάβουν ένα δυο πραγματάκια βλέποντας έναν ισολογισμό ή ένα ισοζύγιο σχετικά με τα δάνεια των εταιριών )

.. Από ότι γνωρίζω υπάρχουν ειδικά προγράμματα στις τράπεζες που αναλύουν τα δεδομένα με τη χρήση και αριθμοδεικτών και εξάγουν αποτελέσματα για την εταιρεία...!!!

...Βέβαια με τα δεδομένα που παρουσιάζουν οι περισσότερες εταιρείες αν δε "βάλει" το χεράκι του και ο Τραπεζικός -με την έννοια να παρουσιάσει μια καλή εικόνα της επιχείρησης πέρα απο αυτή που δείχνουν οι αναλύσεις- δε πιστεύω ότι πολλές εταιρείες θα πέρνανε χρηματοδότηση !!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα ξέρει κάποιος πως γίνεται ο έλεγχος των ισοζυγίων , Ισολογισμών κλπ από τις Τράπεζες ???

Υπάρχει κάποιος μπούσουλας ????

Κάποιο πρόγραμματάκι ????

Κάποιο Excel ????

Μπορεί εκτός από τα παραπάνω να ζητάει και το βιβλίο απογραφών ισολογισμών ???

Πρόκειται για ΟΕ & μου ζητάει:

Ισοζύγια φετινό – περσινό

Ε3

Ε5

Ε1 μελών

Ε9 μελών

Ββλίο απογραφών – ισολογισμών

Εκκαθαριστική ΦΠΑ

:(

Κατά την έναρξη συνεργασίας με κάποια τράπεζα (και ειδικά αν προκέιται για κάποια χρηματοδότηση), όλα τα παραπάνω τα ζητάνε ΕΚΤΟΣ απο το βιβλίο απογραφών-ισολογισμών.Μήπως σου ζήτησαν τελευταίο ισολογισμό;

Επίσης κάθε χρόνο ζητάνε τον ισολογισμό και ισοζύγια (φετινο & αντίστοιχ περσινό).

Πάντως τον πιο μεγάλο ρόλο παίζει η προσωπική σχέση των επιχειρηματιών με την τράπεζα παρά τα οικονομικά στοιχεία.Έχω περιπτώσεις που ΑΕ μη ζημιές έλαβαν κεφάλαια 300.000 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για μπές στο http://www.asxetos.gr γιατί απο ότι θυμάμαι έχει αριθμοδείκτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κατά την έναρξη συνεργασίας με κάποια τράπεζα (και ειδικά αν προκέιται για κάποια χρηματοδότηση), όλα τα παραπάνω τα ζητάνε ΕΚΤΟΣ απο το βιβλίο απογραφών-ισολογισμών.Μήπως σου ζήτησαν τελευταίο ισολογισμό;

Επίσης κάθε χρόνο ζητάνε τον ισολογισμό και ισοζύγια (φετινο & αντίστοιχ περσινό).

Πάντως τον πιο μεγάλο ρόλο παίζει η προσωπική σχέση των επιχειρηματιών με την τράπεζα παρά τα οικονομικά στοιχεία.Έχω περιπτώσεις που ΑΕ μη ζημιές έλαβαν κεφάλαια 300.000 €

Και όμως ναι ζητά το βιβλίο απογραφών Ισολογισμών .....

Η συνεργασία είναι αρκετά χρόνια τώρα ........

Και ο περίεργος ζητάει όλα τα παραπάνω ..........

Για μπές στο http://www.asxetos.gr γιατί απο ότι θυμάμαι έχει αριθμοδείκτες

Το είδα αλλά ποιούς αριθμοδείκτες κοιτούν οι Τράπεζες ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1.Και όμως ναι ζητά το βιβλίο απογραφών Ισολογισμών .....

Η συνεργασία είναι αρκετά χρόνια τώρα ........

Και ο περίεργος ζητάει όλα τα παραπάνω ..........

2.Το είδα αλλά ποιούς αριθμοδείκτες κοιτούν οι Τράπεζες ?????

1. Μήπως τη τελευταία φορά που του πήγατε ισοζύγιο τα υπόλοιπα "από μεταφορά" δεν συμφωνούσαν με τα "σε μεταφορά" της προηγούμενης περιόδου; Μήπως ζητήσατε αύξηση ορίων; Άρση ή μείωση υποθηκών; Μήπως τα όριά σας είναι δυσανάλογα με τους τζίρους;

2. Γιατί δεν ρωτάτε το "περίεργο" πως θα του άρεσε να είναι τα στοιχεία μαγειρεμένα πριν του τα σερβίρετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κατά την έναρξη συνεργασίας με κάποια τράπεζα (και ειδικά αν προκέιται για κάποια χρηματοδότηση), όλα τα παραπάνω τα ζητάνε ΕΚΤΟΣ απο το βιβλίο απογραφών-ισολογισμών.Μήπως σου ζήτησαν τελευταίο ισολογισμό;

Επίσης κάθε χρόνο ζητάνε τον ισολογισμό και ισοζύγια (φετινο & αντίστοιχ περσινό).

Πάντως τον πιο μεγάλο ρόλο παίζει η προσωπική σχέση των επιχειρηματιών με την τράπεζα παρά τα οικονομικά στοιχεία.Έχω περιπτώσεις που ΑΕ μη ζημιές έλαβαν κεφάλαια 300.000 €

Η χορήγηση 300.000€ είναι μέσα στα όρια δικαιοδοσίας του υποκαταστήματος. Όταν η χορήγηση είναι πολύ μεγάλη θέλει έγκριση από τα κεντρικά.

Οι συχνότητες ζήτησης των στοιχείων είναι, στις σοβαρές περιπτώσεις, περισσότερες από μια φορά το χρόνο.

Κάθε τράπεζα έχει τις δικές της νόρμες του τι και πως ελέγχει τους πελάτες της, αλλά αν δεν υπάρχει ισολογισμός, ζητάει το βιβλίο απογραφών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εαν η τράπεζα που στα ζήτησε ειναι η ΕΤΕ, μην πανικοβαλεσαι, αυτοι παντα τα ζητανε λες και ειναι εφοριακοι.

Απλα τα βλεπουν και δεν εξεταζουν το περιεχομενο.

Οι αλλες τραπεζες εχουν η καθε μια δικο της συστημα αναλυσης των στοιχειων και δικους τους δεικτες

Περισσοτερα με ΠΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ:

ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ

ΤΖΙΡΟΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤ/ΧΟ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ.-

μην ψαχνεις προγραμμτα,κολπα και τρικ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη GIANNIS AUDITOR

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ. ΣΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΔΕΙΚΤΕΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΕΓΕΘΗ. Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΔΕΙΚΤΕΣ. ΑΝ ΚΑΤΙ ΣΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ «ΨΑΡΩΣΕΙΣ».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
.. Από ότι γνωρίζω υπάρχουν ειδικά προγράμματα στις τράπεζες που αναλύουν τα δεδομένα με τη χρήση και αριθμοδεικτών και εξάγουν αποτελέσματα για την εταιρεία...!!!

...Βέβαια με τα δεδομένα που παρουσιάζουν οι περισσότερες εταιρείες αν δε "βάλει" το χεράκι του και ο Τραπεζικός -με την έννοια να παρουσιάσει μια καλή εικόνα της επιχείρησης πέρα απο αυτή που δείχνουν οι αναλύσεις- δε πιστεύω ότι πολλές εταιρείες θα πέρνανε χρηματοδότηση !!!!!!!!

Είναι ακριβώς έτσι,αλλά εκτός από το "χεράκι" του τραπεζικού,πρέπει να

μπει και το "χεράκι" του λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...