Προς το περιεχόμενο

ΚΙ-ΝΗΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ-ΚΙΝΗΤΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

............

Για παραγωγές τόσο μικρές τι είναι ο κάβουρας τι είναι το ζουμί του.

..............

Παρότι είμεθα στους μικρόυς εώς μεσαίους αγρότες , δεν θα το έλεγα και μικρή παραγωγή ,ειδικά αν περνάνε όλα από τη πλάτη σου (για μια παραγωγή 4-5 τόνων ελαιολάδου =>15 τόνοι ελίες τουλάχιστον)!!!!

Ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα που έθεσε ο αγαπητός Θεόφιλος , αλλά πιστεύω πως έχει ενδιαφέρον.

Λοιπόν τουλάχιστον όταν είχα ρωτήσει και εγώ για βιολογική καλιέργεια (it 's all about the money baby !!) μου είχαν πει για απαραίτητη χρήση λιπάσματος , με την διάκριση που σωστά αναφέρεται , πιο πολύ για πληροφοριακόυς λόγους άλλωστε είχα ρωτήσει και η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι ακριβώς .

Το θέμα είναι αν η βιολογική καλιέργεια είναι και η πιο οικολογική (μη ξεχνάτε ότι πλήν της λίπανσης της ελίας , υπάρχουν και τα δηλητήρια που χρησιμοποιόυν αγρότες, κακώς κατ'εμέ για να μην βγαίνουν τα χόρτα την άνοιξη )

Για τα υπόλοιπα κηπευτικά , από τα ελάχιστα που γνωρίζω είναι πέρα από το είδος της καλιέργειας (βιολογική ή συμβατική) μήπως πρέπει να εξετάσουμε και την προέλευση του σπόρου του φυτού?

Μήπως η πιστοποίηση είναι και θέμα ιδιωτικού φόρεα????

Λοιπόν όταν με το καλό ανέβω Αθήνα κάποια στιγμή , θα φέρω και δείγματα για να δείτε (και στον φίλο Φαφούτη ), ένα πράμα σαν το Χατζηχρήστο θα είμαι που όταν ανέβενε από το χωρίο ήταν με τις κότες,στις παλίες καλές ελληνικές ταινίες!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά ρε Αποστόλη,εδώ η Χρύσα ανακάλυψε τα ψάρια με μηδέν αγάνια,αλλά

δεν το έκανε ολόκληρο θέμα...........

Δεν το καταλαβα επακριβως, διοτι με ψαρια δεν εχω πολλα παρε δωσε.

Αλλα, βρε Φαφουτη, εσυ γιατι το κανεις θεμα?

Ενταξει, σου λειπουν μερικα δοντακια, αλλα ποιος σου ειπε οτι και σενα δεν σου παει το χαμογελο ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

broster Posted Χθές, 07:06 PM

Λοιπόν όταν με το καλό ανέβω Αθήνα κάποια στιγμή , θα φέρω και δείγματα για να δείτε (και στον φίλο Φαφούτη ), ένα πράμα σαν το Χατζηχρήστο θα είμαι που όταν ανέβαινε από το χωρίο ήταν με τις κότες,στις παλίες καλές ελληνικές ταινίες!!!!!

Με το καλό να έρθετε και να σας φιλοξενήσω,αλλά για πες μου κάτι,γιατί

όλοι εσείς που είσαστε Θεσσαλία-Ηπειρο-Μακεδονία κλπ λέτε συνέχεια,

ανεβαίνω στην Αθήνα και όχι κατεβαίνω;

(ο Κωνσταντίνος έλεγε τα καλλίτερα λόγια,γι' αυτά που περάσατε πάνω.)

ΧΡΥΣΑ Posted Χθές, 09:56 PM

Δεν το καταλαβα επακριβως, διοτι με ψαρια δεν εχω πολλα παρε δωσε.

Αλλα, βρε Φαφουτη, εσυ γιατι το κανεις θεμα?

Ενταξει, σου λειπουν μερικα δοντακια, αλλα ποιος σου ειπε οτι και σενα δεν σου παει το χαμογελο ??????

Ρε Χρύσα,εσύ δεν έγραψες Μηδέν άγαν; Τι σημαίνει αυτό; Μηδέν αγάνια,

άρα ψάρια χωρίς αγάνια (κόκαλα).Όπως λέμε τριαντάφυλλα χωρίς αγκάθια,

δηλαδή γεννετικώς τροποποιημένα.

καλό Σαββατοκύριακο.

Σημ. Από οδοντοστοιχία μπορεί να πάσχω,αλλά από χρωματάκι όμως σκίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλό να έρθετε και να σας φιλοξενήσω,αλλά για πες μου κάτι,γιατί

όλοι εσείς που είσαστε Θεσσαλία-Ηπειρο-Μακεδονία κλπ λέτε συνέχεια,

ανεβαίνω στην Αθήνα και όχι κατεβαίνω;

(ο Κωνσταντίνος έλεγε τα καλλίτερα λόγια,γι' αυτά που περάσατε πάνω.)

Ρε Χρύσα,εσύ δεν έγραψες Μηδέν άγαν; Τι σημαίνει αυτό; Μηδέν αγάνια,

άρα ψάρια χωρίς αγάνια (κόκαλα).Όπως λέμε τριαντάφυλλα χωρίς αγκάθια,

δηλαδή γεννετικώς τροποποιημένα.

καλό Σαββατοκύριακο.

Σημ. Από οδοντοστοιχία μπορεί να πάσχω,αλλά από χρωματάκι όμως σκίζω.

Φαφουτη, σκιζεις γενικως μη σε νοιαζει. ;):)

Οσο για το πανω και κατω σε οτι αφορα την Αθηνα, δεν ειναι τοπικο.

Εκφραζει το ψυχικο και ψυχολογικο μας ανεβασμα, μια και περναμε υπεροχα παντα στην Αθηνα.

Καλο Σαββατοκυριακο, λοιπον, σε σενα και σε οσους ετοιμαζονται να ανεβουν σημερα !!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι είμεθα στους μικρόυς εώς μεσαίους αγρότες , δεν θα το έλεγα και μικρή παραγωγή ,ειδικά αν περνάνε όλα από τη πλάτη σου (για μια παραγωγή 4-5 τόνων ελαιολάδου =>15 τόνοι ελίες τουλάχιστον)!!!!

Ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα που έθεσε ο αγαπητός Θεόφιλος , αλλά πιστεύω πως έχει ενδιαφέρον.

Λοιπόν τουλάχιστον όταν είχα ρωτήσει και εγώ για βιολογική καλιέργεια (it 's all about the money baby !!) μου είχαν πει για απαραίτητη χρήση λιπάσματος , με την διάκριση που σωστά αναφέρεται , πιο πολύ για πληροφοριακόυς λόγους άλλωστε είχα ρωτήσει και η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι ακριβώς .

Το θέμα είναι αν η βιολογική καλιέργεια είναι και η πιο οικολογική (μη ξεχνάτε ότι πλήν της λίπανσης της ελίας , υπάρχουν και τα δηλητήρια που χρησιμοποιόυν αγρότες, κακώς κατ'εμέ για να μην βγαίνουν τα χόρτα την άνοιξη )

Για τα υπόλοιπα κηπευτικά , από τα ελάχιστα που γνωρίζω είναι πέρα από το είδος της καλιέργειας (βιολογική ή συμβατική) μήπως πρέπει να εξετάσουμε και την προέλευση του σπόρου του φυτού?

Μήπως η πιστοποίηση είναι και θέμα ιδιωτικού φόρεα????

Λοιπόν όταν με το καλό ανέβω Αθήνα κάποια στιγμή , θα φέρω και δείγματα για να δείτε (και στον φίλο Φαφούτη ), ένα πράμα σαν το Χατζηχρήστο θα είμαι που όταν ανέβενε από το χωρίο ήταν με τις κότες,στις παλίες καλές ελληνικές ταινίες!!!!!

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι, με τους οποίους μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος τον δάκο χωρίς φάρμακα. Αλλά το ερώτημα το μεγάλο είναι: Ο περονόσπορος στην ντομάτα και ο αλευράς στην κολοκύθα ,πως αντιμετωπίζονται χωρίς φάρμακα; Εάν δοθεί λογική απάντηση, τότε πράγματι υπάρχουν βιολογικά ζαρζαβατικά κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις ή με κινητο, χωρις ή με αυτοκινητο ... τι αλλαζει στο ποσο σε συγκινει η ανασα σου...? :)

προτεινω να λαβει υποψη του ο καθενας το λεπτοφυες κελυφος της υπαρξεως του και οτι αυτο τρεφεται απο την ισσοροπια την ευρυθμια και την δικη του αληθεια... δεν μπορω να πιστω οτι τα κινητα και τα αυτοκινητα μας εχουν τρελανει.. λογους μας δινουν να περιπλεκουμαι τα πραγματα.. οπως οι "θεσμοι" .. γιατι και αυτα εκει τεινουν να καταλεχθουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...

Ο ΔΕΚΑΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗΛΕΦΩΝΩΝ

ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΚΟΥ ΛΟΥΚΑ Χ. ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ,

ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΡΑΔΙΟΒΙΟΛΟΓΙΑΣ & ΚΥΤΤΑΡΙΚΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Για να ελαχιστοποιήσουμε τις, έστω και αμφιλεγόμενες, δυσμενείς για την υγεία επιπτώσεις από την χρήση των κινητών τηλεφώνων, οι έλληνες επιστήμονες συνιστούν:

1. Χρησιμοποιούμε το κινητό με τον κλασσικό τρόπο, φέρνοντάς το στο αυτί, μόνο όταν είναι απολύτως απαραίτητο.

2. Προτιμούμε να χρησιμοποιούμε σύστημα hands-free, blue tooth ή ανοιχτής ακρόασης.

3. Προσπαθούμε να ελαχιστοποιήσουμε τον χρόνο συνομιλίας. Σε μακρά συνομιλία αλλάζουμε αυτί κάθε λεπτό ώστε να μην επιβαρύνεται η ίδια πλευρά του εγκεφάλου.

4. Αποφεύγουμε την χρήση του κινητού κατά την διάρκεια της οδήγησης ακόμη και με σύστημα hands-free, καθώς έχει διαπιστωθεί ότι η συνομιλία αποσπά την προσοχή από την οδήγηση. Αν είναι αναγκαίο να μιλήσουμε, σταθμεύουμε το αυτοκίνητο.

5. Η αποστολή και η λήψη μηνυμάτων δεν ενέχει κινδύνους αφού το κινητό είναι μακριά από ζωτικά όργανα.

6. Τα παιδιά κάθε ηλικίας πρέπει να συνηθίσουν να το χρησιμοποιούν μόνο για μηνύματα και μόνο σε επείγουσες περιπτώσεις με τον κλασσικό τρόπο ή κατά προτίμηση με hands-free.

7. Αποφεύγουμε την χρήση κινητών κατά τις ώρες της κατάκλισης πριν και μετά τον ύπνο. Άλλωστε σε χώρους που υπάρχει σταθερό τηλέφωνο, δεν δικαιολογείται συνήθως η χρήση του κινητού τηλεφώνου.

8. Όταν η οθόνη του κινητού δείχνει χαμηλό σήμα, αυτό σημαίνει ότι το κινητό θα χρησιμοποιήσει όλη την ισχύ του για να επιτευχθεί η επικοινωνία. Κατά συνέπεια η εκπομπή ακτινοβολίας είναι ισχυρότερη.

9. Καθώς οι επιπτώσεις από την χρήση του κινητού με τον κλασσικό τρόπο (η συσκευή στο αυτί μας) μπορεί να μην γίνονται άμεσα αντιληπτές αλλά να απαιτείται μεγάλο διάστημα χρόνου, δεν μπορούμε ακόμη να απενοχοποιήσουμε τα κινητά.

10. Η έκρηξη της μπαταρίας που έχει συμβεί σε ορισμένες περιπτώσεις, οφείλεται σε υπερφόρτιση και σε θέρμανση της μπαταρίας και δεν σχετίζεται με την εκπομπή ακτινοβολίας.

ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΚΟΥ ΛΟΥΚΑ Χ. ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ

1. Η ερευνητική μου ομάδα, απο το 1997 ασχολείται με το θέμα της επικινδυνότητας των κινητών με πειράματα σε έντομα καο δόσεος ακτινοβολίας ίδιες με των κινητών (στην πραγματικότητα έχουμε χρησιμοποιήσει ως πηγή ακτινοβολίας αυτά τα ίδια τα κινητά). Εχει προκύψει ένα διδακτορικό πάρα πολλές ανακοινώσεις σε συνέδρια και δημοσιεύσεις σε ξένα περιοδικά.

2. Η έρευνα συνεχίζεται σε κυτταροκαλλιέργειες και σε άλλα κυτταρικά συστήματα.

3. Τα μέσα ενημέρωσης έχουν ασχοληθεί κατά καιρούς (βλ. συνεντεύξεις μου στο ΒΗΜΑ, κ.λ.π., καθώς και στη ΝΕΤ πρόσφατα).

4. Κάνουμε μετρήσεις κινμητών νέων και παλαιών με τη βοήθεια ειδικού εξοπλισμού που έχει χρηματοδοτηθεί απο το Παν/μιο Αθηνών. ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ - ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ.Οι μετρήσεις έχουν δείξει οτι τα νέα κινητά είναι εξίσου επιβλαβή, απλά σε μερικά η κεραία είναι μακριά απο το αυτί και έτσι η ένταση που φτάνει στον εγκέφαλο είναι μικρότερη.

5. Εχουμε δεiξει πως το κινητό εκπέμπει μικρή ένταση όταν βρίσκεται κοντά σε σταθμό βάσης και αντίστροφα. Αυτό βέβαια δεν το γνωρίζει ο χρήστης άμεσα. Μπορεί να το συνάγει απο την ένδειξη σήματος του κινητού. Ετσι δεν θα πρέπει να το χρησιμοποιεί πολύ ώρα όταν έχει χαμηλό σήμα.

6. Σαφώς πιστεύουμε οτι πρόκειται για αγαθό με θετικές πλευρές, αλλά πρέπει να γίνεται λογική και μόνο απαραίτητη χρήση.

7. Το hands free βοηθάει πολύ αλλά λίγοι το χρησιμοποιούν όπως διαπιστώνουμε με μελέτη που είναι σε εξέλιξη.

8. Τα παιδιά που έχουν αναπτυσσόμενο εγκέφαλο θα πρέπει να το χρησιμοποιούν στο αυτί, ελάχιστα ή σε περίπτωση μεγάλης ανάγκης, και όχι να μιλούν με το κινητό στο αυτί με τις ώρες και ιδιαίτερα σε ώρες κατάκλισης. Εκεί θα πρέπει οι γονείς να δίνουν τη δυνατότητα χρήσης σταθερού τηλεφώνου.

9. Κάποιες ομιλίες μου είναι διαθέσιμες στο διαδίκτυο στη θέση http://kyttariki2.biol.uoa.gr/wwwroot2/mob...es_lectures.htm

10. Πρόβλημα υπάρχει επίσης και με τις κεραίες βάσης αλλά αυτό είναι άλλο μεγάλο θεμα που μπορουμε να το πιάσουμε άλλη φορά. Και στην περίπτωση αυτή η ομάδα μου κάνει μετρήσεις μετά από πρόσκληση απο δήμους ή απο κατοίκους.

ΛΟΥΚΑΣ Χ. ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ

http://www.pev.gr/modules.php?name=Content...age&pid=174

Υ.Γ. Μεγάλη προσοχή, και ιδιαίτερα στα μικρά παιδιά. Το κινητό τηλέφωνο δεν είναι παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...