Προς το περιεχόμενο

ΙΔΡΥΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ - ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ


επισκέπτη GIORGIO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΙΔΡΥΣΗΣ ΕΝΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ, ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.

ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:

1) ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΙΔΡΥΣΗΣ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ Ή ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;

2) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΔΩΔΕΚΑΜΗΝΗ ΧΡΗΣΗ (ΠΡΩΤΗ);

3) ΜΠΟΡΕΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ, ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΧΩΡΟΥ, ΩΣ ΕΔΡΑ;

4) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΑΠΟ ΟΡΚΩΤΟ ΕΛΕΓΚΤΗ;

5) ΤΟ ΜΠΛΟΚ ΤΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΕΤΗΣΙΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ, ΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ Ή ΤΗΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑ;

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ ΠΟΥ ΕΧΕΤΑΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΧΡΗΣΙΜΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

ΓΙΩΡΓΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΙΔΡΥΣΗΣ ΕΝΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ, ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.

ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:

1) ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΙΔΡΥΣΗΣ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ Ή ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;

2) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΔΩΔΕΚΑΜΗΝΗ ΧΡΗΣΗ (ΠΡΩΤΗ);

3) ΜΠΟΡΕΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ, ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΧΩΡΟΥ, ΩΣ ΕΔΡΑ;

4) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΑΠΟ ΟΡΚΩΤΟ ΕΛΕΓΚΤΗ;

5) ΤΟ ΜΠΛΟΚ ΤΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΕΤΗΣΙΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ, ΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ Ή ΤΗΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑ;

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ ΠΟΥ ΕΧΕΤΑΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΧΡΗΣΙΜΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

ΓΙΩΡΓΟΣ

α) οπως η μη κερδοσκοπικη δηλαδη θεωρηση απο ΔΟΥ (τμημα ΦΠΑ) πρωτοδικειο κ.λ.π. ΠΡΟΣΟΧΗ

θελει και δημοσιευση σε μια εφημεριδα αν δεν κανω λαθος η ιδρυση του

β) συνηθως εχουν β κατηγοριας (γιατι να μπλεκεις με Γ ταμεια κλπ) αρα οχι υπερδωδεκαμηνη

γ) ναι μπορει, ομως το παραχωρητηριο παει κανονικα στην εφορια του παραχωρουντος και μετα αποτελει αποδεικτικο για την εφορια

δ) Γιατι ορκωτος?? δεν εχει εξελεκτικη επιτροπη το σωματειο

ε) το πλοκ των συνδρομων, των ΓΣ και των πρακτικων του ΔΣ απο την νομαρχια. Τα αλλα απο την εφορια

ΠΡΟΣΟΧΗ (2)

προσεχε στις κερδοσκοπικες και μη κερδοσκοπικες δρστηριοτητες του σωματειου.

Παντως οι νομικοι που πρεπει να συνταξουν το κατασταστικο πρεπει να ξερουν πολυ καλα τις διαδικασιες που διεπονται με μικτη σχεση (νομικη και φορολογικη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 years later...

καλησπερα!!!!!! κατι τετοιο μου ετυχε κι εμενα σημερα! ιδεα δεν εχω αλλα θα το παλεψω..... 

ιδρυση σωματειου πολιτιστικου χαρακτηρα!αρχικα ενημερωθηκα οτι κανουμε μεσω δικηγορου αιτηση στο πρωτοδικειο για να βγαλουμε αδεια του σωματειου. εν συνεχεια βγαζουμε αφμ στο σωματειο και ξεκινουν τα δυσκολα. υπαρχει καποιος οδηγος που μπορει καποιος να ανεβασει για  να μην σασ ζαλιζω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα!!!!!! κατι τετοιο μου ετυχε κι εμενα σημερα! ιδεα δεν εχω αλλα θα το παλεψω..... 

ιδρυση σωματειου πολιτιστικου χαρακτηρα!αρχικα ενημερωθηκα οτι κανουμε μεσω δικηγορου αιτηση στο πρωτοδικειο για να βγαλουμε αδεια του σωματειου. εν συνεχεια βγαζουμε αφμ στο σωματειο και ξεκινουν τα δυσκολα. υπαρχει καποιος οδηγος που μπορει καποιος να ανεβασει για  να μην σασ ζαλιζω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...