Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ άδειας άνευ αποδοχών στο Ι.Κ.Α.


επισκέπτη ateta

Ερώτηση

παλαιότερα όταν έλειπε εργαζόμενος για συγκεκριμένο (προσυμφωνημένο) χρονικό διάστημα έπρεπε να συμπληρώσουμε έγγραφα 1. ΑΙΤΗΣΗ - 2.ΕΓΚΡΙΣΗ/ΜΗ ΕΚΓΚΡΙΣΗ της ΑΙΤΗΣΗΣ & 3.ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ στο ΙΚΑ

πηγαίναν στο ΙΚΑ, παίρναν πρωτόκολλο και φυλάσσονταν στις ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ της εταιρίας

πέρυσι τέτοια εποχή ΔΕΝ μου τα κράτησαν, δεν πήραν καν πρωτόκολλο και δεν δέχτηκαν την ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ....με την αιτιολογία πως άλλαξαν τα δεδομένα

ΡΩΤΩ λοιπόν: αν έχει αλλάξει οτιδήποτε, αν κάποιος γνωρίζει τι γίνεται με την πολυήμερη απουσία - άνευ αποδοχών (αφού ο εργαζόμενος έχει πάρει ήδη την κανονική του άδεια) και πώς διασφαλίζεται ο εργοδότης κατά την περίοδο αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καταρχήν να σου πω ,ίσως επειδή ασχολούμαι λίγα χρόνια με τη μισθοδοσία,ότι δε γνώριζα ότι πρέπει να κάνεις αυτή τη διαδικασία στο ΙΚΑ.

Ο εργαζόμενος συμπληρώνει κάποιο έντυπο που φτιάχνει η κάθε εταιρεία με την αίτηση αδείας του και την εγκρίνει ο προιστάμενός του.Ετσι απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

& όμως...

έχω συνολικά 12 τέτοιες γνωστοποιήσεις προς το ΙΚΑ.... με αριθμούς πρωτοκόλλου & ημερομηνία πριν τον Οκτώβριου του 2004

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα συμβούλευα να κατατεθεί το έγγραφο στο ΙΚΑ διότι στον έλεγχο μπορεί να προκύψει πρόβλημα . Το αντιμετώπισα και με ‘έσωσε’ το γεγονός ότι στην κατάσταση της επιθεώρησης εργασίας είχα αναγράψει την συγκεκριμένη εργαζόμενη με την παρατήρηση ‘άδεια άνευ αποδοχών από ___ έως ___ ‘ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημά μου...

το ΙΚΑ δεν δέχτηκε να κρατήσει τη ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ούτε καν να την πρωτοκολλήσει για να υπάρχει στο αρχείο της εταιρίας στην περίπτωση του μελλοντικού ελέγχου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημά μου...

το ΙΚΑ δεν δέχτηκε να κρατήσει τη ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ούτε καν να την πρωτοκολλήσει για να υπάρχει στο αρχείο της εταιρίας στην περίπτωση του μελλοντικού ελέγχου....

Όπως έχουμε πει και παλαιότερα.........

Από πουθενά δεν προκύπτει η υποχρέωση κατάθεσης της άδειας άνευ αποδοχών στο ΙΚΑ ή οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία.

Το ΙΚΑ καταχρηστικά απαιτεί κάτι τέτοιο για να την αναγνωρίσει.

και πολύ σωστά αυτή την φορά δεν δέχτηκε να την κρατήσει......

Βέβαια μερικοί συνάδελφοι, προκειμένου να μπλέξουν σε κάποιον έλεγχο τις καταθέτουν εκεί που πιθανόν να έχουν το πρόβλημα .... βλ.ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

& επεκτείνομαι στο ίδιο ερώτημα...

πώς διασφαλίζομαι ως εργοδότης - για την άδεια άνευ αποδοχών του εργαζομένου μου - έναντι του ΙΚΑ που στο κάτω-κάτω θα ρθει για έλεγχο...δεν θα δει τα 20-25άρια του και θα ρωτήσει περίτρανα: κυρία μου πού είναι οι ασφαλιστικές ημέρες του εργαζομένου σου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καταρχήν να σου πω ,ίσως επειδή ασχολούμαι λίγα χρόνια με τη μισθοδοσία,ότι δε γνώριζα ότι πρέπει να κάνεις αυτή τη διαδικασία στο ΙΚΑ.

Ο εργαζόμενος συμπληρώνει κάποιο έντυπο που φτιάχνει η κάθε εταιρεία με την αίτηση αδείας του και την εγκρίνει ο προιστάμενός του.Ετσι απλά.

Έτσι απλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Η τελευταία απάντηση (διαδικασια) υποθέτω πως ισχύει και στις περιπτώσεις που η εγκυος εργαζομένη λογω επιπλοκών στη κύηση λείπει μήνες χωρίς αποδοχές ? ( όταν βεβαια δεν εκκρεμεί ή έχει καταβληθεί όλη η άδεια ασθενείας-τοκετου-κανονική)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
& επεκτείνομαι στο ίδιο ερώτημα...

πώς διασφαλίζομαι ως εργοδότης - για την άδεια άνευ αποδοχών του εργαζομένου μου - έναντι του ΙΚΑ που στο κάτω-κάτω θα ρθει για έλεγχο...δεν θα δει τα 20-25άρια του και θα ρωτήσει περίτρανα: κυρία μου πού είναι οι ασφαλιστικές ημέρες του εργαζομένου σου???

Σε ανάλογες περιπτώσεις κρατάω αρχείο με την αίτηση του εργαζομένου, γραπτή εγκριτική απάντηση του εργοδότη και υπεύθυνη δήλωση (με γνήσιο υπογραφής) του εργαζομένου οτι προαγματοποιήθηκε η ανευ αποδοχών άδεια την συγκεκριμένη περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η τελευταία απάντηση (διαδικασια) υποθέτω πως ισχύει και στις περιπτώσεις που η εγκυος εργαζομένη λογω επιπλοκών στη κύηση λείπει μήνες χωρίς αποδοχές ? ( όταν βεβαια δεν εκκρεμεί ή έχει καταβληθεί όλη η άδεια ασθενείας-τοκετου-κανονική)

Στην περίπτωση αυτή το λογικό είναι να έχει άδεια ασθενείας, άσχετα με το αν δικαιούται αμοιβή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

AN TO ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΑΝΕΦ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΚΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΑΔΕΙΑΣ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΟ ΕΤΟΣ , ΑΥΤΟ ΔΕ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΙΩΑΝΝΗΣ-
παλαιότερα όταν έλειπε εργαζόμενος για συγκεκριμένο (προσυμφωνημένο) χρονικό διάστημα έπρεπε να συμπληρώσουμε έγγραφα 1. ΑΙΤΗΣΗ - 2.ΕΓΚΡΙΣΗ/ΜΗ ΕΚΓΚΡΙΣΗ της ΑΙΤΗΣΗΣ & 3.ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ στο ΙΚΑ

πηγαίναν στο ΙΚΑ, παίρναν πρωτόκολλο και φυλάσσονταν στις ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ της εταιρίας

πέρυσι τέτοια εποχή ΔΕΝ μου τα κράτησαν, δεν πήραν καν πρωτόκολλο και δεν δέχτηκαν την ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ....με την αιτιολογία πως άλλαξαν τα δεδομένα

ΡΩΤΩ λοιπόν: αν έχει αλλάξει οτιδήποτε, αν κάποιος γνωρίζει τι γίνεται με την πολυήμερη απουσία - άνευ αποδοχών (αφού ο εργαζόμενος έχει πάρει ήδη την κανονική του άδεια) και πώς διασφαλίζεται ο εργοδότης κατά την περίοδο αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε ανάλογες περιπτώσεις κρατάω αρχείο με την αίτηση του εργαζομένου, γραπτή εγκριτική απάντηση του εργοδότη και υπεύθυνη δήλωση (με γνήσιο υπογραφής) του εργαζομένου οτι προαγματοποιήθηκε η ανευ αποδοχών άδεια την συγκεκριμένη περίοδο.

ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ ΤΙΣ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ 30 ΗΜΕΡΕΣ ΑΝΑΠΑΥΣΗ ΚΑΤ΄ΟΙΚΟΝ.

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΛΕΙΨΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ.

ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ;ΑΝ ΟΧΙ ΠΩΣ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΤΑΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΙΚΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ ΤΙΣ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ 30 ΗΜΕΡΕΣ ΑΝΑΠΑΥΣΗ ΚΑΤ΄ΟΙΚΟΝ.

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΛΕΙΨΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ.

ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ;ΑΝ ΟΧΙ ΠΩΣ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΤΑΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΙΚΑ;

Δεν θα περασετε σαν ασθενεια δλδ ??? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν θα περασετε σαν ασθενεια δλδ ??? :)

Δόμνα αν δεν έχει άδεια από το ΙΚΑ , πως θα την περάσει ως ασθένεια ?

Θα πρέπει να είχε πάει στο ΙΚΑ με την γνωμάτευση του μαιευτηρίου και να της είχε χορηγηθεί άδεια.

Παρά ταύτα μπορεί να πάει και τώρα ,και να ζητήσει να περάσει απο υγιειονομική επιτροπή η οποία κατά πάσαν πιθανότητα θα της χορηγήσει την άδεια .

Διαφορετικά θα την λογίσει ως απουσία, ή (για τον φόβο των Ιουδαίων =ΙΚΑ ) θα την βάλει να υπογράψει μια άιτηση αδείας άνευ αποδοχών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δόμνα αν δεν έχει άδεια από το ΙΚΑ , πως θα την περάσει ως ασθένεια ?

Θα πρέπει να είχε πάει στο ΙΚΑ με την γνωμάτευση του μαιευτηρίου και να της είχε χορηγηθεί άδεια.

Παρά ταύτα μπορεί να πάει και τώρα ,και να ζητήσει να περάσει απο υγιειονομική επιτροπή η οποία κατά πάσαν πιθανότητα θα της χορηγήσει την άδεια .

Διαφορετικά θα την λογίσει ως απουσία, ή (για τον φόβο των Ιουδαίων =ΙΚΑ ) θα την βάλει να υπογράψει μια άιτηση αδείας άνευ αποδοχών.

Καλημερα & απο δω Ανδρεα.

Εγκυος μισθωτη ειναι... δεν θα την περασει απ'το ΙΚΑ λες ?

δεν μας το διευκρινιζει ο ερωτων, βεβαια...

απ'την αλλη, το μαιευτηριο ειναι ιδιωτικο η κρατικο ?

Εγω την κοβω επαπειλουμενη (που αργησε να φερει χαρτια η εγκυος) και πρεπει να περαστει ως ασθενεια, αφου το διευκρινισει μαζι της...

ας μας το διευκρινισει ο ερωτων, να δουμε τι γινεται...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημερα & απο δω Ανδρεα.

Εγκυος μισθωτη ειναι... δεν θα την περασει απ'το ΙΚΑ λες ?

δεν μας το διευκρινιζει ο ερωτων, βεβαια...

απ'την αλλη, το μαιευτηριο ειναι ιδιωτικο η κρατικο ?

Εγω την κοβω επαπειλουμενη (που αργησε να φερει χαρτια η εγκυος) και πρεπει να περαστει ως ασθενεια, αφου το διευκρινισει μαζι της...

ας μας το διευκρινισει ο ερωτων, να δουμε τι γινεται...!!!

H ΓΝΩΜΑΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΛΕΝΑ.ΤΩΡΑ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΚΟΜΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
H ΓΝΩΜΑΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΛΕΝΑ.ΤΩΡΑ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΚΟΜΗ.

Κακως, πες της...

πιεσε την να παει & περιμενε την ασθενεια. Ειναι εγκυμοσυνη, μην βρεις & κανεναν μπελα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κακως, πες της...

πιεσε την να παει & περιμενε την ασθενεια. Ειναι εγκυμοσυνη, μην βρεις & κανεναν μπελα...

H ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 8/9/2009.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΙ 30 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΣΥΝΕΣΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΠΑΥΣΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
H ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 8/9/2009.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΙ 30 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΣΥΝΕΣΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΠΑΥΣΗ;

Ναι, μπορει & θα περασει επιτροπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δόμνα αν δεν έχει άδεια από το ΙΚΑ , πως θα την περάσει ως ασθένεια ?

Θα πρέπει να είχε πάει στο ΙΚΑ με την γνωμάτευση του μαιευτηρίου και να της είχε χορηγηθεί άδεια.

Παρά ταύτα μπορεί να πάει και τώρα ,και να ζητήσει να περάσει απο υγιειονομική επιτροπή η οποία κατά πάσαν πιθανότητα θα της χορηγήσει την άδεια .

Διαφορετικά θα την λογίσει ως απουσία, ή (για τον φόβο των Ιουδαίων =ΙΚΑ ) θα την βάλει να υπογράψει μια άιτηση αδείας άνευ αποδοχών.

Δλδ άρρωστος θεωρείται μόνο κάποιος που έχει περάσει από επιτροπή ΙΚΑ...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δλδ άρρωστος θεωρείται μόνο κάποιος που έχει περάσει από επιτροπή ΙΚΑ...????

Οχι, βεβαια...

Οι εγκυες, ομως, συνηθως, παιρνουν χαρτι απο το γιατρο τους, απο το μαιευτηριο κλπ & μετα περναν επιτροπη για να δικαιολογησουν την απουσια απο την εργασια τους (λογω του οτι μπορει με επαπειλουμενη κυηση να ειναι κλινιρεις κλπ κλπ)...

Εγω το ειπα, φιλε, απο την πρωτη ωρα... για εγκυμοσυνη μιλαμε, & με τις εγκυες γινονται διαφορα...!!! :rolleyes:

28 εγκυες εχω, ακου με τι σε λεω !!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Οχι, βεβαια...

Οι εγκυες, ομως, συνηθως, παιρνουν χαρτι απο το γιατρο τους, απο το μαιευτηριο κλπ & μετα περναν επιτροπη για να δικαιολογησουν την απουσια απο την εργασια τους (λογω του οτι μπορει με επαπειλουμενη κυηση να ειναι κλινιρεις κλπ κλπ)...

Εγω το ειπα, φιλε, απο την πρωτη ωρα... για εγκυμοσυνη μιλαμε, & με τις εγκυες γινονται διαφορα...!!! :rolleyes:

28 εγκυες εχω, ακου με τι σε λεω !!! :)

Μήπως να τους κάνετε κανένα σεμινάριο για χρήση προφυλακτικών..???? Μήπως..??? Άκου 28.... Μπράβο καρπερότητα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μήπως να τους κάνετε κανένα σεμινάριο για χρήση προφυλακτικών..???? Μήπως..??? Άκου 28.... Μπράβο καρπερότητα......

Ευχαριστουμε, ευχαριστουμε !!! :D

Σεμιναριο δεν... δεν θα μας καλυψει το ΛΑΕΚ, γι'αυτο !!! :rolleyes::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δλδ άρρωστος θεωρείται μόνο κάποιος που έχει περάσει από επιτροπή ΙΚΑ...????

Δηλαδή , Στέφανε

Αν σου φέρει κάποιος απο ιδιώτη γιατρό , ή νοσοκομείο , ένα χαρτί το οποίο θα λέει οτι ήταν άσθενής για ένα μήνα , εσύ θα τον μισθοδοτήσεις ως ασθενή και θα του πληρώσεις κανονικά τον μισθό ? χωρίς μάλιστα την μείωση της ανύπαρκτης επιδότησης του ΙΚΑ ?

Απο την επιτροπή περνάει για να του εγκρίνει αναδρομική άδεια ασθενείας οταν , ασθένησε και (για διάφορους αντικειμενικούς λόγους) δεν κατέστη δυνατή η μετάβαση σε γιατρό του ΙΚΑ για να του χορηγήσει άδεια απο την ημέρα ενάρξεως της ασθενείας.

π.χ. Ενας ασφαλισμένος του ΙΚΑ τραυματίζεται σε τροχαίο και διακομίζεται με ασθενοφόρο στο Νοσοκομείο από όπου εξέρχεται μετά απο 2 μήνες.

Πηγαίνει στο ΙΚΑ , περνάει απο επιτροπή ,και του αναγνωρίζεται ο χρόνος νοσηλείας ως χρόνος αδείας ασθενείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...