Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ


ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

Ερώτηση

Εστω παράδειγμα εργαζόμενος για δέκα χρόνια με μερική απασχόληση (τετράωρο) και με μισθό 500,00 ευρώ . Σε περίπτωση απόλυσής του, πόση αποζημίωση πρέπει να του καταβληθεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

6 μισθοί.

Αλλά επειδή είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις, προχώρα στην ταμπακιέρα.

Ελπίζω να μην ψάχνεις τις τελευταίες αποδοχές σε καθεστώς πλήρους απασχόλησης, συμφ, με άρθρο 5 του 3198/55 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο απολυόμενος δικαιούται 5 μισθούς αποζημίωση (πλέον 1/6) ήτοι συνολικό ποσό αποζημίωσης: 2916.67 ευρώ

στην κλιμακα απο 8-10 ετη συμπληρωμενα και μικτο μισθο 500 ευρω.

τωρα απο 10-11 συμπληρωμενα

Ο απολυόμενος δικαιούται 6 μισθούς αποζημίωση (πλέον 1/6) ήτοι συνολικό ποσό αποζημίωσης: 3500 ευρώ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 μισθοί.

Αλλά επειδή είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις, προχώρα στην ταμπακιέρα.

Ελπίζω να μην ψάχνεις τις τελευταίες αποδοχές σε καθεστώς πλήρους απασχόλησης, συμφ, με άρθρο 5 του 3198/55 :)

Στην ταμπακέρα φίλε Δημήτρη.

Σε σεμινάριο στη Χαλκίδα το Σάββατο ο κ. Καρατζάς ανέφερε , και το επιβεβαίωσε μετά από επίμονες ερωτήσεις ότι η αποζημίωση στο παράδειγμα που έγραψα θα είναι ανάλογη εργασίας πέντε ετών γιατί τόσο στην ουσία ήταν το διάστημα που εργαζόταν. Όπως επίσης ανέφερε ότι ανάλογα για την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας σε κάποιον που εργαζόταν πχ τετράωρο για δέκα χρόνια , θα υπολογίσουμε προϋπηρεσία πέντε χρόνων !!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στην ταμπακέρα φίλε Δημήτρη.

Σε σεμινάριο στη Χαλκίδα το Σάββατο ο κ. Καρατζάς ανέφερε , και το επιβεβαίωσε μετά από επίμονες ερωτήσεις ότι η αποζημίωση στο παράδειγμα που έγραψα θα είναι ανάλογη εργασίας πέντε ετών γιατί τόσο στην ουσία ήταν το διάστημα που εργαζόταν. Όπως επίσης ανέφερε ότι ανάλογα για την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας σε κάποιον που εργαζόταν πχ τετράωρο για δέκα χρόνια , θα υπολογίσουμε προϋπηρεσία πέντε χρόνων !!!!!!!!!!!!!!

Έκανε αριθμητικό παράδειγμα ή όχι ?

Και μια πρωτη παρατήρηση , κάποιος που δουλεύει 4 ωρες την ημέρα για 10 χρόνια δεν έχει 5 χρόνια προυπηρεσία . Μερική απασχόληση 1 ημερα = 8 ωρες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και γω αναρωτιέμαι Χρήστο . Να σημειώσω ότι ο δ/ντης της επιθεώρησης εργασίας που ήταν παρών , είχε διαφορετική άποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι αλλά κυρίες και κύριοι αν ανάγουμε τον χρόνο εργασίας σε 8ωρο , τότε θα πρέπει να ανάγουμε και τον μισθό σε 8ωρο. Εκτός και αν θέλετε να θεωρήσουμε ότι είναι 500 ευρώ για τις 4 ώρες και επίσης 500 ευρώ και για τις 8 !

Δηλαδή: Διπλασιάζουμε τον χρόνο εργασίας, διπλασιάζουμε τον μισθό και διαιρούμε διά δύο τους μήνες που δικαιούται, οπότε το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Π.χ. 1) μερική απασχόληση 10 έτη: 6 μισθοί * 500 * 16,666666%= 3.500,00

2) αναγωγή σε πλήρη απασχόληση 5 ετών: 3 μισθοί * 1000 *16,6666666%= 3.500,00

Αν και διαφωνώ με τον κ.Καρατζά διότι ο Ν.2639/98 στο άρθρο 2 παρ.14 αναφέρει ρητά: Κατά τα λοιπά εφαρμόζονται για τους μερικώς απασχολούμενους όλες

οι διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας.

Δεν έχει καμία σχέση ο υπολογισμός της προϋπηρεσίας με τον υπολογισμό της αποζημίωσης της καταγγελίας της σύμβασης.

Θα το συζητήσω πάντως με τον κ.Καρατζά την Τετάρτη στο σεμινάριο που θα πάω και στο οποίο είναι ένας από τους εισηγητές.

Επίσης: Αν ο απασχολούμενος με 4ωρη απασχόληση απολυθεί μετά από 3,5 μήνες εργασίας ΔΕΝ δικαιούται αποζημίωσης; Οπότε το δίμηνο πάει περίπατο.

Νομίζω ότι ο εμπειρότατος κ.Καρατζάς έσφαλε, αυτή είναι η άποψή μου.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατρέ μου , δίκιο έχεις , αλλά σύμφωνα με τον κ. Καρατζά δεν γίνεται έτσι ο υπολογισμός. Είναι 3 μισθοί επί 500,00 ευρώ .

Εύλογη η απορία σου για την αποζημίωση μετά από 3,5 μήνες απασχόλησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το θέμα της προυπηρεσίας αν θυμάμαι καλά ( είμαι εκτός γραφείου και δεν έχω πρόσβαση στο αρχείο) ισχύει πως κάποιος που δουλεύει με μερική απασχόληση πχ για 4 ωρες Χ 5 ετη δεν έχει την ιδια προυπηρεσία με κάποιον που δουλεύει 8 ωρες Χ 5 ετη , αλλά λιγότερη .Αυριο θα το ψαξω στο γραφείο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν κι εγώ έχω την ίδια άποψη με τους παραπάνω,δηλαδή ότι υπολογίζεται η προυπηρεσία με βάση τα χρόνια εργασίας,ανεξάρτητα αν είναι μειωμένη ή όχι η απασχόληση,ο Κ.Λαναράς στο βιβλίο του το αναφέρει:

"Ο χρόνος της μερικής απασχόλησης λαμβάνεται υπόψη ως χρόνος προϋπηρεσίας.Για τον υπολογισμό της προϋπηρεσίας αυτής οκτώ ώρες εργασίας με μερική απασχόληση αντιστοιχούν σε μία μέρα προϋπηρεσίας."

ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΕΡΓΑΤΙΚΗ & ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ (έκδοση 2003)σελ.273.

Επεξεργασμένο από ΑΝΘΗ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΟ ΛΕΟΝΤΑΡΗ - ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ - ΕΚΔΟΣΗ 14η - σελ.415

Επι μειωμενης απασχολησεως του μισθωτου, οποτε αυτος λαμβανει αναλογως μειωμενες αποδοχες, η αποζημιωση υπολογιζεται με βαση τις καταβαλλομενες (μειωμενες) αποδοχες. Το αυτο ισχυει και επι διαλειπουσας εργασιας. "Πληρης απασχοληση", επι μειωμενης απασχολησεως, αποτελει η μειωμενη αυτη απασχοληση (ΕΦ. Θεσ/νικης 471/89 - ΔΕΝ 1989, σελ.668)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Για το θέμα της προυπηρεσίας αν θυμάμαι καλά ( είμαι εκτός γραφείου και δεν έχω πρόσβαση στο αρχείο) ισχύει πως κάποιος που δουλεύει με μερική απασχόληση πχ για 4 ωρες Χ 5 ετη δεν έχει την ιδια προυπηρεσία με κάποιον που δουλεύει 8 ωρες Χ 5 ετη , αλλά λιγότερη .Αυριο θα το ψαξω στο γραφείο .

Ναι Κώστα αυτό ισχύει και είναι απόλυτα λογικό. Το να ισχύει όμως και στην καταγγελία της σύμβασης εργασίας είναι πέραν πάσης λογικής.

Τάσο, συμφωνώ και επαυξάνω.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ναι Κώστα αυτό ισχύει και είναι απόλυτα λογικό. Το να ισχύει όμως και στην καταγγελία της σύμβασης εργασίας είναι πέραν πάσης λογικής.

Τάσο, συμφωνώ και επαυξάνω.

doctor

Δεν είναι λογικό όμως . Για σκεψου ότι τον Νοεμβριο πόσες ώρες δουλεψες και πόσες ώρες θέλει ένας με μερική απασχόληση για την ίδια προυπηρεσία (25 ημερες ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν είναι λογικό όμως . Για σκεψου ότι τον Νοεμβριο πόσες ώρες δουλεψες και πόσες ώρες θέλει ένας με μερική απασχόληση για την ίδια προυπηρεσία (25 ημερες ) .

Εργαζόμενος 4 ώρες ημερησίως επί 10 έτη

έχει την ίδια προϋπηρεσία με κάποιον που

εργάζεται 8 ώρες ημερησίως επί 5 έτη.

Δεν είναι λογικό;

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εργαζόμενος 4 ώρες ημερησίως επί 10 έτη

έχει την ίδια προϋπηρεσία με κάποιον που

εργάζεται 8 ώρες ημερησίως επί 5 έτη.

Δεν είναι λογικό;

doctor

25χ8 = 200 ωρες πρέπει να εργαστεί ο μερικώς απασχολούμενος για 25 ημερες

Πληρη απασχόληση Νοεμβριος 22χ8=176 ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25χ8 = 200 ωρες πρέπει να εργαστεί ο μερικώς απασχολούμενος για 25 ημερες

Πληρη απασχόληση Νοεμβριος 22χ8=176 ωρες

Χρήστο, ο πλήρως απασχολούμενος 176, ο μερικώς (4ωρος) 176/2.

Εμένα όταν μου φέρνουν ένσημα από άλλες εργασίες τους οι νεοπροσληφθέντες έτσι τους τα υπολογίζω. Αν είναι π.χ. 10 έτη, δεν θα κάτσω να τα δω μήνα προς μήνα...

doctor

Y.Γ. Περιμένω τον Αλέκο να απαντήσει με εξίσωση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δημήτρη τελικά τι σου είπε για το συγκεκριμένο θέμα ο κ. Καρατζας στο σεμινάριο που πήγες ? Πάντως κι εγω όσο το έψαξα βλέπω πως δεν μπορεί να ισχύει αυτό που ανέφερε . Είμαι της άλλης άποψης . Οτι δηλαδή πρέπει να μετρηθεί ο χρόνος υπηρεσίας κανονικά και οχι μειωμένος επειδή προκειται για μερική απασχόληση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Θα το συζητήσω πάντως με τον κ.Καρατζά την Τετάρτη στο σεμινάριο που θα πάω και στο οποίο είναι ένας από τους εισηγητές.

doctor

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς το σεμινάριο συνέπεσε με τις δύο ημέρες των απεργιών και έτσι δεν μπόρεσα να πάω.

Θα πάω τον επόμενο μήνα, αλλά μάλλον θα επικοινωνήσω με τον κ.Καρατζά τηλεφωνικώς εντός της εβδομάδας.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφ' όσον η αμοιβή ανάγεται σε μειωμένο ωράριο και ο εργαζόμενος,

καλύπτει όλες τις μέρες τις εβδομάδας,δεν νομίζω να υπάρχει αμφι-

σβήτηση ότι οι μήνες αποζημίωσης είναι οι ίδιοι όπως και στην πλήρη

απασχόληση.

Πιστεύω ότι ο Καρατζάς είχε στο νού του τις μειωμένες ημέρες απασχό-

λησης και όχι το μειωμένο ωράριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΝΑΠΟΛΕΩΝ

ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ,ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ Η ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ,ΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΥΠΟΨΗ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ Ο ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ ,ΑΝ ΠΑΡΕΙΧΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ Ή ΟΧΙ ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ.(ΝΙΑΡΧΟΣ ΣΕΛ.816,Α.Π.86/70,Α.Π.751/87).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αναγνώστης του Forum
Εστω παράδειγμα εργαζόμενος για δέκα χρόνια με μερική απασχόληση (τετράωρο) και με μισθό 500,00 ευρώ . Σε περίπτωση απόλυσής του, πόση αποζημίωση πρέπει να του καταβληθεί ?

Στην προκειμένη περίπτωση δεν έχει σημασία η ιδιότητα της μερικής απασχόλησης. Ως βάση υπολογισμού της αποζημίωσης είναι ο πραγματικός καταβαλλόμενος μισθός που έχει συμφωνηθεί για την 4ωρη καθημερινή εργασία.

Αν ο μισθός αυτός είναι 500 ευρώ, τότε η αποζημίωση απόλυσης μετά από 10 χρόνια εργασίας είναι: ((500x14) /12 ) * 6 = 3.500 ευρώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πως υπολογίζεται η αποζημιωση απολυσης σε εργατη που απασχολειται 2 ημέρες την εβδομαδα;

Ο συγκεκριμένος εργαζόμενος απασχολείται στην επιχείρηση 4 χρόνια.

Ο τρόπος που υπολογίζω την αποζημιωση είναι ο εξής:

Αθροίζω τις ημέρες απασχόλησης όλων των ετών που είναι 390 οι οποίες αντιστοιχουν σε προϋπηρεσια 1 έτους και τριών μηνων

Αρα ο εργαζομενοσ δικαιούται αποζημίωση 7 ημερομισθίων.

Υπολογίζω σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πως υπολογίζεται η αποζημιωση απολυσης σε εργατη που απασχολειται 2 ημέρες την εβδομαδα;

Ο συγκεκριμένος εργαζόμενος απασχολείται στην επιχείρηση 4 χρόνια.

Ο τρόπος που υπολογίζω την αποζημιωση είναι ο εξής:

Αθροίζω τις ημέρες απασχόλησης όλων των ετών που είναι 390 οι οποίες αντιστοιχουν σε προϋπηρεσια 1 έτους και τριών μηνων

Αρα ο εργαζομενοσ δικαιούται αποζημίωση 7 ημερομισθίων.

Υπολογίζω σωστα;

Δεν το μετράτε έτσι, αλλά μετράτε το σύνολο της υπηρεσίας χρονολογικά, δηλαδή 4 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...