Jump to content
  • 0

Χρεωση ΦΠΑ στον παραγομενο Πυρηνα Ελαιοκαρπου


Guest ce6at
 Share

Question

Κατα την εξαγωγη ελαιολαδου παραγεται ενα παραπροιον ο πυρηνας της ελιας.

Σε αυτο το προιον πρεπει να επιβαλεται ΦΠΑ τον οποιο ο ελαιοτριβεας πληρωνεται απο τον παραγωγο η οχι?

Link to comment
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ΠΟΛ. 80/1988

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΦΠΑ

ΤΜΗΜΑ Β΄

Αθήνα, 18 Φεβρουαρίου 1988

Αριθ. Πρωτ.: Π. 1495/638/99

ΠΟΛ.: 80

ΘΕΜΑ: Φ.Π.Α. στο εκθλιπτικό δικαίωμα

Με αφορμή ερωτήματα που τέθηκαν στην Υπηρεσία μας σχετικά με το παραπάνω θέμα διευκρινίζουμε τα εξής:

1. Από το συνδυασμό των διατάξεων του άρθρου 2 και του άρθρου 33 του ν. 1642/86 «για την εφαρμογή του ΦΠΑ και άλλες διατάξεις» προκύπτει ότι οι αγρότες επιβαρύνονται με ΦΠΑ για τις αγορές αγαθών ή τις λήψεις υπηρεσιών που γίνονται με αντάλλαγμα. Στην έννοια του ανταλλάγματος περιλαμβάνεται όχι μόνο το χρήμα αλλά και οποιαδήποτε άλλη μορφή (π.χ. σε είδος).

2. Στην περίπτωση είσπραξης εκθλιπτικού δικαιώματος σε είδος (λάδι-ελαιοπυρήνας) και πώλησής του στη συνέχεια από το ελαιοτριβείο έχουμε δύο διακεκριμένες φορολογητέες πράξεις:

- Η πρώτη, που αναφέρεται στο εκθλιπτικό δικαίωμα, αποτελεί παροχή υπηρεσίας από το ελαιοτριβείο προς τον παραγωγό. Ο Φ.Π.Α., στην περίπτωση που η αμοιβή καταβάλλεται σε είδος, υπολογίζεται στην αξία του είδους, αφού αυτό αποτιμηθεί σε χρήμα, βαρύνει τον παραγωγό, εισπράττεται και αποδίδεται από το ελαιοτριβείο.

Σημειώνεται ότι στην περίπτωση αυτή (είσπραξη αμοιβής ελαιοτριβείου σε είδος) θεωρείται ότι ο παραγωγός καταβάλλει σε χρήμα την αμοιβή (με ΦΠΑ) του ελαιοτριβείου για την έκθλιψη του ελαιοκάρπου και το ελαιοτριβείο στη συνέχεια αγοράζει λάδι – ελαιοπυρήνα από τον παραγωγό (χωρίς ΦΠΑ). Για το λόγο αυτό οι παραγωγοί που ανήκουν στο ειδικό καθεστώς αγροτών δικαιούνται επιστροφής του ΦΠΑ που επιβάρυνε τις υπηρεσίες που τους προσφέρθηκαν από το ελαιοτριβείο και σύμφωνα με τη διαδικασία που προβλέπεται με την Π.953/432/64/3.2.1988 απόφαση του Υπουργού Οικονομικών.

- Η δεύτερη φορολογητέα πράξη είναι η παράδοση του ελαιολάδου από το ελαιοτριβείο προς τον αγοραστή. Ο Φ.Π.Α., στην περίπτωση αυτή, βαρύνει τον αγοραστή, εισπράττεται και αποδίδεται από το ελαιοτριβείο.

ΠΟΛ. 1035/1990

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ 14η Φ.Π.Α. & Ε.Φ.

ΤΜΗΜΑ Α΄ ΙΙ

Αθήνα 8 Φεβρουαρίου 1990

Αρ. Πρωτ.: 1011802/595/192/0014

ΠΟΛ.: 1035

ΘΕΜΑ: ΦΠΑ στο εκθλιπτικό δικαίωμα των ελαιοτριβείων

Στη συνέχεια της με αριθ. Π. 1495/638/99/ΠΟΛ. 80/18.2.88 εγκυκλίου διαταγής μας σχετικά με το ΦΠΑ στο εκθλιπτικό δικαίωμα των ελαιοτριβέων διευκρινίζουμε τα ακόλουθα:

1. Προκειμένου να υπολογιστεί η αξία του εκθλιπτικού δικαιώματος στην περίπτωση που η αμοιβή του ελαιοτριβέα καταβάλλεται σε είδος θα πρέπει η ποσότητα του είδους που παραδίδεται στον ελαιοτριβέα ως αμοιβή του, δηλ. η ποσότητα του ελαίου και του ελαιοπυρήνα, ν΄ αποτιμηθεί σε χρήμα, με βάση την τρέχουσα τιμή.

Σημειώνεται ότι στην περίπτωση που δεν προκύπτει η ποσότητα του ελαιοπυρήνα, που παραδίδεται ως αμοιβή στον ελαιοτριβέα, αυτή υπολογίζεται με βάση το συντελεστή απόδοσης που ισχύει για τον ελαιοπυρήνα σε κάθε περιοχή.

2. Ύστερα από τα παραπάνω, οι ελαιοτριβείς για την είσπραξη του εκθλιπτικού δικαιώματος που καταβάλλεται σε είδος, έχουν υποχρέωση ν΄ αναγράφουν στο εκδιδόμενο προς τον αγρότη στοιχείο την ποσότητα του ελαίου και των ελαιοπυρήνων αποτιμημένων στην τρέχουσα τιμή. Στην αξία που θα προκύψει με τον τρόπο αυτό θα υπολογίσουν ΦΠΑ 6%. Ο φόρος αυτός αποτελεί για τους ελαιοτριβείς φόρο εκροών από εκθλιπτικά δικαιώματα, τον οποίο αυτοί πρέπει ν΄ αποδίδουν στο Δημόσιο με προσωρινή δήλωση και στις προθεσμίες που ορίζονται με τις διατάξεις του άρθρου 31 του ν. 1642/86 .

Υπενθυμίζεται, τέλος, ότι το παραπάνω στοιχείο που εκδίδει ο ελαιοτριβέας προς τον αγρότη αποτελεί για το δεύτερο δικαιολογητικό για την επιστροφή του φόρου με βάση τους κατ΄ αποκοπή συντελεστές.

ΠΟΛ. 1296/1996

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Γ. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ 14η Φ.Π.Α.

Αθήνα, 14 Νοεμβρίου 1996

Αρ.Πρωτ.: 1124174/5765/1767/0014

ΠΟΛ. 1296

ΘΕΜΑ: Εφαρμογή διατάξεων Φ.Π.Α. στο εκθλιπτικό δικαίωμα

Με αφορμή διαπιστώσεις που έγιναν από ελέγχους που διενεργήθηκαν σε ελαιοτριβεία, σχετικά με τη βάση υπολογισμού Φ.Π.Α. στο εκθλιπτικο δικαίωμα, σας διευκρινίζουμε τα ακόλουθα:

Σύμφωνα με τις διατάξεις της περιπτ. γ΄ της παραγρ. 2 του άρθρου 15 του ν. 1642/86 , όπως ισχύει σε κάθε περίπτωση που η αντιπαροχή δεν συνίσταται σε χρήμα, ως φορολογητέα αξία λαμβάνεται η κανονική αξία. Ως κανονική αξία θεωρείται το ποσό που θα έπρεπε, κάτω από κανονικές συνθήκες λειτουργίας της αγοράς να καταβάλλει οποιοσδήποτε αγοραστής ή λήπτης για να επιτύχει την απόκτηση του αγαθού ή τη λήψη της υπηρεσίας από έναν ανεξάρτητο προμηθευτή ή από πρόσωπο που παρέχει ανεξάρτητα τις υπηρεσίες αυτές στο εσωτερικό της χώρας.

Με την ερμηνευτική εγκύκλιο 10/Π4336/3162/10.7.87 έχει γίνει δεκτό ότι, προκειμένου για τις παραδόσεις αγαθών η κανονική αξία ταυτίζεται με τη μέση χονδρική τιμή πώλησης.

Από τα ανωτέρω προκύπτει ότι, οι ελαιοτριβείς πρέπει να υπολογίζουν το εκθλιπτικό δικαίωμα, που λαμβάνουν ως αμοιβή για τις παρεχόμενες υπηρεσίες προς τους ελαιοπαραγωγούς στη μέση χονδρική τιμή πώλησης του ελαιολάδου και όχι στην τιμή συγκέντρωσης (παρέμβασης) επί της οποίας υπολογίζεται μόνο η εισφορά δακοκτονίας.

Στις περιπτώσεις που διαπιστώνεται από τον έλεγχο ότι το εκθλιπτικό δικαίωμα έχει υπολογισθεί στην τιμή παρέμβασης του ελαιολάδου και όχι στη μέση χονδρική τιμή πώλησής του, τότε έχουν εφαρμογή οι διατάξεις των άρθρων 47 και 48 παραγρ. 3 του ν. 1642/86 , όπως ισχύει.

Επισημαίνεται ότι, το εκθλιπτικό δικαίωμα υπάγεται σε Φ.Π.Α. ανεξάρτητα αν αυτό εκφράζεται σε παράδοση ποσότητας ελαιολάδου ή ελαιοπυρήνα ή και αμφοτέρων.

Σημειώνεται ότι, οδηγίες σχετικά με την επιβολή του Φ.Π.Α. στο εκθλιπτικό δικαίωμα έχουν δοθεί με τις ΕΔΥΟ Π.1495/638/99/ΠΟΛ.8/18-2-1988 και 1011802/595/192/ΠΟΛ.1035/8.2.1990 .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

2. Ύστερα από τα παραπάνω, οι ελαιοτριβείς για την είσπραξη του εκθλιπτικού δικαιώματος που καταβάλλεται σε είδος, έχουν υποχρέωση ν΄ αναγράφουν στο εκδιδόμενο προς τον αγρότη στοιχείο την ποσότητα του ελαίου και των ελαιοπυρήνων αποτιμημένων στην τρέχουσα τιμή. Στην αξία που θα προκύψει με τον τρόπο αυτό θα υπολογίσουν ΦΠΑ 6%. Ο φόρος αυτός αποτελεί για τους ελαιοτριβείς φόρο εκροών από εκθλιπτικά δικαιώματα, τον οποίο αυτοί πρέπει ν΄ αποδίδουν στο Δημόσιο με προσωρινή δήλωση και στις προθεσμίες που ορίζονται με τις διατάξεις του άρθρου 31 του ν. 1642/86 .

6% ΕΙΝΑΙ??? ΟΧΙ 9???? <_<

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...