Προς το περιεχόμενο

Η φιλοσοφία της Αγάπης, για αλλαγη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν αγαπάς κάτι, άστο ελεύθερο.

Αν επιστρέψει, θα είναι δικό σου για πάντα.

Αν δεν επιστρέψει, δεν ήταν ποτέ δικό σου.

Αλλά...

Αν κάθεται στο σαλόνι σου, χρησι΅οποιεί το τηλεκοντρόλ σου,

ανακατεύει τα πράγ΅ατά σου, τρώει το φαγητό σου, ΅ιλάει στο τηλέφωνό

σου, δανείζεται το αυτοκίνητό σου, παίρνει τα λεφτά σου και δε

φαίνεται να συνειδητοποιεί πως το έχεις αφήσει ελεύθερο τότε...

προφανώς είτε το έχεις παντρευτεί είτε το έχεις γεννήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

......ολα εδω πληρωνονται......

και συνηθως οτι μας αξιζει παιρνουμε στο τελος ......

και τελος τελος ειναι επιλογη μας ποιον θα βαλουμε στο σαλονι μας....

...και επιτελους, προφανως αυτος που χειριζεται το τηλεκοντρολ μας, ξερει ακριβως για ποιους λογους απολαμβανει την ελευθερια του ...........

και επειδη τα κοροιδα τελος ...... ψαξε αλλου τα προφανη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και επιτελους, προφανως αυτος που χειριζεται το τηλεκοντρολ μας, ξερει ακριβως για ποιους λογους απολαμβανει την ελευθερια του ...........

Ξέρει ή πιστεύει πως ξέρει και ξαφνικά πέφτει από τα σύννεφα?

Διότι τα κορόϊδα τέλος και όπως σωστά λες όλα εδώ πληρώνονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγάπη.......αλήθεια αναρωτιέμαι αν υπάρχει κανείς που να την έχει νιώσει σε όλο της το μεγαλείο.

Η αγάπη είναι πολλών ειδών κατ'εμέ.

Η αγάπη που νιώθεις για κάποιον άντρα,που πολλές φορές σου την κάνει και σε αφήνει στα κρύα του λουτρού.

Η αγάπη για τους ανθρώπους ,που σε κάνει να θες να τους βοηθήσεις αλλα και από την άλλη σου την φέρνουν πισώπλατα.

Η αγάπη για τα ζώα ,τη φύση,το περιβάλλον που όσο τους δίνεις στο επιστρέφουν πλουσιοπάροχα .

Και για μένα η μεγαλύτερη όλων.Η αγάπη της μάνας στα παιδιά της.Ανιδιοτελής,ανεξάντλητη,χωρίς ηλικία ,χρώμα και διαστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγάπη.......αλήθεια αναρωτιέμαι αν υπάρχει κανείς που να την έχει νιώσει σε όλο της το μεγαλείο.

Η αγάπη είναι πολλών ειδών κατ'εμέ.

Η αγάπη που νιώθεις για κάποιον άντρα,που πολλές φορές σου την κάνει και σε αφήνει στα κρύα του λουτρού.

Η αγάπη για τους ανθρώπους ,που σε κάνει να θες να τους βοηθήσεις αλλα και από την άλλη σου την φέρνουν πισώπλατα.

Η αγάπη για τα ζώα ,τη φύση,το περιβάλλον που όσο τους δίνεις στο επιστρέφουν πλουσιοπάροχα .

Και για μένα η μεγαλύτερη όλων.Η αγάπη της μάνας στα παιδιά της.Ανιδιοτελής,ανεξάντλητη,χωρίς ηλικία ,χρώμα και διαστάσεις.

Γράψε τη λέξη "αγάπη" με το μολύβι ...

Πολλές φορές...

Οσες φορές δεν καταφέρεις να γράψεις ακριβώς το ίδιο...

Τόσες μορφές αγάπης υπάρχουν...

Μα μη ξεχνας ....

η λέξη είναι μια ...

Μην ξεχνάς ...

υπάρχει και η σβήστρα...

που άλλοτε σβήνει τη λέξη και την ξαναγράφεις (μα με άλλη γραφή..)

και άλλοτε σβήνει τη λέξη χωρίς ποτέ να ξαναγραφεί..

Σημείωση: Μάλλον με πιέζει πολύ η δουλεία μου και άρχισα τα κουφά...

Πρέπει να μειώσω τους πελάτες...

Πρέπει να μειώσω τους πελάτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα πάντως είναι ένα, η αγάπη σε οποιαδήποτε μορφή της, είναι η κινητήριος δύναμη για πολλα!!!! Όπως και να το κάνεις κινεί τα νήματα... ποιός μπορεί να ζήσει αλλωστε χωρίς αγαπη, ποιός δε θέλει να αγαπάει και να αγαπιέται βεβαίως...

"Να μας έχει ο Θεός καλά... " που λέει και ο Σαββόπουλος, για να μπορούμε να τα ζούμε όλα και την αγάπη και τον πόνο (όσο δυσάρεστος κ αν είναι) και τη χαρά και την απογοήτευση... όλα μονοπάτια της ζωής μας είναι άλλωστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να μειώσω τους πελάτες...

Πρέπει να μειώσω τους πελάτες...

Γιατι να τους μειωσεις?

Αγαπα τους , δεν τους φτανει τι αλλο θελουν ?????

Φτανει μεσα σε ολα να μην ξεχνας οτι και ο εαυτος σου θελει να τον αγαπησεις, αλλιως ειναι ο χειροτερος τιμωρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτανει μεσα σε ολα να μην ξεχνας οτι και ο εαυτος σου θελει να τον αγαπησεις, αλλιως ειναι ο χειροτερος τιμωρος.

ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ....ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ!!! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να τους μειωσεις?

Αγαπα τους , δεν τους φτανει τι αλλο θελουν ?????

Φτανει μεσα σε ολα να μην ξεχνας οτι και ο εαυτος σου θελει να τον αγαπησεις, αλλιως ειναι ο χειροτερος τιμωρος.

Μα ακριβώς αυτό λέω...

Να τους μειώσω για να τους αγαπώ..

Φτανει μεσα σε ολα να μην ξεχνας οτι και ο εαυτος σου θελει να τον αγαπησεις, αλλιως ειναι ο χειροτερος τιμωρος.

Γιατί εγώ πιστέυω ότι αγαπάς τον ευατό σου όταν πρώτα έχεις αγαπήσει τους γύρω σου.

ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εγώ πιστέυω ότι αγαπάς τον ευατό σου όταν πρώτα έχεις αγαπήσει τους γύρω σου.

ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ???

Εγώ πάντως σε όλη μου τη ζωή κοιτάω πρώτα να παιρνάνε καλά αυτοί που αγαπώ και ο εαυτός μου μένει σχεδόν πάντα απέξω.ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟ,αλλά το κατάλαβα αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγάπη, λέξη αγαπημένη για τα ημερολόγια των εφήβων, και τα ρόζ βιβλία στα περίπτερα.

Είναι ελευθερία η σκλαβιά; Μάλλον κάπου εκεί στη μέση.

Δύσκολο να ορίσεις τα όρια ανάμεσα στη χαρά και τη λύπη, στην προσφορά και την εξάρτηση.

Αγάπη είναι να μην περιμένεις αντάλλαγμα, να μην χρειάζεσαι το αντάλλαγμα.

Γιατί πως να αγαπήσεις κάποιον άλλον (ακόμα και η μάννα το παιδί της), αν δεν αγαπάς τον εαυτό σου.

Αγάπη δεν είναι να ζείς μέσα από τους άλλους, αλλά μαζί και παράλληλα με τους άλλους.

Αγάπη είναι ρίσκο, αυταπάρνηση, ανιδιοτέλεια.

"Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία" και η αγάπη επίσης να συμπληρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εαυτό σου πρέπει να τον έχεις ψηλά! Να τον προστατεύεις, να μην επιτρέπεις να σε υποβιβάζουν ή να σε προσβάλλουν. Σημασία έχει πάνω από όλα να εισαι αληθινός και να κρατάς ψηλά τα πιστεύω σου!!!! Έτσι καταλαβαίνουν όλοι ποιος πραγματικά είσαι και σε αγαπάνε γι' αυτό που είσαι και όχι για ό,τι δείχνεις!

Κ γω βάζω πάντα πάνω από όλα τους άλλους, και θέλω να περνάνε καλά αλλά ξέρω ότι με ευχαριστεί αυτό. Να βλέπω στα μάτια τους τη χαρά και την ευτυχία είναι πολύ μεγάλη ικανοποίηση... Δεν ξέρω, ίσως να παραείμαι ρομαντική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστέυω ότι αγαπάς τον ευατό σου όταν πρώτα έχεις αγαπήσει τους γύρω σου.

ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ???

Κωνσταντινε !!!! πρωτον να μαθεις να ακους τους μεγαλυτερους σου, γιατι κατι ξερουν παραπανω.

Δευτερον, η αγαπη ειναι ζαλη ...... και αρα κινδυνευεις να πεσεις και να χτυπησεις ειδικα αν δεν εχεις διπλα καποιον να ζαλιζεστε μαζι.........

και τελευταιο, ε μην τρελλαθουμε, πού το ειδατε να μιλαει για αγαπη το αρχικο .... λογοτεχνημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάθεται στο σαλόνι σου, χρησι΅οποιεί το τηλεκοντρόλ σου,

ανακατεύει τα πράγ΅ατά σου, τρώει το φαγητό σου, ΅ιλάει στο τηλέφωνό

σου, δανείζεται το αυτοκίνητό σου, παίρνει τα λεφτά σου και δε

φαίνεται να συνειδητοποιεί πως το έχεις αφήσει ελεύθερο τότε...

Ασκηση: οπου σου αντικαταστηστε με μου

Τι σας θυμιζει? (για γερους λυτες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αφήνεις όμως;

Για πείτε μου, το αφήνεις;

Μπα... δύσκολα το αφήνεις ελεύθερο... σε πιάνει πανικός... κ αν το χάσεις...

Τα λόγια είναι εύκολα...

Άλλωστε όπως λένε και οι γονείς στα παιδιά τους, η πολλή ελευθερία βλάπτει!!! ;):rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αριστοτέλης είχε πει : "Για να ζει κανείς μόνος του θα πρέπει να είναι ή Θεός ή θηρίο".

Στην αγάπη δεν υπάρχει λογική, ή μάλλον πάντα θέλεις αυτό που δεν μπορείς να αποκτήσεις.

Το έχει γράψει ο Άλκης Αλκαίος σε ένα τραγούδι του Θ.Μικρούτσικου που τραγουδάει ο Δ.Μητροπάνος:

"Ότι με πνίγει ν' αγαπώ είναι η δική μου μοίρα, καλά ταξίδια μάτια μου στις θάλασσες του κόσμου".

Η αγάπη τις περισσότερες φορές συγκρούεται με την λογική.

Η "αύρα" του άλλου είναι το Α και το Ω.

Τα ναυάγια πολλά, όσα και οι αγάπες τις περισσότερες φορές, κάθε ναυάγιο σε κάνει να ταξιδεύεις λιγότερο ή να μην ξανοίγεσαι πολύ.

Δικός σου είναι μόνο ο εαυτός σου, κανένας άλλος.

Το παν είναι η θέληση για συνενόηση.

Μετά από 5 χρόνια γάμου, με μία κόρη δύο ετών, ακόμα πηγαίνω λουλούδια στην γυναίκα μου ...

Κάνω δουλειές στο σπίτι και την αγαπώ όλο και περισσότερο.

Και... κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ σιγοτραγουδάω:

If tomorrow never comes

Will she know how much I loved her

Did I try in every way to show her every day

That she's my only one

And if my time on earth were through

And she must face this world without me

Is the love I gave her in the past

Gonna be enough to last

If tomorrow never comes

RONAN KEATING "If Tomorrow Never Comes"

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αφήνεις όμως;

Για πείτε μου, το αφήνεις;

Εννοείς ότι εσύ εκεί έχεις τα σύνορα και δεν μπορέι να φύγει έτσι και αλλιώς;

Κωνσταντινε !!!! πρωτον να μαθεις να ακους τους μεγαλυτερους σου, γιατι κατι ξερουν παραπανω.

Δεκτόν γιαγιά !!

Δευτερον, η αγαπη ειναι ζαλη ...... και αρα κινδυνευεις να πεσεις και να χτυπησεις ειδικα αν δεν εχεις διπλα καποιον να ζαλιζεστε μαζι.........

Μα δε φτάνει που θα χτυπήσω με την κέφαλή χάμω θα πέσει και η γυναίκα μου απο πάνω;

Βρε τι μας λές !!!

και τελευταιο, ε μην τρελλαθουμε, πού το ειδατε να μιλαει για αγαπη το αρχικο .... λογοτεχνημα ?

Χρύσα η αγάπη ανοίγει θέμα οπουδήποτε, σε οτιδήποτε... Ετσι άνοιξε και εδώ...

(Να μειώσω την δουλεία !! Να μειώσω την δουλειά !!... Να μειω΄...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγάπη.......αλήθεια αναρωτιέμαι αν υπάρχει κανείς που να την έχει νιώσει σε όλο της το μεγαλείο.

Η αγάπη είναι πολλών ειδών κατ'εμέ.

Η αγάπη που νιώθεις για κάποιον άντρα,που πολλές φορές σου την κάνει και σε αφήνει στα κρύα του λουτρού.

Η αγάπη για τους ανθρώπους ,που σε κάνει να θες να τους βοηθήσεις αλλα και από την άλλη σου την φέρνουν πισώπλατα.

Η αγάπη για τα ζώα ,τη φύση,το περιβάλλον που όσο τους δίνεις στο επιστρέφουν πλουσιοπάροχα .

Και για μένα η μεγαλύτερη όλων.Η αγάπη της μάνας στα παιδιά της.Ανιδιοτελής,ανεξάντλητη,χωρίς ηλικία ,χρώμα και διαστάσεις.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΙΣΩΣ ΕΙΔΕΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΙΣ 7 ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ. Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΧΕΙ ΑΠ'ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΤΗΣ.ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΑΔΙΑΦΟΡΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΕΣ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ. ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΜΑΘΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ. ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΗΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ & ΤΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ, ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΓΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα... δύσκολα το αφήνεις ελεύθερο... σε πιάνει πανικός... κ αν το χάσεις...

Τα λόγια είναι εύκολα...

Άλλωστε όπως λένε και οι γονείς στα παιδιά τους, η πολλή ελευθερία βλάπτει!!! ;)<_<

Και ποιος ειπε, οτι εμεις οι γονεις ξερουμε τι λεμε? Η ελευθερια ποτε δεν πειραξε κανενα. Ελευθερος ο ανθρωπος αναπτυσσει ικανοτητες, πρωτοβουλιες, υπευθυνοτητα, αυτοεκτιμηση, αυτοπεποιθηση.......

Για να δωσεις ομως ελευθερια πρεπει πρωτα ο ιδιος να τη βιωνεις. Καταπιεζουν οι ανθρωποι, ειτε ειναι γονεις ειτε συντροφοι, που ειναι εγκλωβισμενοι σε ανασφαλειες, φοβιες......

Στιχους θα κλεψω παλι : .......και η αγαπη μου για σενα κλουβι δε θαναι μα φωλια......(Ν.Ξυδης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΙΣΩΣ ΕΙΔΕΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΙΣ 7 ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ. Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΧΕΙ ΑΠ'ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΤΗΣ.ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΑΔΙΑΦΟΡΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΕΣ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ. ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΜΑΘΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ. ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΗΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ & ΤΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ, ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΓΩ.

Και πως πρεπει να ειναι η αγαπη της μανας ? Ποιος το οριζει και τι ακριβως ειναι αυτη η περιβοητη αγαπη της μανας? Το μητρικο φιλτρο, το μητρικο ενστικτο? Παραμυθια για μικρα παιδια...... και για μια κοινωνια, που ειχε λογους να κραταει το μισο, ισως και παραπανω δυναμικο της στο περιθωριο, φορτωνοντας του μαλιστα και ενοχες τοσο δυνατες, που εχουν περασει στα ανθρωπινα γονιδια.

Μια χαρα αγαπαει και ο πατερας, οταν εχει συμμετοχη στο μεγαλωμα των παιδιων. Η αγαπη προς το παιδι αναπτυσσεται με την επαφη, δεν γεννιεται μαζι του, σας διαβεβαιω.

Γιατι οταν η γυναικα γινεται μανα αλλαζει φυση και ο πατερας οχι? Μηπως παλι καποιους βολευει?

Ενας ρολος επιπλεον ειναι, τελειως διαφορετικος, που πρεπει να επιφορτιστουν και οι δυο.

Φιλε μου Φιλομαθη, για να μην ξυπνησεις μια μερα και δεν αναγνωριζεις στην γυναικα που κοιμαται διπλα σου, αυτη που σημερα αγαπας, φροντισε, οταν την "κανεις" με το καλο μητερα να μην ξεχασει ποτε, οτι πανω απο ολα ειναι παντα γυναικα. Αυτο θα πει αγαπη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος ειπε, οτι εμεις οι γονεις ξερουμε τι λεμε? Η ελευθερια ποτε δεν πειραξε κανενα. Ελευθερος ο ανθρωπος αναπτυσσει ικανοτητες, πρωτοβουλιες, υπευθυνοτητα, αυτοεκτιμηση, αυτοπεποιθηση.......

Για να δωσεις ομως ελευθερια πρεπει πρωτα ο ιδιος να τη βιωνεις. Καταπιεζουν οι ανθρωποι, ειτε ειναι γονεις ειτε συντροφοι, που ειναι εγκλωβισμενοι σε ανασφαλειες, φοβιες......

Στιχους θα κλεψω παλι : .......και η αγαπη μου για σενα κλουβι δε θαναι μα φωλια......(Ν.Ξυδης)

Χωρίς σχόλια...

Και πως πρεπει να ειναι η αγαπη της μανας ? Ποιος το οριζει και τι ακριβως ειναι αυτη η περιβοητη αγαπη της μανας? Το μητρικο φιλτρο, το μητρικο ενστικτο? Παραμυθια για μικρα παιδια...... και για μια κοινωνια, που ειχε λογους να κραταει το μισο, ισως και παραπανω δυναμικο της στο περιθωριο, φορτωνοντας του μαλιστα και ενοχες τοσο δυνατες, που εχουν περασει στα ανθρωπινα γονιδια.

Μια χαρα αγαπαει και ο πατερας, οταν εχει συμμετοχη στο μεγαλωμα των παιδιων. Η αγαπη προς το παιδι αναπτυσσεται με την επαφη, δεν γεννιεται μαζι του, σας διαβεβαιω.

Γιατι οταν η γυναικα γινεται μανα αλλαζει φυση και ο πατερας οχι? Μηπως παλι καποιους βολευει?

Ενας ρολος επιπλεον ειναι, τελειως διαφορετικος, που πρεπει να επιφορτιστουν και οι δυο.

Φιλε μου Φιλομαθη, για να μην ξυπνησεις μια μερα και δεν αναγνωριζεις στην γυναικα που κοιμαται διπλα σου, αυτη που σημερα αγαπας, [bφροντισε, οταν την "κανεις" με το καλο μητερα να μην ξεχασει ποτε, οτι πανω απο ολα ειναι παντα γυναικα. Αυτο θα πει αγαπη.....

Συμφωνώ και το μόνο σχόλιο που θέλω να κάνω είναι:

Το ίδιο και για τον άντρα. Μην τον ευνουχίζετε!

Ας θυμηθούμε το χορό των λουλουδιών στο the wall (όσοι το έχετε δει, οι υπόλοιποι να το δείτε)

Και το επόμενο κομμάτι, το πως δηλαδή γεμίζουμε τα κενά του έρωτα!

Διαφορετικά θα ψάχνει ένα "βρώμικο κορίτσι"!

...........το να κατέχεις ν΄ αγαπας είναι κι αυτό επιστήμη........

Δεν πιστεύω ότι είναι επιστήμη.

Πιστεύω ότι το ν' αγαπάς σημαίνει να ΘΕΛΕΙΣ να δίνεις.

Δεν πιστεύω λοιπόν ότι μαθαίνετε, απλά το βιώνεις.

Είναι αγάπη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως πρεπει να ειναι η αγαπη της μανας ? Ποιος το οριζει και τι ακριβως ειναι αυτη η περιβοητη αγαπη της μανας? Το μητρικο φιλτρο, το μητρικο ενστικτο? Παραμυθια για μικρα παιδια...... και για μια κοινωνια, που ειχε λογους να κραταει το μισο, ισως και παραπανω δυναμικο της στο περιθωριο, φορτωνοντας του μαλιστα και ενοχες τοσο δυνατες, που εχουν περασει στα ανθρωπινα γονιδια.

Μια χαρα αγαπαει και ο πατερας, οταν εχει συμμετοχη στο μεγαλωμα των παιδιων. Η αγαπη προς το παιδι αναπτυσσεται με την επαφη, δεν γεννιεται μαζι του, σας διαβεβαιω.

Γιατι οταν η γυναικα γινεται μανα αλλαζει φυση και ο πατερας οχι? Μηπως παλι καποιους βολευει?

Ενας ρολος επιπλεον ειναι, τελειως διαφορετικος, που πρεπει να επιφορτιστουν και οι δυο.

Φιλε μου Φιλομαθη, για να μην ξυπνησεις μια μερα και δεν αναγνωριζεις στην γυναικα που κοιμαται διπλα σου, αυτη που σημερα αγαπας, φροντισε, οταν την "κανεις" με το καλο μητερα να μην ξεχασει ποτε, οτι πανω απο ολα ειναι παντα γυναικα. Αυτο θα πει αγαπη.....

Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ ΧΡΥΣΑ.ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι είναι επιστήμη.

Πιστεύω ότι το ν' αγαπάς σημαίνει να ΘΕΛΕΙΣ να δίνεις.

Δεν πιστεύω λοιπόν ότι μαθαίνετε, απλά το βιώνεις.

Είναι αγάπη!

Και τι ειναι αυτο που κανεις καθε μερα Κρηθεα, απο το να μαθαινεις στα παιδια σου πώς να αγαπανε και να δινουν ???

Και αληθεια, δεν βλεπεις ποσο δυσκολευομαστε να δωσουμε και να παρουμε αγαπη γιατι δεν εχουμε μαθει τον τροπο?

Μηπως λαθεμενα εχουμε συνδεσει την αποδοχη της με το βαρος της ευθυνης που φερει?

Μηπως μεσα στην εγωπαθεια της υπαρξης μας εχει χασει το νοημα της εντελως?

Η αγαπη δεν ειναι ενστικτο ειναι συναισθημα.

Γεννιεται σε ενα βλεμμα, σε ενα αγγιγμα.......

Οσο τη φροντιζεις μεγαλωνει, ωριμαζει, ομορφαινει..... Πεθαινει διαφορετικα...

Ειναι η ιδια, ειναι η μια οπου κι αν απευθυνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...