Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΥΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΜΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ


επισκέπτη Επισκέπτης

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης

ΓΕΙΑ ΣΑΣ !

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΑΝ ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ Π.Χ. ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ, ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ;

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΑΥΤΩΝ ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
κανε πιο συγκεκριμενη την ερωτηση ,τι εννοεις?μιλας για πετρελαιο θερμανσης,η κατι αλλο?

ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΕΝΟΙΚΟΣ ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΕΞΟΔΑ.

Ο ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΞΙΩΣΕΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΟΙΚΟ ;

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ Η ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΤΩΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΗΡΙΧΘΕΙ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΕΝΟΙΚΟΣ ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΕΞΟΔΑ.

Ο ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΞΙΩΣΕΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΟΙΚΟ ;

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ Η ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΤΩΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΗΡΙΧΘΕΙ ;

ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ.

(ΜΗΝ ΨΑΞΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΕΝΟΙΚΟΣ ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΕΞΟΔΑ.

Ο ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΞΙΩΣΕΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΟΙΚΟ ;

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ Η ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΤΩΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΗΡΙΧΘΕΙ ;

Η απορια σου θα απαντηθει σιγουρα απο καποιο δικηγορο. Σε καθε περιπτωση πιστευω οτι πιθανα να υπαρχει απαντηση στον κανονισμο της πολυκατοικιας, αφου εκει περιγραφονται οι υποχρεωσεις ενοικων και ιδιοκτητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα του στειλουν καποιο εξωδικο αρχικα προσκληση να πληρωσει.αν παλι ειναι ανευ αποτελεσματος

μπορει οι συνενοικοι να του κανουν αγωγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εαν ειναι ενοικιαστής τοτε η μη πληρωμή των κοινοχρήστων δαπανών αποτελει λόγο έξωσης αυτου.

Η απλή απουσία δεν απαλλασει κανεναν απο την υποχρέωση του για πληρωμή κοινοχρήστων.

Αγωγη δεν μπορει να κανει κανενας στον ενοικιαστη παρα μονο ο ιδιοκτητης του διαμερισματος, διοτι οφειλετης προς τη διαχειρηση ειναι ο ιδιοκτητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ.ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΝΟΙΚΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ.

Α: Εάν ο ένοικος αυτός είναι ενοικιαστής τότε θα πρέπει να απευθυνθείτε στον ιδιοκτήτη ο οποίος και είναι υπεύθυνος για το διαμέρισμα. Διαφορετικά, η μόνη λύση είναι να διεκδικήσετε τα χρήματα δικαστικά. Μέχρι όμως να γίνει το δικαστήριο θα πρέπει το διαμέρισμα αυτό να μπαίνει κανονικά στα κοινόχρηστα, και το ποσό που του αναλογεί να εισπράτεται από τα υπόλοιπα διαμερίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νόμος 3741/1929 ΦΕΚ Α' 4/9-1-1929 Περι της ιδιοκτησίας κατ΄ορόφους

Αρθ 5

Εν ελλείψει πάσης μεταξύ των συνιδιοκτητών συμφωνίας ως προς τα δικαιώματα και τας υποχρεώσεις αυτών περί των κοινών πραγμάτων, κρατούσι τα εξής:

παρ α

Έκαστος των συνιδιοκτητών δικαιούται να ποιήται απόλυτον χρήσιν των κοινών πραγμάτων, και να προβαίνει εις την επισκευήν και ανανέωσιν αυτών, υπό τον όρον να μη βλάπτη τα δικαιώματα των λοιπών συνιδιοκτητών μηδέ να μεταβάλλη τον συνήθη προορισμόν αυτών.

παρ.β

΄Εκαστος των συνιδιοκτητών υποχρεούται να συνεισφέρει εις τα κοινά βάρη επί τη βασει της αξίας του ορόφου ή διαμερίσματος ου είναι κύριος.

παρ γ

Κοινά βάρη θεωρούνται η συντήρησις και επισκευή των εν αρθρο 2 παρ.1 του παρόντος μερών του ακινήτου, εφ' ων καθορίζεται αναγκαστική μεταξύ των κατ΄ιδίαν συνιδιοκτησία και οι παντός είδους φόροι οι βαρύνοντες την κοινήν οικοδομήν.

Νομολογία

Η δυνατότητα χρήσης της κεντρικής θέρμανσης συνεπάγεται και αντίστοιχη υποχρέωση συμμετοχής του συνιδιοκτήτη στη σχετική δαπάνη, απο την οποία δεν απαλλάσσεται με την αφαίρεση των θερμαντικών σωμάτων απο την ιδιοκτησία του.ΑΠ 1077/2001

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφε μηπως εχεις την αποφαση 1077/2001 .αν ειναι μεγαλη για το forum αν ειναι δυνατον εκ μερους σου να μου την στειλεις με pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

A.P 1077/2001

ΕΔΠΟΛ 2003/12) Αοριστία αγωγής. Ελλειψη ενεργητικής νομιμοποίησης. Λαμβάνονται αυτεπαγγέλτως υπόψη από το δικαστήριο ουσίας. Για να στηρίζουν λόγο αναίρεσης θα πρέπει να έχουν προταθεί νόμιμα στο δικαστήριο ουσίας. Διοίκηση αλλοτρίων. Κοινές δαπάνες. Ο συνιδιοκτήτης υποχρεούται να συνεισφέρει στην συντήρηση και επισκευή της κοινής οικοδομής, αλλά και για τη λειτουργία των κοινοχρήστων εγκαταστάσεων. Ως τέτοιες θεωρούνται και οι δαπάνες κεντρικής θέρμανσης. Αν δεν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας ο καθένας συνιδιοκτήτης συνεισφέρει ανάλογα με την αξία του διαμερίσματος ή ορόφου του οποίου είναι κύριος. Ο προσδιορισμός της αξίας κάθε διηρημένης ιδιοκτησίας γίνεται με βάση την κατασκευαστική της αξία που είναι ανάλογη με το εμβαδόν της κάθε χωριστής ιδιοκτησίας. Για τις δαπάνες κεντρικής θέρμανσης ευθύνονται οι συνιδιοκτήτες ανάλογα με την αξία του διαμερίσματος τους σε σύγκριση με την όλη αξία της οικοδομής κατά το άνω ποσοστά συμμετοχής τους. Αυθαίρετη αφαίρεση των θερμαντικών σωμάτων από διαμέρισμα και τοποθέτηση ατομικού καλοριφέρ, δεν απαλλάσσει τον ιδιοκτήτη αυτό από την καταβολή των δαπανών θέρμανσης. Δεν είναι καταχρηστική η επιδίωξη της πληρωμής των κοινοχρήστων δαπανών από τους λοιπούς συνιδιοκτήτες. Αναιρετικοί λόγοι : αρ. 559 αρ. 8, 19 ΚΠολΔ. Απορρίπτονται ως απαράδεκτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα!

προέκυψε τέτοιο θέμα στην πολυκατοικία και θέλω να ζητήσω την γνώμη σας. Αλλάξαμε τρόπο θέρμανσης και ενώ είναι απόφαση γενικής συνέλευσης και έχει ήδη ενημερωθεί γραπτά ο ενοικιαστής του διαμερίσματος για το κόστος και όλο το πρόγραμμα εργασιών, ο ιδιοκτήτης αρνείται να πληρώσει το κόστος των δικών του σωμάτων. Σκεφτήκαμε το θέμα του εξώδικου αλλά ίσως επιβαρύνει πολύ την πολυκατοικία ( γνωρίζεται πόσο κοστίζει ? ) και ήδη τα πράγματα είναι δύσκολα. Υπάρχει κάποιος νόμος που μπορεί να τον πείσει?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ,ΕΙΤΕ ΣΑΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΕΙΤΕ ΣΑΝ ΙΔΙΟΚΤ-ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ.ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΝΑ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙ ΩΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ. ΘΑ ΕΙΧΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΑΥΤΟ.

ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗΣ ΕΝΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΣΤΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ (ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ) ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΕΥΘΕΤΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ .

ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ Ο ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΑΜΕΙΒΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΕΤΡΑΩΡΟΦΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΣΟΔΩΝ -ΕΞΟΔΩΝ?

ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΝΕ ΚΑΤΙ ΝΕΟ, ΑΛΛΑ ΕΚΦΡΑΖΟΜΕ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ,ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΩΡΙΜΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΙ

ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΝΑ ΕΞΩΔΙΚΟ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΟΛΟΙ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ.(ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 500 e ) ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗΣ -ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ.

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΟΙΚΟΔ. ? ΟΠΟΙΟΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΒΑΓΓΕΛΗΣ-

ΕΝΑ ΕΞΩΔΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ.

ΤΟ ΕΞΩΔΙΚΟ ΤΟ ΔΙΝΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΕΙ

ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΕΙ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΙΔΩΣΗΣ.

ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΗ ΣΕ ΠΟΛΗ. ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΩ 25 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΗΤΗΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΝΑ ΕΞΩΔΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ.

ΤΟ ΕΞΩΔΙΚΟ ΤΟ ΔΙΝΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΕΙ

ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΕΙ ΕΚΘΕΣΗ ΕΠΙΔΩΣΗΣ.

ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΗ ΣΕ ΠΟΛΗ. ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΩ 25 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΗΤΗΡΑ.

οταν ενα διαμερισμα μενει κλειστο για 2,5 χρονια τι πρεπει να πληρωσει ο ιδιοκτητης αναγκαστικα απο τα κοινοχρηστα?υπαρχει καποια νομοθεσια που να το στηριζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΕΙΑ ΣΑΣ !

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΑΝ ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ Π.Χ. ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ, ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ;

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΑΥΤΩΝ ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαίρετε,

Αντιμετωπίζουμε πρόβλημα με τον κατασκευαστή της πολυκατοικίας ο οποίος είναι και ιδιοκτήτης δυο άδειων διαμερισμάτων και επιμένει να μην ασχολείται με τα κοινόχρηστά μας. Υποστηρίζει ότι υπάρχει νομοθεσία που απαλλάσσει τον κατασκευαστή να πληρώνει κοινόχρηστα το πρώτο έτος της νεόδμητης πολυκατοικίας, εγώ ως διαχειρίστρια δεν έχω βρει τίποτα σχετικό και μάλιστα το θεωρώ γελοία υπεκφυγή, πόσο μάλλον όταν έχουμε κλείσει δυο χρόνια σχεδόν στην πολυκατοικία!

Επίσης, σχετικά με καταστατικό δεν έχουμε βγάλει ακόμα, καθώς τον πρώτο χρόνο μόνο δυο διαμερίσματα ήταν πλήρη

Μπορείτε να με διαφωτίσετε σας παρακαλώ;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Στελλίτσα

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τους συντελεστές που χρησιμοποιούνται στην θέρμανση.

Είμαστε 4 σπίτια και οι συντελεστές μας ήταν συγκεκριμένοι από τη μελέτη του μηχανικού.

Έχει κάποιο καιρό, όπου τα 2 από τα τέσσερα σπίτια έχουν μεγαλώσει το χώρο τους

και έχουν βάλει επιπλέον σώματα 8έρμανσης. Αυτό συνεπάγεται και διαφοροποίση των συντελεστών ei και fi;

Υποστήριξαν πως όταν έκαναν την προσθήκα και χώρου και σωμάτων πως προσάρμοσε ο Υδραυλικός τους συντελεστές... :-//

Είναι αυτό δυνατόν;; Γνωρίζει κανείς;; Ή πρέπει να απευθυνθούμε σε μηχανικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τους συντελεστές που χρησιμοποιούνται στην θέρμανση.

Είμαστε 4 σπίτια και οι συντελεστές μας ήταν συγκεκριμένοι από τη μελέτη του μηχανικού.

Έχει κάποιο καιρό, όπου τα 2 από τα τέσσερα σπίτια έχουν μεγαλώσει το χώρο τους

και έχουν βάλει επιπλέον σώματα 8έρμανσης. Αυτό συνεπάγεται και διαφοροποίση των συντελεστών ei και fi;

Υποστήριξαν πως όταν έκαναν την προσθήκα και χώρου και σωμάτων πως προσάρμοσε ο Υδραυλικός τους συντελεστές... :-//

Είναι αυτό δυνατόν;; Γνωρίζει κανείς;; Ή πρέπει να απευθυνθούμε σε μηχανικό;

Το παρόν forum είναι εντελώς αναρμόδιο για τέτοια θέματα. Σε λιγο καιρό οι επισκέπτες θα μας ρωτάνε για τον καιρό,για το στοίχημα και για το αν ο Μουμπάρακ φύγει τώρα ή το Σεπτέμβριο. :angry: :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω θελω ν ρωτησω... Αν τα κοινοχρηστα μεσα σε ενα μηνα αυξηθουν παρα πολυ κ αυτο διοτι ξαφνικα αλλαζουμε εταιρια κ παλι ξαφνικα εχουν διπλασιαστει ολα τα παγια εξοδα της πολυκατικιας( πχ μισθος καθαριστρια απο 45€ μεσα σ ενα μηνα πηγε 90€) . Υπαρχει η δυνατοτητα αρνησης πληρωμης κοινοχρηστων ως ενοικιαστης- φοιτητης που ειμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη mefistafelis

Συγνώμη που επεμβαίνω έτσι, αλλά και γω ειμαι σε πολυκατοικία. Και έχω μια απορία, για αυτούς που θέλουν να αλλάξουν την θέρμανση.

Μπορεί η πληοψηφία να είναι υπέρ μιας αλλαγής που είναι δαπανηρής, αλλά τον ιδιοκτήτη τον ρωτήσατε; Εάν την θέλει; Θέλω να πώ, ότι παρόλο που έχετε μια πληοψηφική βουλή για το θέμα, η οικογένεια μπορεί να μην έχει λεφτά να συνεισφέρει. Μπορεί να αδυνατεί για σοβαρούς λόγους. Μπορεί και να μην θέλει αλλά αυτό δεν το συζητάω. "Στέλνω ένα εξώδικο και τον καθαρίζω", είναι μια πολύ απλή λύση. Όλες τις επιλογές μέχρι να φτάσετε εκεί τις σκεφτείκατε;

Αν σας πεί "δεν εχω", "έχω παιδιά να σπουδάζουν", "εχω αρρωστιά", "είμαι ανεργος", εσείς θα του στείλετε εξώδικο ; Και όλα "μέλι γάλα" ;

Οι εποχες είναι δύσκολες, άλλοι δεν έχουν να φάνε, όχι κοινόχρηστα να πληρώσουν, πολύ περισσότερο να αλλάξουν και θέρμανση! Μου κάνει εντύπωση.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η συμβολαιογραφικη πραξη που αφορα στη συσταση των οριζοντιων ιδιοκτησιων, καθορίζει το χρονικό διάστημα για το οποιο ο κατασκευαστης απαλλάσεται της καταβολής δαπανων για κοινόχρηστα. Συνήθως οι κατασκευαστές δεν πληρώνουν για τα 2 πρώτα χρόνια, σπανιότερα καθορίζεται η δια παντώς μη καταβολή τέτοιων δαπανών εφόσον φυσικά το ακίνητο δεν κατοικείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Θεόδωρος

Δυστυχώς το πρόβλημα με την διαχείριση όσο βαθαίνει η κρίση θα μεγαλώνει και αυτό . Είμαι και εγώ διαχειριστής και μάλιστα σε απόγνωση . Όσο έχω αγχωθεί με τα κοινόχρηστα δεν έχω αγχωθεί με την δουλεία μου .

Έχω ιδιοκτήτη ο οποίος έχει κλειστό το διαμέρισμα εδω και 3 χρόνια . Παρόλα τα τηλεφωνήματα που έχω κάνει με αγνοεί συνέχεια τελευταία φορά που μιλήσαμε ήρθαμε σε μια συνεννόηση να του αφαιρέσω το 70% της δαπάνης θέρμανσης και να με αποπληρώνει σιγά σιγά τους επόμενους μήνες για το ποσό το οποίο χρωστάει . Απο τότε δεν τον "ξαναείδα" .

Ενας αυτός και ένας άλλος ενοικιαστής ο οποίος και αυτός δυστυχώς κρύβεται έχουν καταφέρει να μου εξαφανίσουν το αποθεματικό .

Τώρα χάλασε και το ασανσέρ και πραγματικά είμαι σε απόγνωση .

Το επόμενο βήμα είναι να στείλω εξώδικο και στους δύο και ας τα πληρώσω και από την τσέπη μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...