Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ


επισκέπτη DHMHTRHS

Ερώτηση

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΛΗΦΗΚΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ .ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΕΛΗΦΘΗΚΕ ΝΕΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗΘΗΚΕ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 1,5ΜΗΝΑ ΤΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΟΙΚΙΟΘΕΛΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ. (ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ). ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΩΞΩ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Posted Images

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΛΗΦΗΚΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ .ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΕΛΗΦΘΗΚΕ ΝΕΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗΘΗΚΕ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 1,5ΜΗΝΑ ΤΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΟΙΚΙΟΘΕΛΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ. (ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ). ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΩΞΩ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ;

ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΩ 800 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΚΕΙ ΕΙΜΑΙ

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΩΞΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΟΙΚΙΟΘΕΛΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΦΥΓΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, Η ΤΟΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΕΙΣ Η ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΕΒΗ ΤΙΠΟΤΑ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

@επισκέπτη ν.1

Ο «παλιός» υπάλληλος οπότε δεν έχει φύγει ακόμα ,αν κατάλαβα καλά .....Στην νέα εταιρία πότε υποτίθετε ότι ξεκινάει δουλειά?

(αν μπορείς το διευκρυνίζεις?! )

@επισκέπτη ν.2

άλλο να λέμε ότι θα φύγουμε και άλλο να ενημερώνουμε την εταιρία ότι σε ένα μήνα πχ θα φύγουμε γιατί βρήκαμε αλλού δουλειά .....

(δες λίγο και αυτό με την υπογραφή του εργαζομένου στην οικιοθελή αποχώρηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΛΗΦΗΚΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ .ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΕΛΗΦΘΗΚΕ ΝΕΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗΘΗΚΕ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 1,5ΜΗΝΑ ΤΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΟΙΚΙΟΘΕΛΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ. (ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ). ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΩΞΩ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ;

Ο μόνος τρόπος είναι να του ορίσετε ωράριο που να συμπίπτει με την άλλη του εργασία. Αλλιώς, πρέπει να τον απολύσετε και να τον αποζημιώσετε.

Δεν υπάρχουν μόνο κακοί εργοδότες, υπάρχουν και κακοί εργαζόμενοι...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Ο μόνος τρόπος είναι να του ορίσετε ωράριο που να συμπίπτει με την άλλη του εργασία. Αλλιώς, πρέπει να τον απολύσετε και να τον αποζημιώσετε.

Δεν υπάρχουν μόνο κακοί εργοδότες, υπάρχουν και κακοί εργαζόμενοι...

doctor

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΚΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΥΡΙΕ ΣΤΟ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟ, ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΤΙΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΑ 99,9% ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ, ΕΣΕΝΑ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΠΕΙΡΟΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΕΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΚΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΥΡΙΕ ΣΤΟ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟ, ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΤΙΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΑ 99,9% ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ, ΕΣΕΝΑ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΠΕΙΡΟΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΕΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ε όχι και το 99,9%, είστε απόλυτος. Σεβαστή η γνώμη σας πάντως. Όσοι διαβάζουν κρίνουν και αξιολογούν.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΧΩ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΗ...ΕΓΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΙΡΑ ΔΙΝΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΕ ΠΛΗΘΟΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΗΡΟΙ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΚΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΥΡΙΕ ΣΤΟ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟ, ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΤΙΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΑ 99,9% ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ, ΕΣΕΝΑ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΠΕΙΡΟΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΕΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ε όχι και το 99,9%, είστε απόλυτος. Σεβαστή η γνώμη σας πάντως. Όσοι διαβάζουν κρίνουν και αξιολογούν.

doctor

ΚΥΡΙΕ doctor .....

Σε έχει επιρεάσει το πνεύμα των ημερών?

Γιατί δεν απάντάς στο ερωτήματα?

ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΤΙΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΑ 99,9% ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ, ΕΣΕΝΑ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ?

είσαι λοιπόν επαγγελματίας? και ποιάς φιλοσοφίας? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΕΙΜΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ. ΠΟΛΥ ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΗ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ (ΟΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ) ΠΟΛΥ ΦΙΛΟΤΙΜΗ.

ΠΡΙΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΩΣ Β.ΛΟΓΙΣΤΗ. ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ 3 ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΜΟΥ ΗΠΙΑΝ ΤΟ ΑΙΜΑ. ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΟΜΩΣ. ΑΠΟΚΤΗΣΑ ΓΝΩΣΕΙΣ. ΤΟ ΤΩΡΙΝΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΑΝ ΜΕ ΔΙΩΞΕΙ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΤΗ ΜΠΑΛΑ.

ΟΛΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ.ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΣΤΕ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΣΑΣ.. ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΙΜΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ. ΠΟΛΥ ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΗ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ (ΟΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ) ΠΟΛΥ ΦΙΛΟΤΙΜΗ.

ΠΡΙΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΩΣ Β.ΛΟΓΙΣΤΗ. ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ 3 ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΜΟΥ ΗΠΙΑΝ ΤΟ ΑΙΜΑ. ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΟΜΩΣ. ΑΠΟΚΤΗΣΑ ΓΝΩΣΕΙΣ. ΤΟ ΤΩΡΙΝΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΑΝ ΜΕ ΔΙΩΞΕΙ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΤΗ ΜΠΑΛΑ.

ΟΛΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ.ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΣΤΕ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΣΑΣ.. ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

Ελπίζω να μην αναφέρεστε σε μένα γιατί και εγώ είμαι εργαζόμενος, μόνο που ο εργοδότης μου έχει αλλεργία στο αίμα, το ίδιο και εγώ...

Καλή χρονιά

doctor

Y.Γ. Σούλη είδες; Άλλοι με λένε εργατοπατέρα, και άλλοι εργοδοτοπατέρα! Τι είμαι τέλος πάντων; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν υπάρχουν μόνο κακοί εργοδότες, υπάρχουν και κακοί εργαζόμενοι...

doctor

Αυτή είναι και η δική μου αποψη επι του θέματος . Αντικατοπτριζει την πραγματικότητα και ολοι μας έχουμε να αναφερουμε περιστατικά για συμπεριφορές και απο τις δυο πλευρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΣΑΣ ΚΕ DOCTOR ΑΛΛΑ ΕΙΣΤΕ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΑΜΦΟΤΕΡΟΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΑΣ ΕΧΕΤΕ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΑΙΜΑ.. ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΑΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΣΑΣ ΚΕ DOCTOR ΑΛΛΑ ΕΙΣΤΕ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΑΜΦΟΤΕΡΟΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΑΣ ΕΧΕΤΕ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΑΙΜΑ.. ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΑΣ!

Ενδιαφερουσα η συζητηση.

Εσεις παντως, απο οτι καταλαβα, αλλοι σας το ηπιαν το αιμα και αλλουνου το πινετε.....

ετσι ειναι οπου του παιρνει του καθενος...

παντως να εχετε υποψιν οτι ... ουδεις αναντικαταστατος ...

Πως τοπε χτες βραδυ η Ανιτα? Παρτο αλλιως. Ετσι που το πας θα βρεις. Ασχετο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΧΡΥΣΑ.

ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΟΥΔΕΙΣ ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Η ΑΠΟΛΥΣΗ ΕΝΟΣ ΑΤΟΜΟΥ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΦΑΣΜΑ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΝ ΠΟΛΥΠΛΟΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ, ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ.. ΕΥΣΤΟΧΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το εργατικό δίκαιο δομηθηκε σε κανονες που απειχαν του κλασικου

αστικου δικαιου. Ενω το δευτερο στηριζεται στην αρχη της ισοτιμιας των

μερων και της ελευθεριας των σ υμβασεων, το εργατικο εμπνεομενο απο τις σοσιαλιστικες αποψεις για την εργασια (και την υπεροχη της εργοδοσιας) στηριζεται στην αρχη της προστασιας του εργαζομενου και της επιβολης κανονων αναγκαστικου δικαιου σε ο,τι αφορά την μισθωτη εργασια.

Πολυ συχνα το δικαιο αγνοει την αποτελεσματικοτητα. Κατα τη γνωμη μου, κατι τετοιο συνεβη και με το εργατικο. Ενω υπηρχαν απο παλιά σημαδια οτι η αυξημενη προστασια οδηγει σε κρατισμό στην οικονομια και δημιουργια ολιγοπολίων, οι Ευρωπαιοι επεμεναν σε ολο και περισσοτερα προνομια στους εργαζομενους ανεξαρτητα απο την παραγωγικοτητα-αποτελεσμα σημερα ξεθεμελιωνουν τα κεκτημενα. Οι Αμερικανοι (θεμελιωτες του εργατικου δικαιου, αλλα και οι πρωτοι που το αμφισβητησαν-ΠΑΝΤΑ στυην πρωτοπορια) προχωρησαν πιο εξυπνα και πετυχαν υψηλη παραγωγικοτητα και μικρη ανεργια.

ΔΙΑΦΩΝΩ με τα ποσοστα που καθε ενας δινει σε εργαζ-εργοδ ως προς το ποιος ευθυνεται για εκμεταλευση στην εργασια (αν και στην Ελλαδα ειμαι βεβαιος οτι μερικες μικρες επιχειρησεις λειτουργουν για χαρη των υπαλληλων τους και μαλιστα με το μερακι και τη φιλοτιμια των ιδιοκτητων, οχι των υπαλληλων).

Εκεινο που εχει σημασια ειναι αν μπορουν καποιοι να συνεργστουν σε καποιο χωρο παραγωγης η νομιζουν οτι βρισκονται στο σχολειο και ολα περιστρεφονται γυρω απο το ατομο τους. Και αν το τελευταιο ειναι δυστυχως γεγονος στην εκπαιδευση (εκει καταντησε νταντεμα-αντι να ειναι πειραματικος χωρος , ενας εξομοιωτης της αγορας εργασιας και των αλλων κοινωνικων χωρων ) η αγορα θα ειναι παντα σκληρη να τιμωρει και την παραμικρη αβλεψια και δυστυχως οχι παντα ΔΙΚΑΙΗ. Ενιοτε οι κακοι παικτες επιβραβευονται (βλ. μερικες διαταξεις του εργατικου δικαιου η τις προστατευτικες του Δημοσιου). ΓΕΝΙΚΑ παντως οσοι δεν μπορουν να συνεργαστουν απλα ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑΝΤΑΙ.

Εξαλλου, κατι που πολλοι αγνοουν, αλλα οι νομικοι γνωριζουν οτι η προσληψη ΣΗΜΕΡΑ προσωπικου με σχεση εξαρτημενης εργασιας ειναι ενα λαθος. Μπορείς το ίδιο άτομο να αξιωσεις να αναλαβει με συμβαση εργου να σου προσφερει το ιδιο αποτελεσμα, χωρις να το επιβλεπεις και να αποζημιωθεις για ο,τι κανει στραβα. Και εισαι και φιλελευθερος, αφου δεν καταπιεζεις κανενα. Γιατι σημερα νομιζω οτι κανεις δεν εξαναγκαζεται να εργαστει οπως πριν απο 3 αιωνες επι βιομηχανικης επαναστασης... Και επιτελους πρεπει να αξιωνουμε και μια αποτελεσματικοτητα στην εργασια και μια υπευθυνοτητα στοιχειωδη.

Οι προθεσεις δεν αρκουν.

Τη λυση λοιπον τη δινει και παλι ο καπιταλισμος.... Συμβασεις εργου και οποιος γουσταρει. Ανευθυνοτητα και ωχαδερφισμος ΤΕΛΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η μεγαλύτερη επιτυχία του καπιταλισμού από υπάρξεώς του είναι που έντυσε με ιδεολογικά πούπουλα την αγωνία της κότας να κάνει πολλά αυγά για να μην την σφάξει ο κοτετσάρχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
chprokop Posted Σήμερα, 01:05 AM

Τη λυση λοιπον τη δινει και παλι ο καπιταλισμος.... Συμβασεις εργου και οποιος γουσταρει. Ανευθυνοτητα και ωχαδερφισμος ΤΕΛΟΣ!

ATHV Posted Σήμερα, 10:09 AM

Η μεγαλύτερη επιτυχία του καπιταλισμού από υπάρξεώς του είναι που έντυσε με ιδεολογικά πούπουλα την αγωνία της κότας να κάνει πολλά αυγά για να μην την σφάξει ο κοτετσάρχης.

Μαργαρίτης Posted Σήμερα, 10:19 AM

Δεν με νοιάζει... μη σε νοιάζει..

οι δρόμοι που τραβάνε.

Κι ο δικός σου...κι ο δικός μου...

στο πουθενά μας πάνε.

πουτ δε κότ ντάουν σλόουλι.. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Περιστατικά σαν αυτό του "φεύγω - δεν φεύγω" δεν γίνονται σε μια εταιρεία με οργανωμένο τμήμα προσωπικού και HR . Απο την στιγμή που ενημερώνεις τον προιστάμενο σου για οικειοθελή αποχώρηση μεσολαβεί χρόνος dt για να υπογράψεις το επίσημο χαρτί και να δρομολογηθεί memo στους συναδέλφους σου και άμεσους συνεργάτες σου για νέα δρομολόγηση εργασιών. Αν δεν συμβεί κάτι τέτοιο φταίει ο προιστάμενος η ο HR. Ναι !!! αυτό είναι κάτι που μπορεί να γίνει και σε μικρές επιχειρήσεις.

Δυστυχώς δεν λειτουργούν όλες οι εταιρείες έτσι. Οι μικροί επιχειρηματίες των 5 -10 - 20 ατόμων παρά τα φανταχτερά ονόματα και τους τίτλους δεν έχουν οργανώσει ποτέ σωστά την δουλειά τους και τις διαδικασίες της εταιρείας τους λόγω άγνοιας .

Η αγνοια δυστυχώς βασιλεύει σε μια χώρα μικρομεσαίων κουτσοεπιχειρηματιών. Παράδειγμα οι συμβάσεις έργου που αποτελούν το laughing stock όλων των HR παγκοσμίως. Για προσπάθησε να κάνεις περιγραφές θέσεων και οργανογράμματα επι έτη και μετά να περιγράψεις την θέση της γραμματέως σε σύμβαση έργου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
...... οι συμβάσεις έργου που αποτελούν το laughing stock όλων των HR παγκοσμίως.........

.......Παιδιά ασχοληθείτε με καμια δήλωση ΦΠΑ και αφήστε τα των συμβάσεων............

Για το πρώτο......μένω έκθαμβος.. :o (Τι είναι τούτο?).

Για το δεύτερο επαυξάνω.......

και οι γυναίκες του forum...να πλύνουν κανα πιάτο. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βαρέθηκα τόσα χρόνια να με αποκαλούν όλοι λογιστάκο. Θέλω κι εγώ να γίνω HR. Έτσι θα μπορώ αμείλικτα να στέλνω όποιον μου τη βγαίνει κατευθείαν στο laughing stock μου. Αρκεί ο φίλτατος Μέσιος να μας πει πως γίνεται κανείς HR (και τι είναι βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Βαρέθηκα τόσα χρόνια να με αποκαλούν όλοι λογιστάκο. Θέλω κι εγώ να γίνω HR. Έτσι θα μπορώ αμείλικτα να στέλνω όποιον μου τη βγαίνει κατευθείαν στο laughing stock μου. Αρκεί ο φίλτατος Μέσιος να μας πει πως γίνεται κανείς HR (και τι είναι βέβαια).

Δεν ξέρω για το ΗR......

αλλά το άλλο το βρήκα.

laughing stock αντικείμενο χλεύης ή γελοιοποίησης # ρεντίκολο (των σκυλιών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
HR=HUMAN RESOURCES=ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΙ ΠΟΡΟΙ

Δηλαδή Σούλη ο HR manager (διαχειριστής ανθρωπίνων πόρων) θα κάνει τον εργαζόμενο

laughing stock (ρεντίκολο των σκυλιών).Αυτό εννοεί

:lol::o:lol:

Δεν ξέρω...να μας πεί ο Θανάσης που θα γίνει HR...

Εγώ έκανα δέκα χρόνια να πάρω πτυχίο γιατί με έκοβε ο Λαδόπουλος... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόνο που αγαπητέ επισκέπτη ξεχάσατε μια λεπτομέρεια!

Στο 99,99% των περιπτώσεων, ο HR manager (ω! τι βαρύγδουπος τίτλος) είναι και ο ίδιος υπάλληλος και άρα μπορεί ανά πάσα στιγμή να γίνει και ο ίδιος laughing stock, γιατί ως γνωστόν ουδείς αναντικατάστατος!!

ΥΣ: Αφήνω το ΦΠΑ, ΦΜΥ κλπ και πάω να πλύνω πιάτα! :lol::o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λεω, απο αυριο, να ενημερωσω τους πελατες μου, οτι πρεπει να προσλαβουν και εναν ΗR manager

για να παψω να ασχολουμαι με συμβασεις, μηπως και μου μενει ωρα να πλενω και τα πιατα μου.

Το πιθανοτερο βεβαια ειναι να αρχισουν να ψαχνουν αλλο λογιστη. Βασιλισσα της κουζινας με βλεπω !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...