Sign in to follow this  
Followers 0
a.a.

ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΔΙΚΤΥΩΘΕΙΤΕ ΣΕ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ - ΕΣΟΔΟ Ή ΜΕΙΩΣΗ ΑΞΙΑΣ ΠΑΓΙΩΝ

60 posts in this topic

Τάσο δεν θα θεωρηθεί όμως σαν εισόδημα από εμπορικές επιχειρησείς σύμφωνα με το άρθρο 28 ?

Και άρα δεν θα είναι αντίθετο με το πνεύμα του νόμου όπου δεν θα πρέπει να προστίθεται σαν έσοδο ,πάλι με το άρθρο 28 ?

Το 2008 ειχαμε αγορες παγιων 5.000,00.

Επειδη η αξια καθε παγιου ηταν κατω απο 1.200,00 (και επειδη μας συμφερει) τα αποσβεσαμε πληρως.

Το 2009 εγκριθηκε η επιδοτηση 100% και εισπραξαμε 5.000,00.

Αυτες οι 5.000,00 ειναι εισοδημα απο εμπορικες επιχειρησεις και θα φορολογηθει.

Προστιθεται ως εσοδο το 2009 επειδη ειχε αφαιρεθει ως εξοδο (οι αποσβεσεις) το 2008.

Δεν υπαρχει αλλη λυση κατα την αποψη μου.

Θα μπορουσες να μην υπολογισεις αποσβεσεις το 2008,

οποτε το 2009 θα αφαιρουσες την επιδοτηση κατα 100% απο

την αξια των παγιων και αφου η αξια των παγιων θα μηδενιζοταν δεν θα εκανες καθολου αποσβεσεις το 2009.

Και αν δεν εγκρινοταν η επιδοτηση ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
...................................

Δεν υπαρχει αλλη λυση κατα την αποψη μου.

...................................

Τάσο προσωπικά σε αντίστοιχη περίπτωση από επιδότηση από ΕΟΜΜΕΧ (με χορήγηση το επόμενο έτος από την αγορά) το αντιμετώπισα όπως το παράδειγμα που ανέφερα .

Λογιστικά θεωρώ ότι είμαι εντάξει , φορολογικά πάλι .......... :)

Παλαιότερα έκανα αυτό το πράγμα ακριβώς πχ με την επιχορήγηση ΟΑΕΔ την περνούσα αρνητικά στις αμοιβές , από όταν κάναμε το θεματάκι όμως παρόλο που είχα δίκιο (όπως πάντα άλλωστε :) ) έκατσα και σκέφτηκα και τελικά άλλαξα γνώμη .

Θεωρώ όμως ότι δεν πρέπει να προστεθεί σαν έσοδο είναι, πως να το πω , ουδέτερο όφελος .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τάσο προσωπικά σε αντίστοιχη περίπτωση από επιδότηση από ΕΟΜΜΕΧ (με χορήγηση το επόμενο έτος από την αγορά) το αντιμετώπισα όπως το παράδειγμα που ανέφερα .

Λογιστικά θεωρώ ότι είμαι εντάξει , φορολογικά πάλι .......... :)

Παλαιότερα έκανα αυτό το πράγμα ακριβώς πχ με την επιχορήγηση ΟΑΕΔ την περνούσα αρνητικά στις αμοιβές , από όταν κάναμε το θεματάκι όμως παρόλο που είχα δίκιο (όπως πάντα άλλωστε :) ) έκατσα και σκέφτηκα και τελικά άλλαξα γνώμη .

Θεωρώ όμως ότι δεν πρέπει να προστεθεί σαν έσοδο είναι, πως να το πω , ουδέτερο όφελος .

Βρε Αποστολη στο ΕΟΜΜΕΧ δεν ηταν επιδοτηση 100%.

Στο δικο μου το παραδειγμα με αποσβεση 100%, πως θα το κανεις με το δικο σου τροπο;

Το 2009 που χορηγειται η επιδοτηση, δεν υπαρχει αναποσβεστη αξια και κατα συνεπεια

δεν υπαρχουν αποσβεσεις για τα επιχορηγηθεντα παγια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βρε Αποστολη στο ΕΟΜΜΕΧ δεν ηταν επιδοτηση 100%.

Στο δικο μου το παραδειγμα με αποσβεση 100%, πως θα το κανεις με το δικο σου τροπο;

Το 2009 που χορηγειται η επιδοτηση, δεν υπαρχει αναποσβεστη αξια και κατα συνεπεια

δεν υπαρχουν αποσβεσεις για τα επιχορηγηθεντα παγια.

Τάσο αυτό πως το βλέπεις ως σκέψη ?

Αν η επιχορήγηση είναι πράγματι για το συγκεκριμένο σκόπο τότε μειώνεται η αξία των αποσβέσεων .

Για να γίνω κατανοητός (γιατί καμία φορά δεν με πιάνω ούτε εγώ !!!! :) )

Αγορά παγιών 12/2008 50.000,00 €

Συντελεστής απόσβεσης έστω 20% .

Λήψη επιχορήγησης 2009 .

Αποσβέσεις 2008 : (εφόσον μπήκαν στη παραγωγική διαδικασία) : 50.000,00 € χ 20%/12*1= 833,33 € Απόσβεση για καταχώρηση (και για έπτωση στο Ε3) στα βιβλία .

Αποσβέσεις 2009 : 10.000,00 €

Επειδή επιχορηγήθηκε 100% για τις αγορές αυτές (επαναλαμβάνω ,πολύ σημαντικό και κρίσιμο σημείο αυτό ) θα έχουμε για έκπτωση στο Ε3 ............ 0 για τις αποσβέσεις καθώς και αφαίρεση 833,33 € από τις λοιπές δαπάνες .

Παράλληλα στους λογαριασμούς των επιχορηγήσεων θα μειώσουμε κατά 10.833,33 το ποσό της επιχορήγησης και το υπόλοιπο θα το μεταφέρουμε στη νέα χρήση έως ότου μηδενιστεί .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τάσο αυτό πως το βλέπεις ως σκέψη ?

Στην ουσια λεμε το ιδιο πραγμα.

Εσυ αφαιρεις απο τις λοιπες δαπανες το 833,33, εγω θα το προσθετα στα κερδη.

Το δικο μου, μου φαινεται πιο απλο.

Το αποτελεσμα περιπου το διο.

Οποτε χρησιμοποιω το ξυραφι του Οκαμ και καταληγω στο απλο. :)

Υποψιν οτι τις τυχον δαπανες του 2008 που εχω επιχορηγηθει το 2009,

θα τις περασω αρνητικα απο τις λοιπες δαπανες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είμαι δικηγόρος και έλαβα επιδότηση με το ΕΣΠΑ για ηλεκτρονικό εξοπλισμό στο 80% του ηλεκτρονικού εξοπλισμού που αγόρασα. Και οι δαπάνες και η είσπραξη της επιχορήγησης έγιναν εντός του ημερολογιακού έτους 2010. Στα πάγια αμέσως μετά την αγορά τους έγραψα απόσβεση στην χρήση, πράγμα που επιτρεπόταν.

Καταχωρώ την είσπραξη του ποσού της επιχορήγησης στην στήλη Εσόδων του Βιβλίου μου Β΄ κατηγορίας που τηρώ; Ή σημειώνω το ποσό κάπου στο Ε3 και τελιώνω; Στο φύλλο των παγίων σημειώνω κάτι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είμαι δικηγόρος και έλαβα επιδότηση με το ΕΣΠΑ για ηλεκτρονικό εξοπλισμό στο 80% του ηλεκτρονικού εξοπλισμού που αγόρασα. Και οι δαπάνες και η είσπραξη της επιχορήγησης έγιναν εντός του ημερολογιακού έτους 2010. Στα πάγια αμέσως μετά την αγορά τους έγραψα απόσβεση στην χρήση, πράγμα που επιτρεπόταν.

Καταχωρώ την είσπραξη του ποσού της επιχορήγησης στην στήλη Εσόδων του Βιβλίου μου Β΄ κατηγορίας που τηρώ; Ή σημειώνω το ποσό κάπου στο Ε3 και τελειώνω; Στο φύλλο των παγίων σημειώνω κάτι;

Παρακαλώ να σβηστεί το αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Τπ καταχώρησα χωρίς να έχω κάνει log in!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταχωρώ την είσπραξη του ποσού της επιχορήγησης στην στήλη Εσόδων του Βιβλίου μου Β΄ κατηγορίας που τηρώ; NAI

Ή σημειώνω το ποσό κάπου στο Ε3; ΚΩΔ 904

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είμαι δικηγόρος και έλαβα επιδότηση με το ΕΣΠΑ για ηλεκτρονικό εξοπλισμό στο 80% του ηλεκτρονικού εξοπλισμού που αγόρασα. Και οι δαπάνες και η είσπραξη της επιχορήγησης έγιναν εντός του ημερολογιακού έτους 2010. Στα πάγια αμέσως μετά την αγορά τους έγραψα απόσβεση στην χρήση, πράγμα που επιτρεπόταν.

Καταχωρώ την είσπραξη του ποσού της επιχορήγησης στην στήλη Εσόδων του Βιβλίου μου Β΄ κατηγορίας που τηρώ; Ή σημειώνω το ποσό κάπου στο Ε3 και τελειώνω; Στο φύλλο των παγίων σημειώνω κάτι;

Παρακαλώ να σβηστεί το αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Τπ καταχώρησα χωρίς να έχω κάνει log in!

Έχει απαντηθεί το ερώτημα σας αλλά καλό είναι να βρειτε Λογιστή .

Share this post


Link to post
Share on other sites

...στο προγραμμα γυναικεία επιχειρηματικότητα έχουμε τα εξής δεδομένα:

- κάναμε αίτηση το 2009 (χρήση 2009-2010 υπερδωδεκάμηνη) και αγορά όλων των παγίων και των εξόδων,

- το 2010 τρέξαμε αποσβέσεις και εκπέσαμε τα έξοδα, γιατί δε ξεραμε αν θα επιδοτηθούμε

- έλεγχος παραστατικών το 2011 όπου πήραμε τα πρώτα χρήματα 30/6/2011 και

- το 2012 θα γίνει η αυτοψία στα πάγια για να πάρουμε και τα υπόλοιπα.

Γνωρίζουμε ότι θα τρέξουμε τις αποσβέσεις κανονικά και παράλληλα θα αποσβένω την επιδότηση ως πλασματικό "έσοδο" - αφαιρετικό των εξόδων και των αποσβέσεων, μέσω 41.10 «Επιχορηγήσεις παγίων επενδύσεων» και 81.10.05 «Αναλογούσες στη χρήση επιχορηγήσεις παγίων επενδύσεων»,

Έχω δύο ερωτήματα που είναι τα εξής:

1.Πότε θα ξεκινήσει η απόσβεση της επιδότησης:

α) από την την 1/1/11 για όλο το 50% της επιδότησης,

β) από την 30/6/11 για όλο το 50% της επιδότησης,

γ) από την 30/6/11 για το ποσό που πήραμε και το υπόλοιπο από την ημερομηνία που θα εισπρακτεί το 2012,

δ) από την ημερομηνία αγοράς των παγίων και των επιχορηγούμενων εξόδων, αλλά όταν βεβαιώνεται η είσπραξη πχ για το 2011 στην αναλογία του ποσου που εισπράξαμε στις 30/6/11 και για το 2012 στην αναλογία των ποσών όταν θα εισπράξουμε το 2012,

ε) από την ημερομηνία αγοράς του παγίου, για όλο το ποσό της επιδότησης το 2011 καθώς και για το μέρος της χρήσης 2009-2010 στον "82.01".

Αν απαντήσουμε α), β) ή γ) τότε στο τέλος της απόσβεσης της επιχορήγησης μετά από 5χρόνια, θα έχω πλασματικά φορολογικά κερδη όπως είχα πλασματικά φορολογικές ζημιές την πρώτη χρονιά που απόσβεσα τα πάγια ενώ δεν είχα έγκριση της επιχορήγησης, και

Αν απαντήσουμε δ),ε) τότε θα περάσουμε την φετινή απόσβεση της επιχορήγησης στο 81.10.05 «Αναλογούσες στη χρήση επιχορηγήσεις παγίων επενδύσεων» και τις περσινές στο 82.01.ΧΧ«Επιχορηγήσεις παγίων επενδύσεων προηγούμενων χρήσεων» και θα μειώσουν το 2011 φορολογικά τις δαπάνες διαχείρησης.

Άποψή μου για το φορολογικό μας σύστημα πρέπει να είναι το ε).

2.Για τα έξοδα του προγράμματος θα πιστώσουμε τον 81.10.05 και 82.01.ΧΧ με χρέωση του 41.10 ή πίστωση του εξόδου 6Χ.ΧΧ με χρέωση του 41.10.;;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.