Jump to content
  • 0

ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ & ΣΕΠΕ


Guest pao
 Share

Question

ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΥΣ ΕΙΤΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΙΤΕ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΕΡΓΑ ,ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ? ΚΑΙ ΤΙ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΠΙΘ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ

ΕΡΓΑΣΙΑΣ ?

Link to comment
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Παλαιότερα είχε αναφερθεί το βιβλίο οικοδομων μπορείς να το δεις εδω

αλλά απο οτι θυμάμαι έχει καταργηθεί (νομίζω το 1997) .

Αν γνωρίζει κάποιος ας το ξεκαθαρίσει γιατί είναι σημαντικό .

Link to comment
Share on other sites

  • 0
ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΥΣ ΕΙΤΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΙΤΕ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΕΡΓΑ ,ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ?

Ούτε στον ΟΑΕΔ ούτε στο ΣΕΠΕ.

ΤΙ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΠΙΘ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ

ΕΡΓΑΣΙΑΣ ?

Με τον Ν.1975/91 είχε καταργηθεί το Βιβλίο παρουσίας στα εργοτάξια, όπου αναγραφόταν ο κάθε εισερχόμενος και εξερχόμενος για/από εργασία. Όμως με εγκύκλιο (που δεν θυμάμαι) του 2000 επανήλθε. Πάντως στην πράξη ελάχιστοι το τηρούν και ακόμα πιο ελάχιστοι το ελέγχουν. Οκτώ χρόνια σε τεχνικές εταιρείες που δουλεύω ποτέ δεν ζητήθηκε. Αυτό εξάλλου στα πλαίσια του χαϊδέματος της ανασφάλιστης εργασίας (των αλλοδαπών κυρίως) ώστε να βαυκαλιζόμαστε ως χώρα με ρυθμούς ανάπτυξης φούσκες.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΙ ΕΚΑΣΤΟΤΑΙ ΚΡΑΤΟΥΝΤΕΣ ΚΟΠΤΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΔΑΝΕΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ.

ΑΦΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΝΑ ΠΑΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αν και είμαι άσχετος με τα οκοδομικά , αν ισχύει κάτι καλό ειναι να το ξέρουμε . Στον Ν1975/91 δεν υπάρχει κάτι σχετικό με κατάργηση . Αντίθετα η εγκ.είναι του 1992 .

ΟΝ1976/91υπάρχει το εξης :

Βιβλιο ημερήσιων δελτίων σε οικοδομικά

και τεχνικά έργα

'Αρθρο 20

Το άρθρο 20 καταργήθηκε αφ'ής ίσχυσε με την παρ.8

άρθρ.4 Ν.2556/1997 Α 270/24.12.1997.

(1. Καθιερώνεται η τήρηση βιβλίου ημερήσιων δελτίων απασχολούμενου

προσωπικού στο οποίο αναγράφονται οι απασχολούμενοι σε επιχειρήσεις και

εργασίες οικοδομικών και τεχνικών έργων.

Σχετ.Εγγρ.11073/23.10.2000 Υπ.Εργασίας

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καταλαβαίνω ότι εχω μεγαλο πρόβλημα στον τρόπο που γραφω αλλά προσπαθώ να μεταφέρω αυτά που βρήκα . Εβαλα πλάγια γραμματα για δει κάποιος ότι με τον Νομο του 1997 καταργηθηκε το άρθρο του Νομου του 1991 . Το θέμα πιστευω ότι ενδιαφέρει πολλούς και γι αυτό ασχολήθηκα .

Διαβασα και το εγγραφο που λες ειναι αυτό που γράφω .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Βρε cel δεν σε πικάρω, εξάλλου οι πληροφορίες μου βασίζονται σε απάντησή του Π.Μάμμου σε αντίστοιχο ερώτημά μου προ διετίας. Στο Ν.1975/91 δεν έχω πρόσβαση, ούτε χρόνο να τον αναζητήσω, έτσι - κακώς ίσως - επαναπαύτηκα στην απάντηση. Από την άπάντησή σου απλώς δεν αντιλήφθηκα την χρονική έννοια του "αφ'ής ίσχυσε" και το αν διαφωνείς στο ότι ξαναισχύει από το 2000.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Επειδή και γω δεν έχω χρόνο δες στο ΔΕΝ 2001/σελ1447 την εγκύκλιο και την ανάλυση .

Απλώς σκέφτομαι ότι πολλοί επηρεαζονται απο το όνομα αυτου που απαντά και απότι γραφεται για τον καθένα εδω μέσα . Μου θυμιζει τα "μαχαιρωμένα" στρωματα που βλεπω τις τελευταίες μέρες στα σκουπιδια .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Πράγματι με το Σχετ.Εγγρ.11073/23.10.2000 Υπ.Εργασίας επανέρχονται σε ισχύ οι διατάξεις του άρθρου 33 του Ν. 1836/89 και η αριθμ. 1801/89 απόφαση Υπουργείου Εργασίας (ΦΕΚ 569/Β/2.8.89), με τις οποίες προβλέπεται η υποχρέωση Τήρησης Βιβλίου Ημερήσιων Δελτίων Απασχολούμενου Προσωπικού στην εκτέλεση οικοδομικών και τεχνικών έργων, καθώς και άλλες λεπτομέρειες που συνδέονται με αυτή την υποχρέωση. Στη πράξη όμως τουλάχιστο σε τεχνικές εταιρίες που ασχολούμαι ποτέ δεν μου έχει ζητηθεί.

Επίσης σε σχέση με την ερώτηση του PAO δεν γίνεται αναγγελία πρόσληψης στον ΟΑΕΔ (εξωτερικών συνεργείων) εργατών και οικοδόμων που ασχολούνται με έργα της εκάστοτε τεχνικής εταιρίας εκτός και αν αναφερόμαστε σε μόνιμα συνεργεία της εταιρίας (στη περίπτωση αυτή γίνεται αναγγελία πρόσληψης) που τα ένσημά τους αποδίδονται με ΑΠΔ κοινών επιχειρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης-nikos-
Πράγματι με το Σχετ.Εγγρ.11073/23.10.2000 Υπ.Εργασίας επανέρχονται σε ισχύ οι διατάξεις του άρθρου 33 του Ν. 1836/89 και η αριθμ. 1801/89 απόφαση Υπουργείου Εργασίας (ΦΕΚ 569/Β/2.8.89), με τις οποίες προβλέπεται η υποχρέωση Τήρησης Βιβλίου Ημερήσιων Δελτίων Απασχολούμενου Προσωπικού στην εκτέλεση οικοδομικών και τεχνικών έργων, καθώς και άλλες λεπτομέρειες που συνδέονται με αυτή την υποχρέωση. Στη πράξη όμως τουλάχιστο σε τεχνικές εταιρίες που ασχολούμαι ποτέ δεν μου έχει ζητηθεί.

Επίσης σε σχέση με την ερώτηση του PAO δεν γίνεται αναγγελία πρόσληψης στον ΟΑΕΔ (εξωτερικών συνεργείων) εργατών και οικοδόμων που ασχολούνται με έργα της εκάστοτε τεχνικής εταιρίας εκτός και αν αναφερόμαστε σε μόνιμα συνεργεία της εταιρίας (στη περίπτωση αυτή γίνεται αναγγελία πρόσληψης) που τα ένσημά τους αποδίδονται με ΑΠΔ κοινών επιχειρήσεων.

'Εχει βρει κάποιος συνάδελφος κάποιο νόμο του ΟΑΕΔ,κάτι σχετικό σχέτικα με το οτι οι εργάτες απασχολούμενοι σε οικοδομετεχνικά έργα δεν έχουν αναγγελία πρόσληψης στον ΟΑΕΔ ή έστω έχουν μιλήσει με τα κεντρικά του ΟΑΕΔ?

Έχω εργάτες που θέλουν να βγούνε απο το ταμείο ανεργίας για να τους κολληθούν ένσημα και ζητάνε Αναγγελία Πρόσληψης στον ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΟΙ ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ (ΕΑΝ ΒΓΗΚΑΝΕ) ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ. ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Ι.Κ.
ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΥΣ ΕΙΤΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΙΤΕ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΕΡΓΑ ,ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ? ΚΑΙ ΤΙ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΠΙΘ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ

ΕΡΓΑΣΙΑΣ ?

ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΥΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΣΡΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΑΡΟΥΣΙΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟ ΕΡΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ. ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...