Προς το περιεχόμενο

Δύσκολος συνάδελφος ΣΕ ΝΕΟ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ...


επισκέπτη Doni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σορυ για το διαφορετικό μήνυμα αλλά πήρα θάρρος από τον τίτλο της ενότητας.

Τι κάνετε αν έχετε να αντιμετωπίσετε έναν δύσκολο συνάδελφο, που έχει την συμπάθεια του αφεντικού και το χάος για οδηγό στην ζωή του?

Χαρακτηριστικά: είναι αδύνατος από πλευρά γνώσεων αλλά καταφέρνει να ψήνει το αφεντικό ότι είναι ο μόνος που ενδιαφέρεται για την δουλεία, γλύφει με έναν περίεργο τρόπο και κάθεται παραπάνω από όλους στην δουλεία. Στην πραγματικότητα δεν του κόβει μια και μπορεί να κάθεται και ώρες να συζητάει πως θα κάνει την μια έγγραφη η την άλλη και να μην την καταλαβαίνει… αλλά αυτό που βλέπει το αφεντικό είναι την τρομερή προσπάθεια ενώ αυτό που βλέπω εγώ είναι το μηδενικό αποτέλεσμα την κουραστική γρίνια και το άσκοπο δήθεν άγχος του να τα κάνουμε όλα στην εντέλεια( ενώ μιλάμε πνίγεται σε σταγόνα όχι κουτάλι νερού!!!).

Το ενοχλητικό όμως είναι ότι υποτιμά τους υπόλοιπους συνάδελφους έμμεσα ότι λουφάρουν, δεν προσπαθούν κλπ ενώ οι υπόλοιποι απλά τα καταφέρνουν με λιγότερο κόπο.

Δεν θέλω να τον προσβάλω ούτε αυτόν αλλά ούτε να έρθω σε κόντρα με το αφεντικό μου αλλά δεν τον ανέχομαι άλλο, θα εγκλιματίσω λέμε…

Ήταν και παλιά στην εταιρία αλλά εγώ ήμουν σε άλλο τμήμα και γενικά είμαι νέος στην εταιρία.

Εσείς οι γνωστές της διοίκησης ανθρώπινου δυναμικού ριχτέ καμία ιδέα…και γενικά οποίος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ας βοηθήσει. Είμαι αρκετά απογοητευμένος που δεν μπορώ να τα βρω μαζί του. Έχω μεγάλη διάθεση να δουλέψω σε ομαδικό κλίμα αλλά αυτό προαπαιτεί σεβασμό, ίση και δίκαιη αντιμετώπιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε να βρεις γιατί τα κάνει όλα αυτά

Συνήθως φόβος κρύβεται από πίσω

ίσως για να μη χάσει τη δουλειά του

(ή δουλεία του όπως χαρακτηριστικά λες)

Ανασφάλειες... αν μπορείς πείσε τον ότι δεν κινδυνεύει

από τίποτα και από κανέναν εκεί μέσα και ότι θα τον

βοηθήσετε να "ορθοποδήσει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Σορυ για το διαφορετικό μήνυμα αλλά πήρα θάρρος από τον τίτλο της ενότητας.

Τι κάνετε αν έχετε να αντιμετωπίσετε έναν δύσκολο συνάδελφο, που έχει την συμπάθεια του αφεντικού και το χάος για οδηγό στην ζωή του?

Χαρακτηριστικά: είναι αδύνατος από πλευρά γνώσεων αλλά καταφέρνει να ψήνει το αφεντικό ότι είναι ο μόνος που ενδιαφέρεται για την δουλεία, γλύφει με έναν περίεργο τρόπο και κάθεται παραπάνω από όλους στην δουλεία. Στην πραγματικότητα δεν του κόβει μια και μπορεί να κάθεται και ώρες να συζητάει πως θα κάνει την μια έγγραφη η την άλλη και να μην την καταλαβαίνει… αλλά αυτό που βλέπει το αφεντικό είναι την τρομερή προσπάθεια ενώ αυτό που βλέπω εγώ είναι το μηδενικό αποτέλεσμα την κουραστική γρίνια και το άσκοπο δήθεν άγχος του να τα κάνουμε όλα στην εντέλεια( ενώ μιλάμε πνίγεται σε σταγόνα όχι κουτάλι νερού!!!).

Το ενοχλητικό όμως είναι ότι υποτιμά τους υπόλοιπους συνάδελφους έμμεσα ότι λουφάρουν, δεν προσπαθούν κλπ ενώ οι υπόλοιποι απλά τα καταφέρνουν με λιγότερο κόπο.

Δεν θέλω να τον προσβάλω ούτε αυτόν αλλά ούτε να έρθω σε κόντρα με το αφεντικό μου αλλά δεν τον ανέχομαι άλλο, θα εγκλιματίσω λέμε…

Ήταν και παλιά στην εταιρία αλλά εγώ ήμουν σε άλλο τμήμα και γενικά είμαι νέος στην εταιρία.

Εσείς οι γνωστές της διοίκησης ανθρώπινου δυναμικού ριχτέ καμία ιδέα…και γενικά οποίος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ας βοηθήσει. Είμαι αρκετά απογοητευμένος που δεν μπορώ να τα βρω μαζί του. Έχω μεγάλη διάθεση να δουλέψω σε ομαδικό κλίμα αλλά αυτό προαπαιτεί σεβασμό, ίση και δίκαιη αντιμετώπιση.

Νομιζω ο Γιαννης Βογιατζης τραγουδά : συνιστώ ηρεμια!!! (συγνωμη αν εκανα λάθος τη λεξη. Αλλα ηρεμια νομιζω λέει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ ΚΑΘΕΤΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΩΡΕΣ, ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ.

ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΔΙΕΥΘΕΤΗΣΕΙ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ, ΘΑ ΤΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ, ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ.

ΘΑ ΚΑΤΑΠΙΕΙ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΣΕΒΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ.

ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ ΣΧΕΣΕΙΣ.

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΣΑΛΙΑΡΙΣΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ¨ΑΦΕΝΤΙΚΟ",ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΗΧΑΝΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ "ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ" ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ ΤΑ ΠΑΤΑΝΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΕΧΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ. ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΘΑ ΑΠΟΓΥΜΝΩΘΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ. ΥΠΟΜΟΝΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ πιστεύω ότι δεν πρεπει να του δίνεις σημασία, ούτε να αφήνεις αυτές τις καταστάσεις να σε επηρεάζουν. Κάνε εσύ την δουλειά σου σωστά και με συνέπεια και άστον να χτυπιέται. Μην ξεχνάς άλλωστε ότι κύκλος είναι η ζωή και όλα μα όλα ανακαλύπτονται, και ποιος αξίζει και ποιος όχι... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πάντα στη μέση. Κάνε υπομονή. Αν πράγματι αξίζεις περισσότερο θα αποδειχθεί με τον καιρό, να είσαι σίγουρος. Αν όχι όμως, και έχεις παρεξηγήσει την κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σοφή παροιμία λέει:

O ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται.

Αν ο συνάδελφος αυτός πουλάει μόνο χρόνο και φύκια για

μεταξωτές κορδέλες,γρήγορα θα αποκαλυφθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνάδελφε,

αυτό που έχω να σου πω, μετά από 17 χρόνια εμπειρίας και επαφής με πάρα πολλούς ανθρώπους σε πάρα πολλές εταιρείες,είναι ότι αυτό που πρέπει να κοιτάς είναι να είσαι εσύ εντάξει απέναντι στη δουλειά σου,να είσαι εντάξει με τους υπόλοιπους συναδέλφους σου και πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα φανεί το τι κρύβει αυτός ο άνθρωπος.

Απλά ,αν μπορείς ,αγνόησέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Προιστάμενος εσωτερικός οχι δεν υπάρχει (μονο το αφεντικό ο οπίιος είναι άσχετος με οικονομικο λογιστικά) ο εξωτερικός λογιστής δεν θέλει να ασχολειται με μ©λα©©©© και δικιο εχει, Αυτο που με πειράζει δεν ειναι η οποια ανικανοτητα του ουτε αν εγω είμαι η δεν είμαι καλύτερος. Είμαστε και οι δυο βοηθοί λογιστές και τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Να έχουμε καλη συνεργασία θελω για να βγαίνει η δουλειά ευχάριστα και να να μην υποτιμά τους άλλους ενω οι περισσότεροι σέβονται την αδυναμία του. Ειναι τραγικό οι υπόλοιποι συνάδελφοι και εγω να κάνουμε πως δεν βλέπουμε την στραβομάρα του και σε καθε ευκαιρία αυτος να τονίζει τα λάθοι μας και τις αδυναμίες του καθενός. Δηλαδή ειναι παρανοικό. Υπομονή κανω και θα κάνω γιατι μαρέσει ο χώρος και ολοι οι υπόλοιποι συνάδελφοι ειναι οκ. Απλα θέλω να έχουμε καλές σχέσεις και συνεργασία μιας και ειναι ο κυριως συνεργάτης μου. Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λοιπον θα κανω τον συνηγορο του διαβολου Λεω μηπως κατα βαθος ζηλευεις την αυρα και την συμπαθεια που εμπνεει?Γινε λιγο περισσοτερο δεκτικος και προσπαθησε να τον πλησιασεις Μπορει και να κανεις λαθος Αν οχι τοτε κοιτα την δουλεια σου και ολα τα στραβα με τον καιρο βγαινουν στην φορα Κανεις δεν μπορει να ξεγελαει επ απειρον κανενα -ποσο μαλλον το αφεντικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα αφεντικά θέλουν κατανόηση. Προτιμούν έναν μέτριο που μπορούν να μιλήσουν μαζί του, από ένα σαΐνι που δεν καταλαβαίνουν τι τους λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KAI EΓΩ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΘΕΣΗ ΟΤΑΝ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝΑ ΣΕ ΜΙΑ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΟΡΚΩΤΩΝ ΕΛΕΓΚΤΩΝ ΜΕ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΤΕ 2000 ΕΥΡΩ.

ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΟΥ ''ΠΑΛΗΟΥ'',ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΚΕΝΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ

ΓΛΥΨΙΜΟ ΣΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΕΠΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΒΑΣΕΩΣ.ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΕΠΕΛΕΞΑ

ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΕ ΕΣΟΔΑ

ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟΤΕ.

ΕΧΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΜΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...