Προς το περιεχόμενο

φροντιστήριο αγγλικών κατ'οικον


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Καθηγήτρια αγγλικών με όλες τις απαραίτητες από τον νόμο άδειες θέλει να ανοίξει φροντιστήριο αγγλικών με έδρα το σπίτι της από όπου θα παραδίδει και τα μαθήματα. Έχει τις ίδιες υποχρεώσεις όπως και να έχει μια άλλη επαγγελματική έδρα? Δηλ. βιβλίο μαθητων, αθεώρητες ΑΠΥ κτλ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να κάνουμε μια βασική διάκριση . Μιλάμε για μαθήματα αγγλικών κατ οίκον (οπότε εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα –βιβλίο εσόδων εξόδων – όχι μαθητολόγιο - θεωρημένες ΑΠΥ ) ή για φροντιστήριο (άρα εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις – βιβλίο εσόδων εξόδων – μαθητολόγιο – αθεώρητες ΑΠΥ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, επειδή μ' άπασχολεί και μένα, πες μου:

Κάποιος έχει άδεια οικοδιδασκαλίας από την δευτεροβάθμια.

- Αλλες φορές διδάσκει στο σπίτι του κάνει μαθήματα σε γκρούπ 2-3 ατόμων ή ιδιαίτερα και

- άλλες φορές στα σπίτια των μαθητών ιδιαίτερα ή σε γκρούπ 1-2 ατόμων.

ΕΡΩΤΗΣΗ

1. Δεν θα έχεις μαθητολόγιο για το σπίτι;

2. Στο Ε3 θα τον πας στα ελευθέρια ή στις εμπορικές;

Αναβάζει την δουλειά του και πάει (στη μέση της χρονιάς) σε ένα διαμέρισμα, το οποίο χρησιμοποιεί σαν χώρο παράδοσης (με την ίδια άδεια οικοδιδασκαλίας). Δεν απασχολέι προσωπικό.

ΕΡΩΤΗΣΗ

1. Εκεί στον νέο χώρο, πώς θα τον αντιμετωπίσεις; Σαν ελευθέριο ή σαν εμπορική;

ΥΓ

1. Παλιά με τα ανικειμενικά κάναμε γι'αυτούς Ε11 και όχι Ε10.

2. Στην περαίωση του 3259 (98-02) θα πάνε με 500άρι ή 300άρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα αλεκο.

κατ αρχην πιστευω οτι 500αρια ερχονται.τουλαχιστον στα "δικαμου" φροντιστηρια 500αρια ηρθαν.

ερωτηματικα μου γεννα η αδεια οικοδιδασκαλιας.δεν νομιζω να μπορει με αυτη την αδεια να κανει χρηση επαγγελματικης στεγης.εχω τα δικαιολογητικα για εναρξη φροντ.αγγλικων θα τα ψαξω κ θα επανελθω.θεωρω ομως οτι ειναι "αιολη" η χρηση αυτης της αδειας.η νομαρχια θα δεχτει αυτην την αδεια για επαγγελματικη στεγη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος έχει άδεια οικοδιδασκαλίας από την δευτεροβάθμια.

- Αλλες φορές διδάσκει στο σπίτι του κάνει μαθήματα σε γκρούπ 2-3 ατόμων ή ιδιαίτερα και

- άλλες φορές στα σπίτια των μαθητών ιδιαίτερα ή σε γκρούπ 1-2 ατόμων.

ΕΡΩΤΗΣΗ

1. Δεν θα έχεις μαθητολόγιο για το σπίτι;

2. Στο Ε3 θα τον πας στα ελευθέρια ή στις εμπορικές;

Γνώμη μου,

ανάλογα με την έναρξη που έχει κάνει στη Δ.Ο.Υ. (λογικά "παράδοση μαθημάτων κατ' οίκον") δεν θα έχει μαθητολόγιο, θα εκδίδει θεωρημένες Α.Π.Υ. και θα φορολογείται ως ελεύθερος επαγγελματίας

Αναβάζει την δουλειά του και πάει (στη μέση της χρονιάς) σε ένα διαμέρισμα, το οποίο χρησιμοποιεί σαν χώρο παράδοσης (με την ίδια άδεια οικοδιδασκαλίας). Δεν απασχολέι προσωπικό.

ΕΡΩΤΗΣΗ

1. Εκεί στον νέο χώρο, πώς θα τον αντιμετωπίσεις; Σαν ελευθέριο ή σαν εμπορική;

Πάλι σαν ελεύθερο επαγγελματία (για φροντιστήριο χρειάζεται άδεια ίδρυσης από τη δευτεροβάθμια η οποία ανανεώνεται κάθε χρόνο, δεν μπορείς με την άδεια οικοδιδασκάλου να κάνεις έναρξη φροντιστηρίου).

Στην περαίωση του 3259/2004 έπαιζε ρόλο η εμφάνιση στο Ε3.

Αν ήταν από ελευθέρια τότε 300,00 € ενώ αν ήταν από εμπορικές επιχειρήσεις τότε 500,00 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλέκο

Συγνώμη που δεν απάντησα αλλά κάπου έχασα το θέμα

Ξεκινώ και έχω σαν βάση τους ΚΑΔ. Αν δεν έχω κάνει λάθος δεν υπάρχει ΚΑΔ οικοδιδάσκαλου. Υπάρχει ο 80.42.20.08 Υπηρεσίες φροντιστηρίου ξένων γλωσσών και οι 80.42.20.03 Υπηρεσίες καθηγητή και 80.42.20.05 Υπηρεσίες παράδοσης ιδιαιτέρων μαθημάτων . Ο όρος οικοδιδάσκαλος είναι της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και είναι άδεια που χορηγείτε για ιδιαίτερα μαθήματα . Τώρα φορολογικά δεν είμαι σίγουρος για το μάθημα με γκρουπάκια εμπίπτει στην μια ή στην άλλη κατηγορία. Νομίζω όμως ότι στην περίπτωση ύπαρξης ιδιαίτερου χώρου παράδοσης μαθημάτων θα έχει πρόβλημα και με την εφορία και με την δευτεροβάθμια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 years later...

Πάνω στο ίδιο θέμα, να σας κάνω και εγώ την ερώτηση μου... Ο πελάτης έχει ως κύρια -και μοναδική- δραστηριότητα ''Υπηρεσίες Παράδοσης Ιδιαιτέρων Μαθημάτων". Οι παραδόσεις γίνονται στα σπίτια των μαθητών, ανήκει στην κατηγορία (Βιβλίο Εσόδων-Εξόδων, Απαλασσόμενο ΦΠΑ, ΟΧΙ μαθητολόγιο, Θεωρημένες ΑΠΥ). Οι ΑΠΥ τότε πρέπει να κοπούν στο όνομα του μαθητή-ανήλικου ή στου κηδεμόνα-γονέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω στο ίδιο θέμα, να σας κάνω και εγώ την ερώτηση μου... Ο πελάτης έχει ως κύρια -και μοναδική- δραστηριότητα ''Υπηρεσίες Παράδοσης Ιδιαιτέρων Μαθημάτων". Οι παραδόσεις γίνονται στα σπίτια των μαθητών, ανήκει στην κατηγορία (Βιβλίο Εσόδων-Εξόδων, Απαλασσόμενο ΦΠΑ, ΟΧΙ μαθητολόγιο, Θεωρημένες ΑΠΥ). Οι ΑΠΥ τότε πρέπει να κοπούν στο όνομα του μαθητή-ανήλικου ή στου κηδεμόνα-γονέα?

του μάθητή ανηλίκου βέβαια

αν εκδοθούν στο όνομα του γονέα κηδεμόνα πως θα αποδείξει ο γονέας ότι αφορούν στον ανήλικο ώστε να τα βάλει στον κωδικό (081-082-083) 084-085 της δήλωσής του και όχι στον 073-080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του γονέα βέβαια (έτσι για να πω και γω μια άλλη άποψη)

Που τα βρίσκει ο ανήλικος και πληρώνει τα μαθήματα?

(ας γράψει δε στην αιτιολογία :δίδακτρα Δεκεμβρίου για την κόρη του Περσεφόνη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του μάθητή ανηλίκου βέβαια

αν εκδοθούν στο όνομα του γονέα κηδεμόνα πως θα αποδείξει ο γονέας ότι αφορούν στον ανήλικο ώστε να τα βάλει στον κωδικό (081-082-083) 084-085 της δήλωσής του και όχι στον 073-080

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του γονέα βέβαια (έτσι για να πω και γω μια άλλη άποψη)

Που τα βρίσκει ο ανήλικος και πληρώνει τα μαθήματα?

(ας γράψει δε στην αιτιολογία :δίδακτρα Δεκεμβρίου για την κόρη του Περσεφόνη)

Αν θυμάμαι καλά, ο Σταματόπουλος στον ΚΒΣ είχε ανάλογο θέμα, που συμφωνούσε με την έκδοση ΑΠΥ στον γονέα, ως πελάτη... Οπότε, αν έχει κάποιος το συγκεκριμένο, ας ρίξει μια ματιά...

Κι εγώ πάντως ακολουθώ τον τρόπο που περιγράφει ο Γιάννης........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέτε?

πάντως ο γιός μου σε Πάσχα Χριστούγεννα κ γεννέθλια... "βγάζει" πιό πολλά απο μένα!!! :lol:

πάντως αφού διαφωνούμε θα "ψαχουλέψω" στον Σταματόπουλο

πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί τα ιδιαίτερα να είναι διαφορετικά απο ότι στα φροντιστήρια

και μην μου πείτε ότι τα φροντιστήρια εκδίδουν την απόδειξη στο όνομα του γονέα γιατί τότε

δεν θα συμφωνούσαν με το μαθητολόγιο

και βεβαίως υπάρχει και διευκρίνηση για τις δηλώσεις φυσικών προσώπων που ξεκάθαρα ορίζει ότι τις αποδείξεις διδάκτρων συνυποβάλλει ο γονέας που πλήρωσε είτε ασκεί την επιμέλεια είτε όχι

αν λοιπόν εγώ και ο πρώην συζυγός μου συμφωνήσουμε π.χ. να πληρώνουμε τα δίδακτρα εκ περιτροπής.... τι θα γίνει θα το τρελλάνουμε το φροντιστήριο μία στον έναν και μια στον άλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

καλησπερα

πανω σε αυτο το θεμα αυτοι που παραδισουν μαθηματα κατ οικον

1)εχουν θεωρημενο βιβλιο εσοδων-εξοδων,βιβλιο μαθητων και αθεωρητες απυ?

2)μπορουν να δηλωσουν σαν εδρα το σπιτι τους?

3)ασφαλιζονται στον ΟΑΕΕ?

4)με το φπα εχουν απαλλαγη?

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...