Προς το περιεχόμενο

ΛΑΘΗ ΣΤΙΣ ΑΠΔ ΚΑΙ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΤΟΥΣ


επισκέπτη NIKANOR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχουν αποσταλλεί πολλά e-mail σε συναδέλφους και μη από το ΙΚΑ, για λάθη στις ΑΠΔ, ανεβάζω το αρχείο που αφορά τα λάθη που γίνονται και τους τρόπoυς διόρθωσης τους.

Το αρχείο είναι σε μορφή pdf και πρέπει να υπάρχει εγκατεστημένο το Adobe Reader για ν' ανοίξει.

Υπάρχει και στη σελίδα του ΙΚΑ https://www.ika.gr/gr/secure/home.cfm "Ελεγχοι ορθότητας ΑΠΔ και μηνύματα λαθών λαθών Internet"

DIOR8WSH_LA8WN_IKA.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχουν αποσταλλεί πολλά e-mail σε συναδέλφους και μη από το ΙΚΑ, για λάθη στις ΑΠΔ, ανεβάζω το αρχείο που αφορά τα λάθη που γίνονται και τους τρόπoυς διόρθωσης τους.

Το αρχείο είναι σε μορφή pdf και πρέπει να υπάρχει εγκατεστημένο το Adobe Reader για ν' ανοίξει.

Υπάρχει και στη σελίδα του ΙΚΑ https://www.ika.gr/gr/secure/home.cfm "Ελεγχοι ορθότητας ΑΠΔ και μηνύματα λαθών λαθών Internet"

Επειδη η διαδικασια διορθωσης λαθων ΑΠΔ γινεται καθολη τη διαρκεια του χρονου, με περιοδικες αποστολες λαθων απο το ΙΚΑ, ανα τακτα χρονικα διαστηματα, θα προτεινα στους διαχειριστες αν ειναι δυνατο να υπαρχουν οι οδηγιες διορθωσης λαθων ΑΠΔ σε καποιο σημειο του SITE πχ στα θεματα που μας απασχολουν ολο το χρονο, δεδομενου οτι δεν αλλαζουν συχνα. Γνωριζω βεβαια οτι υπαρχουν και στο site του ΙΚΑ, αλλα θεωρω οτι ειναι χρησιμο να υπαρχουν και εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site του ΙΚΑ και στις οδηγιες διορθωσης λαθων εχουν συμπεριληφθει οδηγιες για τη διορθωση λαθων με κωδικους 150,151,152

Επισυναπτω το νεο κειμενο οδηγιων διορθωσης λαθων ΑΠΔ.

ypostiriktiko_yliko_xrhston_Internet_v4.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 years later...

Καλησπέρα,

Στην ΑΠΔ Δεκεμβρίου που προσπαθώ να στείλω μου βγάζει κωδικό λάθους 344 μη επιτρεπτό πακέτο κάλυψης για παλαιό ασφαλισμένο.Το θέμα μου είναι ότι ο εργαζόμενος είναι νέος ασφαλισμένος μετά το 93 με ΤΑΠΙΤ 4% ασφαλ/νου.Πήρα στο ΙΚΑ και δεν ήξεραν γιατί χτυπάει η ΑΠΔ παρά μόνο ότι και σε αυτούς τον εμφανίζει σαν παλιό ασφαλισμένο οπότε η έσχατη λύση είναι να του πώ να πάει στο μητρώο?Μήπως φταίει ο ΕΦΚΑ?Κάνουν σε κάτι αναβάθμιση?Συμβαίνει κάτι παρόμοιο και σε εσάς συνάδελφοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

musabelis το ίδιο πράγμα αλλά με κωδικό λάθους 343 ..Εμένα είναι παλιά και μου την εμφανίζει ως νέα...Την έστειλα μητρώο και βλέπουμε...Υπόψιν εργάζεται το πρωί σε άλλη δουλειά (δημόσιο)..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπήκαν νέα φίλτρα έλεγχου στην υποβολή ΑΠΔ? ή τρελάθηκε το σύστημα και βγάζει λάθη στην υποβολή? σε άτομα που στέλνω (όχι πρώτη φορά) με ποσοστά ΤΑΠΙΤ παλαιών ασφαλισμένων μου λέει ότι είναι νέοι και το ανάποδο!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, δεν είναι καινούργιο φαινόμενο

Τρέχω και εγώ παρόμοιο θέμα (δεν έχει τελειώσει ακόμα η ιστορία), αλλά απο Δεκέμβριο, με τον ΕΦΚΑ ξεθάφτηκαν πολλά θαμμένα πράγματα και βέβαια για μένα φταίνε οι υπάλληλοι των υποκαταστημάτων του ΙΚΑ, που όπως και ότι ήθελαν έγραφαν

πληροφοριακά πάντως τελικά έκανα ΑΠΔ Νοέμβρη με τον <Νέο>, Παλιό ΑΜΑ

https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/102401-απενενεργοποίηση-αμα-ικα-εργαζομένου-και-μη-δυνατότητα-υποβολής-απδ-ενέργειες-που-πρέπει-να-γίνουν/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στέλνω ΑΠΔ Νοέμβρη με παλιό ασφαλισμένο και τα αντίστοιχα ποσοστά και τώρα στην ΑΠΔ του Δεκέμβρη μου λέει ότι είναι νέος!!!! δεν είναι θέμα καταχώρησης υπαλλήλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές μου έβγαζε λάθος σε έναν ασφαλισμένο που στέλνω ΑΠΔ εδώ και χρόνια ότι το ΑΜΑ του είναι λάθος. Σήμερα την ξαναέστειλα και την πήρε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς κάποιο νέο με τους κωδικούς λαθών 343, 344 ?? Εργαζόμενη γεννημένη το '91 που είδη έχω στείλει για αυτήν ΑΠΔ από τον Αύγουστο και δώθε μου τη βγάζει ξαφνικά παλιό ασφαλισμένο!!!! Να τι στείλω να διορθώσει τι?? τα αδιόρθωτα μάλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ ανάλογο θέμα, στο τοπικό ΙΚΑ -ΕΦΚΑ που πήρα το γνωρίζουν το πρόβλημα έχει συμβεί και σε άλλους, αλλά δεν μπορούν προς το παρόν να κάνουν τίποτα. Μου είπαν να ξαναπάρω τηλέφωνο σε δυό-τρείς μέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έστειλα τελικά την ΑΠΔ του Δεκεμβρίου και την πήρε κανονικά. Προφανώς διόρθωσαν το πρόβλημα με το μητρώο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δωρο χροστουγεννων τωρα με την ΑΠΔ ιανουαριου δεν το βαζουμε?σας εβγαλε μηνυμα λαθους λαθος περιοδος ? στιγμιαιο ελπιζω να ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν , zinon said:

και δωρο χροστουγεννων τωρα με την ΑΠΔ ιανουαριου δεν το βαζουμε?σας εβγαλε μηνυμα λαθους λαθος περιοδος ? στιγμιαιο ελπιζω να ειναι

Ναι, το βγάζει λάθος.Τι βιάζεσαι, μέχρι να φας λαγάνα θα το διορθώσουν οι εφκατζίδης πρώην ικατζήδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έστειλα 3 χωρίς κανένα πρόβλημα και μετά άρχισαν τα νταούλια. Σταμάτησα την διαδικασία και περιμένω να το φτιάξουν.  Όμως απορώ πως αυτές οι τρεις έφυγαν κανονικά!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,οχι απλα ρωταω επειδη προσπαθουσα απο τις 10 ως τις1 2 κλπ, μπου απ[αντησαν απο το ικα ειπαν θα διορθωθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχτές έστειλα κανονικά, σήμερα δεν τις παίρνει, "Το έτος της μισθολογικής περιόδου είναι λανθασμένος(Εκτός περιόδου υποβόλής)"......ότι να ναι. Πάλι δεν μπορούμε να δουλέψουμε...

Μετά από επικοινωνία με το ΙΚΑ:

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Πρόκειται για αστοχία λογισμικού σε συγκεκριμένο σημείο του ελέγχου υποβολής, για την οποία αναμένεται διόρθωση.

ΕΝΙΑΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...