Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΛΑΕΚ 0,45 % ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ για εισφορές


internet_gr

Ερώτηση

Σήμερα για πρώτη φορά διάβασα για το ΛΑΕΚ. Η απορεία μου είναι στο εξής... το ΛΑΕΚ ειναι μέσα στο ποσόστό του εργαζομένου ή πληρώνεται χωριστά? δηλαδή ΠΧ οι αποδοχές είναι 939,36 και οι εισφ μου ειναι 114,79 το 0,45 (4,22ευρώ) είναι μέσα στο 114,79?? Δηλαδή 4,22χ12=50 ευρώ το χρόνο για σεμινάρια? αν το σεμινάριο είναι 250 ευρώ?

Εγώ είμαι ασφαλισμένος από 01/08/2005 μπορώ να παρακολουθήσω σεμινάριο επιδοτούμενο από τον ΟΑΕΔ?

Πόσα σεμινάρια το χρόνο ΜΑΧ μπορεί να παρακολούθήσει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Είναι μέσα στο ποσοστό.Δεν έχει σημασία πόσο κάνει το σεμινάριο αλλά αν η επιχείρηση εξάντλησε το ποσό που δικαιούται.Μπορείς να παρακολουθείς όσα θέλεις αρκεί να έχει διαθέσιμο ποσό ειφορών ΛΑΕΚ η επιχείρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΝΤΡΥΦΗΣΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΛΑΕΚ. ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΤΟ 0,45 ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ. ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΤΟ 0,45 ΣΤΙΣ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟ 2004, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΟΥ 2003 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ. ΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ (ΤΑ ΤΡΕΧΑΜΑΤΑ ΣΕ ΟΑΕΔ ΚΛΠ.) ΤΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ Ο ΦΟΡΕΑΣ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΙ ΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ Η ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΤΕ ΠΡΟΣΛΗΦΘΗΚΕΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΣΥΣΩΡΡΕΥΜΕΝΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ. ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΕΧΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ & ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕΙ.

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΩ ΑΛΛΟ, ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ 1 ZIP ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ & ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ & ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ.

_____2005.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ, πολύ κατατοπιστικός.

Για το 2003 δεν γράφει στην ΕΓΚΥΚΛΙΟ

Δηλαδή αν ο εργοδότης έχει πληρώσει 2004-2005 6000 ευρώ στο ΙΚΑ το 0,45% είναι 27 ευρώ... Άρα μπορώ να παρακολουθήσω σεμινάριο που το κόστος είναι 27 ευρώ?? :(

Γιατί από μια πρόχειρη ματιά είδα ότι τα σεμινάρια συνήθως που επιδοτούνται από το

0,45% είναι της τάξης 150-250 ευρώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Ευχαριστώ, πολύ κατατοπιστικός.

Για το 2003 δεν γράφει στην ΕΓΚΥΚΛΙΟ

Δηλαδή αν ο εργοδότης έχει πληρώσει 2004-2005 6000 ευρώ στο ΙΚΑ το 0,45% είναι 27 ευρώ... Άρα μπορώ να παρακολουθήσω σεμινάριο που το κόστος είναι 27 ευρώ?? :(

Γιατί από μια πρόχειρη ματιά είδα ότι τα σεμινάρια συνήθως που επιδοτούνται από το

0,45% είναι της τάξης 150-250 ευρώ :P

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΓΙΑ ΤΟ 2004 ΤΟ ΛΑΕΚ 0,45 ΤΟ ΕΧΑΣΕΣ

ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ 2005

Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 20/12/05 - 8 ΗΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΣΟ ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΧΑ ΔΕΝ ΤΑ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΑ ΠΡΙΝ ΣΤΑ ΠΩ ΚΙ ΕΤΣΙ ΣΕ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΑ. ΑΣΦΑΛΩΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ 2003 ΔΙΟΤΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ 2006. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ 0,45% ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΙΚΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΣΑΝ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ, ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2005 ΜΗΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΕΑ.ΑΠΕΥΘΥΝΣΟΥ ΣΤΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΟΥΝ ΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΜΗΠΩΣ ΣΟΥ ΒΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ.ΑΥΤΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΛΑΕΚ & ΦΥΣΙΚΑ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠ' ΟΤΙ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΣ ΑΤΟΜΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...