Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΑΘΩΝ Α.Π.Δ. Ι.Κ.Α.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ενημερώνω ότι το Ι.Κ.Α. ξεκίνησε την αποστολή ενημερωτικών ηλεκτρονικών μηνυμάτων στους εργοδότες σχετικά με την αποκατάσταση λαθών των Α.Π.Δ.

Τσεκάρετε το email που έχετε δώσει στην μηχανογράφηση του Ι.Κ.Α. για να δείτε για ποιες εταιρείες έχετε εκκρεμότητες.

Με εκτίμηση,

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΓΑΠΗΤΕ DOCTOR, ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΜΗΝΥΜΑ ΛΑΘΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΤΑ ΛΑΘΗ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΑ 3 ΑΤΟΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΕΠΙΣΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ 3 ΠΑΛΑΙΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΓΩ (ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ 79 ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΣΩΣΤΑ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ) ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΑΘΡΟΙΖΕΙ ΤΙΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΩΣ ΕΝΑ ΜΙΚΤΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ.

ΕΓΩ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΔΙΑΙΡΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ 14 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΟΣΤΗΘΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ. ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΓΑΠΗΤΕ DOCTOR, ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΜΗΝΥΜΑ ΛΑΘΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΤΑ ΛΑΘΗ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΑ 3 ΑΤΟΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΕΠΙΣΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ 3 ΠΑΛΑΙΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΓΩ (ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ 79 ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΣΩΣΤΑ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ) ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΑΘΡΟΙΖΕΙ ΤΙΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΩΣ ΕΝΑ ΜΙΚΤΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ.

ΕΓΩ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΔΙΑΙΡΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ 14 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΟΣΤΗΘΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ. ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

To επίδομα ισολογισμού επιμερίζεται στους μήνες που αφορά. Αν ο μικτός μισθός των παλαιών ασφαλισμένων είναι υψηλότερος της ανώτατης ασφαλιστικής κλάσης για όλους τους μήνες που επιμερίζεται το επίδομα ισολογισμού, τότε για το επίδομα ισολογισμού δεν παρακρατούνται εισφορές Ι.Κ.Α. αλλά μόνο Φ.Μ.Υ.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To επίδομα ισολογισμού επιμερίζεται στους μήνες που αφορά. Αν ο μικτός μισθός των παλαιών ασφαλισμένων είναι υψηλότερος της ανώτατης ασφαλιστικής κλάσης για όλους τους μήνες που επιμερίζεται το επίδομα ισολογισμού, τότε για το επίδομα ισολογισμού δεν παρακρατούνται εισφορές Ι.Κ.Α. αλλά μόνο Φ.Μ.Υ.

doctor

ΣΕ ΠΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΠΙΜΕΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ?

ΔΕΝ ΕΠΙΜΕΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

ΜΕΤΡΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω άλλου είδους πρόβλημα.

Ο ΑΜA ενός αλλοδαπού που απολύθηκε πέρυσι (η τρίτη ειδοποίηση που έχω λάβει μέχρι σήμερα) δεν συμβαδίζει με τα λοιπά στοιχεία που αναγράφηκαν στη μία και μοναδική ΑΠΔ που του έγινε. Δεν γίνεται να βρεθεί και να μας δώσει πως έδωσε το όνομά του ή του πατέρα του ή της μητέρας του ή την ημερομηνία γέννησης του στο ΙΚΑ.

Αμα τραβήξω μια διαγραφή στην εκκρεμή δήλωση για να ησυχάσω, θα έχει τραβήγματα ο πελάτης μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω άλλου είδους πρόβλημα.

Ο ΑΜA ενός αλλοδαπού που απολύθηκε πέρυσι (η τρίτη ειδοποίηση που έχω λάβει μέχρι σήμερα) δεν συμβαδίζει με τα λοιπά στοιχεία που αναγράφηκαν στη μία και μοναδική ΑΠΔ που του έγινε. Δεν γίνεται να βρεθεί και να μας δώσει πως έδωσε το όνομά του ή του πατέρα του ή της μητέρας του ή την ημερομηνία γέννησης του στο ΙΚΑ.

Αμα τραβήξω μια διαγραφή στην εκκρεμή δήλωση για να ησυχάσω, θα έχει τραβήγματα ο πελάτης μου;

Το καλύτερο θα ήταν να έχετε μια τηλεφωνική επικοινωνία με το ΙΚΑ ή κάποιος να περάσει από το αρμόδιο υποκατάστημα του ΙΚΑ να παραθέσετε το πρόβλημα και να δουν πως έχει δηλωθεί στο ΙΚΑ ο ίδιος, με τί στοιχεία. Στη συνέχεια είναι εύκολα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-atamp-

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ ΙΚΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΤΟ 696969696 (ΕΝΝΙΑ ΨΗΦΙΑ) ΠΟΥ ΔΙΛΩΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΑΜΙΚΑ ΚΑΙ ΑΣ ΨΑΞΕΙ Ι Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ Η ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω άλλου είδους πρόβλημα.

Ο ΑΜA ενός αλλοδαπού που απολύθηκε πέρυσι (η τρίτη ειδοποίηση που έχω λάβει μέχρι σήμερα) δεν συμβαδίζει με τα λοιπά στοιχεία που αναγράφηκαν στη μία και μοναδική ΑΠΔ που του έγινε. Δεν γίνεται να βρεθεί και να μας δώσει πως έδωσε το όνομά του ή του πατέρα του ή της μητέρας του ή την ημερομηνία γέννησης του στο ΙΚΑ.

Αμα τραβήξω μια διαγραφή στην εκκρεμή δήλωση για να ησυχάσω, θα έχει τραβήγματα ο πελάτης μου;

Για να μην εχει τραβηγματα ο πελατης σου κανε εναλλακτικα ενα απο τα παρακατω.

1. Ελα σε επαφη με το ΙΚΑ και δωσε τον ΑΜΑ του ασφ/νου για να δουν με τι ατομικα στοιχεια ειναι καταχωρισμενος στο Μητρωο και στη συνεχεια γραψε αυτα τα στοιχεια στην ΑΠΔ.

2. Γραψε στη θεση του ΑΜΑ 696969696 και θα παραμεινει μεν η εγγραφη αταυτοποιτη, αλλα δεν θα ξανασταλει δε σε σενα για διορθωση.

3. Αν ο εργοδοτης δεν εχει αλλα λαθη προς διορθωση και αυτο ειναι το μοναδικο μη κανεις καμμια διορθωση και μετα απο καποιο καιρο θα σταματησουν να το στελνουν σε σενα για διορθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειχαμε χυμα αυτο το καιρο μας ηρθαν και τα τσουβαλατα απο το ΙΚΑ.................. :)

ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Μου εβγαλε λαθος την ΑΠΔ του 4-6/2005 επειδη στον 6ο μηνα και στο κωδικο 08-ασθενεια περιλαμβανει απο την 28/5/2005 εως 4/6/2005 περιοδο.

Τεσσερις μερες δηλαδη πρεπει να τις μετακομισω στο 5/2005.Οι εισφορες ειναι ενταξει με ενα δελτιο μεταβολης στοιχειων ασφαλισης λυνεται βρε παιδια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειχαμε χυμα αυτο το καιρο μας ηρθαν και τα τσουβαλατα απο το ΙΚΑ.................. :)

ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Μου εβγαλε λαθος την ΑΠΔ του 4-6/2005 επειδη στον 6ο μηνα και στο κωδικο 08-ασθενεια περιλαμβανει απο την 28/5/2005 εως 4/6/2005 περιοδο.

Τεσσερις μερες δηλαδη πρεπει να τις μετακομισω στο 5/2005.Οι εισφορες ειναι ενταξει με ενα δελτιο μεταβολης στοιχειων ασφαλισης λυνεται βρε παιδια ?

Αν διαβασεις τις οδηγιες διορθωσης της ΑΠΔ στο διαδυκτιο θα δεις οτι μπορεις να σπασεις μια λανθασμενη εγγραφη και να προσθεσεις μια επι πλεον. Θα διορθωσεις δηλ την εγγραφη που εχεις υποβαλει και θα καταχωρησεις μονο τις ημερες- αποδοχες-εισφορες της ασθενειας του 6/2005 και θα προσθεσεις στη συνεχεια μια ακομα εγγραφη με τις ημερες- αποδοχες-εισφορες της ασθενειας του 5/2005. Και στις δυο εγγραφες εννοειται οτι θα συμπληρωσης το ΑΠΟ-ΕΩΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβασεις τις οδηγιες διορθωσης της ΑΠΔ στο διαδυκτιο θα δεις οτι μπορεις να σπασεις μια λανθασμενη εγγραφη και να προσθεσεις μια επι πλεον. Θα διορθωσεις δηλ την εγγραφη που εχεις υποβαλει και θα καταχωρησεις μονο τις ημερες- αποδοχες-εισφορες της ασθενειας του 6/2005 και θα προσθεσεις στη συνεχεια μια ακομα εγγραφη με τις ημερες- αποδοχες-εισφορες της ασθενειας του 5/2005. Και στις δυο εγγραφες εννοειται οτι θα συμπληρωσης το ΑΠΟ-ΕΩΣ.

Ευχαριστω πολυ Ισιδωρα.Μπροστα μου ηταν το ατιμο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω άλλου είδους πρόβλημα.

Ο ΑΜA ενός αλλοδαπού που απολύθηκε πέρυσι (η τρίτη ειδοποίηση που έχω λάβει μέχρι σήμερα) δεν συμβαδίζει με τα λοιπά στοιχεία που αναγράφηκαν στη μία και μοναδική ΑΠΔ που του έγινε. Δεν γίνεται να βρεθεί και να μας δώσει πως έδωσε το όνομά του ή του πατέρα του ή της μητέρας του ή την ημερομηνία γέννησης του στο ΙΚΑ.

Αμα τραβήξω μια διαγραφή στην εκκρεμή δήλωση για να ησυχάσω, θα έχει τραβήγματα ο πελάτης μου;

69 69 69 69 6, και άστο να πάει στο καλό...

Τα ειχαμε χυμα αυτο το καιρο μας ηρθαν και τα τσουβαλατα απο το ΙΚΑ.................. :)

ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Μου εβγαλε λαθος την ΑΠΔ του 4-6/2005 επειδη στον 6ο μηνα και στο κωδικο 08-ασθενεια περιλαμβανει απο την 28/5/2005 εως 4/6/2005 περιοδο.

Τεσσερις μερες δηλαδη πρεπει να τις μετακομισω στο 5/2005.Οι εισφορες ειναι ενταξει με ενα δελτιο μεταβολης στοιχειων ασφαλισης λυνεται βρε παιδια ?

Θανάση δεν σου είχα πει να "σπας" τις ασθένειες στους μήνες που εκτείνονται; Εσύ τον χαβά σου. Άντε τώρα για διορθώσεις! :)

ΣΕ ΠΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΠΙΜΕΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ?

ΔΕΝ ΕΠΙΜΕΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

ΜΕΤΡΟ

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...%C9%D3%CC%CF%D5

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
69 69 69 69 6, και άστο να πάει στο καλό...

Θανάση δεν σου είχα πει να "σπας" τις ασθένειες στους μήνες που εκτείνονται; Εσύ τον χαβά σου. Άντε τώρα για διορθώσεις! :)

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...%C9%D3%CC%CF%D5

doctor

γιατι σε εμενα δεν στελει το ΙΚΑ για λαθη; περιεργο.

Παντως χωρις πολλα λογια. Το ΙΚα εχει μια χειρογραφη αιτηση, την οποια υποβαλεις και ζητάς να διορθωθει το λαθος που εκανες , αναφερωντας το σωστό. Χωρις προστιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΓΑΠΗΤΕ DOCTOR, ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΜΗΝΥΜΑ ΛΑΘΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΤΑ ΛΑΘΗ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΑ 3 ΑΤΟΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΕΠΙΣΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ 3 ΠΑΛΑΙΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΓΩ (ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ 79 ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΣΩΣΤΑ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ) ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΑΘΡΟΙΖΕΙ ΤΙΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΩΣ ΕΝΑ ΜΙΚΤΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ.

ΕΓΩ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΔΙΑΙΡΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ 14 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΟΣΤΗΘΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ. ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

Για να μην αθροιστούν οι αποδοχές του επιδόματος ισολογισμού με τις άλλες αποδοχές τπυ συγκεκριμένου μήνα συμπλήρωσε στο επίδομα ισολογισμού τα πεδία από 01/01/2005 έως 30/04/2005 ώστε να το επιμερίσει σε 4 μήνες και να μην έχεις πρόβλημα .

Αμα τραβήξω μια διαγραφή στην εκκρεμή δήλωση για να ησυχάσω, θα έχει τραβήγματα ο πελάτης μου;

Σαφώς και θα υπάρξει πρόβλημα αφού τα σύνολα της ΑΠΔ δε θα συνφωνούν με τις αποδόσεις από την επιχείρηση (θα φένεται να έχει πληρώσει περισσότερες εισφορές )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω άλλου είδους πρόβλημα.

Ο ΑΜA ενός αλλοδαπού που απολύθηκε πέρυσι (η τρίτη ειδοποίηση που έχω λάβει μέχρι σήμερα) δεν συμβαδίζει με τα λοιπά στοιχεία που αναγράφηκαν στη μία και μοναδική ΑΠΔ που του έγινε. Δεν γίνεται να βρεθεί και να μας δώσει πως έδωσε το όνομά του ή του πατέρα του ή της μητέρας του ή την ημερομηνία γέννησης του στο ΙΚΑ.

Αμα τραβήξω μια διαγραφή στην εκκρεμή δήλωση για να ησυχάσω, θα έχει τραβήγματα ο πελάτης μου;

Συνάδελφε σε τέτοιες περιπτώσεις, η διόρθωση γίνεται γράφοντας στην θέση του ΑΜΑ τον αριθμό 696969696, που σημαίνει ότι ο εργαζόμενος ή δεν έχει ΑΜΑ ή δεν μπορούμε να εξακριβώσουμε τον ΑΜΑ διότι δεν μπορούμε να τον βρούμε (εξαφανίστηκε, είναι άγνωστος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε σε τέτοιες περιπτώσεις, η διόρθωση γίνεται γράφοντας στην θέση του ΑΜΑ τον αριθμό 696969696, που σημαίνει ότι ο εργαζόμενος ή δεν έχει ΑΜΑ ή δεν μπορούμε να εξακριβώσουμε τον ΑΜΑ διότι δεν μπορούμε να τον βρούμε (εξαφανίστηκε, είναι άγνωστος).

Tο παραπάνω αριθμό έχω βάλει στην αρχική δήλωση ΑΠΔ πιστεύοντας ότι το ΙΚΑ θα την δεχτεί.

Δυστυχώς έλαβα μήνυμα αποκατάστασης ΑΠΔ με κωδ.27.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έχει τύχει πολλές φορές να μου έρθει μήνυμα από το ΙΚΑ για αποκατάσταση λαθών.

Στην περίπτωση που προαναφέρθηκε με τον αγνωστο ΑΜΑ συμπλήρωσα το 6969696 αλλά μου ξαναεπέστρεψε σε νέα αποστολή λαθών πάλι .

Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται ?Πρέπει να μιλήσω με το ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλό μήνα, εγώ αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα. Αν κάποιος παλιός ασφαλισμένος σε κάποιον μήνα υπερβεί την ανώτατη ασφαλιστική κλάση θα πρέπει να αποδωθούν εισφορές για το συνολικό ποσό ή μόνο μέχρι το ύψος της ανώτατατης ασφ. κλάσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλό μήνα, εγώ αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα. Αν κάποιος παλιός ασφαλισμένος σε κάποιον μήνα υπερβεί την ανώτατη ασφαλιστική κλάση θα πρέπει να αποδωθούν εισφορές για το συνολικό ποσό ή μόνο μέχρι το ύψος της ανώτατατης ασφ. κλάσης;

Μονο μεχρι το ποσο της ανωτατης ΑΚ.

Εμένα μου έχει τύχει πολλές φορές να μου έρθει μήνυμα από το ΙΚΑ για αποκατάσταση λαθών.

Στην περίπτωση που προαναφέρθηκε με τον αγνωστο ΑΜΑ συμπλήρωσα το 6969696 αλλά μου ξαναεπέστρεψε σε νέα αποστολή λαθών πάλι .

Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται ?Πρέπει να μιλήσω με το ΙΚΑ?

Καλως δεν επεστρεψαν για διορθωση, αφου το 696969696 σημαινει οτι δεν μπορεις να αποκαταστησεις το λαθος λογω ελλειψης στοιχειων για ασφ/νο που εχει αποχωρησει απο την επιχειρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΟΛΗ e-mail

ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

> Διοίκηση Έργων Εκσυγχρονισμού

> Ομάδα Ηλεκτρονικής Εξυπηρέτησης και Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Όπως σαφώς αναφέρεται στο βοήθημα «Ανάλυση Κωδικών Λαθών και Οδηγίες Αποκατάστασής τους» που διατίθεται στο λογαριασμό σας στις ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ, στην περίπτωση που αναζητούνται στοιχεία εργαζομένων που έχουν σταματήσει να απασχολούνται στην επιχείρησή σας και σας είναι αδύνατη η επικοινωνία μαζί τους για τον προσδιορισμό τους, θα πρέπει να συμπληρώσετε στο πεδίο του ΑΜΑ (Αριθμός Μητρώου Ασφαλισμένου) τον αριθμό 696969696 (εννέα ψηφία). Ο αριθμός αυτός θα αποτελεί για το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μία ένδειξη ότι εσείς δεν μπορείτε να συμβάλετε στην ταυτοποίηση των συγκεκριμένων ασφαλισμένων. Επισημαίνεται ότι σε μια τέτοια περίπτωση η ασφαλιστική τακτοποίηση των ασφαλισμένων παραμένει σε εκκρεμότητα.

ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΡΓΩΝ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ

----- Original Message -----

From: "IKA-ETAM" <[email protected]>

To: <[email protected]>

Sent: Thursday, December 01, 2005 10:37 AM

Subject: ΙΚΑ-ΕΤΑΜ - Αποκατάσταση λαθών ΑΠΔ (νέος κύκλος)

> ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

> Διοίκηση Έργων Εκσυγχρονισμού

> Ομάδα Ηλεκτρονικής Εξυπηρέτησης και Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών

> www.ika.gr

>

>

> ΑΜΕ: 5.................

> Επώνυμο: ................

> ΑΦΜ .....................

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ

ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΛΑΘΟΥΣ ΜΕ ΚΩΔ.27 , ΔΙΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ

ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΗΤΡΩΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΕΣΤΕΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ

ΒΡΕΘΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω εργασθεντα που τον ασφαλισε κατοπιν επιμονης το αφεντικο της επιχειρησης και ολα τα στοιχεια

του ονοματεπωνυμο ,πατρος,μητρος,αφμειναι λαθος ,αμ ικα δεν υπαρχει,και ειναι μονιμα στην κατασταση λαθων.

μαλιστα του εκανα αποχωρηση με γνωστοποιηση στο ικα παλι κατοπιν επιμονης του αφεντικου.τωρα μαλιστα θα βγαλει χαρτια ως 31/12/05 για νομιμοποιηση με τον νεο νομο.τι κανω του διαγραφω ολες

τις εγγραφες που εχω κανει? δεν θα προκυψει ασυμφωνια απδ και πληρωμων,πιστωτικο υπολοιπο?

δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω εργασθεντα που τον ασφαλισε κατοπιν επιμονης το αφεντικο της επιχειρησης και ολα τα στοιχεια

του ονοματεπωνυμο ,πατρος,μητρος,αφμειναι λαθος ,αμ ικα δεν υπαρχει,και ειναι μονιμα στην κατασταση λαθων.

μαλιστα του εκανα αποχωρηση με γνωστοποιηση στο ικα παλι κατοπιν επιμονης του αφεντικου.τωρα μαλιστα θα βγαλει χαρτια ως 31/12/05 για νομιμοποιηση με τον νεο νομο.τι κανω του διαγραφω ολες

τις εγγραφες που εχω κανει? δεν θα προκυψει ασυμφωνια απδ και πληρωμων,πιστωτικο υπολοιπο?

δεν ξερω.

Τα ξαναστέλνεις πίσω και μέχρι να συγκεντρώσεις τα στοιχεία του εργαζομένου θα σου ξανάρθει.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο μεχρι το ποσο της ανωτατης ΑΚ.

Ευχαριστώ ISIDORA αλλά αφού τους προηγούμενους μήνες δεν είχε υπερβεί την ανώτατη ασφ. κλάση δεν πρέπει να κρατηθούν εισφορές για όλο το ποσό; Βέβαια εγώ αυτό έκανα με τύπο αποδοχών 17 για τον τρέχον μήνα, και μου έβγαλε κωδ. λάθους 79.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...

Eγώ θα ήθελα να κάνω μια ερωτηση και οποιος γνωριζει ας απαντησει,ειναι αληθεια αυτες οι φημες που κυκλοφορουν πως εαν ο εργοδοτης οφειλει λεφτα στο ικα τοτε διαγραφονται τα ενσημα των υπαλλη΄λων,παρολο που αποστελεται η ΑΠΔ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ θα ήθελα να κάνω μια ερωτηση και οποιος γνωριζει ας απαντησει,ειναι αληθεια αυτες οι φημες που κυκλοφορουν πως εαν ο εργοδοτης οφειλει λεφτα στο ικα τοτε διαγραφονται τα ενσημα των υπαλλη΄λων,παρολο που αποστελεται η ΑΠΔ????

Φήμες αγόρι μου .. φήμες..

τις διαδίδουν κάτι λαϊκιστές που ερμηνεύουν αυθαίρετα τους Νόμους που ψηφίζει το γκουβέρνο μας..

και υποχρεώνουν τον αγαπητό Υπουργό να τους καταγγέλλει στα πρωϊνάδικα..και να υπόσχεται τροπολογίες και τα τοιαύτα..

Υ.Γ. Να δεις που από δώ μέσα ξεκίνησαν οι φήμες..σφηκοφωλιά σου λέω..

Αν έψαχνες και λίγο .. κάτι θα έβρισκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...