Jump to content

ΑΚΥΡΩΣΗ ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΡΓΟ

Recommended Posts

Guest Επισκέπτης

ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ:ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΓΙΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΕ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΡΓΟΥ,ΤΩΡΑ ΕΝΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ,ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΑ ΝΑ ΑΚΥΡΩΘΕΙ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΝΕO ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΠΩΝΥΜΙΑ,ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ;

ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ:ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΓΙΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΕ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΡΓΟΥ,ΤΩΡΑ ΕΝΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ,ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΑ ΝΑ ΑΚΥΡΩΘΕΙ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΝΕO ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΠΩΝΥΜΙΑ,ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ;

Το άσκημο είναι ότι είσαι "από κάτω" και πρέπει για να πάρεις τα λεφτά σου,

να υποστείς εσύ την ταλαιπορία.(έπρεπε εξ αρχής να στο πεί ο πελάτης σου)

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι,ανάλογα με τον τρόπο έκδοσης,Χειρόγραφα ή Μη-

χανογραφημένα,για την λύση του προβλήματος σου.

Dimitris K. Posted Σήμερα, 10:35 AM

Μηχανογραφικό ή χειρόγραφο;

Μήτσο,πρόσεξε τι θα πεις,γιατί παραμονεύει η ΥΠ.Ε.Ε.

Guest Επισκέπτης
:lol: Δεν είχα τέτοια πρόθεση πάντως. Μη μου βγάλεις όνομα τώρα...

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

Guest Επισκέπτης

ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟΥ ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

Μηχανογραφημένο ή χειρόγραφο με ειδικό μηχανισμό ή όχι..........

Ο παλαιός Κ.Β.Σ. ποτέ δεν καταργήθηκε.

Ευκρινής διαγραφή των λανθασμένων στοιχείων και αναγραφή των ορθών. :)

Μηχανογραφημένο ή χειρόγραφο με ειδικό μηχανισμό ή όχι..........

Ο παλαιός Κ.Β.Σ. ποτέ δεν καταργήθηκε.

Ευκρινής διαγραφή των λανθασμένων στοιχείων και αναγραφή των ορθών. :)

Συμφωνώ κι εγώ για χειρόγραφο.

Να σημειώσω, διότι παρεξηγήθηκα προηγουμένως, αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος επί μηχανογραφικής έκδοσης με χρήση ΕΑΔΦΣΣΦΦΣΔΦΣΔΔΣΦΣΔΣΔΣΦ (ή όπως αλλοιώς λέγεται - δε θυμάμαι τώρα) . Διαβάστε τη δεύτερη οδηγία του Ιουλίου. Κάνει λόγο για έκδοση πιστωτικού.

ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΑΘΟΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΓΩ ΘΑ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΣΑ ΣΤΑ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΑ ΕΚΟΒΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΟΒΑ ΜΕΤΑ ΤΔΑ ΣΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΔΑ ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ

Συμφωνώ κι εγώ για χειρόγραφο.

Να σημειώσω, διότι παρεξηγήθηκα προηγουμένως, αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος επί μηχανογραφικής έκδοσης με χρήση ΕΑΔΦΣΣΦΦΣΔΦΣΔΔΣΦΣΔΣΔΣΦ (ή όπως αλλοιώς λέγεται - δε θυμάμαι τώρα) . Διαβάστε τη δεύτερη οδηγία του Ιουλίου. Κάνει λόγο για έκδοση πιστωτικού.

Η ερώτηση 31 απαντά στο "Πως αντιμετωπίζεται η διαπίστωση λάθους σε εκδοθέν και σημανθέν Τιμολόγιο(απλό ή συνενωμένο με Δελτίο Αποστολής)."

και λέει ότι η διόρθωση, θα πρέπει να γίνει με την έκδοση Πιστωτικού.

Προσωπικό διαφωνώ με την απάντηση η οποία στην περίπτωση του ΤΔΑ, μπορεί να νομιμοποιήσει

την "διπλή διακίνηση" .

Το ερώτημα όμως αφορούσε Δελτίο Αποστολής. :)

Η ερώτηση 31 απαντά στο "Πως αντιμετωπίζεται η διαπίστωση λάθους σε εκδοθέν και σημανθέν Τιμολόγιο(απλό ή συνενωμένο με Δελτίο Αποστολής)."

και λέει ότι η διόρθωση, θα πρέπει να γίνει με την έκδοση Πιστωτικού.

Προσωπικό διαφωνώ με την απάντηση η οποία στην περίπτωση του ΤΔΑ, μπορεί να νομιμοποιήσει

την "διπλή διακίνηση" .

Το ερώτημα όμως αφορούσε Δελτίο Αποστολής. :)

Ζητώ συγγνώμη. Έχεις δίκιο....

• 2 weeks later...
Guest Επισκέπτης
ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΑΘΟΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΓΩ ΘΑ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΣΑ ΣΤΑ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΑ ΕΚΟΒΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΟΒΑ ΜΕΤΑ ΤΔΑ ΣΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΔΑ ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ

ΤΩΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΥΡΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΦΟΡΑ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ;

A) NA TA ΑΚΥΡΩΣΩ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΑΚΥΡΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΚΥΡΩΘΗΚΑΝ.

Η'

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ

Guest ΑΡΓ.ΤΖΙΜ.

ΕΑΝ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ;

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΛΑΘΟΣ Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΟΥ ΣΥΝΑΛΑΣΣΟΜΕΝΟΥ ΣΤΟ Δ.Α.

ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΛΑΖΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Η ΕΠΩΝΥΜΙΑ. ΤΠ ΚΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΜΕ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΓΙΑ ΑΚΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ΤΠ ΛΟΓΩ ΛΑΘΟΥΣ ΕΠΩΝΥΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΔΟΣΗ ΝΕΟΥ ΜΕ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΤΠ ΛΟΓΩ ΛΑΘΟΥΣ ΕΠΩΝΥΜΙΑΣ

• 5 years later...

Πριν από κάποια χρόνια, είχα βρει εδώ μέσα, 1 απάντηση του υπουργείου σε παρόμοιο θέμα που έλεγε ότι σε περίπτωση λανθασμένης αναγραφής των στοιχείων του πελάτη, δεν είναι λάθος να εκδοθεί απ' ευθείας τιμολόγιο στα σωστά. Τώρα δεν τη βρίσκω πουθενά. Μήπως την έχει κάποιος;

Και να εξηγήσω ακριβώς την περίπτωση μήπως δεν έγινα κατανοητός:

Πελάτης μας, έχει αρκετές εταιρείες. Τους στείλαμε κάποια πράγματα, και το ΔΑ κόπηκε στην Α ενώ έπρεπε στη Β. Το είδαμε εγκαίρως, και εκδώσαμε το ΤΙΜ απ' ευθείας στη Β. Είναι σίγουρα σωστό, αλλά δε βρίσκω κάτι να το τεκμηριώσω.

Μηχανογραφικό υποθέτω;

Πρέπει να κάνει την παραλαβή με το παραστατικό το οποίο συνόδεψε τη φυσική διακίνηση των εμπορευμάτων, και να εκδώσει δελτίο ποσοτικής παραλαβής, στο οποίο θα κάνει μνεία του παραπάνω παραστατικού.

Ναι, μηχ/κό ήταν το δελτίο. Με αυτό έγινε η παραλαβή. Το θέμα είναι να βρω την απάντηση του υπουργείου ότι η απ' ευθείας έκδοση τιμ. στην εταιρεία Β είναι σωστή. Γιατί μου ζητάει τιμ και πιστωτικό στην Α και στη συνέχεια τιμ στη Β. Αυτό που δεν καταλαβαίνουν πολλοί είναι ότι τον πελάτη στον οποίο κακώς εκδόθηκε 1 παραστατικό, δεν τον αφορά. Ακόμα και αν είχα εκδώσει τιμ. και πιστωτικό, η εταιρεία Α δεν έπρεπε να τα πάρει στα χέρια της.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...