Jump to content
  • 0

ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ


ΤΡΥΦΩΝΑΣ
 Share

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΟΤΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΩΒΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ(ΓΑΜΟΥ,ΠΤΥΧΙΟΥ ΚΤΛ)ΚΑΙ BONUS, ΤΙΣ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ,

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ Η ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΑΥΤΗ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest Επισκέπτης

Καλημέρα!

Εκεί που μας παραπέμπεις MARKA έχει γίνει συζήτηση, αλλά δεν έχει βγει σαφές συμπέρασμα... Οι απόψεις διχάζονται.

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις εργαζομένων:

α) αυτοί που αμείβονται με βάση την ΣΣΕ και τα επιδόματά της και

β) αυτοί που αμείβονται με συμφωνημένο ποσό (που αναφέρεται στη Γνωστοποίηση Όρων Εργασίας και βεβαίως υπερβαίνει τον οριζόμενο από τη ΣΣΕ μισθό με τα επιδόματά του).

Για την περίπτωση (α) τα πράγματα είναι ξεκάθαρα: πρέπει να αναφέρονται αναλυτικά ο μισθός και τα επιδόματα χωριστά.

Για την περίπτωση (β) το ερώτημα δεν έχει απαντηθεί σαφώς. Είναι σαφές ότι πρέπει να αναφέρεται μεν υποχρεωτικά τί θα έπαιρνε ο εργαζόμενος αν αμοιβόταν με την ΣΣΕ, αλλά δεν προκύπτει αν πρέπει να αναλύεται ο (μεγαλύτερος) πραγματικός μισθός του στα επιδόματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

3227/9-2-2004

Αρθρο 5

Εκκαθαριστικά αποδοχών

Στους εργαζόμενους που με βάση συμφωνία με τον εργοδότη αμείβονται με ενιαίο συνολικό μισθό (κατ� αποκοπήν μισθός) ο εργοδότης υποχρεούται να χορηγεί σημείωμα στο οποίο αναφέρονται ο ενιαίος συνολικός μισθός που έχει συμφωνηθεί και οι επ� αυτού κρατήσεις, καθώς και αναλυτικά οι αποδοχές τις οποίες θα εδικαιούντο να λάβουν εάν αμείβονταν με βάση κλαδική ή επιχειρησιακή συλλογική σύμβαση και οι επί των ανωτέρω αποδοχών κρατήσεις. Η παραβίαση της υποχρέωσης αυτής συνεπάγεται τις διοικητικές κυρώσεις του άρθρου 16 του Ν.2639/1998 (ΦΕΚ 205 Α�), όπως αυτές τροποποιήθηκαν με την παράγραφο 5 του άρθρου 11 του Ν.3144/2003 (ΦΕΚ 111 Α�).

Οταν λές αναλύεται τι εννοείς;Nα το σπάς αναλογικά στα επιδόματα;Αν εννοείς αυτό εχεις δίκιο δεν

ισχύει.

Αν εννοείς να μην αναφέρεται καθόλου στην απόδειξη,όχι πιστεύω οτι θα πρέπει να αναφέρεται η διαφορά απο τι είναι π.χ. εκτ.αποδοχές,bonus κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης
Οταν λές αναλύεται τι εννοείς;Nα το σπάς αναλογικά στα επιδόματα;Αν εννοείς αυτό εχεις δίκιο δεν

ισχύει.

Αν εννοείς να μην αναφέρεται καθόλου στην απόδειξη,όχι πιστεύω οτι θα πρέπει να αναφέρεται η διαφορά απο τι είναι π.χ. εκτ.αποδοχές,bonus κλπ.

Ναι, αυτό εννοώ... για παράδειγμα:

Βάσει ΣΣΕ εργαζόμενος θα έπρεπε να παίρνει:

Βασικός Μισθός: € 800

Επίδομα γάμου 10% : € 80

Επίδομα τέκνου 5%: € 40

Επίδομα 3 τριετιών 15%: € 120

Σύνολο :€ 1.040

Αντ'αυτού και βάσει συμφωνίας παίρνει € 1.200

Το εκκαθαριστικό του θα είναι ως εξής:

"Βάσει της τάδε ΣΣΕ ο μισθός σας θα ήταν:

Βασικός Μισθός: € 800

Επίδομα γάμου 10% : € 80

Επίδομα τέκνου 5%: € 40

Επίδομα 3 τριετιών 15%: € 120

Σύνολο :€ 1.040

ΑΠΟΔΟΧΕΣ:

Μισθός : € 1.200

Κρατήσεις : € ... (αναλυτικά)

Καθαρές αποδοχές: € ... "

ή επειδή δεν αναφέρονται αναλυτικά τα επιδόματα στο ποσό των € 1.200 ο εργαζόμενος μπορεί να τα αξιώσει χωριστά?

Παίζει ρόλο αν κατά την υπογραφή της Γνωστοποίησης όρων εργασίας πχ δεν ήταν παντρεμένος και παντρεύτηκε μετά?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Παίζει ρόλο αν κατά την υπογραφή της Γνωστοποίησης όρων εργασίας πχ δεν ήταν παντρεμένος και παντρεύτηκε μετά?

Οχι,δηλώνεις διαφ.ποσό(μικρότερο) εκτ.αποδοχών και αναφέρεις μετά την αλλαγή τα παραπάνω επιδόματα συν το νέο.

Πρόβλημα υπάρχει όταν με κάποιο νέο επίδομα υπερβαίνει ο κατα συμφωνία μισθός τον μισθό

που βγαίνει απο τον βασικό + τα επιδόματα-οπότε και πρέπει είτε να αναπροσαρμόσεις την συμφωνία

είτε να βάλεις τον μισθό κανονικά (βασικό + επιδόματα) και αν αλλάζουν οι όροι εργασίας να

γνωστοποιηθούν οι νέοι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...