Jump to content
  • 0

ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΠΙΧ/ΣΗ ΚΑΙ ΑΓΟΡΕΣ ΥΛΙΚΩΝ


Guest ΒΙΛΜΑ
 Share

Question

Guest ΒΙΛΜΑ

ΑΤΟΜΙΚΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΠΙΧ/ΣΗ ΕΚΤΕΛΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΡΓΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ

ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠ ΑΥΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΥΛΙΚΑ

ΤΗΡΕΙ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ

ΣΕ ΤΙ ΣΤΗΛΗ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΑΦΟΥ ΚΟΒΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ?

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ?

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Οταν λές υλικά εννοείς αναλώσιμα η και εμπορεύματα; Αν είναι μόνο αναλώσιμα, τότε αγορές αναλωσίμων και στο Ε3 αφαιρούνται απο την παροχή (δεν συμπεριλαμβάνονται στην απογραφή) αλλά πρέπει να κόβεις Δ.Αποστολής για την διακίνηση.

Αν όμως είναι εμπορεύματα, δλδ αν εκτελεί τεχνικό έργο με δικά του υλικά εκδίδει σκέτο Τιμολόγιο και όχι Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών, και διακινεί τα υλικά με Δ.Αποστολής με σκοπό διακίνησης προς εγκατάσταση - τοποθέτηση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αυτό ισχύει μόνο στις περιπτώσεις επισκευή-βελτίωσης και συντήρισης όχι στα νέα Τεχνικά έργα.

Ούτως η άλλως επιτρέπεται και η χρήση μόνο Τιμολογίου αν αυτό είναι θεωρημένο και για τις δύο περιπτώσεις.Δες το παρακάτω.

12.5. Τιμολόγιο για τεχνικά έργα ή άλλες εγκαταστάσεις.

12.5.1. Για τα τεχνικά έργα (δημόσια και ιδιωτικά) ή άλλες εγκαταστάσεις, είτε τα υλικά είναι του κατασκευαστή, είτε του ιδιοκτήτη του έργου, εκδίδεται τιμολόγιο για τη συνολική αξία του έργου (υλικά και εργασία) ή μόνο για την αμοιβή, κατά περίπτωση. Το τιμολόγιο των περιπτώσεων αυτών είναι αθεώρητο, αν τα υλικά που χρησιμοποιούνται είναι του εργολάβου, με την προϋπόθεση ότι κατασκευάζεται νέο τεχνικό έργο. Για τις περιπτώσεις αυτές διευκρινίζεται ότι τιμολογείται το έργο και συνεπώς αρκεί η έκδοση του τιμολογίου και μόνο, χωρίς δηλαδή να απαιτείται να εκδοθεί συγχρόνως και Δ.Α. ή συνενωμένο τιμολόγιο - δελτίο αποστολής. Τονίζεται ότι για τις διακινήσεις υλικών και λοιπών αγαθών που ενσωματώνονται στο έργο πρέπει να εκδίδονται δελτία αποστολής, σύμφωνα με τα οριζόμενα στις σχετικές διατάξεις.

Αντίθετα, όταν δηλαδή τα υλικά παρέχονται από τον εργοδότη, ο κατασκευαστής υποχρεούται να εκδίδει θεωρημένο τιμολόγιο για την παροχή υπηρεσιών.

Ακόμη, στις περιπτώσεις επισκευών, βελτιώσεων, συντηρήσεων κ.λπ. τεχνικών έργων ή εγκαταστάσεων, εφόσον χρησιμοποιούνται υλικά του εργολάβου, εξετάζεται η σχέση του κόστους αυτών (υλικών) σε σχέση με τη συνολική αμοιβή, κατά τα οριζόμενα στις διατάξεις του άρθρου 3, παράγραφος 2δ του Κώδικα, οπότε, κατά περίπτωση, εκδίδεται τιμολόγιο αθεώρητο, αν η αξία των υλικών είναι πάνω από το 1/3 της συνολικής αμοιβής, ή τιμολόγιο θεωρημένο, αν η αξία των υλικών είναι κάτω από το 1/3 της συνολικής αμοιβής.

Πάντως, ανεξάρτητα από τα προαναφερθέντα, σημειώνουμε ότι δεν απαγορεύεται η χρήση του ίδιου στελέχους με τον τίτλο "ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ", το οποίο, εφόσον είναι θεωρημένο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για όλες τις περιπτώσεις εκτέλεσης τεχνικών έργων ή εγκαταστάσεων (με ή χωρίς υλικά του εργολάβου κ.λπ.).

12.5.2. Ο χρόνος έκδοσης του τιμολογίου εκτέλεσης έργων ή εγκαταστάσεων δεν συνδέεται με το χρόνο έκδοσης των δελτίων αποστολής, με τα οποία διακινήθηκαν υλικά προς το έργο.

Το τιμολόγιο αυτό εκδίδεται όταν το έργο ολοκληρωθεί και παραδοθεί, όχι όμως πέραν της διαχειριστικής περιόδου των συμβαλλομένων. Οταν το έργο συνεχίζεται και μετά τη λήξη της διαχειριστικής περιόδου, τιμολογείται το τμήμα του έργου που έχει εκτελεσθεί μέσα στη χρήση.

Οταν γίνονται προσωρινές επιμετρήσεις το τιμολόγιο εκδίδεται σ' ένα μήνα από την προσωρινή επιμέτρηση και πάντως μέσα στην ίδια φορολογική περίοδο που έγινε η επιμέτρηση.

12.5.3. Στο τιμολόγιο τεχνικών έργων ή άλλων εγκαταστάσεων πρέπει να περιγράφεται λεπτομερώς το εκτελεσθέν έργο. Αν όμως γίνεται παραπομπή στην οικεία σύμβαση δεν απαιτείται αναλυτική περιγραφή, αλλά γενική (άρθρο 12 παράγραφος 11). Σε περίπτωση που υπάρχει επιμέτρηση, επισυναπτόμενη στο τιμολόγιο, μπορεί να γίνεται σύντομη περιγραφή του έργου στο τιμολόγιο.

Σημειώνεται ότι η επιμέτρηση (έγγραφη) δεν αποτελεί αναγκαίο στοιχείο για τη νόμιμη έκδοση του τιμολογίου, αφού τέτοια υποχρέωση δεν καθιερώνεται από τις διατάξεις του Κώδικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Αυτό ισχύει μόνο στις περιπτώσεις επισκευή-βελτίωσης και συντήρισης όχι στα νέα Τεχνικά έργα.
Λαθος.Ισχυει και για ¨οταν παρεχονται υπηρεσιες εκτελεσης τεχνικων εργων 'η εγκαταστασεων (χωρις ιδια υλικα) τοτε εχουμε ΤΠΥ.Σε αυτα αναφερομαι και σε αυτες τισ περοπτωσεις των υλικων Σε κατασκευη υπαρχει προιον και οχι υπηρεσια
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...