Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ ΣΕ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ?


επισκέπτη angela

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη ΓΕΩΡΓΙΑ

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ.ΠΑΣ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΜΕΤΑ ΑΚΥΡΩΝΕΙΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝ/ΝΟ ΚΑΙ ΘΕΩΡΕΙΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αντι να πηγαινουμε εμπρος θα γυριζουμε πισω? τελος παντων.δηλωνουμε μεταβολη στο μητρωο,με τηρηση χειρογραφου βιβλιου.ακολουθως προσκομιζουμε για ακυρωση τα υπολοιπα λευκα και αγραφα φυλλα του μηχανογραφικου.μεταφερουμε απο τους λογ/σμους του η/υ τα υπολοιπα

στο χειρογραφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακύρωση του μηχανογραφικού βιβλίου δεν γίνεται. Φυλάσσεται από την επιχείρηση και προσκομίζεται για ακύρωση σε περίπτωση διακοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΙΕ ΑΘΗΝΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ,ΜΟΥ ΕΘΕΣΑΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΑΚΥΡΩΣΗΣ

ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ,ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΚΑΙ ΝΕΟ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ.ΑΥΤΟ ΥΠ ΟΨΙΝ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 2001.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό στο χωριό μου το λένε:

Απ' τ' άλογα στα γαιδούρια.

Πάντως άσχετα από το αστείο και μένα μου έτυχε πέρισυ.

Το μηχανογραφημένο βιβλίο δεν ακυρώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν είναι κουταμάρα να πάμε απο μηχανογραφημένο βιβλίο

σε χειρόγραφο αλλά άν παρ όλα αυτά το θέ λουμε τόσο πολύ

όπως είπε η MARKA τα ειασδήποτε μορφής βιβλία δεν ακυρώνονται

αλλά φυλάσονται απο την επιχείρηση και επιδεικνύονται σε γενόμενο

έλεγχο άμα ζητηθούν μόνο τα στοιχεία ακυρώνονται.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό αλήθεια δεν το γνώριζα.Πίστευα ότι η ακύρωση γίνεται στην διακοπή η στην αδράνεια.

Το ίδιο θα γίνει και με το χειρόγραφο βιβλίο όταν γίνει μηχανογραφικό?

πολλες ΔΟΥ απλά γραφουν στη πρωτη σελιδα του μηχανογραφημενου αγραφου βιβλιου, οτι εγινε η αλλαγη και δεν το σκίζουν. Αλλα συνήθως τωρα τελευταια τα βιβλια δεν σκιζονται σε καμια περιπτωση. Μονον τα στοιχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω και κάτι ακόμα . Καλό είναι στο Μητρώο να δηλώνουμε στην επιλογή για τον τρόπο τήρησης βιβλίου μικτά .

Αυτό έχει πρακτική εφαρμογή στην περίπτωση που ενώ τηρούμε μηχανογραφικό βιβλίο , χρειαστούμε να θεωρήσουμε χειρόγραφο βιβλίο απογραφής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 years later...
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλημερα. Χθες 5-4-12 εκανα μεταβολη σε εναν πελατη απο χειρογραφο βιβλιο σε μηχανογραφικο και θεωρησα την μηνιαια κατασταση. Ο συγκεκριμενος επιτηδευματιας ο οποιος ειναι γιατρος και απαλλασσεται απο το φπα ηταν σε αλλη πολη και εκανε μεταφορα εδρας πριν ενα μηνα και φυσικα αλλαξε και ΔΟΥ. Η τελευταια καταχωρηση στο χειρογραφο βιβλιο ηταν τον Οκτωβριο του 2011. Απο τοτε μεχρι και τον Φλεβαρη δεν ειχε καμια κινηση. Ουτε ενοικιο. Το ερωτημα μου ειναι το εξης: Εχει 4 τιμολογια τον Μαρτιο. Αυτα να τα καταχωρησω στο χειρογραφο ή στην μηνιαια κατασταση Μαρτιου, δεδομενου οτι εκανα την μεταβολη και θεωρηση 5-4???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Ευχαριστω. Αρα τα καταχωρω στην Μηνιαια κατασταση του Μαρτιου και ας εκανα την μεταβολη 5 Απριλη.

Αυτο θα εκανα, αλλα εφαγα σκαλωμα χθες το βραδυ και λεω μηπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω. Αρα τα καταχωρω στην Μηνιαια κατασταση του Μαρτιου και ας εκανα την μεταβολη 5 Απριλη.

Αυτο θα εκανα, αλλα εφαγα σκαλωμα χθες το βραδυ και λεω μηπως...

ετσι ελεγε και ο κοσμος στις εκλογες... ΜΗΠΩΣ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kalhmera! mia erwthsh: tis venzines stoys dikastikoys epimelhtes tis kataxwreite mia mia san ksexwrista parastatika 'h oles mazi kathe mhna me ena synolo?

οι δικαστικοι επιμελητες εχουν ξεχωριστο λογιστικο σχεδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ. ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΜΙΚΡΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...