Jump to content
  • 0

Προυποθέσεις σύνταξης με ανήλικο παιδί


Guest po_la
 Share

Question

Καλημέρα.

Πού θα μπορούσα να βρω τις προυποθέσεις που χρειάζονται για να βγει στη σύνταξη μητέρα (ασφαλισμένη στο ΙΚΑ) με ανήλικο παιδί ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

ΕΠΙΑΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΙΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 1984 ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΝΗΛΙΚΙΩΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ 26 ΙΟΝΙΟΥ 2008 ΚΑΙ ΕΧΩ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ Μ.Τ.Ε.Ν.Σ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΩ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΜΕΧΡΙ 31-12-2010?

κατ αρχας δεν λεςτο κυριοτερο , ποσο χρονων εισαι τωρα. εγω απο μερους μου,θα παραθεσω το σκεπτικο μου αλλα εσυ να το ψαξης δια μεσω του ασφαλιστικο σου φορεα και να μην υιοθετησης τιποτα, διοτι δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια.

απο οτι καταλαβα το 2007 ειχες ανηλικο ,ειχες τα ενσημα αλλαδεν ειχες την ηλικια των 50 ετων ,οποτε τωρα πας με τον καινουργιο νομο ο οποιος παντως, δεν λεει( αν τον εχω καταλαβει σωστα) οτι για οσες ειχαν ανηλικο στα ετη εως 31/12/2010, λεει για οσες ΕΧΟΥΝ ανηλικο και 5.500 ενσημα ,μεσα στο 2010 μονο αυτες θεμελιωνουν δικαιωμα συνταξης μειωμενης στα 50 και πληρης στα 55.οι υπολοιπες πανε κλιμακωτα αναλογωςπρουποθεσεων εως το ανωτερο στα 65 ετη. εσυ βεβαια ανηλικο δεν θα εχεις? στο μελλον ,οποτε ψαξου μονο , για μειωμενη γηρατος στα 55 ,ή εως τα εξηντα, αναλογως ποσο χρονων εισαι τωρα. πληροφοριακα οι σχολες αναγνωριζονται για οσους θεμελιωνουν δικαιωμα συνταξης ,απο το 2011 και μετα,και οχι εως το 2010.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest μαρια

"δεν λεει( αν τον εχω καταλαβει σωστα) οτι για οσες ειχαν ανηλικο στα ετη εως 31/12/2010, λεει για οσες ΕΧΟΥΝ ανηλικο και 5.500 ενσημα ,μεσα στο 2010 μονο αυτες θεμελιωνουν δικαιωμα συνταξης μειωμενης στα 50 και πληρης στα 55"

Απο που προκύπτει αυτο?

Εχω την εντυπωση οτι λέει "μητερες με ανηλικο και 5500 μεχρι 31/12/2010". Αν εχεις κατι μπορεις να το αναφερεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest triantafyllidou theodora

<!--fonto:Tahoma--><span style="font-family:Tahoma"><!--/fonto--><!--fonto:Book Antiqua--><span style="font-family:Book Antiqua"><!--/fonto-->Καλημέρα.

Πού θα μπορούσα να βρω τις προυποθέσεις που χρειάζονται για να βγει στη σύνταξη μητέρα (ασφαλισμένη στο ΙΚΑ) με ανήλικο παιδί ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.<!--fontc--></span><!--/fontc--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

Link to comment
Share on other sites

  • 0

"δεν λεει( αν τον εχω καταλαβει σωστα) οτι για οσες ειχαν ανηλικο στα ετη εως 31/12/2010, λεει για οσες ΕΧΟΥΝ ανηλικο και 5.500 ενσημα ,μεσα στο 2010 μονο αυτες θεμελιωνουν δικαιωμα συνταξης μειωμενης στα 50 και πληρης στα 55"

Απο που προκύπτει αυτο?

Εχω την εντυπωση οτι λέει "μητερες με ανηλικο και 5500 μεχρι 31/12/2010". Αν εχεις κατι μπορεις να το αναφερεις?

Επι τη ευκαιρια διαβαζοντας το καλλιτερα καταλαβα οτι εαν πριν το 2010 εχεις 5.500 ενσημα και ανηλικο παιδι κρατας το δικαιωμα για 50 μειωμενη και 55 πληρη αν λοιπον το 2007 ειχες αυτες τις δυο προυποθεσεις δεν θιγεσαι . . εσυ το 2007 ειπες οτι ειχες ανηλικο ενσημα ομως ποσα ειχες? αν σου ελειπε 1 ετος και το εχεις οπως ειπες απο την σχολη σου και αναγνωριζεται βασει του παλιου πλεον νομου 2084/1992, που πας εσυ,π.χ ξερω οτι αναγνωριζεται ο στρατος ,200 μερες ανεργιας,και εκπεδευτικη αδεια η σχολη σου παιζει?;)αν ναι τοτε νομιζω οτι μπορεις να την εξαγορασης εως το 2013 και να παρης με τις προυποθεσεις του 2010, στα 50 μειωμενη και 55 πληρη δες το πιο κατω παρδειγμα που βρηκα απο την ερμηνεια του νομου και ψαξτο καλα, διοτι τελικα....., πρεπει να παιρνεις.

λυπαμαι που δεν μπορω να βοηθησω περισσοτερο.

Παραδείγματα:

α) Μητέρα ανηλίκου τέκνου έχει πραγματοποιήσει στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ 5.000 ημέρες

ασφάλισης μέχρι 31-12-2010, έχει ανήλικο παιδί και έχει και δύο (2) χρόνια εκπαιδευτική άδεια

(χρόνος που προβλέπεται από το άρθρο 40 του ν. 2084/92) .

Αν υποβάλει αίτηση αναγνώρισής του χρόνου εκπαιδευτικής άδειας μέχρι 31.12.2013, θα κριθεί

με τις προϋποθέσεις συνταξιοδότησης που απαιτούνται το 2010 ( 5.500 ημέρες και 55 ετών για

πλήρη σύνταξη ή 50 ετών για μειωμένη) και ως εκ τούτου δεν επηρεάζεται από την αύξηση του

ορίου ηλικίας, από 1-1-2011, που προβλέπεται από τις διατάξεις της παρ. 17 του άρθρου 10.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Παιδιά για να είμαστε απολύτως σαφείς, το θέμα της θεμελίωση του δικαιώματος συνταξιοδότησης των μητέρων με ανήλικα τέκνα κατά τη συμπλήρωση των 5500 ΗΑΕ υπάρχει μόνο ως απάντηση του υπουργείου Εργασίας σε ερωτηματολόγιο από πολίτες, το οποίο και δημοσιεύτηκες σε πολλές εφημερίδες τον Αύγουστο φέτος. Αν δεν υπάρξει ΦΕΚ ή διευκρινιστική εγκύκλιος του υπουργείου ή του ΙΚΑ, τίποτα δεν είναι δεδομένο. Γι' αυτό το λόγο και στα κατά τόπους υποκαταστήματα του ΙΚΑ δεν το προχωράνε, και γ' αυτό το λόγο το υπουργείο προσπαθεί όπως όπως να το μαζέψει γιατί εκ των υστέρων αποδείχθηκε ότι αφορά πολλές μα πολλές ασφαλισμένες τις οποίες σε καμία περίπτωση δεν είχαν υπολογίσει. Αν δεν υπάρξει έγγραφο με σφραγίδα στρόγγυλη "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" για να το τρίψετε στη μούρη οποιουδήπουτε αμφισβητία, μην θεωρείτε τίποτα σίγουρο...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest ελενα

Καλημέρα, μια διευκρίνηση θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει. Σήμερα είμαι 46 ετών, έχω ανήλικο χρόνων και 6100 ένσημα. Οταν θα είμαι 50 το παιδί θα είναι 19, μπορώ να πάρω μειωμένη αφού μέχρι 31/12/10 κατοχυρώνω δικαίωμα??

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest ΜΑΡΙΑ ΝΤΟΥΚΑ

ΕΧΩ 6500 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ.ΕΧΩ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΩ ΤΑ 50 ΣΤΗΣ 21-1-2011 ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΠΟΤΕ ΠΑΙΡΝΩ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΕΙΩΜΕΝΗ;

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα, μια διευκρίνηση θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει. Σήμερα είμαι 46 ετών, έχω ανήλικο 15 χρόνων και 6100 ένσημα. Οταν θα είμαι 50 το παιδί θα είναι 19, μπορώ να πάρω μειωμένη αφού μέχρι 31/12/10 κατοχυρώνω δικαίωμα??

καλησπέρα,

μήπως κάποιος μπορεί να απαντήσει σε αυτό γιατί μ'ενδιαφέρει και μένα??

Link to comment
Share on other sites

  • 0

κάτι αυτό........

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11577

κάτι ετούτο....

Σύνταξη με 5.500 ένσημα για μητέρες ανηλίκων

Δεν θα εξετάζεται εάν κατά τη συμπλήρωση των ορίων ηλικίας συνέτρεχε ή όχι η ανηλικότητα του παιδιού

4/11/2010

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΓΑΤΟΥ

Οποτεδήποτε μπορούν να συνταξιοδοτηθούν -με πλήρη σύνταξη σε ηλικία 55 ετών και με μειωμένη σε ηλικία 50 ετών- όσες ασφαλισμένες στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ μητέρες ανηλίκων συμπληρώνουν έως το τέλος του 2010 τις 5.500 ημέρες ασφάλισης και δεν θα εξετάζεται εάν κατά τη συμπλήρωση των ορίων ηλικίας συνέτρεχε ή όχι η ανηλικότητα του παιδιού.

Αυτό διευκρινίζει ενημερωτικό έγγραφο που έστειλε στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ ο αναπληρωτής υπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης Γ. Κουτρουμάνης ενόψει της αύξησης, από την 1/1/2011, των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης των μητέρων με ανήλικα.

Θεμελίωση

Οπως σημειώνεται στο σχετικό έγγραφο:

«Για πρώτη φορά εισάγεται στο ΙΚΑ η έννοια της κατοχύρωσης - θεμελίωσης συνταξιοδοτικού δικαιώματος. Η θεμελίωση - κατοχύρωση οριοθετεί, ανάλογα με την συνταξιοδοτική διάταξη της οποίας κάνει χρήση ο ασφαλισμένος ή η ασφαλισμένη, τις κατά περίπτωση οριζόμενες προϋποθέσεις, βάσει των οποίων θα λάβει σύνταξη, ανεξάρτητα από το χρόνο κατά τον οποίο θα ασκήσει το δικαίωμά του αυτό».

Η δυνατότητα αυτή δεν αλλάζει, βέβαια, το χρόνο έναρξης της καταβολής της σύνταξης αφού κατά την υποβολή της σχετικής αίτησης συνταξιοδότησης απαιτείται να συντρέχουν σωρευτικά στο πρόσωπο του ασφαλισμένου όλες οι οριζόμενες προϋποθέσεις (συμπλήρωση του κατά περίπτωση απαιτούμενου χρόνου ασφάλισης και του αντίστοιχου προς το χρόνο αυτό ορίου ηλικίας)».

Με δεδομένο ότι το ισχύον, μέχρι 31.12.2010, όριο ηλικίας συνταξιοδότησης των μητέρων ανηλίκων είναι το 50ο για μειωμένη σύνταξη και το 55ο για πλήρη σύνταξη, όλες οι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ- ΕΤΑΜ μητέρες οι οποίες σε κάποια χρονική στιγμή (που μπορεί να ανατρέξει πολύ πριν την ημερομηνία έναρξης ισχύος του νόμου 3863/2010 δεν μπορεί όμως να υπερβεί την 31.12.2010) συμπλήρωσαν σωρευτικά τις 5.500 ημέρες ασφάλισης και είχαν ανήλικο παιδί, συνταξιοδοτούνται οποτεδήποτε με τα ανωτέρω όρια ηλικίας και χωρίς να εξετάζεται αν κατά τη συμπλήρωση των ορίων ηλικίας συνέτρεχε ή όχι η ανηλικότητα του παιδιού».

Ποιές «χάνουν»

Αντιθέτως θα «θιγούν» όσες δεν συμπληρώνουν τα 5.500 ένσημα φέτος και θα ακολουθούν το όριο ηλικίας -όπως αυτό διαμορφώνεται- κατά τη χρονική στιγμή κατά την οποία συμπληρώνουν σωρευτικά 5.500 ημέρες ασφάλισης και το παιδί τους δεν έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του. Η αύξηση που θα γίνει (καταργώντας το ευνοϊκό καθεστώς συνταξιοδότησης των μητέρων) έχει ως εξής:

* Από την 1/1/2011 για να καταβληθεί η σύνταξη με 5.500 ένσημα και ανήλικο παιδί θα πρέπει η ασφαλισμένη να συμπληρώνει το 57ο έτος για πλήρη και το 52ο για μειωμένη.

* Από την 1/1/ 2012 θα ισχύει το 60ό για πλήρη και το 55ο για μειωμένη και

* Από την 1/1/2013 θα ισχύει το 65ο για πλήρη και το 60ό για καταβολή μειωμένης σύνταξης.

http://www.imerisia.gr/general2.asp?catid=12336&subid=20110&pubid=74183178

αναρωτιέμαι.........

αν δεν συνταξιοδοτείσαι από το ΙΚΑ αλλά από OAEE (με διαδοχική ασφάλιση, 13 χρόνια ΙΚΑ 9 χρόνια ΤΕΒΕ/ΟΑΕΕ ) τι γίνεται;

δεν ....... ;

γιατί όλες οι διευκρινίσεις αφορούν ασφαλισμένους ΙΚΑ;

:):unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 0

καλησπέρα,

μήπως κάποιος μπορεί να απαντήσει σε αυτό γιατί μ'ενδιαφέρει και μένα??

Αφου εως 31/12/2010 εχεις 5.500 και ανηλικο παιδι, θεμελιωνεις το δικαιωμα φετος και μπορεις να παρης στα 50σου μειωμενη και στα 55 πληρη,ασχετως τοτε αν εχεις ή οχι ανηλικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest ελενη

Ειμαι 46 ετων, ασφαλισμενη στο ΙΚΑ ΤΕΑΜ απο το 1982. Εχω 5.100 ενσυμα ως το τελος του 2009. το παιδι μου ενηλικιωθηκε το 2009. Μπορω να αναγνωρισω αδεια κυησης και λοχειας β΄ ημερες ανεργιας, σαν πλασματικα ετη; ποτε μπορω να συνταξιοδοτηθω;

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Δήμητρα

Ερώτημα: Εγώ όταν είχα 5500 το παιδί μου ήταν ανήλικο. Σταμάτησα να δουλεύω το 2000, με συνολικά 7500 ένσημα. Με καλύπτει ο νόμος? Λογικά επειδή έχω τις προυποθέσεις έχω θεμελιώσει....

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ερώτημα: Εγώ όταν είχα 5500 το παιδί μου ήταν ανήλικο. Σταμάτησα να δουλεύω το 2000, με συνολικά 7500 ένσημα. Με καλύπτει ο νόμος? Λογικά επειδή έχω τις προυποθέσεις έχω θεμελιώσει....

ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΘΕΜΕΛΙΩΣΕΙ!!!! ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ Ο ΝΟΜΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest ΤΩΝΙΑ

ΕΧΩ 7500 ΕΝΣΗΜΑ ΕΙΜΑΙ 46ΕΤΩΝ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ ΣΤΑ 50 ΕΡΩΤΗΣΗ: ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΕΩΣ 31/12/10??????/

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΕΧΩ 7500 ΕΝΣΗΜΑ ΕΙΜΑΙ 46ΕΤΩΝ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ ΣΤΑ 50 ΕΡΩΤΗΣΗ: ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΕΩΣ 31/12/10??????/

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ

[email protected]

οχι εως 31/12/2010 διοτι εχεις μεν τα ενσημα και ανηλικο παιδι εχεις θεμελιωσει το δικαιωμα ,αλλα δεν εισαι 50 ετων θα περιμενης λοιπον για τα 50 μειωμενη και για τα 55 πληρη

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΝΟΜΟ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50 ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΤΑ 55 ΠΛΗΡΗ. ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ Η ΣΥΝΤΑΞΗ. ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΑ 5500 ΚΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟ ΤΟ 2002. ΕΓΙΝΑ 50 31/12/2008. Ο ΝΟΜΟΣ ΒΡΗΚΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.ΜΕ ΠΟΙΕΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΩ?ΤΟΥ 2002?ΤΟΥ 2008? ΗΤΟΥ 2010?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest ΣΑΜΑΝΘΑ

ΝΑΙ σε πληρη

είσαστε σίγουρος?? γιατί νομίζω πώς το μέτρο αφορά μόνο σε γυναιίκες.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

είσαστε σίγουρος?? γιατί νομίζω πώς το μέτρο αφορά μόνο σε γυναιίκες.

Συγνωμη..εχεις δικιο απο συνηθεια διοτι τετοιου ειδους ερωτησεις τις κανουν 95% μονο γυναικες δεν προσεξα οτι ο ερωτων ειναι ανδρας;)του απαντω λοιπον μην ξαναγραφω αλλη απαντηση οτι, σαν ανδρας με ανηλικο δεν δικαιουται , παιρνει ομως μειωμενη γηρατος αφου ειναι 60 και εχει 4.500 ενσημα και ανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest αναστασια

<!--fonto:Tahoma--><span style="font-family:Tahoma"><!--/fonto--><!--fonto:Book Antiqua--><span style="font-family:Book Antiqua"><!--/fonto-->Καλημέρα.

Πού θα μπορούσα να βρω τις προυποθέσεις που χρειάζονται για να βγει στη σύνταξη μητέρα (ασφαλισμένη στο ΙΚΑ) με ανήλικο παιδί ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.<!--fontc--></span><!--/fontc--><!--fontc--></span><!--/fontc-->

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...