Προς το περιεχόμενο

ΦΟΡΟΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ


επισκέπτη Επισκέπτης-katia-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-katia-

ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΗΛΕΚΡΟΛΟΓΙΚΟ ΥΛΙΚΟ.ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ

ΓΙΑ ΛΑΜΠΕΣ ΦΘΟΡΙΣΜΟΥ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΦΟΡΟ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ. ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΦΠΑ.

ΕΚΑΝΑ ΦΙΛΟΤΙΜΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΙΔΟΣ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ Ο

ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟ ΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΣΩΣΤΟ .ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Δημήτρη, νομίζω ότι στην προκειμένη περίπτωση είναι δίκαιος ο προβληματισμός της Κάτιας, γιατί και εκείνη πρέπει να χρεώσει το τέλος στα είδη που θα πουληθούν και μάλιστα με διαφορετικό τρόπο αν αφορούν χονδρικές ή λιανικές πωλήσεις.

Κάτια, το θέμα έχει αναλυθεί εκτενώς σε προηγούμενες συζητήσεις. Ναι, και εγώ χρησιμοποιώ έναν τρόπο που δεν γνωρίζω αν είναι απόλυτα σωστός αλλά με διευκολύνει στην απόδοση του ΦΠΑ και στην τήρηση καρτέλας για να δω ποιοί μου χρεώνουν και σε ποιούς χρεώνω. Αν θέλεις να σου πω με λίγα λόγια, κάνω το εξής:

- Χρησιμοποιώ ενδιάμεσο λογαριασμό στον 20 και στον 70 στον οποίο μεταφέρεται το ποσό του τέλους κατά την καταχώρηση του τιμολογίου αγοράς ή πώλησης με ιδιαίτερους λογαριασμούς ΦΠΑ για τα πιό πάνω.

- Στο τέλους του μήνα, αφού έχω συμφωνήσει το ΦΠΑ μεταφέρω το υπόλοιπο των πιό πάνω λογαριασμών στον 63.

Τα πιό πάνω όπως έγραψα είναι απλώς ο δικός μου χειρισμός, σύμφωνα με τις δυνατότητες του προγράμματος που χρησιμοποιώ και ελπίζω να είναι και σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι ο γενικά φόρος ανακύκλωσης χρεώνεται μια φορά ή από τον παραγωγό ή από τον πρώτο εισαγωγέα κατά περίπτωση. Εν πάσει περιπτώσει εάν ισχύει κάτι διαφορετικό για τίς λάμπες δεν το γνωρίζω, κάνω πίσω, και ασπάζομαι την άποψή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι ο γενικά φόρος ανακύκλωσης χρεώνεται μια φορά ή από τον παραγωγό ή από τον πρώτο εισαγωγέα κατά περίπτωση. Εν πάσει περιπτώσει εάν ισχύει κάτι διαφορετικό για τίς λάμπες δεν το γνωρίζω, κάνω πίσω, και ασπάζομαι την άποψή σου.

Και εγώ αυτή τη εντύπωση έχω Δημήτρη, αλλά επειδή όντως υπάρχει κενό στο όλο θέμα, σκοπεύω την άλλη βδομάδα που θα ανέβω στον ΚΒΣ να θέσω έρώτηση και για αυτό το θέμα,αν πρέπει δηλαδή να αναφέρεται χωριστά σε ολα τα στάδια της τιμολόγισης παρόλο που αποδίδεται από τον πρώτο διακινήσαντα (παραγωγό η εισαγωγέα). Θα σας ενημερώσω για την απάντηση, ίσως ζητήσω και γραπτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Καλημέρα

Δημήτρη, νομίζω ότι στην προκειμένη περίπτωση είναι δίκαιος ο προβληματισμός της Κάτιας, γιατί και εκείνη πρέπει να χρεώσει το τέλος στα είδη που θα πουληθούν και μάλιστα με διαφορετικό τρόπο αν αφορούν χονδρικές ή λιανικές πωλήσεις.

Κάτια, το θέμα έχει αναλυθεί εκτενώς σε προηγούμενες συζητήσεις. Ναι, και εγώ χρησιμοποιώ έναν τρόπο που δεν γνωρίζω αν είναι απόλυτα σωστός αλλά με διευκολύνει στην απόδοση του ΦΠΑ και στην τήρηση καρτέλας για να δω ποιοί μου χρεώνουν και σε ποιούς χρεώνω. Αν θέλεις να σου πω με λίγα λόγια, κάνω το εξής:

- Χρησιμοποιώ ενδιάμεσο λογαριασμό στον 20 και στον 70 στον οποίο μεταφέρεται το ποσό του τέλους κατά την καταχώρηση του τιμολογίου αγοράς ή πώλησης με ιδιαίτερους λογαριασμούς ΦΠΑ για τα πιό πάνω.

- Στο τέλους του μήνα, αφού έχω συμφωνήσει το ΦΠΑ μεταφέρω το υπόλοιπο των πιό πάνω λογαριασμών στον 63.

Τα πιό πάνω όπως έγραψα είναι απλώς ο δικός μου χειρισμός, σύμφωνα με τις δυνατότητες του προγράμματος που χρησιμοποιώ και ελπίζω να είναι και σωστά.

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΧΕΙΡΙΣΜΟ

ΜΑΣ ΕΔΙΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΕΙΣ

ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΩΔΙΚΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΕΛΟΣ?

EXEIΣ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΤΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, να λάβετε υπ΄όψη σας

α) το Φ.Ε.Κ. 82 τ. Α΄ 5/3/04 , Π.Δ. 117

β) το Φ.Ε.Κ. 1916 τ. Β' 24/12/04

γ) το θέμα του ΜΗΤΡΩΟΥ ΠΑΡΑΓΩΓΩΝ Η.&Η. ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ (που λήγει στις 31/12/05) , (ΥΠΕΧΩΔΕ , ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΝΑΛΛΚΤΙΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΩΝ & ΑΛΛΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ , ΑΡ.ΠΡΩΤ. οικ. 131947 / 23-9-2005 .

δ) τις Οδηγίες της ευρωπαΊκής επιτροπής

1. 32002L0095

2. 32002L0096 .

ε) Η απάντηση του ΣΛΟΤ σε σχετική μου ερώτηση είναι

1. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΣ ΑΛΛΑ <ΤΕΛΟΣ>

2. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΕΣΟΔΑ , ΟΥΤΕ ΕΞΟΔΑ ή ΚΟΣΤΟΣ

3. ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΧΡΕΩΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΟ ΛΟΓ/ΜΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ΕΩΣ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟ ΕΤΑΙΡΙΑ .

ΑΡΑ χειριζόμαστε λογιστικά απλά αυτές τις εισπράξεις και αποδόσεις και δεν δημιουργούμε προβλήματα με κόστη & έξοδα ( για ευνόητους λόγους ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, να λάβετε υπ΄όψη σας

α) το Φ.Ε.Κ. 82 τ. Α΄ 5/3/04 , Π.Δ. 117

β) το Φ.Ε.Κ. 1916 τ. Β' 24/12/04

γ) το θέμα του ΜΗΤΡΩΟΥ ΠΑΡΑΓΩΓΩΝ Η.&Η. ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ (που λήγει στις 31/12/05) , (ΥΠΕΧΩΔΕ , ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΝΑΛΛΚΤΙΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΩΝ & ΑΛΛΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ , ΑΡ.ΠΡΩΤ. οικ. 131947 / 23-9-2005 .

δ) τις Οδηγίες της ευρωπαΊκής επιτροπής

1. 32002L0095

2. 32002L0096 .

ε) Η απάντηση του ΣΛΟΤ σε σχετική μου ερώτηση είναι

1. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΣ ΑΛΛΑ <ΤΕΛΟΣ>

2. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΕΣΟΔΑ , ΟΥΤΕ ΕΞΟΔΑ ή ΚΟΣΤΟΣ

3. ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΧΡΕΩΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΟ ΛΟΓ/ΜΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ΕΩΣ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟ ΕΤΑΙΡΙΑ .

ΑΡΑ χειριζόμαστε λογιστικά απλά αυτές τις εισπράξεις και αποδόσεις και δεν δημιουργούμε προβλήματα με κόστη & έξοδα ( για ευνόητους λόγους ) .

Μήπως θα μπορούσες να μας κατεβάσεις αυτή την απάντηση του ΣΛΟΤ; Τί εννοεί το ΣΛΟΤ δεν είναι φόρος αλλά τέλος. Το τέλος ταξινόμησης πχ. συμπεριλαμβάνεται στο κόστος.

Και αφού συμπεριλαμβάνεται στην φορογητέα αξία για τον προσδιορισμό του ΦΠΑ,πως χαραχτηρίζεται σαν απλά εισπρακτέο ποσό; Δλδ. ο πελάτης μου αγοράζει απο τον εισαγωγέα μοτοσυκλέτες που επιβαρύνονται με φόρο ανακύκλωσης,και όταν και όποτε πουλήσει θα πληρώσει το φόρο που θα έχει εισπράξει; Εκτός αν μιλάς μόνο για τους εισαγωγείς.

Αν δεχτούμε ότι είναι Τέλος,δεν πρέπει να καταχωρείται στον 63; Και τη γίνεται με τη ΜΥΦ;

Τελικά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να χαρακτηρίζουμε ένα φόρο σαν ποσό προς είσπραξη και απόδοση και ταυτόχρονα να υπόκειται σε ΦΠΑ!!! (βλέπε και φόρο κινητής τηλεφωνίας).

Και το ΦΠΑ φόρος δεν είναι;;; Δλδ φόρο στον φόρο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Ο Νόμος 2939/6-8-2001 υποχρεώνει τις επιχειρήσεις που παράγουν ή εισάγουν συσκευασμένα προϊόντα και τα διαθέτουν στην εγχώρια αγορά να μεριμνήσουν για τη συλλογή και ανακύκλωση των συσκευασιών των προϊόντων τους.

Ο πελάτης μου είναι χονδρέμπορος, δεν είναι εισαγωγέας, έχει την υποχρέωση απόδοσης του τέλους ανακύκλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πελάτης μου είναι χονδρέμπορος, δεν είναι εισαγωγέας, έχει την υποχρέωση απόδοσης του τέλους ανακύκλωσης.

Δημήτρη, δεν είδα ερωτηματικό στο τέλος της πρότασης, οπότε να σου απαντήσω ότι δεν έχει υποχρέωση απόδοσης του τέλους ανακύκλωσης ΚΑΤΑΡΧΗΝ.

Βέβαια υπάρχει η περίπτωση να είναι υπόχρεος και αυτή είναι η εξής:

- Να προμηθεύεται είδη που γνωρίζει ότι θα έπρεπε να έχουν τέλος ανακύκλωσης, αλλά παρόλα αυτά να μην του το χρεώνει ο προμηθευτής του.

Σε αυτή τη περίπτωση είναι εκείνος υπόχρεος να χρεώσει τέλος ανακύκλωσης και για να το αποδώσει πρέπει να γραφτεί στο σύστημα σαν να ήταν εισαγωγέας ή κατασκευαστής.

Τα πιό πάνω μου τα είχαν αναφέρει τηλεφωνικώς πριν 1 χρόνο, όταν με απασχολούσε ότι σε ένα πελάτη μου, έμπορο, κάποιες μπαταρίες τις αγόραζε με χρέωση τέλους ανακύκλωσης και κάποιες άλλες χωρίς. Το πρόβλημα λύθηκε όταν επικοινώνησα με τον προμηθευτή του και τον ενημέρωσα για το τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......

ε) Η απάντηση του ΣΛΟΤ σε σχετική μου ερώτηση είναι

1. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΣ ΑΛΛΑ <ΤΕΛΟΣ>

2. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΕΣΟΔΑ , ΟΥΤΕ ΕΞΟΔΑ ή ΚΟΣΤΟΣ

3. ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΧΡΕΩΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΟ ΛΟΓ/ΜΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ΕΩΣ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟ ΕΤΑΙΡΙΑ .

ΑΡΑ χειριζόμαστε λογιστικά απλά αυτές τις εισπράξεις και αποδόσεις και δεν δημιουργούμε προβλήματα με κόστη & έξοδα ( για ευνόητους λόγους ) .

Έχουμε την απογραφή της 31/12/5 της εμπορικής εταιρείας (ενδιάμεσος) και τα δεδομένα είναι τα εξής (π.χ.)

Τέλος ανακύκλωσης που έχει χρεωθεί από προμηθευτές προς εμάς : π.χ. 100 €

Τέλος ανακύκλωσης που έχουμε χρεώσει σε πελάτες μας : 80 €

Τέλος ανακύκλωσης σε είδη που έχουμε στην αποθήκη μας: 20 €

3 εναλλακτικές για τα 20 € :

- Μπαίνουν στον 63

- Προσαυξάνουν την απογραφή λήξης

- Μπαίνουν σε λογαριασμό της ομάδας 3 προκαταβεβλημένη εισφορά στον προμηθευτή

Θα ήθελα την άποψη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρθρο 31

υ) Του ανταποδοτικού τέλους που καταβάλει επιχείρηση λόγω της συμμετοχής της σε συλλογικό σύστημα εναλλακτικής διαχείρισης σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 2939/2001 (ΦΕΚ 179 Α') κατά το χρόνο καταβολής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας συνοψίσουμε: Υπόχρεοι στην επιβολή της εισφοράς είναι οι εισαγωγείς και οι παραγωγοί. Δεν είναι οι υπόλοιποι χονδρέμποροι. Άλλωστε πρέπει να υπογραφεί σύμβαση, όπου η εταιρία αποκτά κωδικό. Η εισφορά δεν αποδίδεται στη ΔΟΥ, αλλά στον φορέα που δημιουργήθηκε γι' αυτό το σκοπό.

Στα τιμολόγια τώρα: Οταν εισάγει ή παράγει κάποιος ένα προϊόν, εισφορά δεν υπάρχει. Η εισφορά επιβάλλεται στα Τιμολόγια Πώλησης (όχι στη Λιανική) και αναγράφεται είτε ανά είδος είτε στο σύνολο. Όπως προείπαν σωστά κάποιοι συνάδελφοι δεν μπερδεύουμε 63 κλπ. Όταν αγοράζει κάποιος τα πράγματα είναι απλά. Το ποσό προστίθεται στις αγορές και επιβαρύνει το κόστος του εμπορεύματος.

Ενα παράδειγμα

30.**......Πελάτες......................................1190

71.***....Πωλήσεις προϊόντων............................990

75.00.**.Λογ. ανακύκλωσης ...............................10

54.00.7**ΦΠΑ Πωλ............................................188

54.00.7**ΦΠΑ Ανακύκλωσης.................................2

-----------------------------------------------------------------------

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...
επισκέπτη Επισκέπτης

Ας συνοψίσουμε: Υπόχρεοι στην επιβολή της εισφοράς είναι οι εισαγωγείς και οι παραγωγοί. Δεν είναι οι υπόλοιποι χονδρέμποροι. Άλλωστε πρέπει να υπογραφεί σύμβαση, όπου η εταιρία αποκτά κωδικό. Η εισφορά δεν αποδίδεται στη ΔΟΥ, αλλά στον φορέα που δημιουργήθηκε γι' αυτό το σκοπό.

Στα τιμολόγια τώρα: Οταν εισάγει ή παράγει κάποιος ένα προϊόν, εισφορά δεν υπάρχει. Η εισφορά επιβάλλεται στα Τιμολόγια Πώλησης (όχι στη Λιανική) και αναγράφεται είτε ανά είδος είτε στο σύνολο. Όπως προείπαν σωστά κάποιοι συνάδελφοι δεν μπερδεύουμε 63 κλπ. Όταν αγοράζει κάποιος τα πράγματα είναι απλά. Το ποσό προστίθεται στις αγορές και επιβαρύνει το κόστος του εμπορεύματος.

Ενα παράδειγμα

30.**......Πελάτες......................................1190

71.***....Πωλήσεις προϊόντων............................990

75.00.**.Λογ. ανακύκλωσης ...............................10

54.00.7**ΦΠΑ Πωλ............................................188

54.00.7**ΦΠΑ Ανακύκλωσης.................................2

-----------------------------------------------------------------------

μέχρι εδώ στο έσοδο καλά...

στο έξοδο π.χ. 62.98.*** Λογ.ανακύκλωσης πότε χρεώνεται:

α. με την πληρωμή ;

β. με πρόβλεψη στο κλείσιμο της χρήσης ;

γ. τι γίνεται στην Β' κατηγορία βιβλίων ;

Αν γνωρίζει κάποιος ασ βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας συνοψίσουμε: Υπόχρεοι στην επιβολή της εισφοράς είναι οι εισαγωγείς και οι παραγωγοί. Δεν είναι οι υπόλοιποι χονδρέμποροι. Άλλωστε πρέπει να υπογραφεί σύμβαση, όπου η εταιρία αποκτά κωδικό. Η εισφορά δεν αποδίδεται στη ΔΟΥ, αλλά στον φορέα που δημιουργήθηκε γι' αυτό το σκοπό.

Στα τιμολόγια τώρα: Οταν εισάγει ή παράγει κάποιος ένα προϊόν, εισφορά δεν υπάρχει. Η εισφορά επιβάλλεται στα Τιμολόγια Πώλησης (όχι στη Λιανική) και αναγράφεται είτε ανά είδος είτε στο σύνολο. Όπως προείπαν σωστά κάποιοι συνάδελφοι δεν μπερδεύουμε 63 κλπ. Όταν αγοράζει κάποιος τα πράγματα είναι απλά. Το ποσό προστίθεται στις αγορές και επιβαρύνει το κόστος του εμπορεύματος.

Ενα παράδειγμα

30.**......Πελάτες......................................1190

71.***....Πωλήσεις προϊόντων............................990

75.00.**.Λογ. ανακύκλωσης ...............................10

54.00.7**ΦΠΑ Πωλ............................................188

54.00.7**ΦΠΑ Ανακύκλωσης.................................2

-----------------------------------------------------------------------

μέχρι εδώ στο έσοδο καλά...

στο έξοδο π.χ. 62.98.*** Λογ.ανακύκλωσης πότε χρεώνεται:

α. με την πληρωμή ;

β. με πρόβλεψη στο κλείσιμο της χρήσης ;

γ. τι γίνεται στην Β' κατηγορία βιβλίων ;

Αν γνωρίζει κάποιος ασ βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

Μα νομίζω οτι απο όσα είπαμε βγαίνει οτι η εισφορά δεν είναι έξοδο. Παρακρατείται και μπορείς να την παρακολουθήσεις (αν είσαι εισαγωγέας-παραγωγός) πιστώνοντας τον 75 .Οταν σου στείλει το παραστατικό η εταιρία ανακύκλωσης θα προκύψει αντίστοιχη-ισόποση δαπάνη που θα χρεώσει τον 62.

Αν εννοείς την εισφορά ανακύκλωσης στον έμπορο που αγοράζει και του χρεώνεται η εισφορά, αυτή θα συμψηφιστεί στην αγορά, θα χρεώσει δηλ. τους αντίστοιχους λογ/σμούς των αγορών.

Μία λεπτομέρεια τώρα: Οταν ένας εισαγωγέας ή παραγωγός πουλάει σε κάποιον έμπορο κάποια είδη, στο ίδιο τιμολόγιο μπορεί κάποια είδη να έχουν και κάποια να μην έχουν εισφορά. Θέλει προσοχή αν δεν την αναφέρει αναλυτικά κατά είδος ποιά είδη θα επιβαρύνουμε για να μην έχουμε λανθασμένες τιμές κόστους.

Για τα Β' ας απαντήσει κάποιος άλλος συνάδελφος. Πάντως τα περισσότερα προγράμματα προβλέπουν κάποιους ειδ. φόρους (όπως π.χ. ο δημοτικός) και θα μπορούσες να το παρακολουθήσεις απο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 years later...

Μα νομίζω οτι απο όσα είπαμε βγαίνει οτι η εισφορά δεν είναι έξοδο. Παρακρατείται και μπορείς να την παρακολουθήσεις (αν είσαι εισαγωγέας-παραγωγός) πιστώνοντας τον 75 .Οταν σου στείλει το παραστατικό η εταιρία ανακύκλωσης θα προκύψει αντίστοιχη-ισόποση δαπάνη που θα χρεώσει τον 62.

Αν εννοείς την εισφορά ανακύκλωσης στον έμπορο που αγοράζει και του χρεώνεται η εισφορά, αυτή θα συμψηφιστεί στην αγορά, θα χρεώσει δηλ. τους αντίστοιχους λογ/σμούς των αγορών.

Μία λεπτομέρεια τώρα: Οταν ένας εισαγωγέας ή παραγωγός πουλάει σε κάποιον έμπορο κάποια είδη, στο ίδιο τιμολόγιο μπορεί κάποια είδη να έχουν και κάποια να μην έχουν εισφορά. Θέλει προσοχή αν δεν την αναφέρει αναλυτικά κατά είδος ποιά είδη θα επιβαρύνουμε για να μην έχουμε λανθασμένες τιμές κόστους.

Για τα Β' ας απαντήσει κάποιος άλλος συνάδελφος. Πάντως τα περισσότερα προγράμματα προβλέπουν κάποιους ειδ. φόρους (όπως π.χ. ο δημοτικός) και θα μπορούσες να το παρακολουθήσεις απο εκεί.

Αν αυτός που τα πουλάει είναι απλά έμπορος και χρεώνει στα τιμολόγια εισφορά ανακύκλωσης στο έντυπο του φπα η εισφορά πάει κανονικά με τις πωλήσεις ή πάνε στον 310?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το τέλος ανακύκλωσης και εγώ....

Μπορούμε όταν τιμολογούμε να το γράφουμε στις επιβάρυνσεις; συνολικά στο τέλος του τιμολογίου;

στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ πως γράφεται;

λογιστικά πρέπει να ενημερώνει τον 30.00**75.00.** και 54.00.29.**. Όταν χρεώνουμε τους πελάτες μας;

Όταν παραλάβουμε το τπυ από την εταιρεία ανακύκλωσης, ενημερωνουμε: 50.00** και 62.98**και 54.00.29**

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, divinipopi είπε

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το τέλος ανακύκλωσης και εγώ....

Μπορούμε όταν τιμολογούμε να το γράφουμε στις επιβάρυνσεις; συνολικά στο τέλος του τιμολογίου;

στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ πως γράφεται;

λογιστικά πρέπει να ενημερώνει τον 30.00**75.00.** και 54.00.29.**. Όταν χρεώνουμε τους πελάτες μας;

Όταν παραλάβουμε το τπυ από την εταιρεία ανακύκλωσης, ενημερωνουμε: 50.00** και 62.98**και 54.00.29**

 

φτιάξε έναν υπολογαριασμό στον 70.  φπα θα πηγαίνει συνολικά οι πωλήσεις (καθαρές +φόρος ανακ).

έξοδο ότι θέλεις πχ.64.98.

για την συνολική απεικόνιση στο τιμολόγιο ,μπορείς αλλά αν έχεις 5 είδη δεν θα θέλει ο πελάτης να γνωρίζει την επιβάρυνση καθενός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...