Προς το περιεχόμενο

ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΜΕ ΕΑΦΔΣΣ


επισκέπτη commedia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως έχει κάποιος το έντυπο για την υποβολή καταστασης στοιχείων που θα εκδίδονται με ΕΑΦΔΣΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως έχει κάποιος το έντυπο για την υποβολή καταστασης στοιχείων που θα εκδίδονται με ΕΑΦΔΣΣ?

Έχω φτιιάξει εγώ μόνο που το έχω σε άλλο Y/H. Αν μπορείς να περιμένεις μέχρι την Δευτέρα το πρωί θα στο στείλω με e-mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ΕΜΕΝΑ ΕΦΟΡΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΧΤΗΚΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΑΦΔΣΣ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΤΡΩΟΥ ..... ΘΑ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΗΧ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΑ ....... ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ζήτησαν και άλλη την κατάσταση την επισυνάπτω για όποιον την χρειάζεται.

Ειρήνη θα σε παρακαλούσα να ανεβάσεις το αρχείο ξανά χωρίς τα προσωπικά στοιχεία του επιχειρηματία καθως και στοιχεία της εταιρείας . Το αρχείο το διέγραψα εγω για ευνόητους λόγους .

Ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη θα σε παρακαλούσα να ανεβάσεις το αρχείο ξανά χωρίς τα προσωπικά στοιχεία του επιχειρηματία καθως και στοιχεία της εταιρείας . Το αρχείο το διέγραψα εγω για ευνόητους λόγους .

Ευχαριστώ .

Ευχαριστώ σήμερα το κατάλαβα.

Το σωστό είναι αυτό

______1.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 years later...

Ευχαριστώ σήμερα το κατάλαβα.

Το σωστό είναι αυτό

Ωραία δουλειά ,άψογη η καταστασή σου , ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Μηπως έχει κάποιος το έντυπο για την υποβολή καταστασης στοιχείων που θα εκδίδονται με ΕΑΦΔΣΣ? γιατι το πανω αρχειο δεν μου το κατεβαζει..ας το στειλει καποιος..ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

Εγώ έκανα μία ηλεκτρονικά, απλά δεν είμαι σίγουρος ότι το έκανα σωστά και θα το πάω και στον κώδικα να το επιβεβαιώσω (βέβαια την τελευταία φορά που έκανα ηλεκτρονική γνωστοποίηση για αθεώρητα το κοιτούσαν σαν χαζοί και επέμεναν ότι δεν γίνεται ηλεκτρονικά.....). Φυσικά δεν υπάρχουν οδηγίες οπότε ο καθένας πράττει όπως καταλαβαίνει....

Έκανα (αφορούσε συμπληρωματική για επιπλέον στοιχεία που εκδίδονται από υπάρχοντα μηχανισμό) τα ακόλουθα βήματα:

1. Έντυπο Κατάστασης - Δήλωσης Έκδοσης Φορολογικών Στοιχείων βάσει των ΠΟΛ. 1082/2003 ή 1083/2003 (Δ10)

2. Υποβολή Νέας

3. Είδος κατάστασης: Συμπληρωματική

4. Κατηγορία Υπόχρεου:

ΠΟΛ 1082/2003 Υπόχρεοι ΕΑΦΔΣΣ ν. 1809/1988

5. Μ.Ο προσωπικού και ακαθάριστα έσοδα ασυμπλήρωτα (δεν το έπαιρνε ούτως ή άλλως με συμπληρωμένα το τέσταρα).

6. Καταχώρηση στοιχείων με βάσει ότι κάνουμε και στη χειρόγραφη γνωστοποίηση:

αρ. υποκαταστήματος, ημ/νία έναρξης έκδοσης στοιχείου, είδος στοιχείου, σειρά στοιχείου, χρήση σειράς, έναρξη αρίθμησης, πλήθος αντιτύπων, τρόπος έκδοσης, αριθμός ΕΑΦΔΣΣ.

Πιστεύω ότι είμαι εντάξει αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις θα πάει ο πελάτης μου στο τμήμα ΚΒΣ με την ηλεκτρονική και την χειρόγραφη και αν του πουν ότι δεν χρειάζεται η χειρόγραφη και ότι είναι ΟΚ με την ηλεκτρονική, ΟΚ.... Πάντως αν το έχει κάνει κανείς ηλεκτρονικά ας μου πει αν μου ξέφυγε κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν μπορώ να την στείλω, γιατί μου βγάζει το εξής μήνυμα:

  • Δεν μπορείτε να υποβάλλετε νέα αρχική δήλωση γιατί υπάρχει αρχική ή συμπληρωματική Υποβολή. ?????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε συμπληρωματική (αν αφορά μηχανισμο για πρόσθετο στοιχείο και έχεις ήδη κάνει αρχική στη ΔΟΥ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν μπορώ να την στείλω, γιατί μου βγάζει το εξής μήνυμα:

  • Δεν μπορείτε να υποβάλλετε νέα αρχική δήλωση γιατί υπάρχει αρχική ή συμπληρωματική Υποβολή. ?????????????

Αφορά υποκατάστημα και σήμερα δηλώθηκε στην Δ.Ο.Υ. ο νέος φορολογικός

Θα την στείλετε ως συμπληρωματική.

Αρχική θεωρείται η πρώτη που έχετε στείλει , ανεξάρτητα από την επιλογή στο πεδίο "Κατηγορία Υπόχρεου" .

Ελπίζω να βοήθησα.

KS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Απ' ότι κατάλαβα όμως , πρέπει πρώτα να υποβληθεί το Δ10 και μετά έχεις την δυνατότητα να εκδόσεις παραστατικά , άσχετα αν δηλώνεις τον φορολογικό 15 ημέρες μετά στην Δ.Ο.Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Απ' ότι κατάλαβα όμως , πρέπει πρώτα να υποβληθεί το Δ10 και μετά έχεις την δυνατότητα να εκδόσεις παραστατικά , άσχετα αν δηλώνεις τον φορολογικό 15 ημέρες μετά στην Δ.Ο.Υ.

Σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι μαλακ.......... έκανα.

Πάντως σε ευχαριστώ !!!!!!!!!!!!!

Μπορείτε να κάνετε γνωστοποίηση ( έντυπο Δ12 - κωδικός γνωστοποίησης 16 ) και να το διορθώσετε.

Εγώ αυτό θα έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να κάνετε γνωστοποίηση ( έντυπο Δ12 - κωδικός γνωστοποίησης 16 ) και να το διορθώσετε.

Εγώ αυτό θα έκανα.

Σωστά τα λέει ο συνάδελφος, μπορείς να το σώσεις έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα λέει ο συνάδελφος, μπορείς να το σώσεις έτσι...

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη επιλογή δεν περιγράφει ακριβώς το συμβάν , αλλά επειδή δεν υπάρχει κάποια άλλη και επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα της περιγραφής του , εγώ προσωπικά θα επέλεγα αυτήν.

H συνάδελφος

KS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Σε έναρξη ταμειάκης μηχανής , έχει αλλάξει κάτι ή πάμε όπως πάντα μέσω Δ.Ο.Υ.?

Σας ευχαριστώ,

Στη ΔΟΥ ηλεκτρονικά δεν γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Κύριε Γρίβα,

 

θα μπορούσατε να μας πείτε αν για την συμπληρωματική ηλεκτρονική υποβολή ΔΗΛΩΣΗΣ-ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ  ΕΑΦΔΣΣ που αναφέρεται οτι πραγματοποιήσατε την 10/10/12 τελικά ήταν όλα οκ όταν πήγε ο πελάτης σας στον ΚΒΣ?

 

Θα με βοηθούσατε αν με ενημερώνατε αν όλα ήταν οκ για τον πελάτη σας καθώς και εγώ έχω υποβάλει για πελάτη μου αρχική στην Δ.Ο.Υ και τώρα θέλω να υποβάλλω ηλεκτρονική συμπληρωματική για επιπλέον στοιχεία που θέλει ο πελάτης μου να εκδίδονται μέσω του υπάρχοντα μηχανισμού.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας εύχομαι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Γρίβα,

 

θα μπορούσατε να μας πείτε αν για την συμπληρωματική ηλεκτρονική υποβολή ΔΗΛΩΣΗΣ-ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ  ΕΑΦΔΣΣ που αναφέρεται οτι πραγματοποιήσατε την 10/10/12 τελικά ήταν όλα οκ όταν πήγε ο πελάτης σας στον ΚΒΣ?

 

Θα με βοηθούσατε αν με ενημερώνατε αν όλα ήταν οκ για τον πελάτη σας καθώς και εγώ έχω υποβάλει για πελάτη μου αρχική στην Δ.Ο.Υ και τώρα θέλω να υποβάλλω ηλεκτρονική συμπληρωματική για επιπλέον στοιχεία που θέλει ο πελάτης μου να εκδίδονται μέσω του υπάρχοντα μηχανισμού.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας εύχομαι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

κύριε Γρίβα Καλή χρονιά!!!

 

Μήπως έχετε κάποια είδηση σχετικά με το ανωτέρω?

 

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...