Προς το περιεχόμενο

ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ FORUM


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό όμως το "Λυχνίας σβησθείσης" δεν είναι και πολύ κολακευτικό! :lol:

Ομοιοπαθής forumίστας μου επισήμανε ότι κυκλοφόρησε από τις 7/5 νέο "υποκατάστατο" :lol:

Για λέγε , για λέγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό όμως το "Λυχνίας σβησθείσης" δεν είναι και πολύ κολακευτικό! :lol:

ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗ ΒΑΡΑΤΕ, ΘΑ ΤΑ ΑΝΑΨΩ ΤΑ ΡΗΜΑΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΣΕΙΡΑ :lol:

Ομοιοπαθής forumίστας μου επισήμανε ότι κυκλοφόρησε από τις 7/5 νέο "υποκατάστατο" :lol:

ΡΙΧΤΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YARA YARA

Καθώς αποκοιμήθηκες φύλαγε βάρδια ο κάβος.

Σε σπίτι μέσα, ξέχασες προχτές το φυλαχτό.

Γελάς, μα εγώ σε πούλησα στο Rio για δυο centavos

κι απέ σε ξαναγόρασα ακριβά στη Βηρυτό.

Με πορφυρό στα χείλη μου κοχύλι σε προστάζω.

Στο χέρι το γεράκι σου και τα σκυλιά λυτά.

Απάνωθέ μου σκούπισε τη θάλασσα που στάζω

και μάθε με να περπατώ πάνω στη γη σωστά.

Κούκο φορούσες κάτασπρο μικρός και κολαρίνα.

Ναυτάκι του γλυκού νερού.

Σε πιάνει μην το πεις αλλού σα γάτα η λαμαρίνα

Και σε σαστίζει ξαφνικό προβέτζο του καιρού.

Το ντύμα πάρε του φιδιού και δος μου ένα μαντίλι.

Εγώ, - και σ' έγδυσα μπροστά στο γέρο Τισιανό.

Βίρα, Κεφαλλονίτισσα, και μάινα το καντήλι.

Σε λόφο γιαπωνέζικο κοιμάται το στερνό.

Σου πήρα από τη Νάπολη μια ψεύτικη καμέα

κι ένα κοράλλι ξέθωρο μαζί.

Πίσω απ'το φριγκορίφικο στην άδεια προκυμαία

Έβενος, - γλώσσα της φωτιάς, στο βάθος κρεμεζί.

Φώτα του Melbourne. Βαρετά κυλάει ο Yara Yara

ανάμεσα σε φορτηγά πελώρια και βουβά,

φέρνοντας προς το πέλαγος, χωρίς να δίνει δυάρα,

του κοριτσιού το φίλημα, που στοίχισε ακριβά.

Γερά την ανεμόσκαλα. Καφέ για τον πιλότο.

Λακίζετε, αλυσόδετοι του στεριανού καημού.

Και σένα, που σε κέρδισα μιανής νυχτιάς σε λότο,

σμίγεις και πας με τον καπνό του γκρίζου ποταμού.

Μια βάρκα θέλω, ποταμέ, να ρίξω από χαρτόνι,

όπως αυτές που παίζουνε στις όχθες μαθητές.

Σκοτώνει, πες μου, ο χωρισμός; - Ματώνει, δε σκοτώνει.

Ποιος είπε φούντο; Ψέματα. Δε φτάσαμε ποτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη δεν βλέπω τον λόγο..

Προσωπικά εύχομαι ότι καλύτερο σε κάθε νέα προσπάθεια.

βέβαια το βλέπω δύσκολο να χτυπήσω και άλλες "ενέσεις", δεν βρίσκω πια φλέβα.. :lol:

καμιά τζούρα .. ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..................

βέβαια το βλέπω δύσκολο να χτυπήσω και άλλες "ενέσεις", δεν βρίσκω πια φλέβα.. :lol:

καμιά τζούρα .. ίσως.

Στίχοι: Locomondo

Μουσική: Locomondo

Πρώτη εκτέλεση: Locomondo

Απ' το σπίτι δε θα βγω,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Δεν έχω χρόνο για το μωρό,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Οοοο,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Οοοο,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Εε οο,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Εε οο,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Με φωνάζουνε τρελό γιατί,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Για όλα τα άλλα αδιαφορώ,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Οοοο,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Κι εσύ και εγώ,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Δεν έχω χρόνο για το μωρό,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Για όλα τα άλλα αδιαφορώ,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Που θα βρω αναπληρωματικό;

Πίνω μπάφους και παίζω pro!

Είναι τραυματίας ο Ετό,

πίνω μπάφους και παίζω pro,

αλλά έχει κέφια ο Drogba,

πίνω μπάφους και παίζω pro

και φέρνει βόλτες ο Foslba,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Οοοο,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Το κάνεις και εσύ το κάνω και εγώ,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Έχω κλειστό το κινητό γιατί,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Μην με αγχώνεις δεν μπορώ γιατί,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Όλη μέρα είμαι εδώ,

πίνοντας μπάφους και παίζοντας pro!

Οοοο,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

Οοοο,

πίνω μπάφους και παίζω pro!

ΟΠΟΥ prο ΒΑΛΕ.... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη πάρε ένα υπογλώσσιο πρώτα :lol::lol::lol:

Νέο forum

Τι να πω ...no comment

Ισως και να εχω χάσει επεισόδια με τον χαμο των προθεσμιών

Πάντως οι φίλοι πάντα παραμενουν φίλοι

το δια ταύτα:

Θα έλεγα όπως το άσμα...Ο νεος είναι ωραίος αλλα...Ο ΠΑΛΗΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΙΩΣ!!!

Αλλο όμως σε ..έος μου έρχεται στο μυαλό. Ακραίος ίσως....ίσως λέω ...ίσως και άλλο δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να πώ ενα μεγάλο μπράβο στα παιδια του φόρουμ μας

και ειδικά στον αρχηγό , για την ανωτερότητα τους .

Ειλικρινα είναι τιμή μου και χαιρομαι που σας εχω γνωρίσει.

Ειναι πράγμα δύσκολο στην εποχή μας να βρίσκεις ηθική και τιμιότητα

και ευτυχώς σε αυτή την κοινότητα υπάρχουν ως εννοιες σε πληθώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να πώ ενα μεγάλο μπράβο στα παιδια του φόρουμ μας

και ειδικά στον αρχηγό , για την ανωτερότητα τους .

Ειλικρινα είναι τιμή μου και χαιρομαι που σας εχω γνωρίσει.

Ειναι πράγμα δύσκολο στην εποχή μας να βρίσκεις ηθική και τιμιότητα

και ευτυχώς σε αυτή την κοινότητα υπάρχουν ως εννοιες σε πληθώρα.

Θα συμφωνησω 101% !!!

διαβαζοντας το μου ήρθε μια έκφραση που πιστευω ότι ταιριάζει

O tempora! O mores!

[From Wikipedia, the free encyclopedia

Ō tempora! Ō mōrēs! is a famous sentence by Cicero in his First Oration against Catiline, which means Oh the times! Oh the morals!

In his opening speech against Catiline, who had previously tried to kill him, Cicero deplores the viciousness and corruption of his age.

This sentence is now used as an exclamation to criticize present-day attitudes and trends, often jokingly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να πώ ενα μεγάλο μπράβο στα παιδια του φόρουμ μας

και ειδικά στον αρχηγό , για την ανωτερότητα τους .

Ειλικρινα είναι τιμή μου και χαιρομαι που σας εχω γνωρίσει.

Ειναι πράγμα δύσκολο στην εποχή μας να βρίσκεις ηθική και τιμιότητα

και ευτυχώς σε αυτή την κοινότητα υπάρχουν ως εννοιες σε πληθώρα.

Τι έγινε ρε παιδιά ;;;

Πιάσαν τα υπογλώσσια και βλέπετε τον κόσμο πιο... γλυκό;

Υ.Γ. Χιούμορ... φυσικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε ρε παιδιά ;;;

Πιάσαν τα υπογλώσσια και βλέπετε τον κόσμο πιο... γλυκό;

Υ.Γ. Χιούμορ... φυσικά ;)

Ε αφου ειναι χιούμορ :o:)

Στην αρχη αγχώθηκα λίγο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά σου λέει οτι η εργασία δεν αλλοτριώνει... η εργασία του λογιστού μάλλον τρελαίνει

διαφορετικά δεν εξηγούνται οσα λέτε

Τι είναι βρε αυτά που γράφετε...

Για ποιον εθισμό μιλάτε?

Απεξάρτηση απο την οξεία λογιστικίτιδα πρέπει να κάνουμε, και μάλιστα ομαδικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Εγω όσο καιρό παρακολουθώ το forum ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ από τον Μαϊο δεν έχω καταλάβει πως γίνεται ο διαχωρισμός simple member, silver member, High level moderators, general managers και διαχειριστές.

Βέβαια δεν είνια απαραίτητο να το ξέρω αλλά είμαι λίγο περίεργος.

το μόνο που καταλαβαίνω είναι οτι ο gus είναι ο ιδιοκτήτης και εμείς οι επισκέπτες είμαστε στην ίδια κατηγορία όλοι.

Εδώ αν δεν εχεις καταλάβει υπαρχουν πολοι τύτλοι και βαθμοι. Τωρα που διαβασα τι κειμενακι σου αυτο, μπορεσα να κανω συγκριση με αυτα που συνεβαιναν σε ορισμενους επικεφαλής της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας. Επαιρναν οσους τυτλους μπορούσαν και οσους βαθμους επίσης. Πριν 10 μερες καταφερα να μεταφρασω σε ενα ρωμαϊκό νομισμα μετα από 43 χρονια , αυτα που εγραφε και δες το αποτέλεσμα. Στη μια πλευρα του νομισματος.<< Ιμπερατωρ (ο αρχηγος στρατού) καισαρ (κατι σαν να λέμε ο πριγκιπας) , Μαρκος Αυρύλιος, πατερας του εθνους (αυτό το καταφεραν λιγοι και στο τελος της θητείας τους), Λογοκρίτής , Αυγουστος (αυτοκρατωρ)>>. Στο αλλο μερος . <<Επί εποχής σεβαστου καισαρα>>. Και κατω χαμηλα γραφει οτι το νομισμα εγινε στο μεγαλήτερο νομισματοκοπειο της ανατολικης μεσογειου στην Κυζυκο της Μ.Ασίας. Κατι τετοιο εγινε και εδώ με τους τύτλους. Ολοι εχουν για να μην εχει κανενας παραπονο.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΕΠΙΣΚΈΠΤΗΣ
Γιάννη πάρε ένα υπογλώσσιο πρώτα :D:):)

Νέο forum

Τα λογιστικά φόρουμ είνα χρήσιμα.Ασχετα με την δυναμικότητα τους.

Ολα προσφέρουν βοήθεια στον λογιστή.

Κάποια είναι μεγάλα και κάποια είναι μικρά.

Δεν πρέπει να υπάρχει ανταγωνισμός αλλά αγαστή συνεργασία.Ακόμη και ο μικρός σπουργίτης,μπορεί να σου προσφέρει κάτι που δεν μπορεί να σου προσφέρει ο Αητός.

Οι μόνοι χαμένοι είναι αυτοί που δημιουργούν και ρυθμίζουν τα φόρουμ.Αυτοί που αφιερώνουν αρκετές ώρες την ημέρα.

Κερδισμένοι,όμως, είμαστε όλοι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λογιστικά φόρουμ είνα χρήσιμα.Ασχετα με την δυναμικότητα τους.

Ολα προσφέρουν βοήθεια στον λογιστή.

Κάποια είναι μεγάλα και κάποια είναι μικρά.

Δεν πρέπει να υπάρχει ανταγωνισμός αλλά αγαστή συνεργασία.Ακόμη και ο μικρός σπουργίτης,μπορεί να σου προσφέρει κάτι που δεν μπορεί να σου προσφέρει ο Αητός.

Οι μόνοι χαμένοι είναι αυτοί που δημιουργούν και ρυθμίζουν τα φόρουμ.Αυτοί που αφιερώνουν αρκετές ώρες την ημέρα.

Κερδισμένοι,όμως, είμαστε όλοι μας.

Καταρχήν καλή επιτυχία στο νέο λογιστικό φόρουμ σας. Συμφωνούμε απόλυτα αγαπητέ μας επισκέπτη. Αλλά αν θέλετε εξηγείστε μου σας παρακαλώ τον σκοπό της δημοσίευσης σας, ειδικά όταν η δημοσίευση στην οποία αναφέρεστε,επισυνάπτετε και σχολιάζετε είναι δημοσίευση συνεργάτη σας.

Φιλικά

Μάρκα

ΥΣ: Χαμένος δεν μπορεί να είναι ποτέ ένας δημιουργός που έβαλε την ψυχή του για να στηθεί ένα φόρουμ που εξυπηρετεί χιλιάδες συναδέλφους. Άλλωστε και μόνο ένα χαμόγελο ή ένα ευχαριστώ είναι υπέραρκετό για να εξαφανίσει και την παραμικρή υποψία κούρασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-επισκεπτης-
Συμφωνούμε απόλυτα αγαπητέ μας επισκέπτη. Αλλά αν θέλετε εξηγείστε μου σας παρακαλώ τον σκοπό της δημοσίευσης σας, ειδικά όταν η δημοσίευση στην οποία αναφέρεστε,επισυνάπτετε και σχολιάζετε είναι δημοσίευση συνεργάτη σας.

Φιλικά

Μάρκα

Οι συνεργασίες υπάρχουν μόνο,όταν αποσκοπείται κερδοσκοπικός σκοπός,μέσω αυτής της συνεργασίας.

Αν έχετε διαπιστώσει ότι υπάρχει συνεργασία κερδοσκοπικού σκοπού,τότε και μόνο τότε μπορεί να έχει νόημα η δημοσίευση σας.

Ο σκοπός της δημοσίευσης μου θέλει να αναφερθεί στο γεγονός ότι οι γνώμες,οι απόψεις,τα ερωτήματα,οι απαντήσεις και οι προβληματισμοί είναι ελεύθερες.

Κανείς δεν μπορεί να τις χειραγωγήσει.

Στην σημερινή πρακτική του διεθνούς ιντερνετ,οι κοινωνίες (forums),είναι ελεύθερες και αποτελούν πηγή γνώσεων και προβληματισμών και όχι εστίες ανταγωνισμού.Αυτός είναι και ο σκοπός της δημοσίευσης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συνεργασίες υπάρχουν μόνο,όταν αποσκοπείται κερδοσκοπικός σκοπός,μέσω αυτής της συνεργασίας.

Αν έχετε διαπιστώσει ότι υπάρχει συνεργασία κερδοσκοπικού σκοπού,τότε και μόνο τότε μπορεί να έχει νόημα η δημοσίευση σας.

Ο σκοπός της δημοσίευσης μου θέλει να αναφερθεί στο γεγονός ότι οι γνώμες,οι απόψεις,τα ερωτήματα,οι απαντήσεις και οι προβληματισμοί είναι ελεύθερες.

Κανείς δεν μπορεί να τις χειραγωγήσει.

Στην σημερινή πρακτική του διεθνούς ιντερνετ,οι κοινωνίες (forums),είναι ελεύθερες και αποτελούν πηγή γνώσεων και προβληματισμών και όχι εστίες ανταγωνισμού.Αυτός είναι και ο σκοπός της δημοσίευσης μου.

Συμπεριφορά και Δεοντολογία Χρηστών:

Τα μέλη του forum και οι επισκέπτες θα πρέπει σέβονται την προσωπικότητα των προσώπων προς τα οποία απευθύνεται η σχετική επικοινωνία τους, και θα απευθύνονται σε αυτά με τρόπο σύννομο, ευγενή και ευπρεπή.

Η χρήση προσβλητικών, συκοφαντικών και εν γένει άκοσμων χαρακτηρισμών ή εκφράσεων απαγορεύεται και δίδει το δικαίωμα στους Διαχειριστές να διαγράφουν τα μηνύματα αλλά και να κοινοποιούν εάν αυτό είναι δυνατό τα στοιχεία των παραβαινόντων στις δέουσες Αρχές και στους θιγόμενους για την άσκηση των νομίμων δικαιωμάτων τους,

Το Taxheaven.gr επιφυλάσσεται να αξιώσει από τον υπεύθυνο κάθε ζημία που τυχόν υποστεί από τέτοια συμπεριφορά.

Τα μηνύματα και Οι συνομιλίες που λαμβάνουν χώρα στο forum θα πρέπει να διέπονται από ευπρέπεια, ευγένεια και διακριτικότητα και να μην προσβάλλουν ή θίγουν καθ'οιονδήποτε τρόπο πρόσωπα και καταστάσεις.

Οι απόψεις και αντιλήψεις που εκφράζουν οι χρήστες επισκέπτες μέσω αυτού του τρόπου δεν υιοθετούνται από το Δικτυακό μας τόπο.

Οι επισκέπτες αλλά και οι συμμετέχοντες σε αυτές τις συζητήσεις θα πρέπει να αξιολογούν και να ελέγχουν το περιεχόμενο των απαντήσεων και σε καμία περίπτωση να μην το θεωρούν ως προτροπή.

Απαγορεύεται ρητά η χρήση του Forum (Βήματος Συζητήσεων) για οποιοδήποτε άλλο σκοπό εκτός από προσωπικό. Ενδεικτικά, απαγορεύεται απολύτως η εκμετάλλευση του για προώθηση εμπορικών μηνυμάτων πάσης φύσεως, συμπεριλαμβανομένων και μηνυμάτων σεξουαλικού περιεχομένου.

Σε οποιαδήποτε τέτοια περίπτωση οι διαχειριστές του Βήματος διατηρούν το δικαίωμα να αποκλείσουν οριστικά κάθε μέλος από το Forum..

To forum έχει σκοπό την ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των μελών αλλά και την απάντηση σε ερωτήματα Λογιστικού - Φορολογικού περιεχομένου. Παρακαλούνται όσοι απαντούν σε ερωτήματα συναδέλφων να προτρέπουν σε σύννομες διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συνεργασίες υπάρχουν μόνο,όταν αποσκοπείται κερδοσκοπικός σκοπός,μέσω αυτής της συνεργασίας.

Αν έχετε διαπιστώσει ότι υπάρχει συνεργασία κερδοσκοπικού σκοπού,τότε και μόνο τότε μπορεί να έχει νόημα η δημοσίευση σας.

Ο σκοπός της δημοσίευσης μου θέλει να αναφερθεί στο γεγονός ότι οι γνώμες,οι απόψεις,τα ερωτήματα,οι απαντήσεις και οι προβληματισμοί είναι ελεύθερες.

Κανείς δεν μπορεί να τις χειραγωγήσει.

Στην σημερινή πρακτική του διεθνούς ιντερνετ,οι κοινωνίες (forums),είναι ελεύθερες και αποτελούν πηγή γνώσεων και προβληματισμών και όχι εστίες ανταγωνισμού.Αυτός είναι και ο σκοπός της δημοσίευσης μου.

Η λέξη συνεργάτης δεν φωτογραφίζει την λέξη αμοιβή. Αν εσείς το βλέπετε έτσι, λυπάμαι που είσαστε προκατειλημένος. Ίσως θα πρέπει να διευρυνετε λίγο τους ορίζοντες σας.

Και πάλι καλή επιτυχία μέσα από την ψυχή μου στο νέο σας δημιούργημα. Άλλωστε η ευγενής άμιλλα μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να έχει για τον λογιστικό κλάδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΠΩΣ ΞΕΣΤΡΑΤΙΣΑΜΕ ΛΙΓΟ;

ΕΠΑΝΕΦΕΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΑΥΤΙΣΤΗΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ "ΚΟΝΤΑΡΟΜΑΧΙΕΣ" ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ;

ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΠΩ ΠΟΣΟ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΕΡΙ ΠΟΙΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ, ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝ ΞΑΝΘΙΑ :)

ΠΑΛΙ ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΕΝΑ NEW TOPIC ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΤΙΤΛΟ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ένα έχω να πω.

Εχω δεθεί τόσο με αυτό το φόρουμ που αν ποτέ αποφασίσω να σταματησω να μπαίνω θα σταματήσω να ασχολούμαι και με οποιοδήποτε λογιστικό φόρουμ.

Είμαι συναισθηματική ή όχι δε με ενδιαφέρει.Η παρέα αυτή εδώ δύσκολα ξαναβρίσκεται.Μερικές φορές μπαίνω για να χαζέψω χωρίς να έχω κάτι να πω ή κάτι να ρωτήσω.

Σα να πηγαίνω κάθε μέρα σε μια καφετέρια και να συζητώ με τους φίλους μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ αν δεν εχεις καταλάβει υπαρχουν πολοι τύτλοι και βαθμοι. Τωρα που διαβασα τι κειμενακι σου αυτο, μπορεσα να κανω συγκριση με αυτα που συνεβαιναν σε ορισμενους επικεφαλής της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας. Επαιρναν οσους τυτλους μπορούσαν και οσους βαθμους επίσης. Πριν 10 μερες καταφερα να μεταφρασω σε ενα ρωμαϊκό νομισμα μετα από 43 χρονια , αυτα που εγραφε και δες το αποτέλεσμα. Στη μια πλευρα του νομισματος.<< Ιμπερατωρ (ο αρχηγος στρατού) καισαρ (κατι σαν να λέμε ο πριγκιπας) , Μαρκος Αυρύλιος, πατερας του εθνους (αυτό το καταφεραν λιγοι και στο τελος της θητείας τους), Λογοκρίτής , Αυγουστος (αυτοκρατωρ)>>. Στο αλλο μερος . <<Επί εποχής σεβαστου καισαρα>>. Και κατω χαμηλα γραφει οτι το νομισμα εγινε στο μεγαλήτερο νομισματοκοπειο της ανατολικης μεσογειου στην Κυζυκο της Μ.Ασίας. Κατι τετοιο εγινε και εδώ με τους τύτλους. Ολοι εχουν για να μην εχει κανενας παραπονο.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

43 χρόνια βρε θηρίο;

Χιλιάδες κατάλογοι υπάρχουν που μπορούν άμεσα να δώσουν το τι γράφει ένα νόμισμα ενός από τους σπουδαιότερους, και πιο πολύ μελετημένους, ρωμαίους αυτοκράτορες (στην ιστορία έμεινε ως ο "φιλόσοφος" μια και υπήρξε από τους επιφανέστερους Στωϊκούς)

Πάμε λοιπόν: Imperator = Νικητής Αρχηγός Στρατεύματος, οι Έλληνες το μετέφραζαν "Αυτοκράτωρ Στρατηγός" και σιγά σιγά τους έπεσε το "Στρατηγός" , αργότερα χρησιμοποιούσαν την λέξη "βασιλεύς". Ceasar = στη κυριολεξία "τριχωτός", αλλά ως Cognomen μιας από τις μεγαλύτερες προσωπικότητες της παγκόσμιας ιστορίας, κάθε ένας που έπαιρνε αυτό το προσωνύμι θεωρείτο για την εποχή του ως ο ισχυρότερος άνδρας (στο ύστερο βυζάντιο είχε ξεπέσει λίγο) . Παραμένει ως "Τσαρ" στα Σλάβικα, ως "Κάϊζερ" στα Γερμανικά κλπ. Η λέξη "πρίγκηψ" προέρχεται από τη Λατινική Princeps, τίτλος που σημαίνει "πρώτος πολίτης" και τον ελάμβαναν πολλοί αυτοκράτορες στην αρχή που ήταν ...σεμνοί ακόμα, και δεν είχαν πάρει τα μυαλά τους αέρα. Τέλος, Augustus σημαίνει "σεβαστός".

Λένε ωραίες ιστορίες τα νομίσματα όπως ότι ακόμα και επί Παλαιολόγων χρησιμοποιούντο οι λατινικοί χαρακτήρες ( bASILEVS ROMAION) ότι ακόμα και ο Flavius Valerius Constantinus μεγάλη η χάρη τους και βοήθειά μας (εορτάζει μαζί με τη μαμά του) "χτύπαγε" στη πίσω όψη των νομισμάτων του έναν άντρα με φωτοστέφανο και την επιγραφή "SOL INVICTUS" = "Ανίκητος Ήλιος" όπως ακριβώς και ο Gaius Aurelius Valerius Diocletianus που ξαμόλυσε τον "Μέγα Διωγμό" κλπ.κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...